Aukcja o pasma LTE zakończona. Ale to nie koniec.
Największa wiadomość dnia, tygodnia, czy też roku w telekomunikacji wcale nie jest taką, jak się wydaje. Dlatego piszę na ten temat z rezerwą i bez entuzjazmu. Zakończyła się aukcja o pasma pod budowę sieci LTE w zakresach 800 i 2600 MHz. Znamy przede wszystkimi wyniki. Jednak ja się wcale nie cieszę, bo sprawa nie jest zamknięta. Mamy z tą aukcją mnóstwo problemów i dopiero teraz zacznie się najciekawsza część.
Dlaczego po zakończeniu aukcji i ogłoszeniu jej wyników w zasadzie nic nie wiadomo?
Aukcja LTE
Jeżeli ktoś spędził ostatni rok w świecie telekomunikacji pod przysłowiowym kamieniem i nie orientuje się w sytuacji, to przypomnę, że od początku roku trwała aukcja 5MHz bloków w paśmie 800 MHz (5 sztuk) i 2600 MHz (14 sztuk) pod budowę sieci LTE.
W odróżnieniu od wszystkich wcześniejszych akcji przydzielania częstotliwości, w których stosowane były przetargi, tym razem UKE postanowiło skorzystać z aukcji. Dość specyficzne (i chyba nie do końca przemyślane) jej zasady spowodowały jednak sporo zamieszania. W połączeniu z sytuacją polityczną (zbliżające się wybory) zmieniono warunki aukcji już w czasie jej trwania, co dodatkowo komplikuje sytuację.
Wyniki
Wyników w zasadzie nie było bardzo długo. Rozegrano 100 tur licytowania, co trwało dobrych kilka miesięcy. Ceny wzrosły w tym czasie ponad wszelką logikę i sens finansowy. Pod koniec aukcji Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wraz z UKE zmieniło zasady i wprowadziło ograniczenie do 115 rund licytowań i złożenie ostatecznych propozycji na zasadach podobnych do przetargu.
Efekty mamy następujące:
Operator | Liczba bloków 800 MHz |
Liczba bloków 2600 MHz |
Komentarz |
Orange | 2 | 3 | Operatorzy będą budowali wspólną sieć w ramach Networks! |
T-Mobile | 1 | 3 | |
Polkomtel | - | 4 | Już posiada dostęp do 800 MHz przez koncesję Sferii |
Play | 1 | 4 | |
NetNet | 1 | - | Faktycznie jest to spółka związana z Polkomtelem |
Średnia cena za 5 MHz pasma 800 MHz wyniosła 1,7 mld PLN, a w paśmie 2600 MHz 43,6 mln PLN. Ceny najbardziej wartościowego pasma 800 MHz okazały nie tylko najwyższe w Polsce, ale także najwyższe w całej Europie i to nie o kilka procent, ale w zależności od kraju, z którym porównujemy wyniki są nawet 5x wyższe.
Problemy
Dlaczego nikt nie otwiera szampana? Wymienię tylko kilka problemów:
- Operator, który wylicytował blok nie ma obowiązku go odebrać.
- Zmieniono warunki aukcji w czasie jej trwania i popełniono inne błędy na jej początku, co daje podstawę do oprotestowania całego procesu w sądach i to na różne sposoby. A to może trwać latami. (Z resztą pierwszy pozew w Sądzie Arbitrażowym w Paryżu na 2 mld PLN już podobno złożył P4/Play, w drodze jest drugi od innego operatora).
- Kwoty za pasma są olbrzymie (szacowane w sumie na 170 PLN na jedną kartę SIM w Polsce) co oznacza, że:
- Operatorzy poniosą gigantyczne koszty
- Będą mieli mniej pieniędzy na inwestycje w infrastrukturę, przez co jej wydajność będzie rosła wolniej
- Mogą chcieć odbić to sobie na cenach usług, które być może będą większe
- Wysokie kwoty za pasmo wpłyną także na wysokie opłaty za częstotliwości wnoszone przez operatorów za już posiadane pasma.
- Przy rozdziale bloków trzeba zdecydować, który operator otrzyma pierwsze 5 MHz pasma 800 MHz, na którym są obszary z nakazem ograniczenia mocy emisji. Tu też mogą pojawić się konflikty.
- W ramach rozdziału pasm operatorzy mogą się dogadywać co do ich wspólnego wykorzystania. Sojusz Orange i T-Mobile jest oczywisty, podobnie jak NetNet i Sferii.
Ogólnie zapowiada się wielki bałagan i dopóki nie zostaną ogłoszone decyzje rezerwacyjne częstotliwości, nie bardzo jest sens zastanawiać się, kto i co będzie oferował.
Mam tylko nadzieję, że trwające procesy nie uniemożliwią eksploatację tych pasm LTE, które są nam wszystkim potrzebne.
Samo uruchomienie sieci LTE w tak nowoczesnej infrastrukturze, z jaką mamy do czynienia u operatorów, to kwestia kilku miesięcy, a na małych obszarach można to zrobić prawie z dnia na dzień.
Orange i T-Mobile chyba włączyli już w kilkunastu lokalizacjach LTE 800, a może i 2600. W tym chyba 2 lokalizacje w Warszawie. Może ktoś z Warszawy albo z innej miejscowości, gdzie były te uruchomienia mógłby sprawdzić czy włączyli też LTE 2600 czy tylko 800.
Ja nie ma od godziny 15 zadnego neta z TM i Heyah. Na infolinie nie mozna sie dodzwonic. Czy ktos jeszcze nie ma na scianie wschodniej ?
poludnie (bielsko-biala) – to samo. pakiety da sie aktywowac, ale o polaczeniu mozna zapomniec.
Pisalem juz beda placic oddszkodowania i wlaczac za darmo pakiety w ramach rekompensaty.
zrodlo informacji? nie widze sensu wlaczania za darmo pakietow jezeli ktos ma aktywny, pisales o traceniu pakietow – jak ktos ma dopiero co aktywowany pakiet wazny miesiac, co niby mialby stracic przy parugodzinnej awarii, poza czasem?
Nie wiadomo ile potrwa ta awaria kiedy wlacza. Mi sie konczy jeden Smart L 11.02. i jak nie wlacza to mi przepadna kolejne XL itd Na FB juz jest info o odszkodowaniach za utracone pieniadze.
myslales ze awaria pare dni potrwa? bez przesady. juz dziala tak na marginesie.
Planuję wycieczkę na testy – pod siedziby T-Mobile i Orange, bo tam odpalili te BTSy.
Powoli słabi sie wysypują, Net Net nie zapłaci ponad 2 miliardy za wygraną licencje. T-mobile jest chętny.
http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1576961…
Zobaczymy.
Jak T-Mobile nie weźmie tego bloku to chyba dostanie je P4 płacąc o 1665028000 zł mniej. To jest dość spora kwota. Być może na tyle duża, że T-Mobile rozważy pogłębienie współpracy z P4 zamiast kolejny raz kupować blok najdrożej. Polkomtel, który dał czwartą od największej ofertę na ten blok w aukcji raczej nie ma szans na to, że P4 zrezygnuje ze stosunkowo taniego zakupu.
Dlatego właśnie nie mam o czym pisać dalej, bo nic nie wiadomo.
Skoro kwota to w przeliczeniu 170 zeta na jedna simke to wystarczy nie dać zarobić jednemu celebrycie w kampanii medialnej i już wyjdą na zero.
W sumie to 1,75 mld PLN – trochę więcej, niż jedna kampania medialna. 170 PLN jest zarówno na nieużywany prepaid z RWK (którego przedłużenie może nic nie kosztować, jak w OFnK), jak i kartę firmową, w której abo bez limitu to góra 100-150 PLN.
"który operator otrzyma pierwsze 5 MHz pasma 800 MHz" to ta licytacja była tak perfekcyjnie przygotowana, że nawet nie wiadomo kto co licytował?
Licytowano bloki, ale nie konkretne, tylko "wirtualne". A na podstawie wyników będzie można je przetasować, żeby dało się je wykorzystać optymalnie.
"ktoś spędził ostatni rok w telekomunikacyjnym pod przysłowiowym kamieniem" tu brakuje jakiegoś słowa
Mnie interesuje żeby Plus nie oferował lojalek na 2 lata. Ale ludzie i tak kupią.
Wszyscy będą oferować i zalecać 24 miesiące – bo to się opłaca operatorom.
A potem 24h leżałem w łóżku i nie mogłem poprawić Już.
A jakie to przysłowie o kamieniu? Mówi się o "symbolicznym".
Ten kamień to pewnie z przysłowia od kosy, ale ta mi już przerdzewiała.
hmm w tabeli jest "Operatorzy będą budowali wspólną sieć w ramach Networks!"
Tak właściwie to pewności nie ma cz będą razem budować. Oczywiście w sensie współużytkowania pasma.
pewności nie ma, ale obecna sytuacja wskazuje na to, że ten "sojusz" przetrwa dłużej
Nawet telko.in ma wątpliwości: "Oczywiście, ten pomysł nie dla wszystkich jest bez wad, ponieważ grupę Cyfrowego Polsatu potencjalnie zmusza do współpracy z Play, a Orange zmusza do współpracy z T-Mobile (która wcale nie jest taka harmonijna, jak się to powszechnie sądzi) także w paśmie '800'"
Plus i Play? Leżę!
no tak. Plus ma denną jakość i słabe radiolinie. Nawet Play by ich nie chciał.
Ty się nie śmiej. Play nie ma kasy na uruchomienie LTE 800 MHz zgodnie z wymaganiami, a poza tym uruchomienie 800 MHz z kanałem 5 MHz ma niewielki sens, jak w przypadku Sferii i Plusa. Widać jak to działa.
Nie znam żadnego powodu, żeby tego nie robili – już teraz mają wspólną infrastrukturę i nagle decyzja o rozdzieleniu tego jednego pasma nie ma sensu. Alians poza tym nie jest tylko krajowy, ale międzynarodowy.
Ale ja znam. T-mobile trzepie kasę na udostępnianiu LTE1800 Orange. Teraz może to samo robić z Play, a zwłaszcza, że to byłyby ogromne pieniądze, a ich ostatnio T-mobile bardzo potrzebuje co widać po ostatnich ruchach. Zamykanie salonów, wychodzenie z ekstraklasy, podwyżki 5zl, spadek klientów itp. Od Orange nie mogliby już wyciągać takiej kasy, a sprzęt może rozsiewac kod 4 sieci, więc nie będzie problemu. Druga sprawa to Orange może tego nie chcieć, bo oni to typowy Kali.
Finanse trzeba porządkować i optymalizować wydatki. Ale częstotliwości to najważniejsza wartość, której trzeba pilnować i na niej zarabiać.
tylko, że T-mobile traci klientów, a nie zyskuje więc zarabiać też na tym będzie coraz ciężej, a kasę do Niemiec wysyłać trzeba. Łącząc się z Orange będą musieli zmniejszyć opłatę za wpuszczanie Orange do LTE1800 w zamian za korzystanie z ich dodatkowych 5MHz na LTE800, a tak to mogą i tu ciągnąć kasę i tam od Play'a, mimo że będą mieli po równo pasma.
Gorzej z rozwiązaniami technologicznymi i komplikowaniem technologii (przerzucanie klientów między sieciami LTE zrobi się bardziej skomplikowane, niż to było z Aero2 w Plusie).
Będzie dokładnie tak samo jak z przełączaniem U2100->U900. Większych problemów nie widzę w działaniu 3G T-mobile, więc da się. Zresztą czego się dzisiaj nie da technologicznie zrobić?
Chodzi o problemy z tym, że klient T-Mobile może działać w sieci współdzielonej z Play i Orange, ale ten z Orange już tylko w T-mobile i własnej, a Play – analogicznie. Już teraz pojawiają się problemy z widzeniem wirtualnej (ale de facto rzeczywistej) sieci Networks! 260-34 przez niektóre urządzenia, o nieustających kłopotach z roamingiem abonentów Play.
To tylko propozycja. A jak NetNet albo p4 nie odbierze rezerwacji?
wszystko wskazuje na to, że wszyscy odbiorą, a wtedy zostanie tak jak w linku powyżej.
Póki nie zobaczę decyzji rezerwacyjnych, póty nie chce mi się za bardzo gdybać. Mnie ciekawi za ile lat aukcję będą powtarzać
Zaczyna się chaos – odbieramy koncesje, zapłacimy, ale będziemy to oprotestowywać do upadłego. Standardowe polskie piekiełko, w tym wypadku w sposób oczywisty zawinione przez organizatorów aukcji.
Czy była całkiem niezgodna – nie wiadomo, ale z pewnością nie była fair wobec operatorów. Oni zapłacą nie tylko teraz, ale przy odnawianiu innych koncesji.