W związku z zapowiedzią Aero2 dotyczącą zastosowania kodów CAPTCHA (nazywanych slangowo przeze mnie kapciem) w usłudze bezpłatnego dostępu do Internetu pojawiło się wiele pytań. Postanowiłem wybrać kilka najważniejszych kwestii i wyjaśnić niektóre wątpliwości.
Należy jednak pamiętać, że poniższe wyjaśnienia opierają się na dostępnych zapowiedziach operatora, doświadczeniu związanym z działaniem podobnych rozwiązań oraz innych dostępnych źródłach informacji. Dopóki operator nie uruchomi tego utrudnienia nie będziemy mieli pewności co do sposobu jego zaimplementowania, ani faktycznego działania.
Zapraszam do lektury.
Czytaj dalej…
Serwis Telepolis donosi, że niedługo Aero2 planuje wprowadzenie nowego „usprawnienia” usługi, która ma podkreślić najważniejszą wadę tej usługi, czyli konieczność cogodzinnego wznawiania połączenia. Jak wiemy, w tej chwili połączenie z siecią jest po prostu zrywane przez operatora i można je ręcznie albo automatycznie wznowić.
Wygląda na to, że teraz operator planuje wprowadzenie specjalnego ekranu logowania, który co godzinę będzie żądał od użytkownika rozpoznania rysunkowego kodu captcha, zanim uzyskamy dostęp do Internetu na kolejną godzinę. Kody tego typu mają na celu rozpoznanie, czy po drugiej strony połączenia znajduje się człowiek, czy maszyna, która (w założeniu) nie poradzi sobie z wykonaniem takiego zadania.
Czytaj dalej…
W bazach danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej po raz pierwszy od września 2011 roku pojawiły się nowe pozwolenia na budowę stacji bazowych w technologii LTE pracujących w paśmie 2,6 GHz. O ile do kwietnia 2013 cały czas było tylko 5 pozwoleń na takie nadajniki w Warszawie i okolicach, tak teraz Aero2 posiada łącznie 119 pozwoleń na uruchomienie urządzeń pracujących w tej technologii. Wygląda na to, że większość nadajników zostanie uruchomiona w południowo-wschodniej Polsce od Sandomierza, aż po Bieszczady.
Jakie to ma dla nas znaczenie?
Czytaj dalej…
Osoby uważnie przeglądające strony internetowe Aero2 być może zauważyły, że przy okazji wejścia w życie nowego regulaminu, pojawiło się tutaj także kilka innych mniej i bardziej istotnych zmian. Na stronie umieszczony został między innymi nowy wzór formularza zamówienia, zniknęły opcje związane z odbiorem osobistym, opisanych zostało więcej typowych problemów z procedurą zamawiania. Jednak najciekawszą zmianą jest dodanie przewodników pokazujących sposób konfiguracji kilkunastu modemów. Opisano także sposób przekazywania opinii i wniosków dotyczących działania BDI. Operator cały czas aktualizuje także harmonogram wydawania kart SIM.
Przyjrzyjmy się tym zmianom bardziej szczegółowo.
Czytaj dalej…
W momencie zamawiania karty SIM Aero2 do bezpłatnego dostępu do Internetu wpłacamy operatorowi 20 PLN w ramach zwrotnej kaucji oraz 7 PLN opłaty pocztowej. Po zakończeniu korzystania z tej usługi, niezależnie od tego, czy usługa nie jest nam potrzebna, czy też zakończyło się jej świadczenie, część kaucji możemy odzyskać zwracając kartę SIM zgodnie z procedurą opisaną przez operatora na stronie. Postanowiłem opisać szczegółowo tę operację i wyjaśnić ewentualne wątpliwości. Przygotowałem także interaktywny formularz rezygnacji.
Czytaj dalej…