Cyfrowy Polsat – abonenci mają dostęp do sieci Plusa
Prędzej czy później to musiało się stać. Najpierw p. Zygmunt Solorz-Żak, będący już właścicielem Aero2 i Cyfrowego Polsatu, zakupił operatora sieci Plus. Następnie abonenci Plusa uzyskali dostęp do zasięgu sieci Aero2. Wydawało się to kwestią czasu, ale w końcu także abonenci usług transmisji danych Cyfrowego Polsatu od dziś mogą korzystać z zasięgu Plusa – zarówno 2G jak i 3G.
Efektem jest praktyczne zrównanie ofert transmisji danych w sieci Plusa, który od wielu miesięcy oferuje usługi LTE swoim abonentom z ofertą Cyfrowego Polsatu, który znowu zrównał się cenowo z ofertą Plusa. Najpierw podskoczyła cena za najdroższe pakiety w CP, a potem zniknął nielimitowany pakiet nocny w Plusie.
W informacji prasowej Cyfrowego Polsatu czytamy:
Cyfrowy Polsat podpisał ze spółką Polkomtel list intencyjny, na mocy którego rozpoczął świadczenie usługi dostępu do Internetu w sieciach radiowych 3G i 2G operatora na częstotliwościach 2100 MHz i 900 MHz w technologiach HSPA i EDGE/GPRS. Oznacza to istotny wzrost zasięgu szerokopasmowego Internetu Cyfrowego Polsatu, z którego mogą teraz korzystać zarówno obecni, jak i nowi klienci platformy.
[...]
W wyniku współpracy z Polkomtelem nastąpił wzrost populacji w zasięgu Internetu HSPA/HSPA+ Cyfrowego Polsatu do blisko 85%. Do najszybszego Internetu LTE ma obecnie dostęp 28% Polaków. Zupełnie nową opcją zarówno dla obecnych, jaki i nowych klientów Internetu Cyfrowego Polsatu jest możliwość korzystania z sieci 2G w technologii EDGE/GPRS na częstotliwości 900 MHz, która posiada ogólnopolski zasięg.
Oczywiście nie ma tutaj niczego zaskakującego.
Co to oznacza dla szarego zjadacza internetu? Jeżeli jesteśmy już abonentami CP, zasięg sieci po prostu znacznie się zwiększył. Jeżeli jeszcze nie korzystamy z usług tej sieci, jego oferta stała się właśnie nieco bardziej atrakcyjna, gdyż nie jest ograniczona jedynie do zasięgu sieci Aero2, ale obejmuje teraz również całą sieć dostępową Plusa – zarówno 3G, jak i 2G. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dostępu do Internetu w miejscach, gdzie dociera tylko sygnał 2G Plusa (a ten dociera często znacznie dalej, niż 3G i LTE). Oczywiście przyda się to bardziej podczas podróży, niż jako stałe źródło Internetu.
Warto zauważyć, że od teraz mamy w CP dostęp do najszybszego internetu LTE, jak i do… najwolniejszego 2G
Oczywiście postanowiłem od razu sprawdzić, czy moja karta CP (którą wykorzystuję głównie do LTE) ma już dostęp do Plusa. Okazuje się, że tak. Oto kilka zrzutów ekranowych z aplikacji Mobile Partner sterującej modemem E3131s-2 z kartą CP w środku.
A co to oznacza dla użytkowników bezpłatnego dostępu do Internetu w sieci Aero2?
Zauważyłem, że od kilku dni niektóre karty Aero2 zaczęły się logować do sieci Plus i… działały poprawnie w tej sieci, nawet jeżeli połączenie odbywało się z siecią 2G. Już wcześniej informowałem o takich przypadkach, jednak zwykle nie udawało się uzyskać żadnego transferu danych. Teraz co najmniej 3 razy łącze po prostu działało. Oczywiście to raczej efekt grzebania w konfiguracji sieci przez Aero2 – z pewnością Plus nie będzie oferował darmowego internetu w swoim zasięgu, jednak takie błędy mogą się pojawiać i utrudniać życie, dlatego zawsze wtedy zalecam ustawienie ręcznego wyboru operatora.
Po drugie prędzej czy później mapy zasięgu na stronach Cyfrowego Polsatu zaczną pokazywać zasięg nie tylko Aero2, ale także Plusa i niestety mogą stać się bezużyteczne dla użytkowników darmowego internetu, choć do tej pory były najlepszym źródłem informacji na ten temat. Na szczęście na stronach Plusa są mapy, na których wyróżniony jest oddzielne zasięg HSPA+ 900 MHz, jednak są one aktualizowane znacznie rzadziej, niż mapy CP.
Po trzecie oznaczać to może… niewielkie zmniejszenie obciążenia sieci Aero2, gdyż pewna grupa użytkowników CP do tej pory pracujących w sieci Aero2 może automatycznie zostać przełączona do sieci Plus. Oczywiście część pewnie od razu wróci zauważając, że Plus jest zwykle wolniejszy i bardziej obciążony niż Aero2, jednak nie wszyscy abonenci zauważą różnicę i przełączenie oraz nie wszyscy potrafią ręcznie wybrać operatora.
Czy lecą z nami abonenci Cyfrowego Polsatu? Karty logują wam się do Plusa?
A czy komuś jeszcze karta Aero2 zalogowała się do Plusa (2G? 3G?) i działa albo działała poprawnie?
Źródło: Informacja prasowa CP
Jakubie, czy trzeba coś "sprowokować" aby połączyć się z Aero przez maszty Plusa? Do masztu Plusa mam 0,6km a do Aero 2,4km. Niestety Aero z domu nie widzę (coś załapuje na górze domu pod dachem…), a gdyby przez Plusa… sam rozumiesz. Choć domyślam się, że gdyby można było łączyć się przez Plusa to działałoby automatycznie. Mam modem E3131 ustawiony w/g Twojego poradnika. Pozdrawiam
Generalnie "nie da się" – ani nowe, ani stare, ani te nie podlegające na razie nie pozwalają na zalogowanie do nieswojej (nie-Aero2) sieci. Jedynie możliwość widzę w antenie.
Jakubie czy przez to połączenie CP zaleca aktualizacje kart SIM ? Dziś dostałem mail żeby przełączyć kartę w tryb UMTS (zazwyczaj mam wymuszone LTE) i poczekać na aktualizację
Czy możesz przesłać dokładną treść tego email (najlepiej pełny FWD z nagłówkami itd.) do mnie na jak@danecki.net? Ja nic takiego nie dostałem.
Wczoraj w rejonie Cz-wy miałem problem z połączeniem. Modem nie dostawał IP mimo, że wszystko było ok. Dziś dostałem IP: 151.248.37.x czyli mamy nową pulę?
U dziewczyny to samo, raz łączy raz nie – a też Częstochowa.
U mnie wczoraj kilka razy po kilku minutach działania przełączał się (chyba 2G) i świeciła dioda cały czas na zielono. Musiałem wypiąć modem i ponownie podłączyć, aby zadziałał. Używam Kubuntu 12.04. Wie ktoś, jak sprawdzić na Linuksie do jakiej sieci jest zalogowany modem? Jakim poleceniem?
Korzystam z darmowego netu na Debianie i myślałem że te problemy to jakaś wina sprzętu. Ale gdy włączam Windowsa (pierwszy raz od ponad roku) mam ten sam problem tzn: Net działa 5-10 minut a później pojawia się komunikat o wystąpieniu błędu nr … po czym zupełnie się wykrzacza i pojawia się komunikat, żebym włożył kartę SIM… Jak zrestartuję komputer to znów to samo 5-10 min działa (czy to na Windows czy Linux) a potem "pada". (pod Linuxem dostaje info że modem jest w "trybie" UMTS).
Kolesie z Areo2 nic mi nie pisali na mail-a że jakaś zmiana będzie. Oczywiście piszę z pracy:)
I pytanie czy ktoś też miał takie problemy? Bo nie wiem kogo opierdzielić:)
A o jakim modemie mowa? może to po prostu problem z zasilaniem modemu? Bo jeżeli to tylko przełączenie do UMTS i modem nie chce działać, to może po prostu trzeba wymusić ruchem, aby modem się nie przełączał do trybu oszczędzania energii (np., powtarzanym co kilka sekund PINGiem).
Witam, mi się ujawnił wczoraj dziwna przypadłość. Mam darmowy internet od ponad roku i wszystko działało. Od wczoraj (15 sierpnia 2012) modem po mniej-więcej 5 – 10 min z "trybu" HSPA sam przechodzi w tryb UMTS i przestaje mi działać internet. Wydaje mi się to niezwykłe, bo przez te 5-10 min mam Net'a a później "lipa". Ktoś miał podobne problmy? Może AREO2 coś majstrowało? bo jeśli nie to będę problemu wyszukiwał w swoim sprzęcie.
Pozdrawiam
Przechodzenie do trybu UMTS (ciemnoniebieska dioda) jest normalne i tak powinno się dziać w przypadku braku ruchu na łączu. Jednak od razu po rozpoczęciu transmisji modem powinien wrócić do trybu HSPA+ (jasnoniebieska dioda). Nie ma możliwości ręcznej zmiany tego, tym zarządza sieć komórkowa. Jeżeli modem uparcie nie wraca do trybu HSPA+ przy dobrym sygnale sieci, to jedyne co można zrobić to cały czas utrzymywać ruch, żeby modem nie miał kiedy przejść do trybu UMTS (oszczędzania energii i zasobów sieci), lub sztucznie go wygenerować np. za pomocą polecenia PING.