Cyfrowy Polsat kupuje INFO-TV-FM – co dalej z DVB-H?
29 października 2011 pojawiła się bardzo interesująca informacja. Mianowicie Solorz-Żak postanowił po raz kolejny rozszerzyć listę rozwiązań multimedialnych, które trzyma pod swoimi skrzydłami. Tym razem do swojego portfolio dodał spółkę Info-TV-FM. Dlaczego w ogóle wspominam o tym na blogu? A to dlatego, że dawno temu zainteresowałem się technologią DVB-H, czyli mobilną telewizją przeznaczoną przede wszystkim dla telefonów komórkowych. Nawet przeprowadziłem testy działania tej usługi w Warszawie (przez długi czas mój test wisiał na stronach internetowych Info-TV-FM). Właśnie na nadawanie w tej technologi koncesję posiada spółka Info-TV-FM.
Co z tego wynika?
Jak wiemy, spółka Info-TV-FM wywiązywała się ze swoich zobowiązań koncesyjnych i uruchomiła kilkadziesiąt nadajników DVB-H w całej Polsce. Prowadzone jednocześnie wielokrotne próby zainteresowania operatorów komórkowych spełzły na niczym i ostatecznie spółka popadła w poważne kłopoty związane z dalszą strategią. Mimo nawiązania współpracy z producentem mobilnego sprzętu multimedialnego Vedia, koszty utrzymania praktycznie niewykorzystywanej przez ogół użytkowników sieci DVB-H spowodował, że ostatecznie większość nadajników została wyłączona, o czym także informowałem.
Wygląda na to, że teraz, po przejęciu Info-TV-FM, przed tą spółką pojawiło się nowe światło w tunelu. Pytanie tylko, o co tak na prawdę chodzi tutaj spółce Solorza-Żaka. Z jednej strony transakcja precyzyjnie wskazuje, że chodzi tutaj o koncesję na częstotliwości, które oryginalnie przeznaczone były na potrzeby DVB-H. Jednak wydaje się, że technologia ta jest Polsce w zasadzie martwa.
Ja tu widzę kilka możliwości, albo ich powiązanie:
- Cyfrowy Polsat kupił Info-TV-FM w celu faktycznego rozwijania technologii DVB-H i wprowadzenia jej na rynek. To jest najmniej prawdopodobny scenariusz.
- Info-TV-FM jako doświadczony instalator i konserwator telewizyjnych instalacji nadawczych oraz właściciel kilku masztów jest potrzebny Polsatowi do rozbudowy sieci cyfrowych nadajników dla telewizji – po prostu w celu obniżenia kosztów.
To już potwierdzone zostało osobną umową między tymi spółkami. - Solorz-Żak chce wykorzystać szeroki zakres częstotliwości przyznany Info-TV-FM do własnych celów, na przykład do zapewnienia dostępu do Internetu – to byłoby ryzykowne posunięcie, gdyż koncesja jest z jednej strony technologicznie neutralna (nie nakazuje korzystania z DVB-H), ale z drugiej strony przeznacza zakres 470-790 MHz na potrzeby telewizji.
- Może to być po prostu reakcja na rozmowy Cyfry+ i TVN, które właśnie trwają i zmierzają między innymi do połączenia platform satelitarnych Cyfry+ i n.
Które z tych wyjaśnień są najbardziej prawdopodobne – trudno w tej chwili orzec, ale nie wydaje się, że tak na prawdę chodzi tutaj o DVB-H. Cieszmy się więc póki można z jedynego czynnego nadajnika DVB-H, który działa ciągle w Warszawie.
"Info-TV-FM jako doświadczony instalator i konserwator telewizyjnych instalacji nadawczych oraz właściciel kilku masztów jest potrzebny Polsatowi do rozbudowy sieci cyfrowych nadajników dla telewizji – po prostu w celu obniżenia kosztów"
Póki co sieć nadajników info-tv-fm jest śmieszna i realnych szans na budowę w oparciu o nie sieci dystrybucyjnej multiplexu o zasięgu całego kraju jest niemożliwa. Koncesja na dvb-h to pieniądze wyrzucone w błoto, kolejne kraje kończą z emisją w tym standardzie. Koszty duże, szanse na zysk zerowe. MUX'y 1,2,3 są w rękach emitela, a póki co chętnych nie ma na kolejne, chyba, że …. Solorz Żak planuje własny mux komercyjny kodowany.
Oczywiście nie chodzi tutaj o budowę od zera kolejnego MUXa. Masztów nie posiadają własnych zbyt wielu, ale z powodzeniem zainstalowali we własnym zakresie (ale pewnie na masztach innych firmy) i uruchomili ponad 50 nadajników DVB-H – i to faktycznie działało na dużym obszarze kraju. Niestety – jak już pisałem – czynny jest tylko nadajnik DVB-H w Warszawie.
Kolego JD,
przy następnym opisie wydarzeń branżowych (aspirujesz w końcu na komentatora rynku telekom i nowych technologii) proponuję Tobie dużo bardziej przygotować się w zakresie biznesowym, technicznym, historycznym, merytorycznym, generalnie całościowo.
Hipotezy, które stawiasz są lekko tylko mówiąc bzdurne i niedojrzałe, wszystkie (WTF – reakcja na rozmowy C+&TVN!, Internet w paśmie telewizyjnym określonym przez ITU i UE!, Rozbudowa jakiej sieci cyfrowych nadajników!?; rozwijanie technologi DVB-H która globalnie została zbanowana!).
Czytaj dokładnie dokumenty, które komentujesz – ewidentny brak zrozumienia treści i przytaczanie błędnych faktów ("transakcja precyzyjnie wskazuje, że chodzi tutaj o koncesję DVB-H"!). Myśl lub po prostu przekazuj suche źródłowe informacje! Pozdr
Ja podaję tylko swoje własne przemyślenia. Nie jestem profesjonalnym komentatorem, ani analitykiem rynku – interesuje mnie bardziej techniczna strona zagadnienia, ale widząc kolejne posunięcia inwestorów w interesujących mnie branżach próbuję to jakoś sobie wyjaśniać – można się z tym zgadzać, albo i nie, ale nie można ignorować.
Przechodząc do szczegółów nie bardzo wiem, co jest bzdurnego w chęci potencjalnego wykorzystania tzw. dywidendy cyfrowej, której część UKE przekazała na potrzeby DVB-H – neutralność technologiczną już mają, nie ma obowiązku korzystania z DVB-H. Bardziej prawdopodobne jest oczywiście przejście na DVB-T i utworzenie kolejnego MUXa, ale nie ma pewności co się wydarzy. W USA częstotliwości 698 MHz do 728 MHz zostały właśnie rozdysponowane na potrzeby transmisji danych.
W kwestii rozbudowy sieci chodziło mi o utworzenie, rozbudowę lub budowę od zera sieci na potrzeby Cyfrowego Polsatu – cholera wie w jakiej technologii – DVB-T, DVB-H, 3G – obojętne, ale na potrzeby audiowizualne.
Co do koncesji – faktycznie warunkiem jest to, że koncesji im nagle UKE nie odbierze. Wskazanie, że chodzi o koncesję na DVB-H jest skrótem myślowym – chodzi o koncesję na częstotliwości, które oryginalne były przeznaczone przez UKE do użycia jako DVB-H.
Natomiast moja ograniczona wiedza i rozumiem nic zupełnie nie widzi zdrożnego we wskazaniu na rozmowy C+ i TVN – połączenie tamtych platform cyfrowych oznacza wzrost nacisku na Cyfrowy Polsat i ruchy w kierunku wzmocnienia w zakresie radiodyfuzji naziemnej mają tutaj sens.
Natomiast przekazywanie suchych faktów troszkę nie ma sensu przekazywać – inni robią to lepiej i szybciej. Ja próbuję ustalić, jakie to ma znaczenie dla mnie, jako zwykłego zjadacza sygnału TV i 3G I daję sobie pełne prawo, żeby się mylić – bo do bycia opiniotwórczym analitykiem rynku musiałbym przejść inne studia
Dzięki za komentarz, lubię konstruktywną krytykę.