Aero2 – ruszyła sieć LTE 2600 GHz TDD? – PRIMA APRILIS
Poniższa wiadomość była oczywiście żartem primaprilisowym – ja też wolałbym, żeby żartem były kody CAPTCHA. Aero2 oczywiście sieci LTE nie ruszyło. Poza tym wiadomości techniczne, w tym zgodność modemów – są jak najbardziej poprawnie. Na wszelki wypadek części wyssane z palca zaznaczyłem na czerwono. Wskazówkami były: GHz zamiast MHz w tytule (rzadko zdarzają mi się takie błędy), oraz data 2014 oraz 1.04 w wynikach pomiaru. Poza tym oczywiście wynik powyżej 0,5 Mbit/s na kartach Aero2 BDI nie jest możliwy. Odpowiedni wątek na forum.jdtech.pl także oznaczony zostanie jako żart.
Wygląda na to, że dzisiaj (chyba na pocieszenie po oficjalnej zapowiedzi uruchomienia kodów CAPTCHA) ruszyła na szeroką skalę sieć Aero2 pracująca w technologii LTE. Mowa tu o sieci pracującej na częstotliwości 2600 MHz i działającej w technologii podziału dostępu do pasma typ TDD (tzw. pasmo 38). To tej pory sieć ta działała tylko na kilku stacjach bazowych zlokalizowanych w okolicach Warszawy i od 2010 roku nie była w ogóle rozbudowywana. Mimo uzyskania kilkudziesięciu pozwoleń na południowym wschodzie Polski do tej pory stacje te pozostawały w zasadzie czysto wirtualne.
Głównym problemem sieci LTE działającym w paśmie 38 jest brak sprzętu. O ile uruchomienie stacji bazowych nie jest dla operatora i jego dostawców specjalnym wyzwaniem, o tyle modemów jest jak na lekarstwo. Do Polski ściągnąć można w zasadzie tylko Huawei E392u-92 (który niestety nie działa z innymi naszymi sieciami LTE pracującymi w paśmie 1800 MHz). Plus i Cyfrowy Polsat oferuje także stacjonarny model Huawei E593s-22, jednak nie jest on tani.
Raporty o uruchomieniu sieci dotarły do mnie dzisiaj rano z różnych zakątków Polski przede wszystkim od posiadaczy modelu E392u-92. Sam mając od jakiegoś czasu to urządzenie sprowadzone prosto z Chin dokonałem także próbnych połączeń. Nie są one zbyt stabilne: przede wszystkim sygnał jest dość słaby w miejscu testów (technologia LTE jest dość czuła na poziom sygnału), a dodatkowo częstotliwość 2600 MHz po prostu ze swojej natury ma ograniczony zasięg, zwłaszcza porównując z tym, do czego przyzwyczaiła nas technologia UMTS 900 MHz.
Patrząc na wyniki widać, że ciągle trwają prace konfiguracyjne, gdyż udaje się osiągnąć wyniki dość słabe jak na sieć LTE, jednak może się to wiązać z opisywanym słabym sygnale w momencie pomiaru, testowym uruchomieniem sieci, a przede wszystkim niedopasowaniem pomiędzy oprogramowaniem modemu a konfiguracją sieci – mój modem został wyprodukowany dla sieci STC z Półwyspu Arabskiego. Z pewnością na sprzęcie dostarczonym specjalnie dla Aero2 prędkości będzie można osiągnąć na poziomie podstawowych dla tej wersji LTE 67 Mbit/s (w kierunku sieci; 17 Mbit/s).
Jednocześnie trudno ustalić położenia nowych stacji bazowych – Aero2 musiało zgłosić je niedawno, gdyż w ostatnim spisie pozwoleń jeszcze ich nie było – z pewnością pojawią się na wykazach, które zostaną opublikowane przez UKE w kwietniu - w tej chwili jesteśmy więc skazani na ręczne szukanie sieci przez pasjonatów, którzy mają odpowiedni sprzęt i wiedzą, jak się z nim obchodzić – konieczne jest wymuszenie pracy w LTE w przypadku kart Aero2 lub wymuszenie pracy w paśmie LTE2600TDD przypadku kart Plusa/CP.
O co chodzi z Aero2 LTE 2600 MHz TDD?
To jest podstawowa sieć LTE, którą Aero2 ma uruchomić do końca 2016 roku, kiedy upływa okres świadczenia usługi bezpłatnej w technologii UMTS 900 MHz. Jednocześnie to właśnie koncesja na 2600 MHz wymusza na Aero2 świadczenie darmowego dostępu do Internetu – w UMTS 900 MHz i potem w LTE 2600 MHz TDD. W tej drugiej technologii usługa będzie działała przez 3 lata od momentu osiągnięcia 50% tzw. pokrycia ludnościowego Polski.
Co to oznacza dla użytkowników Aero2?
Z pewnością w niedalekiej przyszłości usługa ruszy komercyjnie i na rynku pojawi się masowo sprzęt LTE zgodny z Aero2 wprowadzany przez salony Plusa i Cyfrowego Polsatu. Będzie można go na pewno zakupić na rynku wtórnym na względnie niewielkie pieniądze. Oczywiście sens tego dla użytkowników Aero2 jest tylko wtedy, gdy znajdziemy się w zasięgu LTE Aero2 – niestety map zasięgu na razie nie ma, a z pewnością długo jeszcze nie pojawi się poza głównymi miastami Polski.
Druga ważna informacja – w sieci LTE nie będzie problemów z przeciążeniami sieci, gdyż pojemność (nawet jeżeli mowa o tych sławnych 20%) jest po prostu olbrzymia – usługa darmowa będzie działała tutaj bez problemów przez dłuższy czas.
PS: dla pewności powtarzam: ten artykuł to większości żart prima aprilisowy
Właśnie zamówiłem "Huawei E593s-22" za 115 USD. Ciekawe, czy to rzeczywiście Huawei "E593s-22" Dam znać, jak dojdzie.
Pomyłka: E392u-22 za 115 USD
przepłaciłeś ja za swojego e392u-92 zapłaciłem 125 zł z przesyłką.
Tylko E392u-22 obśługuje wszystkie sieci LTE w Polsce, włącznie z LTE Aero2, a e392u-92 nie
Wpisywanie captcha na niewielkim smartfonie to czysty horror.
do boju za kapcia ,odebrać koncesję i zgłosić do prokuratury
niech oddają 20 mln i na sybir ich
za wprowadzanie obcojęzycznych kodów na terenie Polski
i niszczenie języka Polskiego ,za jaki uj mam komuś tłumaczyć księgozbiory po klingońsku !
jawna germanizacja ,rusyfikacja i anglikizacja Polaków – pod sąd z nimi i w dyby pod pręgież
A skoro wyciąga Pan 20megabitów to oznacza to, że na karcie Aero2 po uruchomieniu nadajników, kupieniu modemu każdy użytkownik będzie miał możliwość korzystania z maksimum łącza? Czy 512kb/s też będzie obowiązywało?
Kto wie może to tylko testy, skoro captcha odpalili moze na razie tylko na 3g 900MHz, a lte ze względu na małą liczbę jeszcze nie ograniczają bo niewiele userow użyje wiec strata mala a testy zawsze się przydadza
to niech lepiej dadzą kapcie i 1Mb/s … w LTE
Na 100% będzie ograniczenie do 512 kbit/s
Zgłaszaj BTSy do BTSearch:)
Dobra myśl – ale przyjmą, jak nie ma ich na liście pozwoleń?
Myślę, że tak. Skoro nadajniki działają to tylko kwestia czasu żeby pojawiły się pozwolenia. Poza tym BTS w bazie BTSearch a nie "na papierze" jest znacznie bardziej wiarygodny:)
Dobra częstotliwość jest w nagłówku!, ciekawe kiedy wejdą modemy obsługujące sieć LTE 2600 Ghz
Huawei E392u-22 ma FDD1800 i TDD 2600 i jeszcze UMTS900/2100 tylko kosztuje 200$.
Mój stary E398 kupiony w początkach LTE w Cyfrowym Polsacie kosztował prawie 399 zł w promocji. do tego antena, router LTE, aktywacja, abonament i zrobiła się niezła sumka. Cóż, za nowości się płaci…
Właśnie.
To jakie oznaczenia powinny mieć urządzenia LTE by działały w Polsce z każdą siecią? Na co zwracać uwagę?
Takich urządzeń po prostu nie ma na razie dostępnych na szeroką skalę – band38 to wielka rzadkość. Znam tylko dwa wspomniane w artykule (w przypadku Huawei szukamy końcówki -22 – to oznacza zwykle, ale nie zawsze, obecność band3 i 38.
Prima Aprilis? Czy prawda? Jak dobrze rozumiem przez 3 lata usługa będzie świadczona za darmo?
Szczerze wątpię, że uzyskali 50% pokrycia ludnościowego w 2-3 miesiące 9nie wspominając nawet o 25%. Raczej odpalają po prostu stacje bazowe i testują, czy działa infrastruktura. Więc spokojnie możemy spać, to nie jest jeszcze pełne komercyjne GO.
Czyli jak na razie nie ma co liczyć na LTE. Najbliższy bts z pozwoleniem na pasmo 2600 GHz jest ode mnie ok 5 km. Ale jak nie wiadomo kiedy to wszystko ruszy to trzeba się zadowolić Aero 2 w tej niższej prędkości.
Potwierdzam działanie sieci LTE w Aero2 w Opolu i okolicach. Sygnał waha się, na sprzęcie E392u-92 pokazuje -97 do -95 dBm.
Z doniesień regionalnej prawy wynika, że południe województwa jest już w zasięgu nowej technologii, w szczególności miasta powiatowe, włączając w to Głubczyce i gminy: Kietrz, Branice, Baborów, leżące niedaleko polsko-czeskiej granicy. Od wczoraj trwają prace w powiecie brzeskim, części powiatu opolskiego i namysłowskiego. Pozostała część powiatu opolskiego, namysłowskiego oraz kluczborskiego i oleskiego ma zostać podłączona i uruchomiona dzisiaj, o ile nie pojawią się nieprzewidziane trudności.
Osobiście potwierdzam obecność techników przy wieżach BTS/nodeB, m.in. przy drodze krajowej 46 w gminie Łambinowice, gdzie kilka dni temu montowano urządzenia LTE 2600 MHz.
W weekend planuję objazd województwa na 2 samochody i laptopy z modemami i zewnętrznymi antenami, o wynikach poinformuję po przeanalizowaniu zebranych danych.
Zobaczymy co będzie dalej – ja też się wybiorę na wycieczkę po Warszawie na razie. Szkoda, że w telefonie nie mam band38, byłoby łatwiej z netmonitorem. Nie mogę się doczekać publikacji wykazu pozwoleń radiowych – to niecałe dwa tygodnie.
Jakubie, naglowek jest bledny
A będzie działać z tym lte nexus 5?
A będzie działać z tym lte nexus 5? w wersji z USA
Żadna wersja nie ma band 38 według tego: https://www.google.com/nexus/5/
Mój wczorajszy komentarz pod tekstem o LTE 2600 to oczywiście żart primaaprilisowy, podobnie jak artykuł JD. Aero2 działa jak dotychczas, na 900 MHz. Modernizacja sieci GSM w regionie dotyczy stacji Orange i T Mobile. Techników przy maszcie widziałem na własne oczy.
W związku z powyższym, bandscanu w weekend nie zrobię i nie przedstawię jego wyników