HD Voice w Plusie – jako ostatni operator
Plus właśnie oficjalnie wprowadził obsługę połączeń głosowych wysokiej jakości HD Voice do swojej sieci, jako ostatni operator na rynku w Polsce. Pierwszy był T-Mobile w 2011, Play dołączył rok później, a ostatnio dołączył Orange. Plus zamyka peleton i jednocześnie podbija stawkę informując o testach technologii VoLTE, czyli obsługi połączeń głosowych w sieci LTE (w tej chwili żadna sieć w Polsce nie obsługuje rozmów głosowych w LTE, połączenia są „zrzucane” do 3G).
Według informacji od operatora na pierwszym etapie usługa jest dostępna w Warszawie i okolicach, a w pierwszym kwartale 2015 uruchomiona będzie w całej sieci.
Na razie nie miałem okazji przetestowania HD Voice w Plusie, więc niejasna dla mnie pozostaje obsługa tej technologii w 2G (wielu operatorów decyduje się na włączenie jej tylko w sieci 3G), zgodność z telefonami na rynku (Orange przykładowo zastosował nietypowe ustawienia ograniczające zgodność z niektórymi telefonami) oraz dostępność HD Voice w zasięgu sieci Aero2, czyli UMTS 900 MHz. Do przetestowania jest także faktyczna jakość rozmów jak i stabilność usługi (zdarza się często, że rozmowa po pewnym czasie spada z HD Voice do podstawowej jakości i już nie wraca bez ponownego nawiązania połączenia).
Kwestią otwartą pozostaje na rynku polskim wymiana ruchu pomiędzy operatorami z zachowaniem wyższej jakości rozmów. Wszelka praca w roamingu krajowym i nawiązywanie połączeń z numerami z innej sieci powoduje, że HD Voice nie zadziała.
Więcej informacji o HD Voice publikowałem już na blogu wcześniej. Pracuję także nad listą urządzeń zgodnych z HD Voice, jednak jest to temat dość złożony, ponieważ wiele modeli telefonów ma obsługę HD Voice ograniczaną przez producentów i operatorów.
HD Voice w całej sieci plusa ma zostać uruchomione do końca miesiąca według Plusa (źródło http://www.plusforum.pl/viewtopic.php?f=100&t… ostatni post)
To będzie fajny moment na testy.
ostatnio Play włączył HD Voice również w DCS, ale póki co się tym nie pochwalił. I nie tylko Nokie Lumie obsługują HD Voice, bo np. Nokia 515 też
Pytanie w jakiej części siedzi to działa. Ale czas to przetestować – sprzęt mam, na którym to się powinno udać zrobić.
tego to nie wiem, bo tylko kilka osób potwierdziło to na forum, a oficjalnego stanowiska nie ma. Nie robi to też takiego wow!, żeby ludzie zaczęli o tym tłumnie pisać. Prawdopodobnie działa w całej sieci. Ale za to mam pytanie czy jest jakiś inny sposób na przetestowanie HD Voice jak nie mam nikogo znajomego, który miałby HD Voice? Może jakieś połączenie z obsługą klienta czy na pocztę głosową?
Nie, nie ma. Ale w razie czego możesz do mnie napisać emaila, chętnie przetestuję – kartę RBM mam w telefonie zgodnym z HD Voice i możemy potestować.
"Na razie nie miałem okazji przetestowania HD Voice w Plusie, więc niejasna dla mnie pozostaje obsługa tej technologii w 2G (wielu operatorów decyduje się na włączenie jej tylko w sieci 3G)" Plus twierdzi że hd voice działa tylko w 3g a zacznie działać też w 2g jak wdrożą to w całej sieci.
Wiesz, ja staram się badać fakty, a nie zapewnienia operatora. To znacznie ciekawsze
Lista telefonów jest tutaj – https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_smartphones…
Co ciekawe, mój czteroletni Blade obsługuje ten kodek, a służbowy iPhone (kosztujący pięć razy więcej) już nie
Ta lista jest mocno nieaktualna, do tego wspomina modele, które w wersjach dostępnych w PL wcale nie miały HD Voice – SE Elm i Haze. Więc nie nadaje się do skopiowania 1:1, choć punkt wyjścia jest niezły, bo lista pochodzi od organizacji, która stoi za HD Voice.
zawsze można aktualizować tą listę samemu. ostatnio dodałem dwa modele myPhone.
Na tym opiera się Wikipedia Ja wolę jednak jechać po pewniejszych źródłach informacji i potwierdzać je, najlepiej u źródeł.
Było trochę takich modeli telefonów, które w jednej wersji były zgodne z HD Voice, a w innej już nie.
Przykład: Nokia C5-00 5MP (nie występuje w ogóle na liście) oferowana przez polski oddział T-Mobile wspierała HD Voice, a egzemplarze z ogólnej dystrybucji, albo od innych operatorów już nie.
Najbardziej "boli" fakt, że większość telefonów ze wsparciem dla tej technologii to smartfony. A "klasyka", trzeba ze świecą szukać.
Tak będą cisnąć to LTE i w końcu prędkość netu będzie porównywalna z HSPA+ Już teraz w wielu miejscach w Gdyni LTE w plusie nie wyciąga nawet połowy tego co LTE w playu (wiem, ma na to wpływ liczba klientów, ale to przeciętnego konsumenta nie obchodzi).
Na prędkość w LTE ma wpływ obciążenie, ale też szerokość łącza podłączonego do stacji bazowej oraz jakość i siła sygnału. I tak jak zawsze – nawet metr różnicy w poziomie lub w pionie może oznaczać skok prędkości rzędu wielu MBit/s. Dobrze, że nie napisałeś "w Gdyni" ogólnie Ja robiłem pomiary (ale tylko w kilku punktach w Wwie – napiszę na ten temat artykuł) i potwierdzam, że mimo najszerszego pasma, to właśnie Plus ma najbardziej obciążoną sieć. Play niestety go dogania, a Tmobile i Orange mają najlepsze łącza do stacji bazowych, dzięki czemu często (ale absolutnie nie zawsze) wygrywają mimo, że to wspólne pasmo na dwóch operatorów.
Nie, no, na przedmieściach Gdyni wyciągnie się to 40Mbit/s, ale to i tak mniej niż Play w śródmieściu, na którym wycisnąłem ponad 50Mbit/s
Ja wyciągnąłem nawet 110 Mbit/s, ale tu gdzie potrzebuję – nie przekracza na LTE 8 Mbit/s mimo dobrego sygnału, podobnie jak Play. Tylko Orange/Tmobile przekraczają 20 Mbit/s. Ciekawe jak długo tak będzie.
U mnie jak podstawili nowy nadajnik to spokojnie na 30Mb leci
bo na wybrzeżu Play się bardzo postarał i w całej sieci Play'a właśnie na wybrzeżu jest najlepiej wykonana sieć. Nigdzie tak dobrze nie zrobił jak na wybrzeżu. W testach rfbenchamark.pl wzdłuż wybrzeża Play miał 99% pokrycia LTE. Plus miał 98%, a NetWorkS! jakieś 92%. Niestety usunęli wyniki tej części testów z raportu i tyle co zapamiętałem to napisałem.
A co to była za strona, ta rfbenchmark?
http://www.rfbenchmark.pl/wybrzeze-polski-raport/
Pomysł na serwis ciekawy, ale miarodajność pomiarów… taka sobie. Wystarczy użyć telefonu z 3G kategorii niższej niż 14-20 i od razu mamy obniżone wyniki.
tak jak są różne wyniki wspólnego LTE Orange i T-mobile. T-mobile w testach samochodem badawczym wypada gorzej niż Orange
Ale z tego co widzę, to w granicach błędu pomiaru – bo przecież sieć radiowa jest ta sama.
jednak mogliby badać ich LTE jako NetWorkS!, a nie osobno, bo jak jednocześnie dwa modemy robią pomiar na danym nadajniku to wiadomo, że prędkość się podzieli na 2.