Sferia chce budować sieć LTE w paśmie 850 MHz
Sferia, operator sieci CDMA pracującej w paśmie 850 MHz, pochwalił się właśnie, że planuje budowę sieci LTE w ramach posiadanej koncesji. Do tej pory możliwość taką blokował Urząd Komunikacji Elektronicznej, który swój opór argumentował zakłóceniami, jakie może powodować sieć LTE w paśmie GSM-R wykorzystywanym przez telekomunikację kolejową. Wygląda na to, że decyzje sądów administracyjnych z 2012 roku pozwoliły firmie na snucie planów budowy nowoczesnej sieci. Co to oznacza?
Sferia – co to za operator
Wielu użytkowników darmowego dostępu do Internetu Aero2 poznało firmę Sferia tylko poprzez salon firmowy, w którym można osobiście uzyskać kartę SIM. Znacznie mniej osób wie, że firma ta świadczy usługi tak zwanej stacjonarnej telefonii komórkowej na obszarze Mazowsza. Specyfika tej sieci polega na tym, że użytkownicy korzystają z urządzeń które de facto są zwykłymi telefonami komórkowymi (lub ich stacjonarnymi odpowiednikami), ale w czasie rozmowy nie mogą się poruszać – wyjście poza zasięg aktualnej komórki kończy się zerwaniem połączenia (wyłączone są tzw. handovery, czyli przekazywanie aktywnej rozmowy pomiędzy nadajnikami). Dzięki temu jednak numery telefonów mogą być przypisane do numeracji naziemnej (stacjonarnej) i koszt rozmowy z takim numerem jest taki sam, jak z innymi telefonami naziemnymi (czyli opłata jest znacznie niższa, niż w przypadku sieci komórkowych, a użytkownicy VoIP mogą często dzwonić na takie numery za darmo).
Sieć ta działa w amerykańskiej technologii CDMA2000 (tak są realizowane połączenia głosowe) z rozszerzeniem EvDO pozwalającym osiągnięcie niezbyt wysokich prędkości transmisji danych (nieco ponad 3Mbit/s). Sieć jednak działa dość niezawodnie i ma spory zasięg dzięki pracy na niskiej częstotliwości.
Ze względu na problemy z tzw. harmonizacją technologii CDMA2000 w Europie sieć ta nie może zbliżać się do granic Polski i dlatego działa w zasadzie tylko w Warszawie i okolicach oraz w Ostrołęce. Natomiast sama koncesja na częstotliwość 850 MHz dotyczy obszaru całej Polski.
Kilka lat temu operator podjął próbę budowy sieci LTE w tym paśmie, czego pozostałość widać w postaci 9 pozwoleń radiowych na nadajniki LTE. Jednak sprzeciw ze strony UKE zatrzymał rozwój w tym kierunku, a spór o brak zgody na zmianę koncesji z CDMA na LTE przeniósł się z biur Urzędu do sądów administracyjnych.
Powiązania kapitałowe Sferii
Warto także wiedzieć, że spółka Sferia, podobnie jak Plus, Cyfrowy Polsat i Aero2, także należy do grupy spółek powiązanych z p. Solorzem-Żakiem. Dodatkowo przed świętami NFI Midas, kapitałowy właściciel Aero2, Mobyland i CenterNet, podpisał ze Sferią umowę na ewentualne korzystanie z sieci LTE zbudowanej przez sieć Sferia. Wtedy sądzono raczej, że chodzi o ewentualną wygraną w przetargu na częstotliwości LTE w paśmie 1800 MHz, który zostanie rozstrzygnięty w tym roku, a w którym Sferia będzie brała czynny udział. Wygląda jednak na to, że chodziło jednak bardziej właśnie o już posiadane pasmo 850 MHz.
Potencjalne efekty
Informacja ta jest o tyle interesująca, że po potencjalnym uruchomieniu sieci LTE 850 MHz to właśnie grupa spółek należąca do p. Solorza-Żaka będzie w posiadaniu już trzech koncesji na budowę sieci LTE: 850 MHz (kanał 6 MHz), 1800 MHz (kanał 20 MHz) oraz 2600 MHz (kanał 50 MHz). Umożliwi to budowę trzech idealnie uzupełniających się sieci: pierwsza zapewni duże pokrycie terytorialne przy ograniczonej prędkości, druga zapewni pojemność na terenach podmiejskich, a w miastach sieć LTE budowana przez Aero2 umożliwi jednoczesną obsługę tysięcy ludzi z wielkimi prędkościami.
A to wraz z koncesjami Plusa pozwala już teraz na dominację na rynku komórkowych transmisji danych niezależnie od rozstrzygnięcia najbliższych przetargów na nowe częstotliwości. Jeżeli do tego dodamy koncesją związaną z Nordiskiem w paśmie 420 MHz oraz pasmo związane z Info-TV-FM dla telewizji mobilnej (w praktyce przerobionym na kolejny multipleks naziemny) to sytuacja wygląda nieciekawie dla innych operatorów, a równowaga na rynku staje się coraz bardziej zachwiana.
Zupełnie nieoczekiwanie pojawia się też zła informacja dla klientów sieci Sferia: wygląda na to, że prędzej czy później sieć ta może zostać wyłączona (aby umożliwić budowę sieci LTE) i oferta stacjonarnej telefonii komórkowej zniknie z rynku.
Nie wiemy tylko na razie, jaki będzie potencjalny zasięg tej sieci właśnie ze względu na wspomniany na początku artykułu konflikt z GSM-R związany z zakłóceniami – tutaj UKE może po prostu nie wydać pozwoleń radiowych i w ten sposób częściowo bojkotować rozbudowę tej sieci.
Jak rozwijać się będzie sytuacja – czas pokaże, ale z pewnością żyjemy w ciekawych czasach.
Aktualizacja: UKE nie składa broni i w przypadku niekorzystnych rozstrzygnięć w NSA będzie się odwoływać, a poza tym, jak wspomniałem wyżej, niewydawanie pozwoleń jest ostatnią deską ratunku i PKP ruszające z budową GSM-R negatywnie opiniuje lokalizacje wielu nadajników LTE Sferii 850 MHz. Więcej w tym artykule. Być może radość Sferii była przedwczesna.
http://www.rynek-kolejowy.pl/38704/Gaj_Perspektyw…
Kilka dni miałem spokój z mniejszą prędkością, ale dziś nie ma optymalnej prędkości, gdzie nie włożę modemu, to pokazuje się UMTS, a jak np. otwieram strony, to pokazuje się HSUPA, ( w moim przypadku byłoby najlepiej, jakby to było HSDPA, wtedy to prędkość utrzymuje się w granicach maksimum), lecz po chwili bezczynności znowu "wkrada" się UMTS. Modem chyba zgłupiał, to jest moje wytłumaczenie, jeszcze po wymianie kart było bardzo dobrze. Nie ma u mnie przedwczesnego rozłączania. Modem Mobile Broadband K3765-Z. Nie mam już pomysłów. Proszę o podpowiedzi. Dziękuję.
To jest prawidłowe zachowanie modemu – HSPA (czyli HSDPA+HSUPA) jest aktywne tylko w czasie szybkiego wysyłania danych, po czym modem jest wyrzucany do UMTS, żeby więcej osób mogło jednocześnie korzystać z nadajnika.
jak to zablokowac? wlaczyc sobie http://www.rmfon.pl/play,5 , zabiera 6kb predkosci a nie wywala do U. Czasami jak mam radio wylaczone i jak mnie do U wywali to leze. Nie pojdzie net i musze sie rozlaczac i polaczyc ponownie. Zasieg 70%
u mnie znowu muli to aero
pingi do 500ms czasem dochodzą ,a średnio 350 :/
a prędkość 20kB max. – jak i gdzie ? się te skargi pisze bo od wymiany kart jestem niezadowolony
podajcie emaila i co w treści im tam naskrobać ,żeby miało ręce i nogi
Pobierz mały programik mdma i sprawdź nim siłę sygnału jeżeli będzie powyżej 95dbm to musisz poprawić zasięg , ja dziś sobie patrzę z ciekawości i zamiast 98dbm mam juz 75! czyli o niebo lepiej pingi mam po 40-50ms . Pisz na bok@aero.pl że to niezgodne z regulaminem i prosisz o najszybsze jak to możliwe naprawienie usterki, najlepiej w ciągu 24h, jeśli nie będzie usterka naprawiona to piszesz skargę do uke wchodzisz na stronkę uke i piszesz maila pod które województwo podlegasz. Wszystko jest na stronce, ja za bardzo się nie rozpisywałem w punktach napisałem czego oczekuje od aero, nadmienilem również że bardzo trudno z nimi się skontaktować … Bo nie odbierają telefonow
W celu zgłoszenia Usterki należy wypełnić załączony formularz i wysłać z e-maila podanego w Formularzu rejestracyjnym / Zamówieniu na adres e-mail: bok@aero2.pl
Odpowiedź na zgłoszenie Usterki zostanie wysłana na adres e-mail Korzystającego podany w zgłoszeniu. Ze względu na bezpieczeństwo prosimy o posługiwanie się adresem e-mail podanym w Formularzu rejestracyjnym / Zamówieniu.
Przez chwilę myślałem, że jesteś z Aero2, ale to tylko cytat ze strony Aero2. Pliz jak cytujecie to napiszcie, żeby było wiadomo o co chodzi
ja jestem z aero,ale poszlo odgórne polecenie ay nie puszczac pary z geby i nikt nic nie gada
I ja to rozumiem – jakby było jakieś forum oficjalne Aero2 kontrolowane przez firmę, to by pewnie było łatwiej, ale Aero2 ma dość kłopotów z bieżącą działalnością BOA i dlatego "for your safety" nie planuje robić kontaktów na zewnątrz poza kanałami oficjalnymi. Także z powodu ograniczonych nakładów na BOA.
Z jednej strony nie zależy im na pomocy klientom – po co ułatwiać ludziom dostęp do BDI, z drugiej strony – ktoś jeszcze coś chlapnie (w sumie obojętne co, ale coś, czego nie powinien; patrz początki działalności ekipy Play na forum telepolisu) i będzie jakiś problem.
PS: z resztą i tak zweryfikować prawdziwości twojego stwierdzenia nie mogę
dzięki, aero – jakby ktoś mnie wysłuchał i naprawił :O)
znowu mnie przełączyli na bliższy nadajnik i szafa gra – tylko nie róbcie więcej takich numerów – dobra ?
nic nie napisałem ,ale ręka mnie świerzbiła …
Konserwacje niestety zdarzają się we wszystkich sieciach.
Tak od początku roku działa aero2: http://pokazywarka.pl/aero2/
Przy czym prędkość pobierania jest wynikiem piku, w rzeczywistości wynosi ok. 5-6 kb/s.
daj im 24 h na naprawienie usterki, napisz do nich , a jak nie poskutkuje to do UKE skarge, ja napisałem że to niezgodne z regulaminem , i problemów juz nie mam ponad 2 tyg
A gdzie informacja że na iPad mini działa Polski LTE??? z iOS 6.0.2 ??
http://jdtech.pl/2012/10/urzadzenia-firmy-apple-i… – tu są linki do oficjalnych informacji Apple na temat wersji regionalnych i pasm. Faktycznie wersja A1455 ma pasmo 850 MHz. Jest inny problem – podobno ipady dostępne w Polsce mają…. programowo wyłączoną obsługę LTE. Ktoś wie coś więcej na ten temat?
no właśnie tutaj jest trochę info: http://imagazine.pl/2013/01/05/lte-w-polsce-jedna…
Bardzo cenna informacja dla użytkowników.
Dla mnie LTE jest mocno przereklamowane.
Jak dla mnie nie jest tak źle – testowałem i korzystam. Mimo wszystko jest to wielki postęp zwłaszcza w kwestii pojemności sieci. A jak ruszy Aero2 2,6 GHz – zrobi się na prawdę ciekawie.
Oczywiście będzie super zakłócać dvb-t (tak jak w UK LTE na 800 MHz).
p. Solorzem-Żakiem.
ciekawa czasy
eee
Mamy polskiego Carlosa Slima
Jakieś telefony działają w paśmie LTE 850? iPhone, iPad, Android?
Iphone 5 owszem
Ipad owszem
Ipad mini owszem
Lumie 920 i 820