Aero2 – darmowy internet dostępny będzie dłużej – do końca 2016
Zgodnie z decyzją Urzędu Komunikacji Elektronicznej spółka Aero2 będzie świadczyła bezpłatny dostęp do Internetu dłużej o 2 lata: do 21 grudnia 2016 roku. Wydłużenie tego okresu o 24 miesiące wiąże się z odroczeniem na 2 lata budowy sieci LTE w paśmie 2,6 GHz. Po uzyskaniu 50% pokrycia ludnościowego przez tę sieć (nie później niż w 2016 roku) usługa bezpłatna będzie świadczona w niej przez następne 3 lata.
Jest to bardzo interesująca informacja dla wszystkich użytkowników usługi bezpłatnej i wyraźnie wskazuje na to, że Urząd Komunikacji Elektronicznej ciągle bardzo dobrze dba o interesu użytkowników sieci komórkowych w Polsce.
Szczegóły w dalszej części artykułu.
Jak wszyscy wiemy, spółka Aero2 w ramach uzyskanej koncesji na budowę sieci LTE zobowiązała się do udostępnienia usługi bezpłatnego dostępu do Internetu przez 3 lata. Okres ten liczony jest od chwili objęcia zasięgiem 75% ludności Polski przez sieć UMTS 900. Pokrycie to Aero2 uzyskało 21 grudnia 2011 roku i od tej chwili liczy się 3-letni okres działania bezpłatnego Internetu.
Jednak koncesja ta przede wszystkim dotyczy sieci LTE w paśmie 2600 MHz, która docelowo umożliwi budowę ultraszybkiej i ultranowoczesnej sieci, w której osiągnięcie 300 Mbit/s nie będzie stanowiło żadnego problemu. Do dzisiaj jednak spółka Aero2 uzyskała jedynie 5 pozwoleń radiowych na budowę nadajników w tej technologii.
Koncesja uzyskana przez Aero2 zobowiązywała spółkę do uruchomienia tej sieci dla 25% ludności Polski już na koniec 2012 roku. Jednak z wielu powodów termin już na początku tego roku wydawał się nierealny. Po pierwsze trwa cały czas intensywna rozbudowa sieci LTE w paśmie 1800 MHz (ostatnio sieć ta przyspieszyła oficjalnie do 150 Mbit/s), co wiąże się ze znacznymi kosztami ponoszonymi przez operatora. Po drugie na rynku praktycznie niedostępne są modemy działające z LTE 2,6 GHz w paśmie 38 z obsługą TDD i kanału 50 MHz, które są niezbędne do skorzystania z tej technologii. Po trzecie wysoka cena urządzeń niezbędnych do budowy tej sieci także ogranicza możliwości inwestycyjne operatora. Wszystko to powoduje, że rozbudowa tej sieci nie ma znaczącego uzasadnienia ekonomicznego w tej chwili.
Nie dziwi więc, że spółka Aero2 zwróciła się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na przedłużenie terminów związanych z budową sieci LTE określonych w koncesji już w pierwszej połowie 2012 roku. I tutaj właśnie zaczęła się walka o darmowy dostęp do Internetu. Spółka prosząc o przesunięcie terminów o 2 lata zaproponowała, że usługę bezpłatną będzie świadczyć o 1 rok dłużej w technologii UMTS 900 MHz.
Jednak Urząd Komunikacji Elektronicznej pozostał nieugięty mimo negocjacji ze strony Aero2. Udzielając 4 września 2012 zgody na odroczenie budowy sieci LTE na 2 lata zażądał także dwuletniego wydłużenia okresu świadczenia bezpłatnego dostępu do Internetu. Urząd zwrócił przy tym uwagę na powszechność urządzeń zgodnych z UMTS 900 MHz oraz dłuższy czas do momentu, w którym konieczny będzie zakup nowych urządzeń zgodnych z LTE 2,6 GHz w przypadku użytkowników, którzy będą chcieli nadal korzystać usługi bezpłatnej.
Co z tego wynika dla nas, użytkowników bezpłatnego dostępu do Internetu Aero2?
Bezpłatny internet będzie dostępny w technologii UMTS 900 MHz dwa lata dłużej, aż do 21 grudnia 2016 roku. (Licznik na pasku bocznym bloga już uaktualniłem). Dodatkowo zakładając, że Aero2 będzie budować sieć trzymając się górnych limitów nałożonych przez regulatora, w technologii LTE usługa bezpłatna będzie świadczona potencjalnie nawet do końca 2019 roku. Oznacza to, że bezpłatnym internetem będziemy cieszyć się jeszcze nawet przez 7 lat.
Warto zauważyć przy tym, że prędkość maksymalna usługi ani inne jej parametry pozostają niezmienione, jednak ciągle 512 kbit/s pozostaje prędkością rozsądną do podstawowego korzystania z Internetu z pewnością przyczyni się do walki z wykluczeniem cyfrowym na terenie Polski.
Pozostaje tylko podziękować prezes UKE, pani Magdalenie Gaj i pracownikom Urzędu za zadbanie o użytkowników Aero2, a przede wszystkim samej spółce Aero2, która chyba jako jedyna firma na świecie przyjęła na siebie tego typu zobowiązanie i faktycznie wywiązuje się zapisów decyzji rezerwacyjnej.
Chętnych zapraszam do zapoznania się z kluczowym fragmentem decyzji. Pełną treść dokumentu mogę udostępnić na życzenie.
PREZES URZĘDU KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ
Magdalena Gaj
DZC-WAP-5176-8/09 (48)Warszawa, dnia 4 września 2012 r.
DECYZJA
Na podstawie art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.), zwanej dalej „K.p.a.” w związku z art. 206 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.), zwanej dalej ,PT”, po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego wszczętego z wniosku Aero2 sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (zwanej dalej „Aero2″ lub „Spółką”) z dnia 18 kwietnia 2012 r. o zmianę decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (zwanego dalej „Prezesem UKE”) nr DZC- WAP-5176-8/09 (21) z dnia 10 listopada 2009 r. (zwanej dalej „Rezerwacją” lub „decyzją”)
I. zmieniam Rezerwację w ten sposób, że pkt II ppkt 2 Rezerwacji nadaję następujące brzmienie: 2. osiągnięcia na obszarze przetargowym progu 25% pokrycia ludnościowego przy jednoczesnym ustawieniu co najmniej jednej stacji bazowej w każdej z co najmniej 200 gmin wiejskich albo miejsko- wiejskich lub w odległości nie większej niż 4 km od granicy gminy wiejskiej nie później niż na koniec 2014 roku;
II. zmieniam Rezerwację w ten sposób, że pkt II ppkt 3 Rezerwacji nadaję następujące brzmienie: 3. osiągnięcia na obszarze przetargowym progu 50% pokrycia ludnościowego przy jednoczesnym ustawieniu co najmniej jednej stacji bazowej w każdej z co najmniej 400 gmin wiejskich albo miejsko- wiejskich lub w odległości nie większej niż 4 km od granicy gminy wiejskiej nie później niż na koniec 2016 roku;
III. zmieniam Rezerwację w ten sposób, że pkt II ppkt 5 Rezerwacji nadaję następujące brzmienie: 5. zapewniania w okresie od rozpoczęcia wykorzystania częstotliwości do upływu 60 miesięcy od rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości, nieodpłatnego powszechnego dostępu do sieci Internet z użyciem co najmniej 20% pojemności sieci działających z wykorzystaniem, będących w dyspozycji Oferenta, częstotliwości z zakresu do 1 GHz, przy objęciu zasięgiem nieodpłatnego powszechnego dostępu do Internetu co najmniej 75% pokrycia ludnościowego.
W pozostałym zakresie decyzja pozostaje bez zmian.
Wyróżnienia najważniejszych zmian dodane przez autora artykułu.
UPDATE: 15 listopada, a więc 9 dni po publikacji powyższej informacji, Aero2 oficjalnie potwierdziło informację o przedłużeniu świadczenia usługi bezpłatnej: http://aero2.pl/aktualnosci-2012-11-15.html
Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej, NFI Midas
Jakubie, jedyna istotna wiadomość dla użytkowników BDI to taka że zakupione modemy na pasmo 900 zamortyzują się i nawet "zarobią" na siebie.
Czy Gajowej należy dziękować? Wątpię bo nawet darmowa szybkość pół mega w latach 2016-19 to śmiech na sali…
Z modemami to fakt. Ale co do prędkości – za kilka lat to będzie mało, ale zauważ, że dzisiaj wiele osób za podobne łącze płaci nawet 50 PLN miesięcznie i prędkość im nie przeszkadza. Dla innych 512 to i tak więcej, niż brak Internetu. A wierz mi, poznałem wiele osób, których na dostęp do sieci po prostu nie stać.
Mam pytanie. Do nadajnika mam około 5 km. Czy będzie to jakoś chodziło czy za duża odleglość ?
Ja mam 6,5km ale na wsi (nadajnik na obrzeżach miasta) – działa. 20% siły sygnału. Ale często wiązka jest kierunkowana w inną stronę i nie działa
Odległość ma drugorzędne znaczenie – ważniejszy jest tzw. profil wysokościowy, czyli to, czy widzisz nadajnik. Jeżeli masz dobrą widoczność nadajnika, to można połączyć się nawet z 20-25 km (po zastosowaniu anteny). Na typowym płaskim, mazowieckim, ale nie zalesionym gęsto terenie można spokojnie sygnał z 8km bez anteny uzyskać.
Ja mieszkam pod Wawą na wsi do nadajnika mam ok 6km antena kierunkowa na wysokości ok 5m (na rurce) zasięg 45-48% na małej antence postawionej na parapecie mam 22-30% więc nie powinieneś mieć problemów
ja mam 12km w lini prostej i ok 40% sygnalu. W dobra pogode widze nadajnik, W nocy widze jak mruga
abc jaka to jest miescowość?
Jak tak można, tyle lat za friko, hehe, no jakoś można…
To bardzo dobra wiadomosc. Nie tylko dla uzytkownikow, ale tez dla operatora. Dlaczego? Po pierwsze przedluzono im czas zamiast np. bawic sie w jakies(bardziej dotkliwe) kary finansowe. Po drugie co bede ciagle powtarzal, uslugi tego typu(darmowa bardzo niska predkosc w porownaniu do komercyjnej) sa przede wszystkim zyskiem dla operatora.
Ludzie ktorzy chca skorzystac, ale z roznych wzgledow nie chca placic to potencjalni klienci. Gdy juz skorzystaja, poczytaja sobie, czesc z nich wybierze opcje platna co z nawiazka rekompensuje utrzymanie sieci bezplatnej. To tak jak z telewizja ogolnodostepna i reklamami w niej telewizji kablowej. Model w Polsce funkcjonuje od lat, a reklamy kablowki sa dosc duze i stanowia wazny punkt budzetu. Inne przyklady tego typu dzialalnosci mozna podawac – bezplatne punkty wifi chocby, ale i tak ten komentarz jest dosc dlugi
To dlaczego żaden z operatorów w Polsce i chyba nawet na świecie wcześniej nie zdecydował się oferowanie darmowego niezbyt szybkiego internetu? Jeśli to z nawiązką rekompensuje utrzymanie bezpłatnej sieci?
Dlatego, że wcześniej UKE nie zaproponowało podobnego rozwiązania.
Pan Jakub ma racje, ale oprocz tego dodam, ze takie rozwiazania m.in. istnieja w Londynie. Poza tym technologia bezprzewodowego Internetu wbrew pozorom rozwinela sie bardzo szybko. To na co telewizje(czyli zasieg ogolnokrajowy) potrzebowaly z 2-3 dekady(zalezy jak liczyc) nawet w takich krajach jak USA, nietknietych wojna, to bezprzewodowa osiagnela w ciagu kilku lat.
W kwestii darmowego dostępu do Internetu w ramach sieci ogólnokrajowej (technologia obojętna) – to w zasadzie tylko USA na poważnie próbowało coś takiego zrobić (bez powodzenia). Dla mnie trudno porównywać WiFi (zasięg techniczny 100m, specjalne anteny powiększają do kilku km) z sieciami typu komórkowego (jeden nadajnik ma około 10km zasięgu bez dodatkowego sprzętu po stronie klienta), które zapewniają usługę w skali całego kraju.
też jestem za tym żeby podbili prędkość do 1Mb
żyjemy w świecie multimediów, a w nim 1Mb to minimum
Echh daj palec a ręke by chcieli … jak to polak
u mnie muli strasznie pingi 250-400 nie da się grać !!!
sprawdziłem prędkość >>> https://drive.iapps.gg.pl/api/me/file/user/bez%C2…
jak tak to ma działać to ja wysiadam …
Jak to napisał "Wiesaw" -> Jak ktoś chce szybciej i więcej – są oferty komercyjne.
oferty komercyjne nie ssa w polsce lepsze
urzad sie nie spisal z ochrona konsumentow
i regulacja antymonopolowa na rynku koncesji
W momencie wydawania koncesji problemu z konkurencyjnością nie było. Dopiero potem przyszedł Solorz-Żak i wykupił kilka mniejszych spółek…
co bylo do przewidzenia
co do polsakich urzedow to po aferach w prokuraturze i rzadzie
wiele spodziewac sie nie nalezy
kon jaki jest kazdy widzi
to samo z urzedem kontroli taryf energetycznych spolek majjacyc naturalny monopol
zreszta im wyzsze ceny monopolistoww tym wyzszy przychod z vat dla milionowej klasy urzednikow
Czy można tam otrzymać karty micro i nano sim?
micro tak,
nano nie,
wszczepialnych pod skórę także nie
Dzięki
teraz sa wysyłane nano
Micro tak, ale nie nano.
Co można zrobić aby modem nie odłączał się co godzinę?
poszukaj w goole: auto connect
Odłączanie się jest wykonywane w ramach obowiązku koncesyjnego, więc jedyne co można zrobić, to wznawiać połączenie – jest kilka metod, jedna opisana między innymi tutaj: http://jdtech.pl/2011/08/aero2-%E2%80%93-automaty…
Ten link jest błędny.Proszę o jakąś wskazówkę (gdzie szukać).
dopisz na końcu małe L, aby rozszerzenie było 'html' i zadziała…
Dzięki. O.K.
Już poprawiłem, przepraszam.
można autoconnect – długo używałem ,ale jest zbędny
wchodzisz we właściwości utworzonego połaczenia sieciowego i zaznaczasz
wznawiaj przerwane połączenie i samo się łączy ponownie ,ale jest problem ze ściąganiem z tych fileserverów tenbitów itp. bo nie da się większego pliku pobrać przez to
Oczywiście ten sposób działa z połączeniami RAS. Przy NDIS tak tego zrobić się nie da.
to nie jest dobra wiadomość
Dla operatora – nie. Dla chętnych na ultraszybkie LTE – też nie. Ale dla użytkowników darmowego Internetu – według mnie co najmniej bardzo interesująca.
Przy obecnych limitach na co komu bezprzewodowy internet LTE
Czy zasięg tego "zwykłego" internetu od AERO2 jeszcze się zwiększy? Są jakieś wymogi że do tego i tego dnia musi objąć całą Polskę? Bo teraz mogą całkiem porzucić inwestycje w 900 MHz na rzecz LTE.
Na koniec 2014 nieoficjalnie chcą objąć zasięgiem 99% ludności Polski – patrz http://jdtech.pl/2012/10/lte-150-mbits-oraz-nowa-… – ale jeżeli chodzi o wymogi, to spełnili już wszystkie dla UMTS 900 MHz.
Najlepsza wiadomość dzisiejszego dnia Jeszcze mogli by zwiększyć przepustowość z tych 512 do powiedzmy 1 mega i będzie niebo
Może być te 512 byleby nie zwalniał. Jeśli będzie nie mniej niż 512 to już jest wystarczająco.
Anteny panelowe i kierunkowe (typ yagi) są równoważne z tym, że yagi pozwalają na osiągnięcie znacznie większych zysków, za to panel jest po prostu mniejszy. Wszystko zależy od możliwości montażowych (maszt?).
A w jakiej lokalizacji masz takie problemy?