Zakłócenia UMTS 900 na wschodzie Polski
Od początku tygodnia pojawiają się sygnały o problemach w działaniu sieci niektórych operatorów na wschodzie Polski. Problem jest obejmuje wiele częstotliwości radiowych, ale dla nas najważniejsze jest oczywiście 900 MHz i technologia UMTS wykorzystywane przez Aero2. Zakłócenia są na tyle silne, że uniemożliwiają pracę niektórych stacji bazowych na terenie województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, a także sięga wschodniej części Mazowsza.
Niestety w niektórych przypadkach jedynym wyjściem jest czasowe wyłączenie pracy urządzeń, co niestety w przypadku Aero2 pozbawia użytkowników dostępu do usługi bezpłatnej. W tej chwili musimy przeczekać, aż zakłócenia zmniejszą się, co może w skrajnych przypadkach potrwać nawet kilka dni.
Poniżej wyjaśnienie techniczne problemu.
Odpowiedzialność za problem ponoszą niesprzyjające warunki atmosferyczne, które sprzyjają odbiciom promieniowania radiowego od troposfery. W przypadku sieci UMTS 900 MHz źródłem zakłóceń są ukraińskie stacje bazowe sieci pracującej w tym samym paśmie, ale w technologii CDMA.
Zjawisko meteo nazywane slangowo przez krótkofalowców „tropo” umożliwia odebranie sygnałów nadawanych w znacznie większej, niż normalnie odległości, jednak w tym przypadku odbijają się od troposfery także sygnały ze stacji bazowych Ukrainy i zamiast planowego zasięgu kilku kilometrów docierają na wschodnie obszary Polski znajdujące się nawet kilkaset kilometrów dalej.
Efektem końcowym jest nakładanie się downlinku (sygnałów nadawanych ze stacji bazowych do użytkowników) sieci z Ukrainy na uplink (sygnały z urządzeń mobilnych do stacji bazowych) użytkowników Aero2 i Play, co skutecznie uniemożliwia normalną pracę sieci w Polsce.
Problemy ze współpracą z tym operatorem trwają już kilka lat, w 2011 roku konieczne było nawet okresowe wyłączenie stacji bazowych pracujących w paśmie 900 MHz przez operatora Play (wtedy także uruchomiono szybko roaming z Orange w tym rejonie).
Niestety nie ma na to prostego rozwiązania, a ograniczona komunikacja UKE z regulatorem rynku komunikacji elektronicznej na Ukrainie nie ułatwia współpracy w takich wypadkach i dlatego jedyne co pozostaje naszym operatorom to czasowo wyłączyć stacje bazowe i przeczekać złą pogodę.
Aktualizacja 2014.02.06 g. 13:33: Aero2 potwierdziło problem na swoim fanpage na FB. Pojawiają się także informacje od użytkowników o tym, że problem zanika. Chętni mogą obserwować zjawisko tropo na prognozie na tej stronie: http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html
od miesiąca nie mam połączenia z siecią, mieszkam w podlaskim. Kiedy mogę liczyć na połączenie
Pytanie nie ma żadnego związku z opisanym w artykule problemem.
Jakie są objawy?
pewnie to wina modemu albo komputera może być też karty sim
Tey, w Radomiu od wczoraj mam problem z dostaniem się do sieci!!! Co chcą znowu udowodnić mocni tego świata?
dzisiaj znowu awaria w krakowie od 6 rano do 13 brak połączenia !
pokazywało od 0 – 2 kresek i brak transferu danych
teraz już działa i są wszystkie kreski ale muuuli
To nie jest awaria globalna, tylko np. czasowe wyłączenie jednego sektora stacji bazowej.
Witam wszystkich. Po około trzydziestu próbach połączenia, wreszcie jestem w sieci.
jak sprawdzić czy aero2 blokuje dostęp do danej strony www? SB nadal nie działa więc napisałem tutaj…
Aero2 nie blokuje żadnych stron. Opisz dokładniej problem (co to jest SB też nie wiem).
SB – służba bezpieczeństwa. Fakt, już oficjalnie od ponad dwóch dekad nie działa.
Dla mnie SB to Sound Blaster (mój działa), ShoutBox na forum.jdtech.pl (działa bez problemu) i jeszcze kilka mógłbym wymienić
Oczywiście chodziło o shoutbox a dokładniej nieaktywny button do wysyłania wiadomości, kiedyś już o tym pisałem i stąd stwierdzenie że nadal nie działa.
Kiedyś gdy wyszło na jaw blokowanie stron w neostradzie (w przypadku niektórych trwa do dzisiaj) to ktoś rzucił informacją że sprawdzić blokowanie można na BGP. Szukam i szukam ale za nic nie mogę tej informacji znaleźć…
Shoutbox na forum wymaga zalogowania – bez tego faktycznie nie działa.