Aero2 – jak sprawdzić, czy mój telefon lub modem będzie działał?
W związku z narastającą liczbą pytań na temat zgodności różnych urządzeń, które otrzymuję na prywatnego maila, postanowiłem przygotować krótki materiał szkoleniowy. O ile chętnie zbieram wszystkie raporty na temat wszelkiego rodzaju testów konkretnych urządzeń, o tyle podstawowe sprawdzenie niektórych urządzeń jest banalnie proste i w takich przypadkach będę odsyłał do niniejszej strony.
Zapraszam więc do zapoznania się z wyjaśnieniami:
Jak sprawdzić zgodność telefonu lub smartfona z Aero2
Praktycznie wszystkie telefony komórkowe na rynku można bardzo szybko sprawdzić na stronie www.gsmarena.com. W tym celu należy przejść na tę stronę. W polu Quick Phone Search wpisujemy nazwę (lub jej fragment) telefonu, który chcemy sprawdzić:
Po wpisaniu nazwy telefonu pojawi się od razu lista urządzeń, które odpowiadają podanej nazwie. W moim przypadku chcę sprawdzić zgodność Motoroli Milestone, więc wpisałem Milestone:
Pierwsze urządzenie jest dokładnie tym, które chcę sprawdzić. Klikam więc na nim i ładuje się strona z pełną specyfikacją (a także wieloma innymi informacjami, między innymi komentarzami właścicieli tego modelu):
Interesuje nas pole 3G Network. Jeżeli w tej linii pojawi się częstotliwość 900, to znaczy, że nasz telefon najprawdopodobniej będzie działał z kartą SIM Aero2. Jak widać Motorola Milestone ma 900MHz w 3G, a więc powinna działać. Od czasu rezygnacji operatora ze stosowania blokady TS11 na poziomie kart SIM nie powinno być większych problemów z działaniem tak sprawdzonego urządzenia, o ile znajdzie się w zasięgu nadajników UMTS 900 MHz.
Teraz warto dodatkowo sprawdzić, czy wybrane urządzenie spełnia wymagania regulaminowe operatora. W tym celu nieco niżej w tabeli szukamy działu Data, a w nim linii oznaczonej słowem Speed.
W tej linii mamy podaną technologię (np. HSDPA, HSUPA) oraz szybkość przesyłanych danych w jej ramach. Jeżeli obok prędkości pobierania danych (UMTS, HSDPA) widzimy liczbę 14 Mbps (14 Mbit/s) lub wyższą oznacza to, że mamy do czynienia z urządzeniem zgodnym z wymogiem regulaminowym korzystania z urządzenia co najmniej kategorii 10. Jak widać na załączonym obrazku Motorola Milestone nie spełnia tego wymogu i korzystanie z tego telefonu naraża nas na konsekwencje regulaminowe. Więcej informacji o tym wymogu można znaleźć w osobnym artykule.
Podobnie możemy sprawdzić większość urządzeń telefono-podobnych, i niektórych tabletów. Jeżeli jednak interesują nas urządzenia DualSIM, to przygotowałem specjalną, aktualizowaną regularnie listę urządzeń dostępnych w Polsce. Jest także oddzielna tabela poświęcona tabletom zgodnym z Aero2.
Jak sprawdzić zgodność modemu
Niestety w przypadku modemów nie ma tak prostej i wygodnej w użyciu strony. Powstało kilka serwisów i spisów, jednak żaden z nich nie zawiera ani pełnych, ani sprawdzonych do końca danych. Dodatkowo producenci modemów nie ułatwiają sprawy i często wydają pod jedną nazwą szereg zupełnie różnych urządzeń, które często na przemian działają, albo nie z Aero2.
Sam operator dodatkowo skomplikował sprawę i karty SIM wydawane od drugiej połowy lipca 2011 zostały tak skonfigurowane, że wiele modemów po prostu sobie z nimi nie radzi i odmawia współpracy. Dlatego też utworzyłem własne zestawienie zgodnych modemów, które poza podstawowymi informacjami o zgodności zawiera także ewentualne uwagi techniczne, ostrzeżenia oraz wyjaśnienia niezbędne przy korzystaniu z Aero2.
Ogólna zasada jest taka: jeżeli modem jest na liście wymieniony na zielonym tle, spełnia wymagania podstawowe – potrafi rozmawiać z siecią komórkową 3G w paśmie 900MHz. Jeżeli dodatkowo posiada zaznaczenie w kolumnie k10 oznacza to, że jest urządzeniem kategorii 10 i spełnia wszystkie wymagania regulaminowe operatora, co między innymi umożliwia ewentualne zgłaszanie problemów.
Jednak dopiero znaczek w kolumnie N oznacza, że dany modem został praktycznie przetestowany przez któregoś z użytkowników i potwierdzona została zgodność nowej karty SIM z tym urządzeniem.
Podsumowując: zielone tło i znaczek zaznaczenia w kolumnie N zapewnia, że modem zadziała z nową kartą SIM. Jednak dopiero dodatkowy znaczek w kolumnie k10 gwarantuje nam pełną zgodność z wymaganiami operatora.
Aktualizacja 20.10.2012 w związku ze zmianami w sieci oraz dodanie instrukcji sprawdzania kategorii telefonu.
Witam, czy ktoś rozwiązał problem współpracy modemu z routerem, np. huawei e173+tp link tl mr3420,( nowa karta aero) ?
Dziekuje Jakub za info. Chociaz jak czytam Twojego bloga to boje sie, ze jak kupie e169 to nie mam gwarancji, ze aero za miesiac albo 2 nie zmieni czego i modem bedzie do wyrzucenia.
tak nokia jest z polskiego salonu. ma blokade ery. Czyli warto zdjac blokade aby korzystac z tego tel. do aero?
Jeżeli zdjęcie simlocka będzie tańsze niż 80 PLN (cena najtańszego, pewnego modemu E169) to pewien sens to ma. Ale jednak (sprawdzone) modemy to zdrowsze rozwiązanie, jeżeli potrzebujesz Aero2 stricte do użytku w komputerze.
Mam telefon nokia e71. Czy bedzie pracowal z aero jako modem? Nie chce dawac od odblokowania simlocka jesli ten phone sie nie sprawdzi. Czy jesli phone bedzie ok to robic transfer po kablu czy bluetooth?
Moje drugie pytanie – co zrobic aby nokia e71 dzialala jako modem dla aero2? Trzeba wgrac na laptop/nokie jakis soft?
E71 w wersji europejskiej będzie działać pewnie tak samo, jak wszystkie inne symbianowce – brak info o zasięgu, normalna praca. Połączenie z komputerem jest możliwe na co najmniej 3-4 sposoby. Po kablu USB za pomocą Nokia Ovi Suite, Po bluetooth bezpośrednio lub przez NOS oraz przez WiFi (po zastosowaniu oprogramowania JoikuSpot). Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
Do uruchomienia E71 jako modem z pewnością musisz zacząć od skonfigurowania połączenia w Nokii. Wszystko masz opisane w instrukcji do telefonu, a także w oprogramowaniu Ovi Suite.
Jeszcze nie mam tego dziadostwa aero2 ale w swoim telefonie nokia N79 zainstalowałem joikuspot i testowałem na orange super sprawa.telefon służy wówczas jako acess point. 3 laptopy podpiąłem i na wszystkich śmigało super ale uwaga! baterie żarło jak diabli:)
Najmocniejsze urządzenia przy wykorzystaniu WiFi wytrzymają 3-4h. Do tego telefony się wtedy porządnie grzeją.
za tydzień odbieram Huawei U8500 z Play do testów na 2 tygodnie, zobaczymy czy zadziała z aero.
Też zapisałem się do testów Jest zgodny z Aero, problemy będzie miał podobne do innych Androidowców.
Htc magic też działa moja karta jest chyba ta nowsza bo odebrana 4 sierpnia.
SEWERYN, czy wszystko ci działa, czy też może są jakieś problemy ?
Ja testowalem na nokii N96 i APN wpisalem recznie i pieknie poszlo. Raz po polaczeniu siec pokazala sie, za drugim razem nie. Na androidach sa problemy. Systemowe aplikacje nie wykrywaja internetu zas doinstalowane jakos sobie radza.
Na telefonach z Symbianem działa bez większych problemów. Nie trzeba nawet definiować access pointa, bo jest wykrywany na karcie SIM przez connection managera (trzeba go tylko zatwierdzić).
Do momentu połączenia nie ma zasięgu ani nazwy sieci, po połączeniu wszystko się pokazuje.
Pliz napisz, o których modelach mówisz. Ja sprawdzałem na E75: APN trzeba wpisać ręcznie, po połączeniu nadal nie ma informacji o sile sygnału.
E55, E52. Wybrałem Add new AP w Destinations i tam już mi automatycznie wykryło Packet Data available, więc nie musiałem nic wpisywać ręcznie.
I był wpisany prawidłowy APN o nazwie "darmowy"?
Jakubie nie wpisanie nic to też wpisanie . To jest właśnie największa przyczyna kłopotów .
Większość aplikacji łączących nie przyjmuje takiego wpisu, a wpis działa w momencie uruchomienia aplikacji
Odkryłem to niedawno .
pozdrawiam Leszek
Brak wpisu APN oznacza, że przyjmujesz APN podany przez sieć komórkową (tzw. dynamiczny APN). Takie ustawienie działa prawidłowo? Bo jeżeli tak, to kolejna ciekawostka – to chyba byłaby pierwsza taka sieć, która samoczynnie przydziela APNy, a dodatkowo jest to niezgodne z informacją na stronie operatora.
Nigdy o tym nie wspominałem, ale faktycznie stara karta (nie sprawdzałem nowej, ale to zrobię z ciekawości) łączy się z internetem bez podania APN (tzn. pusty) w Nokii E63. Na E173u-2 też chyba jest to możliwe, bo jeśli mnie pamięć nie myli przy pierwszym moim połączeniu zapomniałem zupełnie o ustawieniu APN i od razu się połączyłem z internetem bez napotkania jakichkolwiek problemów. Natomiast kiedy chciałem się połączyć z APN multi.internet (czyli Cyfrowego Polsatu), to otrzymywałem błąd numer 619, czyli błędny APN.
No to zbiera się materiał na kolejne ciekawostki Przetestuję to we wszystkich urządzeniach, jakie mam.
A wyszukiwarka na blogu nie dziala? FF5.0.
dzięki za raport – faktycznie popsułem. Już działa.
Informacji w artykułach jest tyle, ile udało mi się potwierdzić. Staram się nie podawać informacji, których nijak nie mogę sprawdzić lub mam zbyt mało raportów.
Leszek: chętnie bym zebrał pełny zestaw informacji dla modemów iCON, ale to wymaga wzięciu 3 komputerów (XP, Vista, 7) oraz 2 kart SIM (starej i nowej). Może po prostu ustawimy się na jakieś spotkanie i zrobimy serię testów? Sprzęt mam, nie mam tylko modemów i doświadczenia z Optionem (mam na stanie tylko starego ExpressCarda 34 niezgodnego z Aero2). Godzinka-dwie i mamy pełne informacje do kolejnego artykułu.
Jeżeli to nie problem to napisz jakie masz ustawienia oraz gdzie co wpisałeś