Informacja dla zainteresowanych płatnymi pakietami w Aero2: można już zamawiać pakiety, które opisywałem na blogu miesiąc temu. Wcześniej obowiązywał 1 miesięczny okres związany ze zmianą regulaminu. Chodzi tutaj o nowe pakiety Aero Max o rozmiarach 1,5, 10 i 15 GB, które dokładnie opisywałem miesiąc temu. W tamtym artykule także można znaleźć tabelkę, na podstawie której można ustalić, czy zakup danego pakietu nam się opłaca, czy nie.
Jednocześnie przypominam, że w czasie wakacji dostępna jest promocja 6/6/60 w Orange, która wydaje się być bardziej opłacalna, niż pakiety komercyjne oferowane w Aero2. Kompletny opis promocji zamieściłem w osobnym artykule na blogu. Dla użytkowników Aero2 skorzystanie z 6/6/60 wiąże się z 3 wadami: koniecznością zakupu startera, doładowaniem konta i rekonfiguracją modemu/routera na APN (internet) obowiązujący w Orange (w Aero2 mamy APN: darmowy). W razie czego można liczyć na pomoc w komentarzach na blogu oraz na forum.jdtech.pl. Główne zalety oferty 6/6/60 to cena za 1 GB (1 PLN, taniej niż w najbardziej opłacalnym pakiecie Aero2) oraz brak górnego limitu prędkości (ograniczają nas tylko warunki techniczne sieci). Wadą może być to, że nie wszyscy orientują się, jaki jest zasięg Orange w ich rejonie i zdarza się, że jest gorszy, niż Aero2.
Oczywiście należy pamiętać, że promocja Orange jest ograniczona czasowo do końca sierpnia (aktywowane wtedy pakiety zachowują ważność jeszcze przez 60 dni). Natomiast oferta Aero2 (mimo, że także jest promocją) nie wydaje się być ograniczona czasowo.
Czytaj dalej…
Otrzymałem dzisiaj oficjalne stanowisko firmy Aero2 na temat informacji z opublikowanego artykułu Afera z włamaniem do Plus Banku znacząca też dla Aero2. Informowałem w nim o tym, że włamanie do Plus Banku i potencjalnie upublicznienie wykradzionych z tej instytucji danych może wiązać się także z wyciekiem danych osobowych klientów Aero2. Sprawa wiąże się z tym, że w historii rachunków spółki Aero2, prowadzonych właśnie w tym Banku, znajdują się dane osób wysyłających kaucję i opłatę za wysyłkę. Jeżeli wykradzione zostały dane wszystkich klientów banku wraz z historią rachunku, to poza danymi kont źródłowych nadawców przelewów, w opisach przelewu znajdują się także numery PESEL korzystających z BDI.
Operator w swojej odpowiedzi przekazuje informacje, że Plus Bank poinformował Aero2, że dane klientów spółki nie zostały skradzione w wyniku tego ataku. Zwraca ponadto uwagę, że nigdy nie informował o liczbie korzystających z BDI oficjalnie. Wskazuje także, że atak trwał „nie dłużej, niż 3 miesiące”, a z tego nie można spekulować o zagrożeniu dla wszystkich klientów Aero2.
Pełna treść oświadczenia w rozwinięciu artykułu.
Czytaj dalej…
Większość z aktywnych użytkowników Internetu słyszała na pewno o aferze z włamaniem do Plus Banku. Bank ten należy do tego samego właściciela, co Plus, Cyfrowy Polsat, NFI Midas, a więc i Aero2. W skrócie sprawa wygląda tak, że w pierwszym kwartale 2015 nastąpiło włamanie do systemu informatycznego Plus Banku, które objęło także dane księgowe wszystkich kont w systemie banku. Sytuację dość ogólnie potwierdził sam bank.
Jednocześnie tzw. haker (trudno użyć tego słowa wobec złodzieja-szantażysty, ale tak mówią o nim media) o nicku Polsilver (także posługujący się nazwami Raz i Razor) chwali się, że to jego dzieło i zażądał 200 tys. PLN za milczenie i przekazanie danych technicznych o włamaniu do banku. Nie otrzymawszy tej kwoty opublikował dane 500 wybranych klientów banku i ostrzegł, że jeżeli bank nie przekaże 200 tys. PLN tym razem na dowolny dom dziecka, będzie regularnie publikował kolejne dane klientów, aż do znudzenia.
Afera ma wiele różnych odcieni, kontekstów i kwestii do omówienia, w tym te związane z zaufaniem użytkowników do systemu bankowego. Chciałem sprawę opisać na blogu jako taką, ale jej związek z technologiami komórkowymi był do tej pory dość odległy. Jednak mnie zainteresował kluczowy temat – czy sprawa ma znaczenie dla użytkowników Aero2? Okazuje się, że… tak.
Czytaj dalej…
Z okazji zbliżających się wakacji coraz częściej otrzymuję pytania związane z Aero2 i wykorzystaniem tej usługi w ramach naszych wyjazdów urlopowych. Faktycznie Aero2 może być całkiem fajnym rozwiązaniem uzupełniającym dostęp do Internetu w domu o możliwość korzystania z niego także na wyjazdach, gdy nie ma możliwości zabrania domowego dostępu ze sobą.
Nie można jednak zapominać o ograniczeniach w działaniu tej usługi. Chodzi tu przede wszystkim o prędkość, cogodzinne rozłączenia, kody CAPTCHA, wymagany sprzęt, procedurę zamówienia i tak dalej.
Jednak regularnie otrzymuję pytanie kluczowe dla wielu osób, szukających oszczędności na wyjazdach zagranicznych. Czy darmowy internet Aero2 działa także za granicą? Mimo odpowiedzi w artykule z często zadawanymi pytaniami na blogu, postanowiłem odpowiedzieć na to pytanie w sposób jasny, definitywny i przede wszystkim kompletny, tak aby nie było już żadnych wątpliwości w tym zakresie.
W tym roku wcześniej startuje tradycyjna już w Orange promocja 6/6/60, czyli 6 GB za 6 PLN ważne 60 dni. Jak zwykle promocja dotyczy użytkowników taryf głosowych prepaid (i niektórych MIX). Jedynym ewentualnym kosztem może być opłata za SMS, który aktywuje promocję, ale można jej uniknąć korzystając z alternatywnych sposobów. Pamiętajmy o wadzie ważnej dla niektórych użytkowników innej ciekawej promocji : nie działa w Orange Free na Kartę, ale możemy dokupić drugi starter lub po prostu zmienić taryfę na jedną z głosowych, jeżeli już wykorzystaliśmy środki na transfer danych z konta.
Według mnie to naprawdę ciekawa propozycja, jeżeli ktoś potrzebuje dodatkowego, szybkiego dostępu do sieci lub po prostu taniej alternatywy dla bezpłatnego dostępu do internetu w Aero2, a nie może skorzystać z promocji na LTE Play/ RedBullMobile. Może to być także skuteczna cenowo alternatywa dla oferty pakietów komercyjnych dostępnych w Aero2.
Szczegóły dalej.
Czytaj dalej…
Regularnie jestem pytany o aktualną sytuację w Aero2. Prezentuję dzisiaj kolejny raport o bieżącym stanie darmowego internetu w Aero2. Raport taki publikuję raz na jakiś czas, tak aby zawsze można było sprawdzić, czy i jak można korzystać z BDI oraz co ostatnio działo się z usługą bezpłatną, jeżeli ma to wpływ na jej działanie.
W skrócie: Bezpłatny Dostęp do Internetu działa poprawnie, brak ogólnopolskich awarii, usługa tymczasowo działa w technologii 2G i 3G w sieci Plus, zasięg obejmuje prawie całą Polskę, nie ma problemu z wydawaniem i zwrotem kart, nadal nie działa sieć Aero2 LTE i w związku z tym jest zagrożenie wyłączeniem w bliżej nieokreślonej przyszłości, system CAPTCHA działa poprawnie (niepełnosprawni mogą wnioskować o jego wyłączenie), usługa Aero2 mini także działa. Operator zrezygnował jednak z konieczności rozłączania i łączenia po wpisaniu kodu.
Od kilku miesięcy wszyscy użytkownicy działają za NATem operatora, co wiąże się ze sporadycznymi komunikatami o tym, że nasze połączenie stanowi zagrożenie dla niektórych stron internetowych. Komunikat zwykle można przejść po wpisaniu kodu lub przejściu innego zabezpieczenia (problem dotyczy np. niektórych usług Google).
Pojawiły się także nowe komercyjne pakiety, które pozwalają na tymczasowe wyłączenie cogodzinnych kodów CAPTCHA. Jest także promocyjny pakiet testowy, który umożliwia jednorazowe sprawdzenie usługi komercyjnej. Wykup pakietów nie rozwiązuje problemów związanych z NATem.
Szczegółowe informacje w dalszej części artykułu.
Czytaj dalej…