Przed godziną 16 w ostatnim dniu marca 2014 roku Aero2 poinformowało o tym, że od pierwszego kwietnia 2014 wprowadza kody CAPTCHA przy łączeniu się z Internetem. Przez pierwsze 7 dni usługa będzie wprowadzana stopniowo tak, aby każdy użytkownik mógł się zapoznać z działaniem tego rozwiązania.
Szczegóły nie są jasne (będę je testował od jutra), ale wygląda na to, że mechanizm będzie działał tak, jak opisywałem to rok temu, czyli wszystkie połączenia HTTP po upłynięciu godziny będą przekierowywane do serwisu Aero2, gdzie pojawi się żądanie wpisania kodu z obrazka. Będą to kody reCAPTCHA firmy Google. Z opisu na stronie Aero2 wynika, że wprowadzenie kodu będzie odblokowywało dostęp do sieci na 60 minut dla danej karty SIM niezależnie od zrywania i nawiązywania połączeń na poziomie sieci GSM.
Czytaj dalej…
Usługi LTE stają się coraz bardziej dostępne i przystępne. Sygnał LTE sięga do coraz to nowych miejscowości, a do końca roku wszyscy wielcy operatorzy będą mieli uruchomione usługi w tej technologii. Jednocześnie rośnie zainteresowanie modemami USB działającymi nie tylko w 2G i 3G, ale także właśnie w LTE (zwanym także niepoprawnie 4G). Także na rynku wtórnym pojawia się coraz więcej urządzeń tego typu i tutaj możemy natrafić na problem: jaki modem wybrać do pracy z wybranym przez nas operatorem?
Postanowiłem więc przybliżyć sytuację sieci LTE w Polsce i przygotowałem zestawienie modemów LTE podłączanych do portu USB (w komputerze lub routerze) dostępnych na naszym rynku z informacją, w jakiej technologii działają, oraz jakich prędkości możemy się spodziewać. Dodatkowo będą się także pojawiały testy poszczególnych urządzeń. Dostępne są także zestawienia routerów mobilnych, tabletów oraz telefonów działających w LTE.
Czytaj dalej…
Niniejszym ogłaszam, że od dzisiaj zostało nam 1000 dni do końca działania bezpłatnego dostępu do Internetu w technologii UMTS 900 MHz. 21 grudnia 2016 roku zostanie wyłączony dostęp do BDI w znanej nam dobrze sieci w technologii 3G. Od tego dnia usługa będzie świadczona tylko w technologii LTE w paśmie 2600 MHz w trybie TDD – niestety zasięg tej sieci będzie obejmował znacznie mniejszy obszar niż aktualne 99% ludności Polski. Dodatkowo konieczna będzie wymiana modemów na nowsze.
Czytaj dalej…
Aero2, podobnie jak każdy operator telekomunikacyjny, musi przyjmować reklamacje. Dotyczy to oczywiście także usługi bezpłatnej i na niej tutaj się skoncentruję. Każda duża firma posiada pewne procedury, których trzymanie się ułatwia obsługę skarg nie tylko operatorowi, ale także nam, użytkownikom, dlatego warto się trzymać tych procedur. Poza tym prawidłowo przeprowadzona reklamacja zakończona odpowiedzią operatora, która nas nie satysfakcjonuje, pozwala nam na wniesienie skargi na operatora do Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Zapraszam do lektury.
Czytaj dalej…
25 marca 2014 roku spółka Aero2 poinformowała, że w zasięgu stacji bazowych (chodzi przede wszystkim o sieć UMTS 900 MHz) znalazło się już około 99% ludności Polski. Jest to potwierdzenie trendu, o którym wiemy od dawna. Dodatkowo jest to sygnał o kończącej się rozbudowie sieci Aero2 pod względem zasięgu. Nowe stacje bazowe będą uruchamianie głównie w celu zwiększenia pojemności sieci. Sama grupa związana z NFI Midas skoncentruje się na rozbudowie sieci LTE 1800 MHz, a w przyszłości być może Aero2 ruszy z budową sieci LTE 2600 MHz TDD, na co czekamy od lat. Warto wiedzieć, że z powodu przeciągającej się budowy tej ostatniej sieci usługa darmowa będzie świadczona znacznie dłużej, niż to miało być oryginalnie. Czytaj dalej…
Na rynku od czasu do pojawiają się oferty, które w jakimś stopniu starają się konkurować z tym, co daje Aero2. Żadna oferta nigdy nie będzie tak tania i nieograniczona jak Bezpłatny Dostęp do Internetu, jednak każda tego typu oferta może okazać się ciekawą alternatywą lub uzupełnieniem Aero2. Tym razem przyjrzymy się ofertom związanym z budowaną infrastrukturą LTE przez operatora Play.
Operator uruchomił swoją sieć LTE i prawie od razu zaproponował coś ciekawego: 100 GB danych dla wszystkich podpisujących umowę abonamentową, a następnie zaoferował podobną opcję dla użytkowników prepaid. Prędkość była ograniczana do 15 Mbit/s, ale od lipca 2014 już nie jest. a po przekroczeniu limitu danych możemy wbić się w lejek, którego prędkość wynosi… 2 Mbit/s, co jest prędkością olbrzymią w porównaniu z typowym 8, 16 czy 32 kbit/s oferowanym przez innych operatorów.
Jakie są ograniczenia? Jak skorzystać z oferty? Szczegóły w dalszej części artykułu.
Czytaj dalej…
Coraz większą popularność w Polsce zyskują usługi LTE. Sygnał LTE sięga coraz dalej, do końca roku wszyscy wielcy operatorzy będą mieli uruchomione usługi w tej technologii. Jednocześnie rośnie zainteresowanie mobilnymi routerami WiFi. Także na rynku wtórnym pojawia się coraz więcej urządzeń tego typu i tutaj pojawia się problem: czy router, który chcemy zakupić będzie działał z siecią operatora, z którego korzystamy?
Postanowiłem więc przybliżyć sytuację sieci LTE w Polsce i przygotowałem zestawienie routerów mobilnych dostępnych na naszym rynku z informacją, w jakiej technologii działają, oraz jakich prędkości możemy się spodziewać. Dodatkowo będą się także pojawiały testy poszczególnych urządzeń. Dostępne są także zestawienia modemów, tabletów oraz telefonów działających w LTE.
Czytaj dalej…
Temat luźniejszy pomiędzy problemami z bezpłatnym dostępem do Internetu.
Spotykając wiele osób korzystających lub zainteresowanych BDI oferowanym przez Aero2 trafiam na najróżniejsze określenia tej usługi i przekręcenia nazwy. Zobaczmy więc skąd prawdopodobnie wzięła się nazwa firmy, jak poprawnie się nazywa oraz jakie określenia funkcjonują wśród użytkowników.
Zacznijmy od podstaw: spółka oficjalnie nazywa się AERO 2 SP. Z O.O. (tak to jest zapisane w KRS) – Widzimy wyraźną spację pomiędzy nazwą Aero a cyfrą 2 w nazwie. Pozostała część nazwy jest regulowana zapisami prawnymi i oznacza po prostu Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Czytaj dalej…
Od kilku dni część użytkowników Aero2 zauważyło ciekawą rzecz: sesje nie są zrywane po 62 (czasem nawet 63) minutach. Jak wiemy operator ma obowiązek zrywać połączenie równo po 60 minutach – tak to zostało zapisane w koncesji. Także regulamin usługi mówi o tym jasno.
Przez tego dodatkowe 2 minuty połączenie z Internetem działa prawidłowo – nie ma spadku szybkości czy blokady ruchu. Po prostu zerwanie następuje z poślizgiem.
Nie wiadomo, czym jest to spowodowane, jednak zjawisko jest w tej chwili powtarzalne i raportowane przez znaczącą grupę użytkowników (być może dotyczy wszystkich korzystających z BDI). Z pewnością nie jest to żadna promocja, gdyż tego typu sytuacja jest naruszeniem zapisów koncesyjnych i raczej wygląda na błąd w działaniu systemów operatora.
Czytaj dalej…
Liczba użytkowników usług internetowych świadczonych za pomocą sieci komórkowych stale rośnie. Najczęściej spotykamy się z problemami związanymi ze słabym sygnałem. Jednak później wiele narzekań użytkowników sieci mobilnych wiąże się z dwiema ściśle powiązanymi kwestiami: zawsze za małymi limitami transferu oraz problemami z działaniem sieci pojawiającymi się w godzinach szczytu.
O ile pierwszy problem raczej nie spędza snu z powiek użytkownikom bezpłatnego internetu Aero2, o tyle druga kwestia staje się coraz bardziej widoczna w wielu rejonach.
Postanowiłem wyjaśnić, na czym polega i skąd bierze się problem przeciążeń, a co za tym idzie dlaczego operatorzy ograniczają ilość danych, jaką możemy w ciągu miesiąca przesłać przez nasz modem.
Czytaj dalej…
Cały czas poszukuję ciekawych rozwiązań do pracy w sieci Aero2. Ostatnio trafiłem na niedrogie urządzenie, które może być interesujące dla wielu użytkowników, nie tylko bezpłatnego dostępu do internetu. Router WiFipartner WP-R 1800 to urządzenie mobilne, do którego podłączamy jeden ze zgodnych modemów komórkowych i w ten sposób możemy stworzyć własną sieć WiFi z dostępem do Internetu.
Postanowiłem przetestować dokładniej to urządzenie. Sprawdziłem, jak działa jako router stacjonarny, mobilny, przewodowy, do czego można go jeszcze użyć oraz jak jest wykonany. Zapraszam do testu.
Czytaj dalej…