Aero2 i CAPTCHA – szybki przegląd
I stało się. Aero2 wprowadziło kody CAPTCHA (zwane potocznie kapciem). Procedura łączenia się jest teraz niestety dość zawiła, ale mniej więcej wiemy, jak działa. Po pierwsze łączymy się jak dotychczas. Następnie uruchamiamy przeglądarkę internetową i wchodzimy na dowolną stronę internetową. Co byśmy nie wpisali, zostaniemy przekierowani na stronę, na której musimy wpisać kod CAPTCHA. Po tym (i tutaj zaskoczenie) jesteśmy proszeni o… rozłączenie i ponowne nawiązanie połączenia. W artykule poniżej opisuję procedurę bardziej szczegółowo, z obrazkami i kilkoma informacjami technicznymi.
Poniższy artykuł opisuje kody wyświetlane od 1 kwietnia 2014 do 15 maja 2014. Do 15 maja kody wyglądają nieco inaczej, dlatego opisałem procedurę od początku.
Jak teraz nawiązujemy połączenie
Pierwszym etapem jest jak zawsze nawiązanie połączenia z siecią. Uruchamiamy więc aplikację sterującą modemem i klikamy połącz (albo łączymy się z naszym routerem przez WiFi).
Po nawiązaniu połączenia uruchamiany przeglądarkę internetową. Wpisujemy dowolny adres i zostaniemy przekierowani na stronę http://bdi.free.aero2.net.pl:8080/ (lub przeglądarka automatycznie wyświetli nam tę stronę) z komunikatem „Aby odblokować Bezpłatny Dostęp do Internetu Aero2 Kliknij tutaj”:
Nie mamy tutaj innego wyjścia – musimy kliknąć w „Kliknij tutaj”. Po kliknięciu zobaczymy coś takiego:
Wpisujemy kod z obrazka o klikamy Sprawdź. Oczywiście może nam się nie udać, otrzymamy komunikat „Niepoprawna odpowiedź”:
Jeżeli nie możemy odgadnąć napisu, warto skorzystać z przycisku z dwiema strzałkami (obok znaku zapytania), aby pobrać inny obrazek. Gdy nam się udało, pojawia się potwierdzenie aktywacji połączenia „Odpowiedź prawidłowa. Zrestartuj połączenie Internetowe”:
I teraz najdziwniejsza rzecz: Mimo, że wpisaliśmy poprawny kod… nie mamy dostępu do Internetu. Musimy się, zgodnie z prośbą na ekranie, rozłączyć i połączyć ponownie. A więc wracamy do aplikacji sterującej modemem i klikamy rozłącz:
I możemy połączyć się ponownie – od tej chwili dostęp będzie działał „po staremu”.
Co dzieje się pod spodem?
I teraz pytanie – co dzieje się pod podszewką, ze musimy się rozłączyć i połączyć ponownie? Co bardziej dociekliwi zauważyli, że przy pierwszym połączeniu otrzymujemy adres IP z puli prywatnej 10.x.x.x. Przy tym połączeniu mamy dostęp tylko do wewnętrznej sieci Aero2, gdzie umieszczona jest strona bdi.free.aero2.net.pl, DNSów Aero2, które współdziałają z serwerami Aero2 w celu uzyskania efektu tzw. captive portal, czyli przerzucają nas na stronę z „kapciem” oraz… do serwerów Google, gdzie generowane są dla nas kody CAPTCHA.
Dlaczego musimy się więc rozłączyć?
Dopiero po rozłączeniu i ponownym połączeniu otrzymujemy „normalny” adres IP, taki jak otrzymywaliśmy do tej pory. Bez rozłączenia nasz komputer nie otrzyma tego właściwego adresu i pozostajemy ograniczeni z dostępem do Internetu tylko do strony obsługującej kapcie.
Po wpisaniu kodu CAPTCHA serwery Aero2 zapisują sobie, że nasza karta SIM została „odblokowana” i przy kolejnym połączeniu otrzymamy już normalny dostęp do sieci (i normalny adres IP).
I co dalej?
Po godzinie połączenie jest zrywane i… możemy je normalnie wznowić jak kiedyś. Podejrzewam, że to właśnie jest objaw tymczasowych testów kodów CAPTCHA – za kilka dni będziemy te kody wpisywać co godzinę.
Ci ciekawe – po wpisaniu kodu możemy się dowolnie łączyć i rozłączać. Informacja o tym, że wpisaliśmy kod jest zapamiętana (pewnie do końca dnia, a docelowo – do końca 60 minut). Możemy także… zmieniać urządzenie, w którym umieszczona jest karta SIM.
A co z routerami?
Jeżeli korzystamy z routerów, a nie bezpośrednio połączonych modemów musimy jakoś wykonać krok rozłączenia i ponownego połączenia do sieci po wpisaniu kodu CAPTCHA. Najprościej po prostu wyłączyć router i włączyć go ponownie. Możemy też zalogować się do interfejsu zarządzania przez sieć i kliknąć przycisk rozłączenia i ponownego połączenia. Właściwie wszystkie routery mają odpowiedni przycisk gdzieś w interfejsie, a mobilne routery Huawei mają go zwykle od razu na pierwszym ekranie.
A tablety i telefony?
W przypadku tabletów i telefonów z pełnymi przeglądarkami problemu nie ma większego – przepisujemy kod. Kłopot jest tylko z szybkim rozłączeniem: najprościej zrobić to za pomocą funkcji „tryb samolotowy”. Innym sposobem wybranie opcji wyłączenia transmisji danych, albo wyłączenia zgody na pracę transmisji danych w roamingu. Następnie przywracamy normalne ustawienie i korzystamy z sieci.
Co dalej?
Cały czas obserwujemy działanie usługi i tego rozwiązania, jakie nam tutaj zupełnie bez poczucia humoru sprezentowało Aero2 i metod ułatwiania życia użytkownikom Aero2 w obecnej konfiguracji.
Czemu to nie jest tak, że trzeba wpisywać captchę po na przykład pobraniu 200 Mb danych? Wtedy zwykli użytkownicy wpisywaliby rad/dwa razy na dzień, a pobieracze masowi i torrenciarze musieliby wpisywać raz na 40 minut, czo coś w tym stylu. Ichnie rozwiązanie najbardziej udupia zwykłych użytkowników, a osoby, które pobierały dużo pewnie albo odesłały już kartę, albo znaleźli bota, który łączy internet automatycznie. Jakość połączenia rzeczywiście znacznie się poprawiła, ale nie jestem głupi. Na dwa miesiace przed wprowadzeniem captchy pewnie specjalnie pogorszyli transmisję danych, żeby użytkownicy powiedzieli "Kurczę, ta captcha rzeczywiście coś dała, mają rację" Po wprowadzeniu tego mechanizmu pewne po prostu przywrócili normalną szybkość internetu..
Nie może być takiego ograniczenia z pakietem danych, bo wprost zabrania tego koncesja. A to, że byłoby to fajne rozwiązanie wiemy, ale niestety.
PROBLEMY SA I CHYBA WYGLADA BY ZMECZYC NAS A DZIECKO ZADALO PYTANIE DLACZEGO KARTY PLUSA DZIALAJA OK A AERO2 NIE ? I TU BRAK ODPOWIEDZI A PRZECIEZ TA SAMA SIEC JA ZAPAMIETAM ZE NIGDY Z PLUSEM .SAMI ROBIA ZLA ROBOTE I W STOPE STRZELAJA SOBIE TO MLODZI ROZLICZA SIE I WYCIAGNA WNIOSKI Z TEJ ZABAWY I NAPEWNO MNIEJ UZYTKOWNIKOW SIE ZNAJDZIE NA USLUGI PLUSA CZEGO ZYCZE
A czego dotyczyło pytanie "Aero2 działają, a Plus nie" – bo nie do końca rozumiem.
Co do boczenia się na usługi Plusa i CP pisałem: http://jdtech.pl/2014/05/z-powodu-aero2-uzytkowni…
Co to za wersja Mobile Partnera?
Goły, fabryczny Mobile Partner firmy Huawei.
Bardzo dużo osób używało kilku kart aero2 połączonych w jedno łącze. Przez kapcia takie osoby są odcięte od neta. Moim zdaniem to skandal, że captcha uniemożliwia łączenie kilku kart. Gdzie w koncesji jest to zabronione? NIGDZIE! Powinni im za to kare dowalić miałem darmowe 1,5mb łącze (3 karty), a teraz musze płacić za pakiety playa, a prędkość dużo niższa. To jest zwykły wyzysk biednych obywateli! Argument uniemożliwienia łączenia kilku kart można wykorzystać w walce przeciw operatorowi w sądzie!
Generalnie nie spotkałem osobiście nikogo, kto łączył karty w większe agregowane łącze, bo to po prostu skomplikowane. Poza tym CAPTCHA wcale tego nie uniemożliwia, tylko po prostu utrudnia.
Kurczę, pierwsze słyszę Polak potrafi hehe. Jak łączysz "moc" trzech kart? Zaciekawiło mnie to – masz telefon na 3 karty sim czy 3 modemy?
Bardzo proste ale drogie.
jesli masz 3 karty (co nie jest zabronione bo w rodzinie 3 osobowej kazdy ma prawo do posiadania takiej karty) potrzebujesz nastepujacy sprzet:
3 modemy USB
3 routery z wejsciem na modem USB
1 router 3 WAN-owy
System dziala ale predkosc sciagania przy przegladaniu stron WWW nie sumuje sie ale zapewnia staly dostep do netu jesli sie modemy wlacza z przesunieciem czasowym.
Predkosc sciagania sumuje sie bardzo ladnie w przypadku sciagania P2P.
Po pierwsze – prowokacja, po drugie z czego mi wiadomo wg regulaminu jedna osoba może posiadać tylko jedną kartę ałero, czy się mylę?