Nowa wersja Huawei E3131h-2 – uwaga na zgodność
Od 2012 roku najpopularniejszym modemem do Aero2 pozostaje Huawei E3131, a dokładniej jego wersja zgodna z UMTS 900 MHz, czyli E3131s-2. Modem ten do dziś pozostaje najrozsądniejszym rozwiązaniem nie tylko cenowo, ale i technicznie: spełnia wszystkie wymogi operatora, jest prosty w konfiguracji i bardzo niezawodny. Niestety od kilku tygodni Play oraz T-Mobile zaczęli wprowadzać nową wersję oznaczoną E3131h-2.
Pod względem parametrów technicznych modem ten jest w zasadzie taki sam, jak E3131s-2 i tak samo działa – nie ma problemu z pracą z Aero2 po odpowiedniej konfiguracji. Wygląda także identycznie. Niestety od strony sprzętowej urządzenie to jest nieco inne i to powoduje znaczące problemy ze zgodnością.
Czym się różni E3131s-2 od E3131h-2
Od strony technicznej podstawową różnicą jest zmiana identyfikatora sprzętowego, tak zwanego ProductID, który umożliwia urządzeniom elektronicznym identyfikację urządzenia USB. Poniżej tabelka przedstawiająca różnicę, zanim modem zostanie przełączony w tryb modemu:
Model | VendorID | ProductID |
E3131s-2 | 12d1 | 14fe |
E3131h-2 | 12d1 | 15ca |
Po przełączeniu oba modemy działają tak samo (identyfikatory 12d1:1506), jednak przełączane są za pomocą innych ciągów przełączających.
Co to oznacza?
- E3131h-2 wymaga nowych sterowników, także pod Windows (oczywiście są one wbudowane w modem dla tego systemu).
- Urządzenia, które do tej pory miały potwierdzoną zgodność z E3131s-2 nie muszą i zwykle nie są zgodne z E3131h-2.
- Problem dotyczy systemów Linux, routerów, tabletów (także z ppp-widget) i innych urządzeń.
- Nie ma także na razie możliwości zmiany dashboardu (oprogramowania wbudowanego w modem), ponieważ dotychczasowe narzędzia po prostu nie potrafią zmodyfikować tego modemu (podobnie jest z innymi nowszymi modelami Huawei).
Dla kogo nie ma to znaczenia?
Jeżeli zamierzamy po prostu korzystać z modemu tylko podłączonego do komputera z systemem Windows lub Mac OS X problem ten nas nie dotyczy – oprogramowanie wbudowane w modem zawiera oczywiście odpowiednie sterowniki i tutaj nie powinno być problemu. Oczywiście w przypadku Aero2 pamiętać musimy o odpowiedniej konfiguracji.
Jakie różnice wewnątrz?
Wygląda na to, że sprzęt został dość gruntownie przeprojektowany elektronicznie. Widać to na zdjęciach podesłanych na forum.jdtech.pl przez CZfriend:
To, co rzuca się w oczy to przede wszystkim zauważalnie większy obszar anteny na płytce drukowanej – widoczny od strony gniazda USB. Teoretycznie powinno się to przełożyć na większą czułość modemu. Sprawdzenie tego wymaga jednak dodatkowych testów.
Inne zauważone zmiany:
Modem raportuje nową wersję sprzętową, a także na zdjęciu widać nowy chipset główny modemu.
Model | HW version | Chipset |
E3131s-2 | CH2E303SM |
Hi6755RBC |
E3131h-2 | CH1E3531SM |
Hi675 |
Problem przy wymuszaniu UMTS 900 MHz
Wśród użytkowników Aero2 popularne ciągle jest wymuszanie UMTS 900 MHz. Szczegóły procedury i jej cel jest opisany na forum. Okazuje się, że w modemu E3131h-2 wymuszenie to powoduje dziwne problemy: modem przestaje pokazywać listę sieci (próba jej uzyskania kończy się błędem/pustą listą). Problem znika po wyłączeniu wymuszenia.
Samo wymuszenie wydaje się jednak działać prawidłowo, jednak modem nie nadaje się przez to do sprawdzania zasięgu Aero2 z użyciem innych kart SIM.
Jak odróżnić te modemy przy zakupie
Nowe E3131h-2 pojawiły się na razie tylko w T-Mobile oraz Play. Orange nadal oferuje wersje z E3131s-2 simlockiem, w Plusie i Cyfrowym Polsacie jest E3131s-2 bez simlocka. Jednak prędzej czy później i tutaj pojawi się E3131h-2.
W tej chwili można rozpoznać te modemy po pudełku: nowe E3131h-2 są oferowane w bardzo małych pudełkach niewiele większych od samych modemów.
Jeżeli weźmiemy modem do ręki, pełne oznaczenie można sprawdzić tylko przy gnieździe SIM:
Dyskusja na temat tych modemów trwa na forum.jdtech.pl: http://forum.jdtech.pl/Watek-huawei-e3131h-2-nowa-odmiana-w-tmobile-pl
Przypominam także o tym, że jest więcej odmian E3131, przede wszystkim mowa tutaj o odmianie HiLink (powyższe modemy to wersja tzw. tradycyjna). Więcej informacji można znaleźć w artykule E3131: Tradycyjny czy HiLink.
A jeżeli nie chcemy mieć tego typu problemów i wątpliwości, warto kupować modemy od sprawdzonych dostawców – np. w sklepie przy blogu jdtech.pl
PS: udało się potwierdzić, że E3131h-2 jest obsługiwany przez oprogramowanie routera TP-Link MR3220v2 z najnowszym firmware 3.15.2 Build 130423 Rel.61823n. Pozostałe modele TP-Link nie obsługują tego modemu, w szczególności MR3220v1. Nie ma na razie także pliku BIN dla tego modemu do routerów TP-Link. Pełną obsługę E3131h-2 mamy także w alternatywnym oprogramowaniu OpenWRT + Gargoyle dla różnych routerów.
Update 6 lipca 2014: Dodane zdjęcia wnętrza E3131h-2 oraz opis wersji chipów i raportowanych HW. Informacja o problemach z wymuszaniem UMTS 900 MHz.
Czy E3131h-2 z Play ma założoną blokadę połączeń głosowych? Mój E3131s-2 z Play ma. DC – Unlocker pokazuje "Voice feature : disabled", a komenda 'ATDnr_telefonu;' nie powoduje łączenia, tylko wyświetla błąd – nie pamiętam dokładnie jaki, ale chyba "no carrier".
To nie jest kwestia blokady, tylko firmware i oprogramowania. Mam takie E3131s-2 z w pełni działającymi połączeniami głosowymi i wideo. Mało przydatne, ale przygotowałem kiedyś na specjalne zamówienie.
Może nie zapytałem dość precyzyjnie. Chciałbym wiedzieć jaki modem kupić, żeby dało się zadzwonić na zwykły telefon. Pisząc zadzwonić mam na myśli sprawić żeby telefon zadzwonił (inaczej "puścić sygnał"). Czy wersja E3131h-2 z Play (chyba najtańsza opcja) to umożliwia? Jeśli nie, to może trochę droższa wersja z T-Mobile. Dodam jeszcze, że interesuje mnie modem z polskiej dystrybucji z oryginalnym (wgranym przez producenta lub przez operatora telefonii komórkowej) firmware.
Po poleceniu "ATDnr_tel;" powinno dać w odpowiedzi
OK
^ORIG:1,0
^CONF:1
, a telefon powinien zadzwonić. To mi wystarczy.
Wiem z praktyki, że E3131-s2 z Play nie umożliwia wywołania połączenia głowsowego, a E353 z polskiego T-Mobile, kupiony około 3-4 lata temu za 199 zł ma firmware umożliwiający wywołanie połączenia głosowego.
Jeżeli ktoś wie na temat innych modemów czy mają aktywną funkcję wywołania połączeń głosowych to piszcie. Interesują mnie pod tym kątem również modemy LTE np. Huawei E3272, E3372 itp.
O fabrycznym sofcie – to ze współczesnych modemów nie ma chyba nic z głosowymi. E3131s-2 da się dostosować i mogę to zrobić na zamówienie (lub dostarczyć takie modemy w ramach sklepu przy blogu). O ile pamiętam któryś z E173u-2 miał tę funkcję aktywną, ale dashboard tego nie wspierał. Ale tylko jakaś seria tych modemów to miała, potem wszedł nowszy firmware i już funkcja zniknęła. Mam sporą kolekcję tych modemów, ale pod tym kątem ich nie sprawdzałem za bardzo.