Aero2 – ruszyła sieć LTE 2600 GHz TDD? – PRIMA APRILIS
Poniższa wiadomość była oczywiście żartem primaprilisowym – ja też wolałbym, żeby żartem były kody CAPTCHA. Aero2 oczywiście sieci LTE nie ruszyło. Poza tym wiadomości techniczne, w tym zgodność modemów – są jak najbardziej poprawnie. Na wszelki wypadek części wyssane z palca zaznaczyłem na czerwono. Wskazówkami były: GHz zamiast MHz w tytule (rzadko zdarzają mi się takie błędy), oraz data 2014 oraz 1.04 w wynikach pomiaru. Poza tym oczywiście wynik powyżej 0,5 Mbit/s na kartach Aero2 BDI nie jest możliwy. Odpowiedni wątek na forum.jdtech.pl także oznaczony zostanie jako żart.
Wygląda na to, że dzisiaj (chyba na pocieszenie po oficjalnej zapowiedzi uruchomienia kodów CAPTCHA) ruszyła na szeroką skalę sieć Aero2 pracująca w technologii LTE. Mowa tu o sieci pracującej na częstotliwości 2600 MHz i działającej w technologii podziału dostępu do pasma typ TDD (tzw. pasmo 38). To tej pory sieć ta działała tylko na kilku stacjach bazowych zlokalizowanych w okolicach Warszawy i od 2010 roku nie była w ogóle rozbudowywana. Mimo uzyskania kilkudziesięciu pozwoleń na południowym wschodzie Polski do tej pory stacje te pozostawały w zasadzie czysto wirtualne.
Głównym problemem sieci LTE działającym w paśmie 38 jest brak sprzętu. O ile uruchomienie stacji bazowych nie jest dla operatora i jego dostawców specjalnym wyzwaniem, o tyle modemów jest jak na lekarstwo. Do Polski ściągnąć można w zasadzie tylko Huawei E392u-92 (który niestety nie działa z innymi naszymi sieciami LTE pracującymi w paśmie 1800 MHz). Plus i Cyfrowy Polsat oferuje także stacjonarny model Huawei E593s-22, jednak nie jest on tani.
Raporty o uruchomieniu sieci dotarły do mnie dzisiaj rano z różnych zakątków Polski przede wszystkim od posiadaczy modelu E392u-92. Sam mając od jakiegoś czasu to urządzenie sprowadzone prosto z Chin dokonałem także próbnych połączeń. Nie są one zbyt stabilne: przede wszystkim sygnał jest dość słaby w miejscu testów (technologia LTE jest dość czuła na poziom sygnału), a dodatkowo częstotliwość 2600 MHz po prostu ze swojej natury ma ograniczony zasięg, zwłaszcza porównując z tym, do czego przyzwyczaiła nas technologia UMTS 900 MHz.
Patrząc na wyniki widać, że ciągle trwają prace konfiguracyjne, gdyż udaje się osiągnąć wyniki dość słabe jak na sieć LTE, jednak może się to wiązać z opisywanym słabym sygnale w momencie pomiaru, testowym uruchomieniem sieci, a przede wszystkim niedopasowaniem pomiędzy oprogramowaniem modemu a konfiguracją sieci – mój modem został wyprodukowany dla sieci STC z Półwyspu Arabskiego. Z pewnością na sprzęcie dostarczonym specjalnie dla Aero2 prędkości będzie można osiągnąć na poziomie podstawowych dla tej wersji LTE 67 Mbit/s (w kierunku sieci; 17 Mbit/s).
Jednocześnie trudno ustalić położenia nowych stacji bazowych – Aero2 musiało zgłosić je niedawno, gdyż w ostatnim spisie pozwoleń jeszcze ich nie było – z pewnością pojawią się na wykazach, które zostaną opublikowane przez UKE w kwietniu - w tej chwili jesteśmy więc skazani na ręczne szukanie sieci przez pasjonatów, którzy mają odpowiedni sprzęt i wiedzą, jak się z nim obchodzić – konieczne jest wymuszenie pracy w LTE w przypadku kart Aero2 lub wymuszenie pracy w paśmie LTE2600TDD przypadku kart Plusa/CP.
O co chodzi z Aero2 LTE 2600 MHz TDD?
To jest podstawowa sieć LTE, którą Aero2 ma uruchomić do końca 2016 roku, kiedy upływa okres świadczenia usługi bezpłatnej w technologii UMTS 900 MHz. Jednocześnie to właśnie koncesja na 2600 MHz wymusza na Aero2 świadczenie darmowego dostępu do Internetu – w UMTS 900 MHz i potem w LTE 2600 MHz TDD. W tej drugiej technologii usługa będzie działała przez 3 lata od momentu osiągnięcia 50% tzw. pokrycia ludnościowego Polski.
Co to oznacza dla użytkowników Aero2?
Z pewnością w niedalekiej przyszłości usługa ruszy komercyjnie i na rynku pojawi się masowo sprzęt LTE zgodny z Aero2 wprowadzany przez salony Plusa i Cyfrowego Polsatu. Będzie można go na pewno zakupić na rynku wtórnym na względnie niewielkie pieniądze. Oczywiście sens tego dla użytkowników Aero2 jest tylko wtedy, gdy znajdziemy się w zasięgu LTE Aero2 – niestety map zasięgu na razie nie ma, a z pewnością długo jeszcze nie pojawi się poza głównymi miastami Polski.
Druga ważna informacja – w sieci LTE nie będzie problemów z przeciążeniami sieci, gdyż pojemność (nawet jeżeli mowa o tych sławnych 20%) jest po prostu olbrzymia – usługa darmowa będzie działała tutaj bez problemów przez dłuższy czas.
PS: dla pewności powtarzam: ten artykuł to większości żart prima aprilisowy
SIema. Czy w mojej miejscowosi Leszno Wielkopolskie bedzie działac internet ?
Jak rozumiem pytasz o Aero2 – tutaj jest odpowiedni artykuł: http://jdtech.pl/2011/11/aero2-jak-sprawdzic-ze-j…
Rozumiem, że informacja o wirtualnych pozwoleniach na 2600TDD w podkarpackiem też jest częścią aprilowego żartu ?
Bo sieć istnieje, i ma się dobrze od dawna…szkoda tylko, że zapewne bez klientów
Informacje wyssane z palca są na czerwono. Pozwolenia na sieć na południu Polski są faktycznie, ale nie mam żadnego potwierdzenia o ich faktycznym działaniu.
Sieć istnieje, tak jak pisałem.
Dowód: https://dl.dropboxusercontent.com/u/4497122/foto/…
To komin w Przeworsku, widać dołożony do starej stacji Huawei sprzęt NSN dla LTE2600.
Podobnie jest np. w Orłach koło Przemyśla i na wielu innych sajtach.
Czy działa ? Trudno powiedzieć (brak odpowiedniego terminala)…ale że fizycznie istnieje to fakt niezaprzeczalny, i to od ~roku czasu.
Czemu powstała akurat w PKR ? Słowo-klucz: forsa z kochanej Unii…identycznie jak inne cudowne projekty i oferty Aero2 w tym rejonie, a także realizacje innych operatorów, typu kabel do niezamieszkałej rudery, bo to punkt w statystykach i publiczna (NASZA !) kasa płynie
Ja nie mogę.
Dzisiaj już drugi raz nabrałem się na taki primaaprilisowy żart.
Wszystko dlatego że wiadomości są publikowane przez portale które są rzetelne i są naprawdę nieźle spreparowane.
Staraliśmy się z kolegami
Witam, mam pytanko jaki bedzie mozliwy zasięg LTE 2600MHz na samym modemie i na antenie panelowej? Warunki: poza miastem (pola, łąki) wiem ze dane beda orientacyjne
dziekuje
Nie da się tego jednoznacznie określić, bo to zależy od wielu czynników, w tym mocy nadawania stacji bazowej, narzuconego ograniczenia przez operatora (w TDD da się to zrobić), zysku instalacji antenowej i jakości modemu. Wydaje mi się, że 10km jest do osiągnięcia w sytuacji optymalnej (podobnie jak 30km w UMTS 900 MHz).