Tym razem postanowiłem na konkretnym przykładzie przedstawić, jak wygląda po kolei procedura konfiguracji i nawiązania połączenia w przypadku modemu zewnętrznego USB oraz modemu wbudowanego w laptop. Wykorzystam w tym celu urządzenie Huawei E169 z niebrandowaną wersją aplikacji połączeniowej Mobile Partner, a w przypadku komputera Dell będzie to modem 5540 i brandowana przez Della aplikacja firmy Ericsson. Mam nadzieję, że dzięki temu konfiguracja modemów będzie sprawiała znacznie mniej problemów.
Zacznę od wyjaśnienia, co tak na prawdę trzeba skonfigurować. Zapraszam do lektury.
Czytaj dalej…
Tym artykułem rozpoczynam serię krótkich felietonów-komentarzy, którymi raz na tydzień postaram się zaciekawić osoby interesujące się tematyką telekomunikacji, gadżetów i technologii komputerowych w ogólności.
Dziś, nie odchodząc od zajmującej większą część okupującej ostatnio mojego bloga tematyki Aero2, zajmę się dla odmiany… Aero2 A dokładniej celom, jakie przyświecały regulatorowi rynku, jakim niewątpliwie jest Urząd Komunikacji Elektronicznej przy wydawaniu koncesji na LTE 2,6GHz dla operatora.
W ostatnich latach popularnym hasłem staje się walka z wykluczeniem cyfrowym. Problem ten stał się na tyle istotny dla rządzących na naszym kontynencie, że powstały nawet specjalne regulacje i programy na szczeblu unijnym, a także umożliwiono zdobycie konkretnych środków z funduszy unijnych jak i krajowych. Na ich bazie uruchomiono szereg programów rozdawania komputerów z dostępem do Internetu, tworzenia bezpłatnych sieci WiFi dla mieszkańców. Jednym z efektów tego trendu jest także powstanie usługi UBDI.
Czytaj dalej…
Zebrałem z komentarzy na tym blogu, forów, wpisów na innych blogach garść wiadomości na temat bieżącej sytuacji w kwestii kart. Oczywiście są to informacje zebrane oddolnie i przekazane przez osoby, które z usługi UBDI po prostu chcą skorzystać, albo miały to szczęście i odebrały kartę SIM, gdyż operator żadnych oficjalnych informacji nie publikuje i nie przekazuje oficjalnie w inny sposób. Generalnie opisuję tutaj sytuację po 20 lipca, kiedy to Aero2 i UKE wspólnie ustaliły, że procedura musi się zmienić, a Aero2 od razu ostrzegło, że w związku z tym można oczekiwać kolejnych perturbacji w udostępnianiu kart.
Jak sytuacja wygląda w tej chwili? Na zachodzie bez zmian, chciałoby się rzec. A konkretnie: karty są nadal wydawane, cały czas niezbyt wydajnie. Coraz więcej osób po prostu rezygnuje z dalszego oczekiwania dowiadując się wreszcie, ile być może będą jeszcze czekać. Nowe karty SIM są nietypowo skonfigurowane, co wprowadza pewnie zamieszanie i problemy. Spełniły się także najgorsze przeczucia co do systemu reklamacji i modemów HSPA kategorii 10. No i dwa słowa na temat 3-letniego okresu świadczenia UBDI: czas dostępności tej usługi ucieka. A więc po kolei.
Czytaj dalej…
Na stronie UBDI operatora Aero2 pojawiło dzisiaj się coś nieoczekiwanego: Operator poszukuje firmy, która podjęłaby się dystrybucji kart SIM na terenie całego kraju. Oczywiście celem tego wydaje się być definitywne rozwiązanie problemu dostępności kart dla nas, szarych użytkowników. W jaki sposób operator zamierza więc wywiązać się ze swojego koncesyjnego obowiązku? Aero2 ogłosiło przetarg otwarty na dystrybucję kart SIM. Być może właśnie jesteśmy świadkami poważnej zmiany w postawie Aero2, a może to tylko kolejne mydlenie oczu klientom, oferentom, a przede wszystkim Urzędowi Komunikacji Elektronicznej.
Dokument zapytania ofertowego (tak nazywa się wezwanie do składania ofert) zawiera następujące istotne (dla nas, klientów) informacje.
Czytaj dalej…
Siedząc ostatnio nad kilkoma kartami Aero2 zauważyłem, że są one wydawane z kolejnymi lub prawie kolejnymi numerami seryjnymi/ICCID. Wydaje mi się, że na podstawie tych numerów można spróbować ocenić liczbę wydanych kart/przetworzonych formularzy oraz szybkości przetwarzania i wydawania kart w pierwszych tygodniach działania UBDI w Aero2.
W związku z tym mam prośbę do chętnych osób, które są już w posiadaniu kart, o przesłanie do mnie na adres email jak@danecki.net wiadomości z tematem Karta Aero2 trzema informacjami:
- Numer ICCID (jest to numer wydrukowany na karcie SIM: można go znaleźć na tym kawałku plastiku, z którego wycina się właściwą, małą kartę. Kod ten jest powtórzony także na tej części karty, którą wkłada się do telefonu. Potrzebne mi jest ostatnie 6 cyfr, no chyba że na waszej karcie wcześniejszych kilka cyfr jest różnych od zera.
- Data wysłania zamówienia do Aero2 i wykonania przelewu z kaucją
- Data otrzymania emaila z informacją o gotowości karty do odbioru lub jej wysłaniem pocztą.
- W przypadku osobistego odebrania karty w salonie proszę o zaznaczenie tego w mailu.
Oczywiście wiąże się to z udostępnieniem swego rodzaju danych prywatnych, dlatego jest to propozycja tylko dla chętnych, którzy zgadzają się na ten eksperyment. Informacje te przetworzę w celu wykonania badania statystycznego, a następnie po opublikowaniu tutaj wyników i wniosków – skasuję.
Zebrałem już takie informacje o kilkudziesięciu kartach. Wystarczy kilka kolejnych dobrze rozłożonych w czasie punktów pomiarowych, aby wykreślić krzywą wydawania kart. Będę wdzięczny za pomoc w realizacji tego projekciku, a także za konstruktywną krytykę, jeżeli ktoś uważa to za zły pomysł.
Właśnie pojawiły się pierwsze komentarze pod wczorajszą informacją o spotkaniu UKE z zarządzem Aero2, które świadczą o tym, że operator wziął sobie do serca swoje obowiązki wynikające z koncesji i rozmó z UKE. Mianowicie niektóre osoby oczekujące na realizację swojego zamówienia na kartę SIM otrzymały emaile o treści podobnej do następującej:
Pański depozyt wpłynął na nasze konto 7 lipca 2011 r. Biorąc pod uwagę stopniowe wydawanie kart SIM, czas oczekiwania w Pańskim przypadku wynosi ok. 10 dni roboczych.
Traktuję to jako postęp w zachowaniu operatora, bo do sytuacji idealnej jeszcze bardzo daleko. Niewątpliwie jednak operator poważnie potraktował co najmniej niektóre z ustaleń ze spotkania z Panią Anną Streżyńską.
Jeżeli otrzymaliście podobne listy, dajcie znać jakie terminy wyznaczył wam operator.
Źródło: komentarze Macieja i marcina
Dzisiaj na stronie UKE pojawiła się relacja ze spotkania prezesa UKE, p. Anny Streżyńskiej z zarządem spółki Aero2, które miało miejsce 20 lipca 2011. Tematyka spotkania dotyczyła oczywiście usługi UBDI, którym zajmuję się w dużym stopniu na tym blogu, a przede wszystkim wprowadzenia zmian dotyczących sposobu udostępniania tej usługi zainteresowanym. Wygląda więc na to, że nasze skargi i interwencje odniosły skutek. Ważne jest jednak to, co konkretnie wynika z tego spotkania.
Czytaj dalej…
Wielu z nas niecierpliwie czeka na odbiór karty SIM od operatora Aero2. O ile procedura, czas oczekiwania i konieczność odbioru karty w często odległej Warszawie stanowi bardzo poważny problem, o tyle ja za największą słabość Aero2 uważam ich politykę informacyjną. O ile można zrozumieć, operatorowi po prostu nie zależy na dystrybucji kart i obciążaniu sieci, o tyle UKE jednak wręcz przeciwnie, zależy na prawidłowej realizacji zobowiązań koncesyjnych.
Jednak sytuacja bardzo powoli, ale zaczyna się klarować. Wiemy już, że operatorowi skończyły (bądź kończą się) karty SIM. Wiemy także, że operator ma problemy z przetworzeniem zamówień, których dużo czeka na realizację, czego skutkiem jest problem z dodzwonieniem się, jak i uzyskaniem odpowiedzi przez email. Teraz jednak wygląda na to, że nasze błagania o choćby automatyczną informację zostały częściowo zrealizowane. Wielu oczekujących otrzymało korespondencją elektroniczną o następującej treści:
Karty SIM przygotowywane są wg. kolejności zgłoszeń, o której decyduje data wpłaty Depozytu na nasze konto.
Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie Usługą nie możemy potwierdzić czasu oczekiwania, mamy nadzieję, że będzie to przyszły tydzień, gdyż oczekujemy dostawy kolejnej partii kart. Prosimy czekać na informację o odbiorze karty SIM.
Wcześniej można było znaleźć podobną informację publikowaną przez innych oczekujących, jednak dopiero teraz informacja wydaje się być wysyłana bardziej masowo, a także pojawiła sie informacja o braku kart SIM.
Czy to światełko w tunelu?
Źródło: komentarze adama i Cezarego
Każdy operator oferuje nam szereg oficjalnych usług. W przypadku Aero2 jest to możliwość nawiązywania bezpłatnych połączeń internetowych przez publiczny APN o nazwie darmowy. Okazuje się jednak, że podobnie jak w przypadku innych operatorów, także Aero2 oferuje kilka nieoficjalnych, ukrytych funkcji, które co prawda oferują ograniczoną przydatność dla użytkownika, ale pozwalają się lepiej zapoznać z tym, co oferuje nam operator. Poza tym będę tutaj zbierał nietypowe informacje dotyczące UBDI w miarę ich napływania. Między innymi przyjrzałem się sprawie kodów USSD, o których operator milczy w dostępnych informacjach. Poza tym pokażę, na jakie problemy można natrafić przy korzystaniu z kodów PIN i PUK. Spojrzę także Aero2 w tabele RIPE w celu określenia, na ilu abonentów liczy teraz Aero2 dla usługi UBDI, a ilu dla LTE. Nie zabraknie także informacji o rev-DNSach przypisywanych użytkownikom UBDI i LTE. Informacje te będę sukcesywnie uzupełniał.
Czytaj dalej…
Miałem ostatnio możliwość przetestowania stabilności działania usług Aero2 świadczonych w postaci UBDI oraz LTE dla Cyfrowego Polsatu poza miastem. W drewnianym domku znajdującym się na wsi, na wzgórzu około 4km od eNodeB (prawidłowa nazwa BTSa pracującego w technologii 3G i wyższych). W oknie na poddaszu posiadającym bezpośredni widok opisanego wyżej przekaźnika umieściłem zestaw urządzeń: router Huawei D100 z modemem Huawei E169, w którym umieściłem kartę SIM Aero2. Drugim urządzeniem był modem Speed1000 z kartą LTE, który został z jednej strony podłączony do anteny magnetycznej z zestawu, a z drugiej do netbooka HP Mini 5101, który za pomocą oprogramowania Connectify został przerobiony na router bezprzewodowy, dzięki czemu można było testować działanie obu tych usług bez konieczności przebywania na dusznym poddaszu. Przy okazji warto wspomnieć, że brak zgodności modemu Speed1000 z routerami dostępnymi na rynku jest jedną z poważniejszych wad wskazywanych przez klientów. Po kilku dniach ciągłej pracy tych dwóch urządzeń mogę podzielić się swoimi wnioskami.
Czytaj dalej…
Dzisiaj po sieci rozeszła się informacja opublikowana dwa dni temu przez serwis zajmujący sie komunikacją portalu należącego do Rzeczpospolitej, rpkom.pl. Mianowicie wypowiada się tam Edyta Wiącek-Różycka (serwis przy okazji przekręcił pierwszy człon nazwiska tej Pani pracującej w Aero2, najprawdopodobniej w dziale marketingu), która potwierdziła oficjalnie problem z dostępnością kart SIM, o którym pisałem kilka dni temu w związku z raportowanymi przez chętnych problemami z uzyskaniem karty SIM, a także wpisem na twitterze Macieja Bębenka, szefa magazynu Świat Telekomunikacji, który nieoficjalnie potwierdził krążące po sieci plotki na temat problemu z wyczerpaniem zapasu kart SIM. Oto co powiedziała Pani Edyta z Aero2:
Czytaj dalej…
Ciągle brakuje nam potwierdzeń i testów działania UBDI z różnych miejsc w Polsce. Dlatego przy każdej okazji staram się mieć ze sobą zestaw testowy (Huawei E169 do testowania Aero2 oraz Speed1000 z kartą Cyfrowego Polsatu do testów LTE). Ostatnio przywiało mnie w okolice Garwolina. Niestety tutaj nie ma przekaźników Aero2 (ani UMTS, ani LTE), choć sieć ta posiada pozwolenia radiowe, a wszystkie pozostałe sieci posiadają pełne pokrycie 2G i 3G – w samym mieście znajduje się kilka BTSów i eNodeB tych sieci na kilku masztach.
Jeżeli ktoś chciałby w Garwolinie skorzystać z Aero2, musi znajdować się w miejscu, w którym jest widoczność w kierunku północno-zachodnim, a dokładniej w kierunku wzgórza zaraz obok Osiecka, gdzie znajduje się najbliższy masz wyposażony w nadajniki Aero2. Odległość to około 10km. Po zastosowaniu dodatkowej anteny nie powinno być problemu z odbiorem sygnału. Na pewno jednak można zapomnieć na razie o LTE.
Czytaj dalej…
Ponieważ nie jest ani tak źle, jak informowałem wcześniej, ani tak dobrze, jak podawałem niedawno, a jednocześnie pojawiły się nowe informacje z różnych, ale gdzie niegdzie całkiem pewnych źródeł, postanowiłem po raz kolejny podsumować co piszą na forach, blogach, komentarzach i na twitterze o bieżącej sytuacji w Aero2 w temacie wydawania kart SIM w ramach usługi UBDI.
Czytaj dalej…
Jeszcze kilka dni temu donosiłem, że czas oczekiwania na odbiór karty się wydłuża. W zasadzie ze wszystkich stron dochodziły znacznie gorsze wiadomości: w zasadzie nikt nie zgłaszał, że udało mu się odebrać kartę po 29tym czerwca – ale tej informacji nie bardzo udało mi się potwierdzić. Na podstawie doniesień o braku wydzielonego biura obsługi klienta w Aero2 i wiedzy, że zajmują się tym najwyżej 2 osoby pojawiły różne teorie wyjaśniające opóźnienia.
Niektórzy podejrzewali, że po prostu ekipa zajmująca się kartami SIM poszła na urlop. Ja osobiście obstawiałem po prostu dużą liczbę zgłoszeń, która zalała firmę. Niedawno pojawiła się także koncepcja, że po prostu operatorowi skończyły się karty SIM i stąd cały problem.
Czytaj dalej…
Wiemy wszyscy, jaka największa przeszkoda utrudnia wielu chętnym skorzystanie z oferty Aero2: jest to oczywiście odbiór karty w jedynym punkcie w Warszawie. O ile mieszkańcy Stolicy i okolic są w stanie wyrwać się z pracy wcześniej i udać się do biura, o tyle mieszkańcy odleglejszych miejscowości mogą po prostu mieć organizacyjny problem w przygotowaniu takiej wycieczki, o kosztach nie wspominając, przy których 55 PLN kaucji staje się czasem niewielkim obciążeniem. Główny właściciel spółki, Zygmunt Solorz-Żak, zapowiedział co prawda dystrybucję kart Aero2 za pośrednictwem salonów swojej telewizyjnej platformy satelitarnej Cyfrowy Polsat, jednak na razie takiej możliwości nie ma.
UWAGA: Od 1 września nastąpiła zmiana regulaminu oraz procedury i poniższe informacje są nieaktualne. Teraz można zamawiać karty za pomocą poczty i opcja skorzystania z pełnomocnika nie jest już potrzebna. Materiał ma już charakter archiwalny. Dodatkowo załączony do artykułu wzór formularza nie jest akceptowany przez salony Sferii przy odbiorze osobistym – odpowiedni formularz można znaleźć w osobnym artykule Aero2 – odbiór karty SIM przez pełnomocnika w salonie Sferii.
Utrudnienie w odbiorze karty SIM jest szczególnie niezrozumiałe, jeżeli weźmiemy pod uwagę założenie UKE, jakie leży u podstaw usługi bezpłatnego dostępu do Internetu, jakim jest walka z wykluczeniem cyfrowym. W tej chwili walka ta w dużym stopniu odbywa się na terenie jednego z najbogatszych miast, jakim jest Warszawa, co w zasadzie niestety mija się troszkę z celem.
Jednak operator (a w zasadzie twórcy Kodeksu Cywilnego) pozostawił pewną furtkę, która umożliwia częściowe rozwiązanie problemu utrudnionego odbioru karty. Jest nią ustanowienie pełnomocnika, który może nas reprezentować przed operatorem przy czynności odbioru karty SIM.
Co należy zrobić, a raczej czego wymaga od nas operator, aby skutecznie odebrać kartę SIM za pośrednictwem pełnomocnika upoważnionego przez nas do odbioru naszej karty SIM? Czytaj dalej…