Plus zaczyna budować sieć TDD 2600 MHz – koniec BDI jest blisko?
Ostatnio pojawiają się informacje o tym, że ruszyła budowa sieci w paśmie 38, to znaczy w słynnym LTE 2600 MHz w trybie TDD.
Skąd pochodzi ta informacja? Dlaczego jest to ważne dla użytkowników Aero2? Dlaczego Plus zdecydował się wreszcie na budowę sieci?
Zrobiłem krótką analizę i wyjaśniam najlepiej jak to możliwe w aktualnych warunkach, a poza decyzją UKE sprzed lat informacji pewnych jest mało. Warto jednak wiedzieć, co się dzieje.
Skąd wiemy, że Aero2 buduje sieć LTE 2600 MHz TDD?
Informacje pochodzą z dwóch źródeł. Pierwsze informacje pojawiły się na stronie wielkopolskich miłośników GSM, którzy amatorsko, ale dość regularnie prowadzą monitoring stacji bazowych w tej części kraju. Ich strona jest dostępna pod adresem http://gsm.poznan.pl/. Można ich porównać do lokalnej wersji znanego serwisu btsearch.pl, o którym już pisałem.
Najważniejsza informacja: W bazie danych z grudnia pojawiły się wpisy dotyczące uruchomienia modułów radiowych LTE2600TDD dla trzech miejscowości: Luboń, Wiry i Jarocin.
Drugim źródłem informacji są komentarze od pracowników operatora Plus, którzy na forum operatora w kilku miejscach potwierdzili, że niektóre BTSy mają planowaną lub już rozpoczętą rozbudowę o pasmo 38, czyli właśnie LTE 2600 MHz TDD.
Oficjalnie żadnych informacji od żadnego z powiązanych operatorów grupy (Plus, Cyfrowy Polsat, Aero2) w tej chwili nie ma ten temat. Po pierwsze nie ma się czym na razie chwalić (pierwsze ponad 100 pozwoleń na LTE 2600 MHz sprzed kilku lat prawdopodobnie nadal nie działa) – stacji jest pewnie za mało do poważniejszych testów i chwalenia się budową infrastruktury.
Dlaczego Plus zaczyna budować sieć w tej technologii?
Operator jest w dość wygodnej sytuacji. Aero2 przez wiele lat pozostawiało pasmo 38 odłogiem, gdyż budowa sieci nie miała uzasadnienia ekonomicznego, a poza tym dostępność sprzętu dla klientów na pasmo 38 była bardzo ograniczona. Dodatkowo dzięki dwóm decyzjom UKE o odroczeniu wymogów budowy w zamian za świadczenie usługi bezpłatnego dostępu do Internetu nie ma urzędowego nacisku na operatora dotyczącego wymagań pokryciowych.
Jednak świat nie stoi w miejscu i wartość posiadanych koncesji rośnie ze względu na rosnące potrzeby klientów. Po drugie dostępność sprzętu jest teraz znacznie większa – wiele modemów i routerów na rynku obsługuje pasmo 38 (choć jednak nie wszystkie). A po trzecie operator musi za posiadane pasmo płacić do skarbu państwa opłaty koncesyjne. O ile przed słynną już aukcją LTE opłaty te były dość niskie teraz kwoty stały się prawdopodobnie większe z powodu wyższej podstawy (wartość wynikająca z aukcji), jaka stanowi bazę do wyliczenia opłat.
Nic dziwnego, że operator w końcu postanowił dokonać próby uruchomienia posiadanego zasobu – czy to w celu przetestowania efektywności, czy jednak komercyjnego wprowadzenia usług.
Dlaczego to ważne dla użytkowników Bezpłatnego Dostępu do Internetu Aero2?
Informacja o poszerzaniu się zasięgu sieci LTE 2600 MHz w trybie TDD jest ważna dla użytkowników BDI z jednego bardzo ważnego powodu. Od dnia, w którym sieć ta obejmie zasięgiem 50% ludności Polski BDI będzie musiało być świadczone tylko przez kolejne 3 lata. A potem nie należy raczej liczyć na gest operatora, który będzie świadczył usługę na tym samym poziomie dalej bez żadnych narzuconych wymogów. Co prawda pakiety płatne powodują, że operator w jakimś stopniu próbuje bilansować koszty utrzymania BDI, jednak po zakończeniu narzuconego wymogu świadczenia usługi operator będzie miał pełną dowolność.
Na razie jednak informacje dotyczą pojedynczych stacji bazowych i nie musimy jeszcze wyznaczać daty potencjalnego wyłączenia BDI. Pokrycie zasięgiem 50% ludności Polski za pomocą krótkozasięgowej sieci 2600 MHz zajmie wiele miesięcy, jak nie lat. Mimo to warto mieć świadomość, że operator poczynił pierwsze ruchy w tym kierunku.
Źródło: komentarze na blogu, gsm.poznan.pl, btsearch.pl, telko.in, fora operatorów
Ktoś korzysta z a2mobile do rozmów? U Was też taka marna jakość dźwięku nawet przy włączonym LTE ???
Coś ciekawego by się poczytało…. polecacie jakieś portale naukowo-techniczne ..może informatyczne… ?