Aero2 – Rozproszone problemy po przyspieszeniu 512 kbit/s
Po przyspieszeniu bezpłatnego Internetu do prędkości 512 kbit/s z jednej strony wszyscy bardzo się ucieszyli, bo Aero2 stało się solidną alternatywą dla wielu innych usług dostępu do Internetu: wreszcie możliwe stało się korzystanie z usług multimedialnych, oglądanie filmów online itd. Jednak z drugiej strony pojawiło się sporo raportów o problemach z działaniem sieci.
Raporty od użytkowników, które można znaleźć między innymi w komentarzach pod artykułem o przyspieszeniu, nie pozwalają na wskazanie jednej, spójnej przyczyny, z dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że wiele innych osób wskazuje na brak problemów. Postanowiłem więc przyjrzeć się tym problemom i przygotować małą ankietę – dostępną w artykule i na pasku bocznym bloga.
Zacznijmy od krótkiej ankiety:
Tak jak wspomniałem wyżej, raporty są rozproszone i zauważyłem, że wiele z nich (ale nie wszystkie) dotyczy miejsc oddalonych od nadajników. Dlatego pierwsze moje wyjaśnienie jest czysto techniczne i związane z tak zwanym oddychaniem komórek sieci 3G/UMTS. Zjawisko to polega na tym, że im większe obciążenie (ruch) w danej komórce, jej zasięg zawsze się zmniejsza. Stąd po zwiększeniu limitu prędkości darmowego Internetu z 256 do 512 kbit/s naturalne wydaje się, że zasięg komórek zmniejsza się w godzinach o maksymalnym natężeniu ruchu. Efektem tego może być spadek siły sygnału sieci komórkowej lub jego okresowy całkowity zanik.
Dodatkowym czynnikiem, który może powodować spadki wydajność jest oczywiście wzrost obciążenia sieci, lokalnie potencjalnie nawet dwukrotny – to może (choć nie powinno) spowodować przeciążenie sieci, a co za tym idzie obserwowane problemy. W tym przypadku na obszarach objętych zasięgiem wielu nadajników, a więc o dużej pojemności sieci, takie problemy mogą nie występować lub być znacznie mniej zauważalne, przede wszystkim w miastach.
Kolejnym zjawiskiem jakie możemy obserwować jest wysycenie przyznanych nam, użytkownikom darmowego Internetu, 20% zasobów sieci. Niestety jest to wartość mityczna, której definicji dokładnej po prostu nie ma. Trudno więc ocenić, czy mamy szansę w 5500 osób (maksymalna liczba zalogowanych użytkowników bezpłatnego Internetu w tej chwili) wysycić przyznane nam 20%.
Warto także pamiętać, że wygląda na to, że zgodnie z koncesją mamy gwarantowaną szybkość od 256 do 512 kbit/s i jeżeli z winy operatora (przy dobrym sygnale, sprawnym komputerze i prawidłowym pomiarze) mamy problemy z uzyskaniem minimalnej prędkości, może to być podstawa do reklamacji.
Mierzymy mierzymy…
Warto tutaj jeszcze jednak wspomnieć o dwóch rzeczach.
Po pierwsze sposób pomiaru. Ja stosuję, ze względu na łatwość korzystania, tester prędkości speedtest.net. Wygląda ładnie, testuje nieźle i w zasadzie nieźle działa. Sprawdza on szybkość, z jaką dane można przesłać do jednego z wybranych (najbliższych) serwerów firm trzecich. Nie zawsze Wad tego rozwiązania jest kilka: strona testera jest wykonana w technologii flash i przez to długo się ładuje, nawet jeszcze w czasie testowania trwa ściąganie tła jednej z animacji. Dlatego wyniki na łączu Aero2 są często zaniżone, a do tego na wolniejszych komputerach w ogóle pozbawione sensu. Warto pamiętać, że mierzymy tutaj szybkość dostępną dla przeglądarki internetowej – jeżeli w tle uruchomiło się pobierania np. aktualizacji dla programu antywirusowego, wyniki będą ponownie zaniżone. Poza tym możemy trafić na… przeciążenie serwera testowego i wtedy zmierzymy problemy z pracą tego serwera, a nie naszego łącza. Skuteczne wykonanie jakiegokolwiek testu prędkości, w tym także za pomocą speedtest.net i podobnych, wymaga jego kilkukrotnego powtórzenia, odrzucenia skrajnych wyników i ich uśrednienia.
Po drugie wszystkie te testy są syntetyczne: mierzą przesyłanie ciągłe danych w jednym strumieniu TCP/IP. A korzystanie z Internetu polega na otwieraniu stron internetowych, przy których liczy się dostęp ogólny do sieci i sprawna obsługa wielu połączeń (typowa strona WWW to nawet kilkaset osobno pobieranych małych plików graficznych i nie tylko). Może się okazać, że w skrajnym przypadku test pokaże odwrotne wyniki, niż realnie działa dane łącze: wysoki i dobry wynik w speedtest może współistnieć ze słabym działaniem normalnego dostępu do Internetu i odwrotnie.
Na marginesie można dodać, że testując w kółko łącze możemy sami doprowadzić do… sztucznego wzrostu obciążenia sieci Korzystajmy więc z testów, ale z umiarem i świadomością ograniczeń testów oraz… mobilnego Internetu.
http://www.numion.com/YourSpeed3/ShowMeasurement….
Jakubie, fajnym (i bardzo ciekawym, aczkolwiek dla początkujących trudnym) testem jest numion! może o nim zapomniałeś, bo jest dosyć stary, ale doprawdy niezły (i malutkie pliczki też mierzy )
pzdr
pawelarc
[URL =http://www.speedtest.net][IMG]http://www.speedtest.net/result/1958497280.png[/IMG][/URL]
Pierwszy dzień bo zapomniałem o nim w ogóle, a mam nay telefon w którym karta działa z pewnymi problemami
Jako modemu użyłem nokii e52
Piotrków Trybunalski Jagiellońska 9 nadajnik chyba na Topolowej http://www.speedtest.net/result/1958044400.png
podbijam, Piotrków ul. Dmowskiego http://www.speedtest.net/android/183904836.png
hmm wypelnilem ankiete, u mnie 0 prpoblemow, ale tez robimy badanie jak inni uzytkownicy oceniaja te usluge takze zapraszamy do podzeilenia sie opiniami, za jakis czas napiszemy jakie ludzie widza Darmowy Internet z Aero2
http://www.ankieter.pl/wypelnij/ankiete/id/10809/
Ta teoria spiskowa na temat celowego zniechecania bylaby ze strony Aero2 tylko gwozdziem do trumny bo jak ktos przekona sie do internetu od nich potem wezmie w PLUSIE albo POLSACIE komercyjny szybki net, no chyba ze ktos nie jest w temacie stwierdzi ze areo jest slabe wiec pojdzie i tak do plusa
Po rad drugi umieszczasz informację o tej ankiecie, ale nie chcesz powiedzieć dla kogo, po co itd. jest ona robiona i czy poznamy publicznie jej wyniki. Przez to zniechęcasz ludzi. Zobacz: 48 wypełnień ankiety w ciągu tygodnia, a przy mojej pomocy dałoby się być może uzyskać kilkaset w ciągu 2-3 dni. Ale przy takich usługach, jak darmowy dostęp do Internetu liczy się przejrzystość.
Dodadkowo chciałem napisać ze pod Wawa w konstancinie to od wczorajszego wieczora do rana to kompletnie nie chcial sie nie t logowac a teraz to loteria raz sie zaloguje specjalnie sie rozłacze i próbuje połaczyc to znowu nie chce potem znowu da rade, wariuje dzisiaj te logowanie strasznie, jjak sie zaloguje dziala narazie maksymalnie caly czas i o dziwo nie przygasa do 0. Wiadmo, za darmo to nic wtym kraju nie moze dzialac normalnie,Eh moze sie poprawi miejmy nadzieje bo jak nie to przydalo by sie doniesc do stosownych urzędów o nieprawidłowe dzialanie, wkoncu aero2 kase Państwo daje, panstwo czyli my wkoncu z podatków, a jak sie płaci trzeba wymagać.
Mieszkam w Konstancinie-Jeziorna pod Warszawą i jesli se zaloguje to dziala maksymalnie szybko i stabilnie.Ale Sa problemy ze net przygasa czasami ale po przyspieszeniu cieżej sie zalogować, nieraz po pare godzin nie da rady.NIe chce tu teori spiskowych słac ale troche to wyglada ze to konkurencja dla Plusa i Polsatu i chyba chca obrzydzic nam ten internet.Wiadomo ze wielu ludzi widzac problemy z logowaniem pójdzie i kupi neta komercyjnego. Ja to mysle ze to moze jakas konserwacja cos zmieniaja i czsami sie nie da zalogowac lub jakies male pule obciązeń sieci przyznane.Nie wiem nie wiem ale Państwo powinno sie temu przyjrzec czy Aero2 sie dokladnie wywiązuje z umowy ppod każdym wzgledem.Przed przyspieszeniem mozna sie bylo logowac caly czas i net nie przygasał no moze naprawde sporadycznie, Teraz wiecej znacznie problemów
W Wilanowie od kiedy wzrósł download też są problemy.
Okresowo transmisja idzie świetnie mtr (ping) są stabilne na poziomie 60 +/- 4 ms, aby nagle sie popsuć i gubić 75% pakietów a pingi rosną do 10 sekund!!!
Tak samo niestabilnie działa rozwiązywanie nazw. Raz są rozwiązywane szybko, aby po chwili połączenie do dnsów kończyło się tajmoutem. Niezależnie czy używa się dnsy należące do aero2, czyli wynegocjowane przez ppp, czy inne.
Generalnie jest dużo gorzej niż było przed 19 maja.
ps. Nie widzę żadnego problemu z logowaniem. Logowanie zawsze kończy się sukcesem. Widzę poważne problemy z transmisją danych.
Ja od razu dodam pomiar od siebie: centrum Warszawy, średnia siła sygnału, MF60 połączony przewodowo (USB): http://www.speedtest.net/result/1957926772.png – jak widać zero problemów.
To kiepsko koleżko, Tarnobrzeg (nie centrum), pobieranie – 0,50 mb/s, wysyłanie – 0,24 mb/s ping – 147 ms.
Debica 0 problemów działa idealnie