Aero2 zaczęło rozsyłanie ostrzeżeń do użytkowników Aero2, których podejrzewa o nadużywanie systemu reCAPTCHA „chroniącego” dostęp do Internetu Aero2 od 1 kwietnia 2014. Powołuje się przy tym na generowanie ruchu automatycznego, który zaburza działanie sieci i działa na szkodę innych użytkowników. W przypadku stwierdzenia ponownego naruszenia regulaminu (który zabrania zaburzania działania sieci Aero2) grozi odcięciem od sieci.
Sytuacja jest o tyle bulwersująca, że prawie na pewno chodzi o domniemany atak (jak to żartobliwie nazywam) znanych sprawców. Nazwałem to tak, bo przecież Aero2 ma oczywiście podgląd całego ruchu i logów całej sieci, jak i systemu autoryzacji opartego na kodach). ten pseudoatak spowodował już jedną zmianę kodów na mniej czytelne w połowie kwietnia i teraz ponownie pojawił się taki problem (i trwa od niedzieli). Wiemy, że operator wprost przyznał, że nie kontroluje systemu kodów, z którego korzysta (zastosowany został system reCAPTCHA firmy Google). De facto Aero2 przerzuca więc odpowiedzialność na użytkowników i to od razu wszystkich na raz, bo znacznie trudniejsze kody pojawiają się nie tylko dla użytkowników podających je błędnie (celowo albo nie, to bez znaczenia według mnie), ale ze względu na sposobu implementacji w usłudze bezpłatnej – dla wszystkich korzystających z BDI.
Treść listu rozsyłanego przez Aero2 oraz dodatkowe uwagi techniczne – w rozwinięciu.
Czytaj dalej…
Po ponad 2 dniach problemów z trudniejszymi kodami, co opisałem w poprzedniej wiadomości oraz publikowałem raporty na fanpage jdtech.pl, operator w końcu postanowił odpowiedzieć na setki pytań użytkowników usługi bezpłatnej. Niestety nie dowiedzieliśmy się niczego nowego. Operator przyznał oficjalnie, że nie kontroluje w żadnym stopniu działania tego mechanizmu (co wiemy od dawna). Prawdopodobnie problemy te wiążą się także z tym, że firma Google widzi użytkowników BDI podczas wpisywania jako jednego użytkownika. Efektem ubocznym takiego działania jest swego rodzaju odpowiedzialność zbiorowa, jeżeli system reCAPTCHA wykryje niechciane zachowania nawet wtedy, gdy skala potencjalnego nadużycia jest niewielka.
Dodatkowo niebagatelne znaczenie może mieć to, że Aero2 stał się istotnym klientem usługi reCAPTCHA w ostatnim czasie.
Mimo wszystko wydaje mi się, że wyjaśnienia (dostępne w dalszej części artykułu) są po prostu niesatysfakcjonujące. A co wy o tym sądzicie?
Czytaj dalej…
Dzisiaj od rana użytkownicy BDI Aero2 ponownie zostali przywitani nieczytelnymi kodami CAPTCHA – są to dwa słowa, z których obowiązkowo trzeba przepisać oba, jednak są one bardziej nieczytelne niż zwykle i nałożone na czarną plamę, na której tekst jest wyświetlony w inwersji. Przez to kody są jeszcze bardziej nieczytelne, niż zwykle.
Sytuacja taka miała miejsce kilka dni temu. Wtedy Aero2 tłumaczyło się tzw. atakiem zidentyfikowanych sprawców. Ciekawe, czy także tym razem jest to atak grupy użytkowników Aero2, którzy chcą szkodzić innym korzystającym, czy też po prostu firma Google ma problem z rosnącym obciążeniem ze strony Aero2? A może jest inne wyjaśnienie?
Zobaczymy co powie na ten temat Aero2. Poniżej przykłady nieczytelnych kodów.
Czytaj dalej…
Operator Aero2 wprowadzając kody CAPTCHA opublikował ostatecznie na swojej stronie zestaw pytań i odpowiedzi dotyczących systemu kodów wprowadzonych 1 kwietnia 2014 – w większości na podstawie napływających pytań i skarg. Uważam, że należy docenić wysiłki operatora mające na celu wyjaśnienie sposobu korzystania z jego własnych usług (w końcu nowa, wreszcie przydatna dla użytkowników strona powstała ledwie kilka miesięcy temu).
Przyjrzyjmy się interfejsowi z kodami CAPTCHA – zauważyłem, że nie wszyscy użytkownicy znają jego funkcje, a nowi korzystający mają po prostu problem ze zrozumieniem niektórych pojęć. Przy okazji ujawnimy ciekawy błąd oraz ogólną słabość interfejsu związaną z brakiem pomocy Aero2 dla klientów, którzy zaczynają swoją przygodę z BDI.
Czytaj dalej…
Nowe telefony są wyposażane w coraz więcej różnych funkcji, często wypisywanych drobnym maczkiem w postaci niezrozumiałych skrótów. Jedną z takich funkcji jest NFC, oznaczana niebieskim logiem ze stylizowaną literą N. Skąd wzięła się ta technologia? Do czego służy? Jakie korzyści mogą płynąć z jej wykorzystania dla przeciętnego użytkownika telefonu?
Jako użytkownik usług opartych na NFC, w tym przede wszystkim systemu obsługi kart płatniczych MyWallet sieci T-Mobile postanowiłem opisać w praktyce, jak działają płatności zbliżeniowe prosto z telefonu, na jakie problemy możemy natrafić. Na początek jednak zaczniemy od podstaw. Czy wiecie, że od prawie 20 lat każdy nowy samochód korzysta z technologii będącej poprzednikiem NFC?
Wiedzieliście, że Polska jest liderem światowym w zakresie popularności kart i rozwiązań zbliżeniowych?
Czytaj dalej…
Okazuje się, że przy maksymalnym potencjalnym ruchu w sieci Aero2 może być jednym z największych jednostkowych „klientów” systemu reCAPTCHA na świecie. Na swojej stronie w często zadawanych pytaniach reCAPTCHA mówi, że dziennie obsługuje nawet 100 milionów kodów.
Policzmy, ile kodów dziennie może wygenerować usługa bezpłatnego dostępu do Internetu.
Przy maksymalnym obciążeniu 60 tysięcy adresów IP (to maksymalna liczba jednocześnie podłączonych użytkowników) przy kodach wyświetlanych co godzinę w sumie system zgłosiłby się do serwerów Google 60000*24 czyli około 1,5 mln razy. Oczywiście to przy założeniu, że wszystkie kody zostałyby rozwiązane poprawnie za pierwszym razem. Ponieważ spora grupa osób ma z tym problemy wydaje mi się, że czasem liczba błędnych odpowiedzi może być większa. Przy średnio 1 nieudanej próbie dochodzimy do 3 milionów kapci na dobę i więcej, w zależności od liczby prób.
Oczywiście w praktyce maksymalna liczba może być osiągana tylko w godzinach szczytu, więc faktyczna liczba wyświetlanych kodów jest znacząco mniejsza. Dodatkowo ciągle kody nie są wyświetlane co godzinę mimo obietnic operatora.
Teraz ciekawostka z FAQ usługi reCAPTCHA: Google żąda powiadomienia przy planowanym przekroczeniu 1 mln wyświetlanych (a nie prawidłowo rozwiązanych) kapci dziennie. Być może dlatego, że 1 milion kodów dziennie stanowi 1% ruchu na ich serwerach.
Czytaj dalej…
Operatorzy w Polsce zaczynają coraz szerzej promować telefony z LTE. Czy prędkość LTE jest nam potrzebna w kieszeni to temat na oddzielny artykuł, jednak zasięg LTE powiększa się. Jednocześnie rośnie zainteresowanie smartfonami LTE (zwanym także niepoprawnie 4G). Na rynku wtórnym pojawia się coraz więcej telefonów tego typu i tutaj możemy natrafić na problem: czy ten konkretny telefon zadziała z moją siecią?
Postanowiłem więc przybliżyć sytuację sieci LTE w Polsce i przygotowałem zestawienie smartfonów LTE dostępnych na naszym rynku z informacją, w jakiej technologii działają, oraz jakich prędkości możemy się spodziewać. Dodatkowo będą się także pojawiały testy poszczególnych urządzeń. Dostępne są także zestawienia routerów mobilnych, modemów USB oraz tabletów działających w LTE.
Czytaj dalej…
Aero2 na swoim fanpage opublikowało dość kuriozalne wyjaśnienie, dlaczego wczoraj przez jakiś czas pojawiały się trudniejsze do odczytania kody. Podobno grupa użytkowników Aero2 przypuściła atak na kody reCAPTCHA, co spotkało się z (prawdopodobnie) automatyczną akcją obronną serwerów firmy Google, które zamiast standardowym kodów zaczęły wyświetlać ich trudniejsze wersje.
Być może było to tak, że ktoś próbował użyć jakiegoś automatu do odczytu kodów. Duża liczba nieudanych prób mogła skłonić serwery Google do włączenia mechanizmu obronnego. Firma Google jest wyczulona na takie sytuacje i dlatego stosuje szereg automatów do obrony przed takimi przypadkami.
Z drugiej strony wiemy, że po prostu wiele osób nie radzi sobie z wpisywaniem kodów, a biorąc pod uwagę od 60 tysięcy do 1,5 miliona wyświetlanych kodów na dobę obciążenie serwerów Google może być spore z tego źródła i samo to może powodować różne zachowania usługi z powodu zwykłych błędów lub zdenerwowania użytkowników odświeżających kody co kilka sekund w oczekiwaniu na coś łatwiejszego do odczytania.
Czytaj dalej…
Aero2 potwierdziło dzisiaj na facebooku, że przez jakiś czas pojawiały się trudniejsze do odcyfrowania kody CAPTCHA. Wielu użytkowników raportowało, że są w zasadzie nie do odczytania i wielokrotne próby lub próba pobrania kolejnego kodu nie rozwiązywały problemu. Efektem tego było oczywiste wzburzenie użytkowników i reakcje na forum, w komentarzach i oczywiście na fanpage Aero2.
W tej chwili sytuacja wróciła do normy.
Aero2 tłumaczy to przejściem systemu reCAPTCHA w tryb serwisowy i stałym rozwijaniem systemu przez dostawcę (którym de facto jest firma Google).
Niestety tego typu problemy mogą się powtarzać, bo Aero2 nie ma żadnej kontroli nad tym, co wyświetlane jest użytkownikom BDI – korzystanie z zewnętrznego, bezpłatnego serwisu niesie za sobą tego typu ryzyko. Pojawia się tutaj pytanie, dlaczego tu ryzyko jest przerzucane na użytkowników usługi bezpłatnej.
Poniżej kilka przykładów kodów z trybu serwisowego podesłane przez czytelnika forum.
Czytaj dalej…
Coraz więcej na rynku pojawia się tabletów zgodnych z technologią LTE. Sieci LTE pojawiają się jedna po drugiej, a ich zasięg rośnie. Do końca roku 2014 wszyscy wielcy operatorzy będą mieli uruchomione usługi w tej technologii. Także na rynku wtórnym pojawia się coraz więcej urządzeń tabletów LTE i tutaj możemy natrafić na problem: czy wybrany przez nas tablet będzie działał z LTE i naszym operatorem?
Postanowiłem więc przybliżyć sytuację sieci LTE w Polsce i przygotowałem zestawienie tabletów LTE dostępnych na naszym rynku z informacjami, w jakiej technologii działają, oraz jakich prędkości możemy się spodziewać. Dodatkowo będą się także pojawiały testy poszczególnych urządzeń. Dostępne są także zestawienia routerów mobilnych, modemów USB oraz telefonów działających w LTE.
Czytaj dalej…
Wiadomości sypią się jak z rękawa. Tym razem Aero2 chwali się na facebooku, jak dużo pieniędzy zapłacili za koncesję i jak działają dla naszego wspólnego dobra poświęcając uzyskaną wcześniej koncesję na UMTS 900 MHz aby zapewnić nam dostęp do BDI. Problem w tym, że także i tutaj przemilczanych zostało kilka istotnych faktów.
Postanowiłem przyjrzeć się publikacji i odpisać operatorowi dokładnie punkt po punkcie jak wczoraj.
Zapraszam.
Czytaj dalej…
Aero2 bardzo nas dzisiaj rozpieszcza, jeżeli chodzi o ilość informacji. Na fanpage na Facebooku pojawiły się dwa wpisy: jeden podsumowujący efekty wprowadzenia kodów CAPTCHA oraz drugi, który odpowiada na najczęściej podnoszone zarzuty wobec Aero2. Wszystkie punkty przeanalizowałem i opisałem poniżej.
Jednocześnie na stronie internetowej pojawiły się Opinie i wnioski dotyczące Bezpłatnego Dostępu do Internetu, które operator zobowiązał się publikować w regulaminie z kwietnia 2013. Przyjrzyjmy się po kolei krytycznie wszystkim informacjom.
Czytaj dalej…
1 kwietnia 2014 Aero2 wprowadziło kody CAPTCHA. Jednocześnie operator poinformował, że kody będą działały przez pierwsze 7 dni (czyli do dzisiaj) w trybie testowym. Polega to na tym, że wpisywanie kodu nie jest jeszcze wymuszane co godzinę, a w bliżej nieokreślony sposób losowo – niektórzy wpisują kody co kilka godzin, inni nie widzieli kodu przez dzień i dłużej. Jeżeli jednak żądanie kodu się pojawi – musimy przejść procedurę, bez której nie uzyskamy dostępu do Internetu. Jeżeli kod się nie pojawia – po prostu co godzinę wznawiamy połączenie „po staremu”.
Dzisiaj operator poinformował na swoim fanpage, że ten okres stopniowego wprowadzania kodów został wydłużony o kolejne 7 dni. Co z tego wynika?
Czytaj dalej…
Wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że Aero2 nie działa na rynku operatorskim jako całkowicie niezależna spółka. Pojawiają się na przykład pytania, co stanie się z Aero2 po zakończeniu świadczenia usługi bezpłatnej. Okazuje się, że Aero2 to normalny operator tyle, że hurtowy – oferuje swoje usługi innym operatorom. Zobaczmy jak to dokładnie wygląda i z kim współpracuje Aero2 oraz jakie usługi świadczy. Przyjrzymy się także ogólnie powiązaniom kapitałowym pomiędzy spółkami dookoła Aero2 żeby się przekonać o kilku ważnych faktach.
Zapraszam do lektury.
Czytaj dalej…
Tydzień minął już od zapowiedzi i wstępnego wprowadzenia kodów CAPTCHA przez Aero2 dla użytkowników Bezpłatnego Dostępu do Internetu. Dokładnie w Prima Aprilis koło południa pierwsze osoby zobaczyły dziwne (na pierwszy rzut oka) komunikaty i zaczęły zapoznawać się z bardzo nieintuicyjną procedurą nawiązywania połączenia. Niestety nie jest to żart operatora na pierwszego kwietnia, tylko sytuacja, wobec której znaleźli się użytkownicy usługi bezpłatnej.
Postanowiłem zebrać najważniejsze informacje i przedstawiać aktualną sytuację.