Jak daleko mam do stacji bazowej sieci komórkowej?
Bardzo często jestem pytany o dość prostą rzecz – jaka jest szansa, że będzie u mnie działał dany operator lub po prostu jak daleko mam do stacji bazowej, z której korzystam? Gdzie ona się znajduje? Pytania takie otrzymuję nie tylko od osób interesujących się technologią GSM, ale także od tych, którzy po prostu nie wierzą w mapy zasięgu podawane przez operatorów Inni chcą po prostu chcą dowiedzieć się czegoś więcej o swojej okolicy z punktu widzenia technologii komórkowej.
Dzięki istnieniu serwisu btsearch sprawa jest od kilku lat dość prosta do zrobienia, jednak brakuje w sieci poradników, jak właściwie ustalić tego typu proste informacje. Jednocześnie takie proste sprawdzenie pozwala na ustalenie, jak można poprawić odbiór sygnału, jeżeli jest on zbyt słaby – dzięki temu wiemy, gdzie skierować antenę komórkową.
Zapraszam do lektury.
Informacje podstawowe
Sygnał sieci komórkowych odbieramy z przekaźników o ograniczonym zasięgu, które fachowo nazywane są eNodeB (w sieciach 3G i nowszych) lub ogólnie znane są pod bardziej popularnym skrótem BTS (Base Transciever Station), a w codziennym języku nadajnikami sieci komórkowej (co nie jest poprawne, bo są to oczywiście nadajniki i odbiorniki). Czasem też pada nazwa antena sieci komórkowej. Przykładowe zdjęcia stacji bazowych można znaleźć tutaj oraz tutaj na blogu.
Najczęściej komunikacja między naszym terminalem (telefonem lub modemem) odbywa się z jednym BTSem na raz (są wyjątki, np. technologia HSPA+DC). Konkretna stacja bazowa jest wybierana do komunikacji dość prosto – sieć i terminal starają się tak zestawić połączenie, aby sygnał był jak najlepszy. W efekcie najczęściej wybierana jest stacja bazowa znajdująca się najbliżej. Na takim BTSie często zainstalowanych jest kilka (najczęściej 3) tzw. sektorów. Każdy z nich działa niezależnie i obsługuje inną część horyzontu widocznego z miejsca instalacji (np. przy 3 sektorach – jest to około 120 stopni).
Każda stacja bazowa jest elementem większego segmentu sieci, który posiada swój własny identyfikator: LAC (Local Area Code). Każdy sektor każdej stacji bazowej także posiada własny identyfikator o nazwie CID (Cell IDentifier).
Na podstawie tych dwóch liczb (każda z zakresu od 1 do 65536): LAC i CID można często dokładnie ustalić, z którą stacją bazową i z którym sektorem komunikuje się nasz modem lub telefon.
Jeżeli nie mamy jeszcze połączenia z siecią (dopiero planujemy zakup usługi) także możemy spróbować samodzielnie ocenić, jaka stacja bazowa znajduje się najbliżej. Jak to zrobić?
Serwis BTSearch
Tutaj z pomocą przychodzi serwis BTSearch, który od wielu lat prowadzi bazę danych stacji bazowych wszystkich operatorów w Polsce. Dane są zbierane ręcznie przez amatorów i fascynatów technologii komórkowych. Niestety ma ona kilka wad: dane pochodzą od użytkowników, którzy akurat sprawdzili dany BTS i przekazali jego dane do bazy. Z natury rzeczy nie jest więc kompletna. Część stacji bazowych mogło zmienić swoje parametry i czasem nawet położenie, nadawane kody LAC:CID i nie zawsze znajduje to odzwierciedlenie w bazie. Nie znajdziemy też w bazie informacji o stacjach bazowych LTE (stan na koniec 2014).
Na szczęście od kilku lat Urząd Komunikacji Elektronicznej także publikuje listy tzw. pozwoleń radiowych na uruchomienie stacji bazowych – i to zestawienie także możemy wykorzystać na stronie BTSearch. Niestety także i ta baza ma swoje wady. Po pierwsze to tylko pozwolenia na uruchomienie stacji bazowych, a nie informacja o ich faktycznym uruchomieniu – niektóre stacje bazowe nie zostały uruchomione mimo wielu lat od chwili ich wydania. Zdarzały się sytuacje odwrotne, w których stacje były uruchamiane mimo braków odpowiednich zgód. Po drugie nie ma w tym wykazie potrzebnych nam kodów LAC i CID.
Przykład – najbliższe stacje bazowe Aero2
Spróbujmy na przykładzie ustalić, z której stacji bazowej Aero2 najczęściej korzysta użytkownik mieszkający w miejscowości Stara Wieś pod Nadarzynem (okolice Warszawy) w pobliżu skrzyżowania ulicy Grodziskiej z Poziomkową oraz jakie ma szanse na skorystanie z sieci LTE, gdyby rozważał zakup takiej usługi. Sprawdzimy, z usług jakiego operatora można spróbować skorzystać w tej lokalizacji. Na zrzutach ekranu będzie widać stan na koniec września 2014 – w przyszłości oczywiście może pojawić się kilka nowych stacji bazowych.
Zaczynamy od wejścia na stronę mapa.btsearch.pl i wyszukanie na mapie interesującej nas lokalizacji (zaznaczyłem ją czerwonym X na zrzucie ekranu):
W tabelce po lewej stronie wybrałem na razie Aero2 z listy operatorów i pozostawiłem Źródło danych na bazę danych BTSearch.
Odpowiednio regulując powiększeniem widzimy 3 lokalizacje na mapie. Od razu na oko widać, że stacja w miejscowości Urzut znajduje się najbliżej. Możemy to sprawdzić. Klikamy prawym klawiszem myszy znacznik stacji bazowej i przesuwamy kursor myszy do interesującej nas lokalizacji. Pojawi się narzędzie do pomiaru:
Widzimy, że orientacyjna odległość to 2,14 km. Następne najbliższe BTSy znajdują się w odległości około 4 km w Nadarzynie i Książenicach.
Ponieważ korzystamy z bazy BTSearch, możemy sprawdzić LAC i CID wszystkich sektorów tej stacji bazowej. Klikamy na znaczniku, wybieramy Szczegóły i zobaczymy następującą informację:
Teraz możemy spróbować sprawdzić, czy faktycznie łączymy się z tą stacją bazową. Większość modemów pozwala na sprawdzenie identyfikatorów LAC i CID gdzieś w informacjach o statusie połączenia. Mobile Partner (i pochodne, np. Play Online) wyświetlają tę informacje w menu Narzędzia/Opcje->Diagnostyka->Sieć. W telefonach z systemem operacyjnym Android możemy zainstalować aplikację Netmonitor ze sklepu Google Play (nie ma żadnych specjalnych wymagań systemowych) i także odczytać te kody.
Trzeba jednak pamiętać, że jedne programy (w tym domyślnie serwis btsearch) zapisują LAC i CID w postaci liczby dziesiętnej (od 1 do 65536), natomiast Mobile Partner i kilka innych stosuje zapis szesnastkowy (heksadecymalny), w którym mogą występować poza cyframi także litery od A do F (zakres liczb od 1 do FFFF). Na szczęście przeliczanie nie stanowi żadnego problemu. Ponieważ nie każdy jest programistą asemblera, nie musimy tego umieć robić w głowie: najłatwiej wykonać to za pomocą kalkulatora, np. tego wbudowanego w system Windows.
W programie Mobile Partner odczytałem, że LAC lokalizacji to 4A3A, a CID to ECC7. Zobaczmy, co to za stacja bazowa. Uruchamiamy więc kalkulator i przełączamy się do Widoku -> Programisty. Przełączamy tryb pracy na szesnastkowy (klikamy Hex) i wpisujemy 4A3A:
Teraz klikamy Dec i nastąpi przeliczenie liczby na wartość dziesiątkową (decymalną):
W ten sposób przeliczyliśmy kod obszaru LAC i wiemy, że 4A3A to 19002 – i faktycznie, stacja bazowa, którą kliknęliśmy na mapie BTSearch ma właśnie taki kod. Analogicznie przeliczamy ECC7 – wychodzi, że to jest 60615 – i tutaj też trafienie – ten CID jest dokładnie na tej stacji bazowej i występuje na liście sektorów jak drugi. Czyli korzystając z Aero2 w tej lokalizacji dokładnie wiemy, skąd dociera do nas sygnał Aero2.
Sprawdzamy stacje bazowe LTE
Załóżmy, że nasz apetyt rośnie w miarę jedzenia i w końcu Aero2 może dla nas być za wolne, jednocześnie operatorzy chwalą się superszybkim internetem mobilnym LTE. Zobaczmy, czy są jakieś szanse na zasięg któregokolwiek z tych operatorów we wskazanej wyżej lokalizacji.
Spróbujmy przełączyć nasz wybór opcji na Sieć->Wszystkie sieci i Standard na LTE. I nie zobaczymy nic – nawet zmienimy skalę tak, aby obejmowała duży fragment Polski. Niestety w bazie tworzonej przez użytkowników btsearch nie ma informacji o stacjach bazowych działających w technologii LTE. W tym wypadku musimy przełączyć się na Źródło danych->UKE, czyli listę pozwoleń radiowych, a nie faktycznie sprawdzonych lokalizacji.
Na mapie zobaczymy kilka stacji bazowych. Najbliżej znajduje się BTS operatora Orange: 1,6 km. Niewiele dalej znajdują się dwie stacje operatora (Urzut i Rusiec) Mobyland… zaraz zaraz, jaki Mobyland? Przecież nie ma takiego operatora? (mógłby zapytać ktoś mnie zorientowany na rynku GSM). Już spieszę z wyjaśnieniem: Mobyland jest właścicielem pasma, poprzez które NFI Midas świadczony usługi na rzecz operatorów Plus i Cyfrowy Polsat. Czyli jeżeli blisko nas jest stacja bazowa Mobylandu, możemy liczyć na LTE od Plusa i CP.
Dodatkowo warto wiedzieć, że jeżeli znaleźliśmy (jak powyżej) stację bazową LTE należącą do Orange, to została ona uruchomiona przez wspólną spółkę Orange i T-Mobile PL, czyli Networks! i zasięg LTE mamy nie tylko Orange, ale także i T-Mobile. Informacja ta jednak dotyczy jedynie LTE oraz niektórych (działających w UMTS 900 MHz) stacji bazowych 3G tych operatorów.
Wracając do mapy, w odległości około 3,5km w miejscowości Nadarzyn jest jeszcze stacja bazowa Play LTE – tutaj szanse na odebranie sygnału są już znacznie mniejsze ze względu na odległość, ale i zabudowania oraz ukształtowanie terenu.
Czyli na połowę października 2014 – w podanej na mapie lokalizacji warto zainteresować się ofertami LTE Plus oraz T-Mobile i Orange. W przypadku Play bez instalacji antenowej nie ma większych szans na poprawny odbiór.
Pamiętajmy – to tylko przybliżenie. Faktyczną możliwość odbioru potwierdzimy dopiero korzystając z zestawu dostarczonego przez operatora – warto korzystać (i sprawdzić dokładnie warunki) z kilkudniowego okresu testowego, który oferuje prawie każdy operator komórkowy przy zakupie zestawów dostępu do Internetu.
Możliwe problemy
Powyższa procedura oferuje nam jedynie przybliżone informacje na temat masztów sieci komórkowych w okolicy. Nie możemy się na nich opierać w 100% procentach z wielu powodów, z których część wymieniłem już w poradniku powyżej.
Ukształtowanie terenu – nieprzypadkowo wybrałem Mazowsze jako przykład – nie mam tutaj zbyt dużych problemów związanych z górami i dolinami. Jedynymi istotnymi przeszkodami terenowymi mogą być drzewa, które często stanowią poważny problem. Jednak w górach i na terenach pagórkowatych musimy pamiętać, że mikrofale sieci komórkowych rozchodzą się przede wszystkim w liniach prostych i czasem (głównie w miastach) odbijają się od niektórych obiektów. Jeżeli w miejscu instalacji modemu lub podłączonej do niego anteny nie widzimy stacji bazowej, może się zdarzyć, że nie odbierzemy sygnału wcale (z pewnością tak będzie, jeżeli między nami a stacją bazową jest wysoka góra).
Zasięg sygnału – ponownie nieprzypadkowo nie podałem powyżej odległości, w jakiej należy szukać stacji bazowych. O ile sygnał 3G w paśmie 900 MHz możemy odebrać nawet z 10 km bez żadnej anteny przy słabej widoczności stacji bazowej, o tyle sygnał LTE 1800 MHz może nam zaniknąć w odległości już 3-4 km. Czasem jednak zdarza się, że odbiór jest możliwy nawet z 10 km i to bez anteny, jeżeli warunki propagacji sygnału są bardzo dobre. Tutaj główną zasadą jest – sprawdzić w praktyce, umieścić modem/antenę jak najwyżej, a instalacje kierunkowe – eksperymentalnie ustawić także w innych kierunkach, gdzie sygnału się nie spodziewamy – możliwe, że znajdziemy jakieś odbicie, albo stację bazową, której na mapach jeszcze nie ma.
Awarie, rozbudowa sieci – Musimy pamiętać, że czasem stacje bazowe mogą mieć awarie, a czasem być uruchamiane szybciej, niż pojawiają sie na mapach. Czasem mimo istnienia pozwolenia radiowego stacja nigdy nie powstaje.
Szybkość połączenia 3G vs LTE – Warto pamiętać, że w wielu lokalizacjach połączenie przez LTE może być wolniejsze, niż po przejściu na 3G. Wszystko przez to, że sygnał LTE jest o wiele bardziej czuły na jakość i moc odbieraną w porównaniu do 3G, gdzie wraz ze spadkiem sygnału do pewnego poziomu prędkości nie maleją. Warto to sprawdzić.
Anteny komórkowe – zastosowanie prawidłowo dobranej (właściwe pasmo) i zainstalowanej anteny pozwala często na odebranie sygnału z większej odległości, niż wynika to z map zasięgu operatora. Jednak nie możemy potem ot tak zmienić technologii, pasma, czy operatora i pozostać przy tej samej antenie. Instalacja przygotowana dla Aero2 (UMTS 900 MHz) może nie zadziałać z LTE Play (1800 MHz, najczęściej inna stacja bazowa i inny kierunek). Dlatego czasem odłączenie anteny od modemu może poprawić odbiór i siłę sygnału. Jednak kwestia doboru anten to temat na… osobną książkę Warto jednak zapoznać się z artykułem o radzeniu sobie ze słabym sygnałem sieci komórkowej. Przede wszystkim dotyczy on sieci 3G, ale większość porad można zastosować także w przypadku LTE.
***
Powyższy poradnik ma na celu przede wszystkim umożliwić lokalizację używanej przez nas stacji bazowej i ewentualnie pomóc przy doborze operatora. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników może pomóc przy wskazaniu kierunku, z jakiego dociera do nas sygnał, co przydaje przy ustalaniu sposobu instalacji anteny kierunkowej.
Czy ktoś wie czy w jakiejś sieci są teraz dobre promocje GB za przeniesienie numeru na kartę???
Zobacz fakt i virgin.
Dzięki !!!
Kompletnie niedziala na netmonitor . Podejrzewam że plik jest zawirusowany . Twórcy to oszusciu którzy celowo klamia ze dane z bts są do netmoniotora
W jaki sposób sprawdzić BTS korzystając z modemu hilink?
Jeżeli masz modem z oprogramowaniem, które daje taką informację, to masz to w statusie urządzenia (zwykle Ustawienia->Status lub podobnie). Jeżeli twój soft tego nie pokazuje, to niestety nic z tego. Uwaga: HiLinki pokazują te dane w postaci heksadecymalnej (literka h na końcu).
Witam, proszę o informację co oznacza parametr (TA: ) przy wyznaczaniu lokalizacji do BTSa
Jest to parametr na podstawie odleglosci (1 ta = 550m) przez ktory wprowadzana jest poprawka czasowa wysylania danych tak aby trafily w odpowiednia ramke czasowa. Z ang. Timing Advance, pod tym haslem wygooglasz dokladne informacje.
BTSearch nie jest wiarygodnym źródłem informacji jeżeli chodzi o AERO2 w BYDGOSZCZY. W bazie tego serwisu znajdują się trzy bydgoskie stacje na krzyż, podczas gdy według UKE jest ich kilka razy więcej.
A tak w ogóle to dziwna sytuacja, bo te trzy bydgoskie stacje z bazy mają LAC 201, podczas gdy ja w tym samym mieście mam LAC 49003. Jedno miasto i różne LAC?
Jeżeli masz czas i ochotę, to jesteś mile widziany i możesz przekazać informacje o wszystkich znalezionych przez Ciebie BTSach prosto to bazy BTSearch. Prawdopodobnie nie było ostatnio nikogo z Netmonitorem w tym mieście i dlatego informacje nie są aktualne.
Mam czas i ochotę, przeczytałem nawet ten tutorial: http://btsearch.pl/monitoring/monitoring.pdf ale ciągle nurtuje mnie wiele pytań. Brakuje jakiegoś poradnika, który by w przystępny sposób wytłumaczył, jak wyłapywać te brakujące stacje i przesyłać je do bazy BTSearch. Dopóki ktoś go nie zrobi, dopóty BTSearch będzie miało poważne braki w Bydgoszczy, bo ten tutorial http://btsearch.pl/monitoring/monitoring.pdf nie wyjaśnia mi wszystkiego.
Wyzwanie przyjęte. Porozmawiam z ekipą z BTSearch i przygotuję poradni krok po kroku, jak przygotować informacje dla BTSearch.
Mam nadzieję, że nie robisz tego tylko ze względu na mnie, bo ze mnie i tak wielkiego pożytku nie będzie, głównie dlatego, że nie mam sprawnego* telefonu z UMTS900. Ale i tak dzięki za zainteresowanie
*tutaj to w ogóle jest ciekawa historia, bo miałem do wyboru naprawę Nokii E61 lub E71 i wybrałem tę pierwszą Jakoś nie mógłbym korzystać z E71, wiedząc, że jest nowsza, lepsza E72.
Sam jestem tym zainteresowany, a BTSearch – faktycznie nie ma takiego poradnika. Ale chcę to zrobić w porozumieniu z nimi, żeby dostawali jak najlepsze dane w sposób maksymalnie im przydatny.
Ja sam także zabieram się za wysłanie im zbiorczej aktualizacji danych.
Skoro ktoś ma rozpocząć współpracę z BTSearch to chyba Pan Jakub jest odpowiednią osobą
Radziłbym, aby grupa BTS umożliwiła automatyczne dodawanie danych ze stacjami, ale oznaczonych gwiazdką, aby były widoczne, że nie są jeszcze przeanalizowane przez twórców.
Za dużo wymagasz od twórców strony, one opierają się na naszych danych i musi ufać nam, że podajemy prawidłowe dane – to coś jak wikipedia. A wiedza autorów pozwala na ustalenie, czy nasze dane mają sens.
Jakiś sens w tym jest…
fajne by było bezpośrednie dodawanie danych na mapie zamiast poprzez formularz. np. wybieramy nadajnik na mapie i wpisujemy nowe dane lub je poprawiamy i podajemy nasz email i kod potwierdzający, a oni potwierdzają lub odrzucają poprawki. bo tak to trzeba najpierw znaleźć ten nadajnik, potem w formularzu określić jaki to konkretnie, a i tak najpierw dane pojawiają się w bazie, a na mapie np. po połowie miesiąca. w dodatku administratorzy potem muszą znowu szukać tych nadajników na mapie i sami wpisywać te dane, a tak to by było szybciej
Po części rozumiem tę zasadę – zwiększony próg wejścia (konieczność zorientowania się i przygotowania prawidłowo raportu) powoduje, że mniej przychodzi bezwartościowych lub po prostu błędnych danych. Jednak troszkę trzeba wiedzieć, żeby przygotować sensowny raport i na prawdę poświęcić trochę czasu na zebranie danych. Nie wystarczy po prostu przejechać samochodem – trzeba każdą stację obejść w kółko.
Czasami jeżdżąc do pracy tak dobierałem trasę by okrążyć bts Albo prawie okrążyć – czasem widząć anteny wiadomo gdzie trzeba się znaleźć by każdy sektor zaliczyć Oczywiście w miarę możliwości by nie robić za dużo zbędnych kilometrów.
Bydgoszczanin, częściowo Jakub już wyjaśnił Ci dlaczego jest jak jest. Danych nikt nie zebrał, nie zauktualizował albo w ogóle nie ma więcej stacji tylko są to pozwolenia niezrealizowane jeszcze. Zamiast narzekać, sam mógłbyś "łowić" bts-y i dodać je do bazy, bo właśnie na tym się ona opiera.
Zgłoszę się do ciebie w tym tygodniu po wskazówki do przewodnika po "skanowaniu/monitorowaniu" i potem zgłaszaniu BTSów do bazy btsearch.pl.
OK, nie ma sprawy
Ja nie narzekam
Jutro spróbuję pójść na te łowy (może coś z tego wyjdzie) i tak się zastanawiam… Jest jeszcze sens "łowić" stacje GSM? Stacje UMTS są chyba teraz ważniejsze dla przeciętnego użytkownika… Chociaż w sumie ja mam tylko 2100 MHz w telefonie, więc na przykład wyżej wspomnianego Aero2 nie złowię… ;-(
W przypadku 2G warto sprawdzić, czy nie ma już tych stacji w bazie. Potwierdzenie istnienia stacji też jest ważne, choć nie trzeba tego zgłaszać. o ile nic się nie zmieniło. Wszystkie dane są ważne, pasmo na którym pracujesz także. Pamiętaj, że trzeba obejść stację bazową dookoła, żeby zebrać wszystkie CIDy z danej lokalizacji.
Warto łowić wszystko, ponieważ każda informacja jest przydatna. Z czasem znajdą się przypadki szczególne i wtedy możesz być z siebie dumny
http://www.aero2.pl/Bezplatny-Internet/Dla-uzytko…
Na tej stronie jest zapis, że "karta SIM Aero2 BDI automatycznie loguje się do sieci Aero2 LUB SIECI PLUS". Przecież do Plusa się nie loguje. O co więc chodzi? Błąd?
Loguje się TYLKO do sieci Plus, tyle, że w roamingu i tylko do niektórych stacji bazowych (UMTS 900 MHz). Sieci Aero2 nie ma, ale niektóre urządzenia pobierają informację z katy SIM i podmieniają nazwę operatora Plus na Aero2 (i na liście nie ma wtedy Plusa wcale). Aby nie komplikować wyjaśnienia napisali w skrócie – Aero2 albo Plus.
Co się dzieje? Połączenie z aero trwa o 4 minuty dłużej niż powinno.
http://i59.tinypic.com/2lbdkpv.jpg
Kiedy wreszcie uke coś z tym zrobi i odbierze im koncesje za takie numery?
No tego powinni zabronić. Właśnie robię własne pomiary, żeby to potwierdzić i będzie artykuł