Kupujesz LTE – przemyśl zakup routera D105
Szybkie ostrzeżenie dla wszystkich, którzy tak jak ja postanowili zakupić od Cyfrowego Polsatu zestaw Huawei E398 wraz z routerem Huawei D105. Po pierwsze router ten wymaga natychmiastowego uaktualnienie oprogramowania firmware, gdyż bez tego odmawia współpracy z modemem. Na szczęście wszyscy sprzedawcy Cyfrowego Polsatu informują o tym przy zakupie, a sam obraz firmware można bez problemu znaleźć na zakładce Do pobrania strony o tym routerze.
Drugim, znacznie poważniejszym problemem jest bardzo niska wydajność. O ile w optymalnych warunkach modem osiąga nawet 70Mbit/s przy ściąganiu i 40Mbit/s przy wysyłaniu w przypadku podłączenia bezpośrednio przez USB, o tyle po zastosowaniu routera D105 maksymalne wydajności spadają do odpowiednio 10Mbit/s i 5 Mbit/s.
Sytuacja ta jest o tyle przykra, że nabywcy nie są o tym problemie informowani, choć na konferencji prasowej wprowadzającej LTE pojawiło się odpowiednie ostrzeżenie.
Najprawdopodobniej problem jest nierozwiązywalny, gdyż może to być związane z niską wydajnością procesora urządzenia, która wynika z jego przeznaczenia do pracy z modemami, które nie osiągają prędkości większych, niż 21Mbit/s, a obsługa E398 została przygotowana w oczekiwaniu na nowszy i lepszy router, który powinien się pojawić w ofercie producenta pod koniec roku.
Dlatego jeżeli planujesz zakup takiego zestawu w celu rozprowadzenia ultraszybkiego Internetu po domu, miej świadomość, że zbyt wysokich transferów nie uda się uzyskać przy zastosowaniu routera D105.
czy Huawei D105 obsługuje usługi DDNS (np. dyndns)? chciałbym mieć możliwość zdalnego nim zarządzania. i kolejne pytanie. czy cyfrowy polsat przypisuje stałe IP po MACu modemu czy też IP przydzielane jest dynamicznie? zgodnie z instrukcją (http://www2.windmobile.ca/WIND%20Docs/D105-EN-UserGuide.pdf) urządzenie obsługuje Remote Management jednak jeśli IP jest przydzielane dynamicznie to jest to trochę bez sensu. czy ktoś dysponuje polską pełną instrukcją obsługi?
Ja dysponuję tym urządzeniem Tak prościej. Huawei D105 z firmware dla E398 nie posiada wbudowanego klienta DDNS. Z resztą to i tak nie ma znaczenia, bo w sieci dostępowej grupy Sferia/Polager i tak nie połączysz się z serwerem/routerem od strony Internetu, gdyż wszystkie połączenia przychodzące niepowiązane z trwającymi sesjami nawiązanymi od strony modemu komórkowego są odfiltrowane. Nie wspominając o tym, że Huawei D105 w zasadzie został wycofany ze sprzedaży (i dobrze, bo to jednak szmelc się okazał być przy zastosowaniu E398).
dzięki za wyczerpujące info. swoją droga to takie wycinanie ruchu przychodzącego to trochę kulejąca wersja internetu
Generalnie niestety normalna sprawa w sieciach mobilnych – i tak dobrze, że dostajesz IP zewnętrzny, a nie (jak we wszystkich innych sieciach bez wykupienia specjalnych usług) wewnętrzny za 1 albo i 2 NATami.
Dzięki za tę informację – zupełnie nie zdawałem sobie kompletnie sprawy z takich ograniczeń! Orientujesz się jak sprawa wygląda z iPlusem albo innymi operatorami? Czyli nie ma żadnej możliwości połączenia się z panelem konfiguracyjnym WWW albo kamerami IP podłączonymi do Internetu w ten sposób?
Szczerze mówiąc nie testowałem, bo u żadnego innego operatora nie ma zewnętrznych adresów IP. W taryfach biznesowych można zwykle wykupić taki adres, ale cena zwykle jest bezsensowna. Możliwość połączenia jest, ale musisz po pociągnąć do wnętrza sieci VPN i wtedy nic cię nie powstrzyma, nawet NAT.
Dzięki! Kupiłem – sprawdzę
a ten??? http://allegro.pl/router-dovado-4gr-lte-cyfrowy-p…
Są dwa na rynku dostępne: Dovado Lite oraz 4GR – oba podobno działają bez pudła z E398 i do tego z pełną szybkością. Jak będę miał wolne środki to planuję nawet zakup jednego z nich do testów – jednak na razie nie mam takich możliwości, a Dovado nie ma przedstawicielstwa ani nawet dystrybutora w PL, skąd można by to wypożyczyć do testów.
Na forum "bez kabli" jest sporo ich użytkowników. Opinie jak na razie bardzo pochlebne.
Witam
dzisiaj dostałem informację z polsatu cyfrowego, że pracują nad poszerzeniem oferty routerów lte
oczywiście brak konkretów
To żadna nowość – informację taką uzyskałem także na konferencji prasowej pod koniec sierpnia i nawet o tym pisałem. Widziałem na prezentacji nawet testowy egzemplarz routera LTE Huawei. Ma wejść na rynek do końca roku.
Niektórzy sprzedawcy mówią, że do końca roku wejdzie, a inni, że nie będzie w ogóle W CH MARKI i CH Wileńska sprzedają edimax n150. Wiecie może jak on się spisuje?
Huawei ma już router lte B593 http://www.huawei.com/en/about-huawei/newsroom/pr…
Korzystałem z routera d105, aż któregoś pięknego dnia padł interfejs ethernetu. Poszukałem w internecie i dostępny jest jeszcze jeden router, który działa z e398, jest to dovado tiny. Ma mnóstwo użytecznych opcji, brak limitu 14Mbs na połączenie ethernetem, itp.
Przygotowuję materiał na ten temat – na razie pracuję nad Netgear WNDR3700.
Panie Jakubie, jak wypadł test Dovado Tiny i Netgear'a? Czekamy na relacje.
Wstrzymałem się z publikacją testu Netgear'a, bo pojawiło się sporo uwag co do jego jakości – stabilności i problemów z VoIP. W między czasie przeprowadzam test stabilności Dovado Tiny i wydaje mi się być bezkonkurencyjny – w ten weekend już na pewno go opublikuję, bo faktycznie przesadzam z tą dokładnością.
http://www.youtube.com/watch?v=gNRFBfPOl4w
Cz ktoś wie jak skonfigurować ruter aby działał z kartą Aero2
D105 w dystrybucji Cyfrowego Polsatu nie da się skonfigurować do pracy z jakąkolwiek inną siecią ze względu na zablokowany APN – niezależnie co wpiszesz w tym polu router i tak będzie się próbował połączyć z "multi.internet".
3. Czy do routera mogę podpiąć zewnętrzny dysk stacjonarny na USB (Seagate 1TB własne zasilanie) tak aby wszyscy domownicy mogli z niego korzystać?
4. Czy każdy router wi-fi w standardzie n (nie n-lite) działa na 5Ghz. Jaki wybrać 5Ghz czy 2,4Ghz?
Proszę o podpowiedź w sprawie wyboru routera Wi-Fi.
3. Jeżeli tylko router potrafi to obsłużyć to tak Alternatywne softy do routerów ze złączem USB zwykle potrafią wykorzystać także dyski (również i drukarki) w celu udostępnienia ich w sieci. Nie spodziewaj się jednak zbyt wielkich prędkości.
4. Nie, funkcja pracy na 5GHz jest dostępna tylko w wybranych urządzeniach. Osobiście jestem zwolennikiem routerów, które potrafią pracować jednocześnie na obu częstotliwościach – w centrum miasta (jak u mnie) na częstotliwości 2,4 GHz jest już gęsto od sieci, a na 5GHz jest ciągle cisza i można uzyskać znacznie lepsze transfery. Jednak 5GHz ma wadę: nie wszystkie urządzenia (np. większość smartfonów) nie obsługuje tego pasma, więc przełączenie sieci tylko na 5GHz czasem mija się z celem. Wada: wysoka cena, chyba całkowity brak modeli zgodnych z alternatywnym oprogramowaniem.
Nie wiele mogę pomóc przy wyborze routera, bo mam za małe doświadczenie i za mało podałeś wymagań. Polecam jednak poczytanie na forach takich, jak bez-kabli, czy eko.one.pl (i wielu innych) opinii o różnych urządzeniach. Z tanich urządzeń ludzie cenią sobie ostatnio TP-Linki – sam planuję dodatkowe zakupienie takiego routera do testów z Aero2 i innymi.
Na co dzień jednak używam D-Link DIR-855, którego z całego serca nie polecam
Witam,
1. Zajrzałem dzisiaj na tę stronę bo przypomniałem sobie temat routera D105 i jego ograniczania prędkości dostarczanej przez LTE. Proszę wybaczyć, być może dziwne pytanie ale czy to jest związane z tym że wi-fi w D105 działa w standardzie g czyli 54Mb/s a LTE daje nawet do 100Mb/s? Czy zatem zastosowanie innego routera 3G/4G działającego w standardzie n 300Mb/s nie rozwiązuje tego problemu?
2. Myślałem o założeniu w domu sieci w oparciu o LTE ale ponieważ chwilowo wszyscy odradzają to z uwagi na brak odpowiedniego sprzętu zdecydowałem się pozostać jeszcze jakiś czas przy iPlusie, którego już mam i w oparci o niego założyć na razie Wi-Fi – czeka mnie zatem zakup rutera. Jak wiadomo iPlus udostępnia technologię HSPA+ czyli download 21Mb/s i chciałbym tę prędkość w pełni wykorzystać, czy to oznacza że każdy router wi-fi działający co najmniej w standardzie g czyli 54Mb/s jest wystarczający czy raczej warto kupując nowy ruter wybrać nowszy działający w standardzie n 300Mb/s?
1. Tak, to jeden z kilku czynników ograniczających wydajność, ale nie jest jedyny. Równie ważne jest to, że procesor i system routerka są po prostu za słabe, żeby obsłużyć tak duży ruch – teoretycznie dałoby się wycisnąć nawet 25-30Mbit/s faktycznego ruchu w 802.11g w optymalnych warunkach. Zastosowanie routera z AP w standardzie 802.11n rozwiąże problem tylko wtedy, gdy układ routera (procesor+system) da radę z obsłużeniem ruchu w tym tempie przy jednoczesnym odpowiednio szybkim kontakcie z modemem przez USB. Ograniczenia mogą pojawić się wszędzie.
2. Faktycznie na razie nie ma routerów dla LTE, ale za 2-3 miesiące ma wejść nowy zintegrowany router domowy (stacjonarny) Huawei (pokazywany już przez Cyfrowy Polsat), który spokojnie poradzi sobie z takim zadaniem. Co do HSPA+ – to ja bym sobie prędkością głowy nie zawracał – poza idealnymi przypadkami nie ma żadnych szans osiągnięcia 21mbit – no chyba, że w technologii HSPA+DC (42Mbit/s) – ale znowu zasięg tych sieci jest dość ograniczony. Natomiast zakup AP w standardzie N (o ile masz karty sieciowe tego typu w komputerach docelowych) zawsze ma sens – większy zasięg, stabilniejszy sygnał i potencjalnie znacznie większa prędkość.