Aero2 i CAPTCHA – aplikacje pomagające w codziennym korzystaniu
Wraz z wprowadzeniem do bezpłatnego dostępu do Internetu kodów CAPTCHA pojawiły się rozmaite pomysły na ułatwienie życia użytkownikom, którzy muszą teraz uporać się z pojawiającymi się coraz częściej kodami. Prace związane z tymi rozwiązaniami trwają od pierwszych dni. Już na samym początku kwietnia pojawiła się wtyczka do routerów pracujących pod kontrolą systemu OpenWRT, która umożliwia bardzo łatwe restartowanie połączenia. Podobne rozwiązania sterowane z komputera pojawiły dla TP-linków pracujących pod kontrolą fabrycznego oprogramowania. Pojawił się także program do wpisywania kodu w komputerze. Jednak osobną i coraz szybciej rozwijającą się kategorię ułatwień przygotowano dla telefonów i tabletów.
Zapraszam do przeglądu ułatwień. W najbliższym czasie opiszę niektóre z nich szczegółowo.
Zasada działania kodów CAPTCHA
Jak działają kody opisałem już kilka razy, między innymi tutaj i tutaj. Podsumuję tylko krótko podstawy tak, abyśmy mogli zastanowić się, gdzie możliwe są ułatwienia.
Zakładając, że operator żąda od nas teraz identyfikacji kodem, po nawiązaniu połączenia nie mamy dostępu do Internetu oraz otrzymujemy adres IP z puli lokalnej 10.x.x.x. Próba wyświetlenia dowolnej, nieszyfrowanej strony spowoduje automatyczne przekierowanie na stronę http://bdi.free.aero2.net.pl:8080/, na której jesteśmy witani prośbą o kliknięcie w celu wpisania kodu. Po kliknięciu zaproszenia, jesteśmy przenoszeni na stronę z kodem wygenerowanym przez Aero2. Kod przepisujemy do pola tekstowego i jeżeli operator uzna naszą odpowiedź, pojawia się prośba o rozłączenie i ponowne połączenie. Po ponownym nawiązaniu połączenia otrzymujemy już normalny adres IP i pełen dostęp do sieci.
Mając już zgodę operatora na pracę w sieci mamy do dyspozycji 60 minut. Czas ten jednak nie jest liczony zegarowo od momentu wpisania kodu, a dotyczy sumarycznego czasu wszystkich połączeń internetowych (technicznie: na poziomie protokołu PPP), jakie nawiążemy. Może to być 2 razy po 30 minut z dowolną przerwą pomiędzy sesjami, a może to być 6 sesji po 10 minut. Gdy wyczerpiemy limit, połączenie jest zrywane i po ponownym połączeniu wrócimy do początku procedury i znowu musimy wpisać kod.
Co można ułatwić
Od pierwszego dnia działania kodów rozpoczęły się prace nad ułatwieniami. Od razu pojawiły się różne propozycje i większość z nich realizowano.
- Ułatwienie wpisywania kodu
Powstały już aplikacje, które nadzorują, czy operator żąda wprowadzenia kodu. Jeżeli tak się stanie, pobiera kod automatycznie, prezentuje go na ekranie i przesyła do operatora. Pomysł do zrealizowania praktycznie w każdym systemie operacyjnym, także dla telefonów i tabletów. - Ułatwienie resetowania połączenia (rozłączenia i połączenia)
Różne urządzenia na różne sposoby realizują resetowanie połączenia. Dla kilku z nich powstały proste programiki, których uruchomienie powoduje zresetowanie połączenia lub całego routera w danym modelu. W przypadku modemów problem jest prostszy, bo przycisk rozłączania jest zwykle pod ręką w aplikacji sterującej modemem. - Automatyzacja resetowania połączenia
Okazuje się, że jest możliwość całkowitego zautomatyzowania tego fragmentu procedury w przypadku niektórych routerów. Jeżeli jest możliwość instalacji alternatywnego oprogramowania OpenWRT, teoretycznie można do niego doinstalować wtyczkę, która sama wykryje wprowadzenie kodu i zresetuje połączenie. - Pełna automatyzacja wpisywania kodów
W przypadku komputerów istnieje możliwość całkowitej automatyzacji, niestety nie jest to rozwiązanie dla każdego – nie jest ani tanie, ani proste w użyciu.
Opisywane poniżej oprogramowanie będę testował szczegółowo w kolejnych artykułach. Należy pamiętać, że aplikacje pośredniczące we wpisywaniu kodów CAPTCHA mogą w każdej chwili przestać działać – czasem drobna zmiana na stronie operatora powoduje, że aplikacje te przestają działać prawidłowo i konieczna jest ich aktualizacja. Na szczęście zwykle można po prostu użyć zwykłej przeglądarki i wpisać kod tradycyjnie zgodnie z założeniem operatora.
Komputery
W przypadku komputerów najważniejszym ułatwieniem jest wykrycie momentu, w którym konieczne jest wpisanie kodu, wyświetlenie go w osobnym oknie i ewentualne zresetowanie połączenia. Powstała na razie jedna taka aplikacja zintegrowana, dostępna tylko poprzez serwis Chomikuj – nazywa się Aero3, autorem jest sebus1201 i wygląda na to, że stale ulepsza swoją aplikację. Między innymi dodana został obsługa resetowania połączeń modemowych typu RAS. W niektórych konfiguracjach (modem sterowany RAS i właściwa konfiguracja) może to być więc całościowe rozwiązanie do obsługi Aero2.
W przypadku połączeń nawiązywanych za pośrednictwem routerów (a także działających analogicznie modemów HiLink) bardzo pomocne są wszelkiego rodzaju aplikacje i skrypty, które po wpisaniu kodu CAPTCHA zresetują nam router lub połączenie z Internetem. Powstało kilka skryptów do różnych urządzeń. Między innymi do TP-Link MR3420 z fabrycznym firmware. Na forum elektrody kolega Futek2 udostępnił aplikację resetującą modemy HiLink firmy Huawei.
Niestety nie są to programy zbyt przyjazne w użyciu (m.in. zupełnie niesłusznie są czasem podejrzewane o zawieranie złośliwego kodu/wirusów). Niektóre z nich można znaleźć na forum.jdtech.pl w dziale CAPTCHA.
Routery
Siłę wsparcia ludzi związanych z oprogramowaniem OpenSource można było zobaczyć w pierwszych godzinach od wprowadzenia CAPTCHA w Aero2 – na samym początku kwietnia rozwiązany został problem z działaniem CAPTCHA w routerach sterowanych alternatywnym oprogramowaniem OpenWRT + Gargoyle (router uznawał przekierowanie na stronę z kodem jako zagrożenie), a następnie Cezary z eko.one.pl (jednej z central OpenWRT dla Polski) udostępnił rozszerzenie plugin-gargoyle-management, które umieszcza przycisk do resetowania połączenia modemowego w pierwszym oknie zarządzania routerem. Dzięki temu restart połączenia po wpisaniu kodu jest znacznie łatwiejszy.
Dla bardziej zaawansowanych użytkowników powstał plugin, który automatycznie wykrywa konieczność zresetowania połączenia – w ogóle nie trzeba tego robić ręcznie. Niestety na razie wtyczka jest zbyt duża, aby zmieściła się w pamięci fabrycznej większości routerów, dlatego w tej chwili jej instalacja jest skomplikowana (wymaga podłączenia pamięci USB lub dysku do routera i instalacji wtyczek na tej pamięci). Warto obserwować sytuację, będę o tym pisał.
Przypominam, że nie wszystkie routery można zmodyfikować przez instalację na nich OpenWRT, a sama instalacja i konfiguracja wymaga odrobiny wiedzy, cierpliwości, dokładności i pełnego zrozumienia poszczególnych czynności, gdyż może zakończyć się przysłowiowym przerobieniem rutera w przycisk do papieru.
Tablety i telefony
W przypadku systemu Android sytuacja jest najciekawsza. Powstały już 3 aplikacje. Pierwszą była Aero2 Captcha Kamila Szewczyka. Potem pojawił się Aero2 Asystent firmy COUPLESOFT. Najnowszy Aero2 Captcha & Widget (AeroConn) autorstwa shilimobi. Każda z nich ma swoje specyficzne cechy i w najbliższym czasie opublikuję ich porównanie i test. Aero2 Asystent ma także płatną wersję PRO, która nie wyświetla reklam i ma dodatkowe funkcje.
Aplikacje te starają się wykryć konieczność wpisania kodu i w miarę możliwości resetować połączenie z siecią. Każda oferuje nieco inne podejście do wpisywania kodów, samego resetowania połączenia (wielość urządzeń powoduje tutaj problemy ze zgodnością), jak i posiadają czasem szereg dodatkowych funkcji.
W najbliższym czasie opiszę każdą po kolei bardzo dokładnie i postaram się je porównać.
Ciekawym dodatkiem może być aplikacja niezwiązana bezpośrednio z Aero2, a jednak przydatna: Auto Data. Oprogramowanie to umożliwia oszczędzanie czasu połączenia, który daje nam operator pomiędzy połączeniami. Jak to działa? Włączenie funkcji Power Saving Mode powoduje, że uśpienie urządzenia (wygaszenie ekranu) powoduje odłączenie urządzenia od Internetu. Dzięki temu w czasie uśpienia telefonu nie tylko oszczędzamy baterię (co było głównym celem autora), ale także czas z przydzielonych przez Aero2 60 minut. Dzięki temu przy okazjonalnym korzystaniu z telefonu kod CAPTCHA wpisujemy znacznie rzadziej – nawet rzadziej, niż raz dziennie, jeżeli nie spędzamy za dużo czasu przed telefonem.
Wada jest oczywista – po uśpieniu telefonu przestaje działać transmisja danych, a więc synchronizacja danych, powiadomienia o poczcie itd. Jednak w Aero2 i tak po godzinie cała transmisja w Aero2 przestają działać, więc w sumie to niewielka strata. Co ciekawe podobną funkcjonalność oferuje podobno jedna ze wspomnianych wyżej aplikacji – Aero2 Asystent, ale na razie tylko w wersji płatnej.
Rozwiązanie kompleksowe
Udało się także całkowicie zautomatyzować procedurę wznawiania połączenia. Niestety nie jest to rozwiązanie przyjemne, łatwe i tanie, o czym wspomniałem wyżej.
Działanie tego rozwiązania polega na przesłaniu wyświetlanego nam przez Aero2 kodu CAPTCHA do specjalnego systemu wymiany kodów, gdzie ktoś może nam go odczytać i przesłać wynik. Problemy są dwa: do przesłania kodu potrzebujemy… dostępu do Internetu. Oczywiście nie możemy użyć połączenia Aero2 zablokowanego, więc potrzebne jest drugie, niezawodne łącze do Internetu, a także drugi modem lub router zapewniający dostęp (choć teoretycznie można sobie wyobrazić rozwiązanie opierające się na drugiej karcie Aero2).
Drugą kwestią jest koszt rozwiązania kodu – musimy za to zapłacić własną pracą (rozwiązując kody dla innych użytkowników systemu) lub zapłacić około 10 USD, co wystarcza na około rok korzystania ciągłego z Aero2.
Całość została przygotowana na razie tylko dla systemów Windows i jest bardzo czuła na zmiany konfiguracji kart sieciowych i bardzo łatwo wytrącić ją z równowagi i spowodować nieprawidłowe działanie.
Dla większości użytkowników będzie to zbyt kłopotliwe i nieopłacalne, jednak warto wiedzieć, że taka techniczna możliwość istnieje.
No mi na pc i tak mobile partner łączy ponownie i o tym informuje, więc jak widzę, że połączyło ponownie to wiem, że trza wejść na stronę jakąś i wpisać kod, tak też robię, a potem rozłączam połączenie i mobile partner łączy się ponownie sam.
A te opisane aplikacje po prostu próbują w ten czy w inny sposób pomóc w tej operacji.
No, ale mi właśnie o to chodzi, że nie muszą, bo wykorzystując mobile partnera już mam to co one oferują, taka opcja dla tych co nie chcą innych softów.
W końcu one robią to samo, informują o braku połączenia, wpisać i tak muszę, to co za różnica czy w programie czy w przeglądarce. (w przeglądarce mam jeszcze powiększenie strony)
Niektórzy uznają to za ułatwienie, inni nie, proste to tak jak z RSSami – mnóstwo osób używa tego jako podstawy, twittera tak samo – ja się przekonać do dziś nie mogę
jeśli chodzi o androida to po co instalować jakies aplikacje?? użytkuję aero na moim xperia dual sim i jak chce miec dostep do internetu włączam tranfer danych, po zakończeniu kożystania wyłaczam. w ten sposób oszczędzam baterię a kod wpisuję najwyżej 3 razy dziennie bo operator jak wiadomo żąda wpisania kodu po sumarycznej godzinie . jeśli chodzi o realizację to wysarczy kliknąć jeden kafelek w skrótach na skrajnym lewym ekranie. czego trzba więcej??
co do restartu połaczenia odbywa się tym samym przyciskiem "transfer danych" co trwa 3 sekundy
Choćby dlatego, że kod wpisuje się tak łatwiej, a jedna z aplikacji podobno automatyzuje także tę czynność wyłączania.
w takim razie muszę wypróbować
Ja używam na Xperii M dual Aero 2 Asystenta i jestem b. zadowolony. Słucham często radia internetowego i ta aplikacja ułatwia korzystanie z telefonu.
Sprawdziłem programik Aero3 i jest dobry. Ułatwia korzystanie z Aero, profile zczytuje z uprzednio wgranej aplikacji Playa.
Asystent *
Aero2 asystenta mi pasuje najbardziej i chyba kupię za 3zł bo jest funkcja wyłączania danych po wygaśnięciu ekranu i kilka innych ciekawych. Dzięki Kuba. Świetna strona.
W praktyce można to uzyskać bez zakupu, ale jak to działa w praktyce w A2Apro postaram się przetestować niedługo.
Jak stworzyć profil Aero2 w programie Aero3? bo nie bardzo wiem jak. Mam Huawei E3131 i obecnie używam programu Mobile Partner.
Aero3 nie potrafi utworzyć profilu. On tylko odczytuje to, co już masz w systemie.
Przełącz Mobile Partnera z NDIS na RAS i połącz się – pojawi się w systemie nowe połączenie Dial-Up.
Opis dokładniejszy będzie w najbliższym czasie.
U mnie na dualsimie Goclever Quantum 4 świetnie się spisuje – "Aero2 Captcha".
Potestowałem "Aero2 Captcha & Widget", lecz nie radzi sobie z auto-restartem.
Apki "Cuplesoftu" nie testowałem więc na jej temat nie mam zdania.
a jak ogólnie oceniasz Quantuma? Wart swej ceny?
Użytkuję od ponad trzech miesięcy i puki co, chwalę sobie. Spełnia moje oczekiwania.
Już mi minęła młodzieńcza mania kupowania telefonów po grubo ponad 1000 zł, które to po roku nie są warte nawet połowy tej ceny.
Wyznaję zasadę, iż telefon ma być dla mnie, a nie ja dla telefonu. Z drogimi, markowymi słuchawkami jest tak, iż się na nie dmucha i chucha bo były drogie. Z tym nie ma takiego problemu. Ale choć u mnie nie ma łatwego żywota, narazie się spisuje:)
Telefony zmieniam średnio co dwa lata i jeśli ten da radę tyle, to będę zadowolony.
Padaka ta "kapcza", korzystając z nawigacji online ciągle są jakieś problemy ze zrywaniem połączenia…
Niestety do takich zastosowań już się Aero2 nie nadaje.
Wsadź kartę play z "lubię to" i co 14 dni zmieniaj taryfę na inną i za 1-2h ponownie "Lubię to" i dalej net za darmo – wolny ale do nawigacji powinien wystarczyć – ja tak mam
Dokładnie to kiedyś opisywałem na forum.jdtech.pl w dziale alternatywy – 32kbit/s, ale za darmo 100%. Zmieniać taryfę wystarczało co 30 dni.
Uzyj virgin mobile. lejek 32kbit/s z RWK za 5 pln/rok
Już widzę, jak na smartfonie w bezpłatnej nawigacji choćby tej od google mapa załaduje się na takim lejku, zwłaszcza, że telefon ma też inne aplikacje i zawsze coś sprawdzi aktualizacje albo wykona inne czynności i dodatkowo obciąży ten Internet 32kbit/s
Wbrew pozorom da się z tego korzystać, ale komfort to to nie jest oczywiście.
Na moim dual sim z Androidem działa tylko Aero 2 asystent z Cuplesoftu. Pozostałe nie potrafią same zrestartować połączenia mimo, że karta znajduje się w pierwszym slocie…
Ja mam myPhone duosmart z Biedronki i działają wszystkie, ale to rozwiązanie na chipsecie MTK. Na rozwiązaniach poważniejszych typu Xperia M i Samsungach duos mogą być problemy i warto mieć… kolejną aplikację, o której będę pisał.
Istnieje jakiś program na Mac ?
Nic o tym nie wiem, Podobnie nie ma aplikacji dla iOS.
W kwestii OSX można dość szybko dostosować rozwiązania skryptowe przy minimalnej wiedzy o programowaniu (chodzi o resetowanie routerów).
Nie wiem jak to dokładnie wygląda od strony technicznej, ale mam do maka podpięty router USB Nokia cs17 chyba i generalnie po podłączeniu wyskakuje mi programik Nokii do łączenia się z siecią. Z przyzwyczajenia wyłączam go i łączę się poprzez zwykłe systemowe narzędzie. Szczerze powiem, że już dawno nie korzystałem z Aero, a już na pewno nie od czasu kiedy wprowadzili captcha. No i ku mojemu zaskoczeniu, wczoraj cały dzień latałem na Aero, komputer mi sam restartował połączenia (zawsze tak było) ale pod wieczór dotarło do mnie, że ani razu nie wklepywałem kodu captcha. No i moje pytanie, jak to jest – czy te kody są zawsze i dla wszystkich, czy to jest jakoś losowo przydzielane, bo trochę się pogubiłem.
Nokia CS-17 to modem, a nie router
Kody są dla wszystkich, którzy nie przesłali papierów, że są niepełnosprawni wzrokowo. Pozostali mają kody co 60 minut trwającej sesji ppp. Jeżeli ktoś korzystał między 1.04 a 15.05, to pierwszy kod może pojawić się po 4 godzinach, a nie po 1. I tyle. Na razie nikt się nie wyłamał, nie mam potwierdzenia. Choć możliwe, że są osoby, które nie mają kodów w wyniku jakiegoś błędu, ale nikt się takim szczęściem chwalił nie będzie.