Huawei E3372 – czwarta odmiana w Play
Od wielu lat zajmuję się modemami i obserwuję rynek pod względem modeli, wersji i odmian, jakie wprowadzają operatorzy na rynek. Wielokrotnie narzekałem także na niejasne oznaczenia urządzeń stosowane przez producentów i operatorów, utrudniające identyfikację z jakim dokładnie sprzętem mamy do czynienia. Było to szczególnie uciążliwe w czasach, gdy na rynek wkraczało Aero2 z Darmowym Internetem, który działał początkowo tylko w technologii UMTS 900 MHz, którą obsługiwała tylko część modemów dostępnych w tamtym czasie na rynku.
Tym razem zauważyłem, że nasz rodzimy operator Play wprowadził właśnie… czwartą odmianę popularnego modemu Huawei E3372. Na czym polega różnica i dlaczego jest to interesujące, a dla niektórych osób istotne? Już tłumaczę.
Cechy szczególne
Najnowsza odmiana tego modemu to Huawei E3372h-153 w odmianie HiLink. Modem ma te same parametry techniczne co pozostałe odmiany oferowane wcześniej, czyli:
- Obsługa 2G, 3G i LTE
- LTE kategorii 4 (150 Mbit/s), brak obsługi agregacji pasm
- 2G: GSM / GPRS / EDGE – 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
3G: UMTS / DC-HSPA+ /WCDMA 900 / 2100 MHz
LTE: 800/900/1800/2100/2600 MHz - 2 złącza antenowe TS5 (CRC9)
- Gniazdo karty microSD
- Gniazdo karty SIM w rozmiarze mini (najpopularniejszym ciągle w modemach)
Modem w najnowszej wersji korzysta z oprogramowania typu HiLink, czyli nie pojawia się w systemie jako modem z interfejsami szeregowymi z możliwością sterowania za pomocą aplikacji PlayInternet/PlayOnline (brandowany Huawei Mobile Partner), tylko za pomocą strony internetowej pod adresem 192.168.8.1. Więcej szczegółów na temat odmian E3372 można znaleźć w tym artykule.
Historia E3372 w Play
Sytuacja jest o tyle ciekawa, że w ofercie Play w zasadzie pojawiły się wszystkie możliwe odmiany modemów E3372, jakie tylko były oferowane przez producenta.
- Pierwsze modemy, w odmianie sprzętowej E337s-153, były oferowane przez kilka miesięcy w wersji HiLink.
- Następnie przez kilkanaście miesięcy Play oferował już tylko wersję tradycyjną E3372s-153 sterowaną aplikacją.
- Po wydaniu przez Huawei nowej wersji E3372h-153 Play wprowadził do oferty ten modem – ponownie w odmianie tradycyjnej.
- W okolicy kwietnia/maja w salonach i hurtowniach związanych z Play zaczął się pojawiać opisywany przeze mnie wyżej modem E3372h-153 ponownie w odmianie HiLink.
Popatrzmy na pudełka kolejnych odmian:
- Odmiana E3372s-153 była oferowana zawsze w takim samym opakowaniu bez względu na wersję i kolor modemu.
- Wersja h-153 została wyróżniona dopisaną literką „h” za nazwą na pudełku.
- Wersja h z interfejsem HiLink wyróżnia się dopisanym zdaniem:
Interfejs użytkownika HUAWEI HiLink
między napisem „Modem USB LTE” a ikonką 4G LTE.
Dodatkowo na etykiecie z numerem seryjnym i IMEI w najnowszej wersji pojawił się bardzo przydatny dopisek określający kolor modemu (dla przypomnienia modem występuje najczęściej w kolorze białym i czarnym).
Inne technikalia
Dla zainteresowanych modem informuje o następujących wersjach oprogramowania:
Wersja firmware: 22.315.01.01.264
Wersja WebUi: 17.100.14.00.264_HILINK
Wersja panel: 17.100.15.03.03
Dodatkowo pod koniec czerwca 2017 pojawiła się aktualizacja wirtualnego napędu CD ze sterownikami – dostępna do pobrania przez Internet.
Oprogramowanie układowe, jak we wszystkich modemach Huawei serii h jest dodatkowo zabezpieczone przed modyfikacją i posiadanie kodu flash to za mało, żeby zmienić firmware. Najczęściej firmware jest odrzucany przez modem, a zdarza się, że modem przy próbie wgrania niewłaściwej wersji blokuje się w trybie flashowania (FC) i odmawia dalszej współpracy do momentu wrzucenia odpowiedniego oprogramowania.
Dodatkowo najnowszy model utrudnia modyfikację blokując możliwość wgrania starszego oprogramowania niż to w modemie i po wykryciu takiej próby po prostu resetuje się bez modyfikacji czegokolwiek.
Interfejs HiLink oryginalnego oprogramowania oczywiście jest jak zwykle dość biedny i nie ma wielu funkcji, które można uzyskać przez modyfikację firmware/WebUI.
Dlaczego takie informacje są ważne?
Dla przeciętnego zjadacza internetu odmiana modemu E3372 jest w zasadzie nieistotna, różnice sprowadzają się najwyżej do sposobu nawiązania połączenia: kliknięcie połącz w aplikacji, czy też odczekanie na załadowanie interfejsu modemu w domyślnej przeglądarce internetowej.
Jednak nieco bardziej zaawansowani użytkownicy wiedzą, np. że:
- wersja tradycyjna w niektórych sytuacjach zapewnia minimalnie krótsze pingi (opóźnienie)
- wersja HiLink jest bardziej zgodna z mniej popularnymi systemami operacyjnymi (OS X, Linux)
- z niektórymi routerami szybciej działają wersje HiLink, a z innymi zgodne są tylko tradycyjne
- HiLink najczęściej po instalacji jest prostszy w użyciu (podłącz do USB i korzystaj)
- HiLink realizując NAT dodatkowo chroni komputer czymś w rodzaju firewalla (izoluje IP komputera od dostępu z zewnątrz, co w sieciach komórkowych najczęściej i tak nie ma znaczenia).
I dla bardziej zaawansowanych użytkowników tego typu informacje są krytyczne przy projektowaniu np. zapasowego łącza do zarządzania jakimś urządzeniem.
Używam od kilku lat E3372 w wersji tradycyjnej pod win7 bez większych problemów. Kilka dni temu zaktualizowałem system do win10 i modem przestał działać, Szperanie w sieci nie dało jasnego rozwiązania problemu, stare wątki na forach sugerowały błędy w kolejnych łatkach do win10 ew brak aktualnego sterownika Huawei do nowego systemu. Tymczasowo wróciłem do win7 ale jestem ciekaw jaka jest sytuacja na dziś: czy pod win10 da się korzystać z E3372 czy zapomnieć o nim i szarpnąć się na router?
net przez rmunskie serwery chodzi szybciej niz przez polskie z Polski.. hahahhaaaa
Huawei E3372 – niedostępny w salonach Play. Od pracownika salonu P4 otrzymałem informację, że Play wycofuje ze sprzedaży modemy E3372. Salon dostał dyspozycję zwrócenia wszystkich modemów E3372 (zarówno zestawy na kartę jak i te przeznaczone do sprzedaży w abonamencie) i ją wykonali. Co może być powodem wycofania modemów ze sprzedaży?
Koniec wsparcia producenta pewnie. Ostatnia okazja dokupić teraz. Nawet ja zrobię mały zapas jeszcze, bo mam czasem zapotrzebowanie na ten model.
Co masz na myśli pisząc koniec wsparcia producenta? Może to, że niektórym użytkownikom Windows 10 nie działa i producent nie postara się żeby zadziałał? W mojej okolicy salony firm współpracujących nie mają zestawu z modemem E3372 już od dawna, a salon P4, który miał ich jeszcze dużo odesłał je wszystkie zgodnie z otrzymaną dyspozycją. Ciekawe co się stanie z tymi odesłanymi z salonów zestawami.
Huawei przestaje ten model pewnie produkować. W tym znaczeniu.
W Windows 10 działa już bez problemu, Microsoft popsuł, po czym 3 miesiące później poprawił.
Zwrócone egzemplarze najpierw trafią na zapas gwarancyjny, a następnie wywędrują do firm skupujący nadmiary magazynowe. Do producenta wracają tylko w skrajnych przypadkach.
Jak zablokowac te filmy co startują automatycznie na interii, czy na rp.pl ? …zżera mi gbajty…
nie wchodzić na portale projektowane przez partaczy.
Nie słyszałeś o AdBlocku? W jakim świecie ty żyjesz?
Instalujesz wtyczkę, klikasz na filmie prawym przyciskiem myszy "Zbadaj element", w kodzie strony szukasz linka do klipu wideo, potem wszystko po pierwszym sleszu (/) usuwasz i zastępujesz gwiazdką (*). Z początku linka usuwasz "http://www" i zastępujesz || . Tak przygotowany filtr dodajesz do listy AdBlocka i zatwierdzasz. Ot i wszystko.
nie da sie… na rp.pl jest link do youtube, a na interii .. nic nie wyskakuje po klinknięciu prawym… firefox sie zjehal ostatnio
Przeglądarki mają coś takiego, jak HTML AutoPlay i to można wyłączyć. Ma to swoje wady, ale działa. https://www.maketecheasier.com/disable-video-auto… – chyba to opiszę na forum.
Przydałby sie taki opis, moze na przykładzie własnie najpopularniejszych portali typu rp.pl, czy interia. Co ciekawe w firefoxie, shockwave – mam wybrane 'pytaj o aktywację', a i tak sam startuje. :]
Bo to nie jest flash, jak wspomniałem.
Instrukcja byłaby centralna dla przeglądarki, a nie stron.
@wiesiek: "nic nie wyskakuje po klinknięciu prawym… firefox sie zjehal ostatnio"
Zamiast AdBlocka użyj NoScripta (NS) ale i tak sprowadza się to do zablokowania YoTube a jak chcesz coś obejrzeć na YT to wtedy w NS klikasz w "Tymczasowo nie blokuj z YoTube.
W wielu przypadkach trzebaby zablokować… youtube całego.
Do samostartujących filmów YouTube dobrze sprawdza się Flashblock. A np. w Operze bez żadnej wtyczki można w ustawieniach wymusić uruchamianie wszystkich elementów flash po kliknięciu ">".
Ale mało kto teraz używa flasha, więc nie tędy droga, no chyba, że obsługuje także elementy wideo czysto-HTMLowe.
firefox + https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/fl…
Dzięki, to działa! Blokuje autostart filmów.
Dzięki, działa tez na stronach TVN
W temacie PLAYa. Do 30.09.2017r extra GB 3+3+3=9GB. pakiety z lipca, sierpnia i wrzesnia sie kumuluja, dziala tez z PINK-9 i PINK-19. Po aktywacji pojawia sie nowa pozycja
MB/GB po doładowaniu 2075 MB (ważne do 29.07.2017) <=zapis z promocyjnyc 100GB
Promocyjny Internet 3072 MB <=wydzielony zapis "na lato" i njpierw to schodzi
REGULAMIN OFERTY PROMOCYJNEJ „DARMOWY INTERNET NA LATO" https://www.redbullmobile.pl/sites/default/files/…
Szczegolnie dobre dla tych co maja PINKi z waznoscia nap na pazdziernik czy pozniej a nie aktywowali im 100GB/30dni bo w te sposob maja dodatkowe 9GB (oprocz tych sumowanych co miesiac 250MB)
Bardzo cenna informacja!
Sprawdziłem i rzeczywiście również udało mi się aktywować ten pakiet na kartach PINK-9.
Co jest dodatkowo fajne, pakiet ten można aktywować nie tylko kodem USSD *111*870*1#,
ale także poprzez Play24 (w zakładce pakiety) – ten drugi sposób jest bardzo wygodny dla osób, które chciałyby aktywować na kilku starterach podłączonych pod wspólne konto – jeśli zrobimy to w jednej sesji, wówczas wystarczy przepisanie tylko jednego kodu weryfikacyjnego SMS.
Na wszelki wypadek dodam jeszcze dodatkowe objaśnienie: pakiety te po 3 GB przychodzą – pierwszy w dzień aktywacji tej promocji i następne maks. dwa co miesiąc, jeśli wypadnie on przed końcem września; każdy pakiet 3 GB ma ważność do końca września, a więc w tym sensie kumulują się one, ale ich ważność skończy się wraz z końcem września; w sumie więc jest to faktycznie bardzo praktyczna promocja na wakacje.
Na stronie http://playnalato.pl/ napisane jest "Promocje można włączyć raz na danym numerze. Zmiana oferty powoduje utratę wszystkich usług, bonusów i promocyjnych pakietów złotówek". Czy więc aktywując "Darmowy Internet na lato", wyłączeniu ulegnie "Pakiet 250 MB przez 12 miesięcy – start 30 dni po aktywacji"?
Zmiana oferty powoduje utratę,a nie aktywacja promocji
Oferty, czyli w starym słownictwie – taryfy. Przykładem jest Play na Kartę, albo Play Lubie to!.
1. Możesz tylko raz włączyć usługę Play na Lato na danym numerze. Jak spróbujesz ponownie włączyć, to dostaniesz odmowę. Nie możesz więc dostać bonusu kilka razy.
2. Jak zmienisz taryfę (np. z "Play na Kartę" na "Play Lubie to!" czy inną, o ile to możliwe), to wyłączy się prawie wszystko co miałeś, w tym prawie na pewno Play na Lato.
ERGO
- Nie ma to związku z dodatkowymi usługami, które uruchamiasz w ramach danej taryfy (zwanej tutaj ofertą ze względu na inne definicje prawne). A taką usługą jest "Pakiet 250 MB przez 12 miesięcy", który jest bezpośrednio związany z taryfą.
ERGO2:
możesz spokojnie odpalić tę promocję, tylko zyskasz.
Ciekawe jak przy włączonych "Pakiet 250 MB przez 12 miesięcy" i "Darmowy Internet na lato" rozliczane będzie saldo – to znaczy z którego pakietu będą pobierane środki w pierwszej kolejności. Dam znać.
najpierw z lato…
dokładnie tak, miałem jeszcze sporo GB w PiNK9 (ze 100GB)
SMS-1."Twoj promocyjny pakiet 3 GB na lato zostal wlaczony. Z pakietu mozesz korzystac do 30.09.2017. Szczegoly: http://www.playnalato.pl"
I gdy pojawiło się 3GB na lato, to tamte GB przystopowały i zeszły najpierw 3GB letnie, potem przyszedł SMS:
SMS-2 "Twoj promocyjny pakiet internetu sie skonczyl. Szczegoly: http://www.play.pl"
I znowu zaczął używać GB ze 100GB a "Pakiet 250 MB przez 12 miesięcy" jest jak był.
Sytuacja się powtórzy 1.08 i 1.09. 2017 r.
Na innej karcie, której na razie nie używam (planuję we wrześniu) mam ciągle 3GB a następne będą się sumować aż do 9GB z terminem wykorzystania do 30.09.17
przełącz sie na darmowe aero i nie bedziesz mieć takich dylematów
"wersja HiLink jest bardziej zgodna z mniej popularnymi systemami operacyjnymi (OS X, Linux)"
A to ciekawe, mysle pod katem Linuxa (Mint, Debian czy Ubuntu) bo myslalem, ze te tradyjne z mozliwoscia wysylanaia komend AT (szczegolnie wazne jak zawiedzie rzpoznawanie przez modemmanagera i trzeba koszystac z Wvdial, Minicom czy Putty. No i teraz jak w najnowszych E3372 z high linkiem poblokowali uzycie AT to pewnie lod linuxem beda z ich uzyciem problemy .
ps.gdzie mozna znalezc zawsz najnowaszy software i firmware do tego modelu, bo na tej http://consumer.huawei.com/pl/support/search/inde…
najnowszy jest z 2014-08-12 i to dla wersji 's'
E3372s-153_Polsat_Polkomtel_WEBUI_16.100.05.02.1202
ps.2. czy macie jakies doswiadczenie z uzyciem E3372, E398 lub E3276 pod linuxem ?
Tak E3372s-153 działa bez większych problemów w trybie RAS w komputerze z Desktopowym z linuksem jak i routerze Huawei EchoLife HG553 z OpenWRT. Instalacja sterownika NCM powoduje przyspieszenie tylko na szybkim komputerze. W routerze osiągam max. 25 Mbps. Poza tym w trybie RAS modem działa stabilnie miesiącami, a w trybie NCM potrafi się wysypać po mniej niż miesiącu ciągłej pracy.
Też to opiszę. Mamy więc 3 tryby:
RAS – zabytek z czasów modemów na linie analogowe – limi 20-30 Mbit/s
NDIS i pochodne – połączenie RAS i interfejsu Ethernet do przesyłania danych. Wady: problemy ze zgodnością, brak limitu prędkości.
i HiLink – NDIS based Internet Sharing Device, czyli od strony komputera karta sieciowa Ethernet podłączona przez USB, na której drugim końcu jest router, który przydziela normalnie IP jak w sieci lokalnej.
Jakubie, mógłbyś wrzucić info o nowej promocji na wakacje z play. "Korzystaj z promocji Darmowy Internet na lato. Co miesiąc dostaniesz pakiet 3 GB za darmo. Możesz mieć nawet 9 GB. Z pakietu można korzystać do 30.09.2017r. Szczegóły na http://www.playnalato.pl "