Aero2 – kolejne rozszerzenie puli adresów IP
Wygląda na to, że aktywnych użytkowników Aero2 przybywa z każdym dniem. Od ostatniego rozszerzenia puli dostępnych adresów IP minęło około 2 miesięcy. W kwietniu pula została rozszerzona do około 5500 adresów – co oznacza, że mniej więcej tyle osób może jednocześnie korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu. Tym razem doszło ponad 3000 adresów co oznacza, że łącznie sieć może obsłużyć już około 8,5 tysiąca użytkowników jednocześnie podłączonych za pomocą kart SIM bezpłatnego Internetu.
Technicznie odbyło się to przez rozszerzenie puli dodanej w kwietniu. Oryginalnie było to 37.209.128.0 – 37.209.135.255, teraz pula kończy się 37.209.147.255 – w ten sposób wzbogaciliśmy się o 12 pakietów po 255 adresów. Lista wszystkich dostępnych pul wygląda więc następująco:
inetnum: 78.30.102.0 - 78.30.107.255 netname: AERO2-FREE descr: AERO2 Mobile Broadband Services
inetnum: 78.30.108.0 - 78.30.111.255 netname: AERO2-FREE descr: AERO2 Mobile Broadband Services
inetnum: 78.30.120.0 - 78.30.123.255 netname: AERO2-FREE descr: AERO2 Mobile Broadband Services
inetnum: 37.209.128.0 - 37.209.147.255 netname: AERO2-FREE descr: AERO2 Mobile Broadband Services
Razem mamy więc nieco ponad 8500 adresów IP. Zwiększenie prędkości do 512 kbit/s zwiększyło więc zauważalnie liczbę osób korzystających z tej usługi.
Widzimy więc, że usługa jest ciągle bardzo mało popularna, stąd mój apel do wszystkich czytelników: pamiętajmy, żeby przekazywać informacje na temat bezpłatnego dostępu do Internetu w siec Aero2 wszystkim znajomym, przyjaciołom i rodzinie. Ponieważ operatorowi na tym wcale nie zależy, tylko my możemy rozpropagować informacje na ten temat. Jednocześnie nie zapomnijmy o wyjaśnieniu, skąd wzięła się ta usługa - bez tego wiele osób może potraktować to jak jakąś dziwną promocję szalonego operatora lub innej firmy, która może skończyć się jakimiś dziwnymi rachunkami czy zobowiązaniami – w przypadku Aero2 nic takiego nam nie grozi.
Jeżeli zauważycie jakieś problemy z działaniem nowej puli adresów IP, koniecznie dajcie znać.
Źródło: ripe, podziękowania dla ezaq za informację
Witam!!!
A ja nie jestem zadowolony, nie mogę połączyć się z notowaniami online bo jest zblokowany port 9979. Czy można odblokować potrzebne porty?
Żaden port dla ruchu wychodzącego nie jest zablokowany – to raczej inny problem.
Noto w czym problem skoro na połączeniu w domu (netia) i Play aplety javy działają bez zarzutów, mam połączenia online i strony odświeżają się dynamicznie. Po przejściu na Aero2 mogę je tylko przeglądać i odświeżać ręcznie. Myślę, że problem jest po stronie Areo2. Może to wina NAT albo innej zapory stosowanej przez Areo2.
Spróbuj w innej lokalizacji – to może być po prostu przeciążenie nadajnika, na które narzeka coraz więcej użytkowników BDI.
Może mi ktoś wyjaśnić, dlaczego gdy mam IP zaczynające się od 37… to nie mogę połączyć sie klientem ftp z serwerem na której mam strone internetową, a gdy mam IP zaczynające sie od 78… to wszystko działa. Sprawdziłem to wielokrotnie. Rozłączałem się i łączyłem do skutku, aż mi przydzieliło IP zaczynające się od 78…
Napisz więcej szczegółów – jaki pojawia się komunikat błędu, czy działa połączenie http z tą maszyną gdy jest problem z ftp, gdzie jest ten host (jaki provider usług) – bez tego możemy sobie gdybać
Więc powiem tak aero działa u mnie na wsi na kierunkowej 90% sygnału. Nie przerywa ping od 70 do 160 max prędkość deklarowana jest.Modemy huawei 160E i E173 ustawienia wg. zaleceń jdtech i wszystko od razu działa. Mamy 2 karty i przez 2 tygodnie to była podstawa z uwagi na charakter pracy mam teraz playa w dobrej ofercie 6 mega a aero jest i bedzie na wyjazdy. Przemierzyłem trasę `Ostrołęka,Warszawa poprzez Kraków do Bielska i zaparkowałem nad Jeziorem Żywieckim i cały czas (z anteną magnetyczną na dachu auta) był zasięg. To był mój test na południe i jest ok. Propagować jak najbardziej ale za darmo to nikt nie chce no może tylko nieliczni. Czas na pośredników do aero to dobry biznes ale kto zacznie????!!!!
u mnie pojawia się problem z dostępnością internetu. Zaczyna się od tego, że router 3G z podpiętym modemem nie loguje się do Aero2. Jeżeli podepnę modem do komputera bezpośrednio to loguje i wygląda OK, ale w dalszym ciągu nie ma internetu! co ciekawe, windows wyrzuca komunikaty, że do jednego IP są przydzielone 2 komputery i żeby skontaktować się z providerem! ciekawe…..
witam Panie Jakubie. mam małe pytanko. do mojego mieszkania nie dociera sygnał LTE ale jak pójdę do sąsiada 2 piętra wyżej to mam 2 kreski. łączę się przez router samsung B3800 który nie ma wejścia na normalną antenkę. jednak wyczytałem na internecie że pod baterią są 2 gniazda pod które da się podłączyć antenę poprzez kabel serwisowy. czy pomoże mi Pan, jaką antenę kupić aby kabel miał zgodną końcówkę z kablem serwisowym ?
Masz jakiś link do tych informacji? Styki serwisowe zwykle służą do komunikacji, a nie podłączania anten. Generalnie nawet jakby były tam złącza antenowe i udało się uruchomić router z podłączonymi kablami (jak sądzę bateria się wtedy nie zmieści i trzeba będzie kombinować dodatkowo z tym) to trzeba pamiętać, że takie styki wytrzymają najwyżej kilka podłączeń i po prostu się rozpadną – one są zwykle przeznaczone do diagnostyki, a nie stałej pracy.
Proponuję zacząć jednak od… znalezienia miejsca, w którym sygnał jest lepszy – gdzieś w okolicy okien, na jakiejś podstawce z dala od metalowych przedmiotów. Modyfikacje modemów, które anulują gwarancję to raczej ostateczność przy tak drogim sprzęcie.
Witaj Jakubie.
Mam problem z Aero2 takiej postaci, że zmieniam sobie IP co 3 sekundy AutoConnectem tak z 20 razy i zawiesza mi połączenie pisze "wybieranie numeru".
System to Win XP Prof. SP3 legalny i zaktualizowany.
Czyżby Aero2 miało zabezpieczenia, przed nadużyciami sieci?
Potrzebuje zmieniać adres IP, bo na tym zarabiam.
Pozdrawiam.
Wcale by mnie nie zdziwiło, gdyby faktycznie szybkie próby połączeń i rozłączeń było po krótkim czasie blokowane – takie podstawowe zabezpieczenie przed floodowaniem sieci – nawiązanie połączenia to dość obciążający infrastrukturę element. Nie robiłem jednak takich eksperymentów.
Dokladnie, ten wpis jest bez sensu – jeden adres IP nie oznacza jednego użytkownika. W sieci Aero dziala PAT w oparciu o pool adresów publicznych (niech będzie te 8,5 tysiąca), ale jeden adres IP może współdzielić nawet kilkadziesiąt / kilkaset użytkowników (każdy publiczny adres IP mieści ponad 60 tysięcy portów TCP do wykorzystania na potrzeby translacji)
Masz pomysł jak skutecznie sprawdzić, czy używany jest PAT? Jako użytkownik widzę tylko, że dostaję bezpośrednio adres publiczny bez pośrednictwa NAT. Jeżeli potrafisz udowodnić, że używany jest PAT, chętnie dodam odpowiedni komentarz.
Sam nie potrafię niczego wnieść do dyskusji o przydziale adresów IP od strony technicznej, ale ciągle bardzo zastanawia mnie, jak jest to możliwe, aby pula adresów IP, którą dysponuje Aero, wystarczała do obsłużenia wszystkich (czy też prawie wszystkich) użytkowników, szczególnie w "godzinach szczytu" (można założyć, że np. po południu i wieczorem najwięcej osób będzie potrzebowało się połączyć).
Jeśli odzworowanie adresów IP faktycznie byłoby w stosunku 1:1, to wtedy miałbym się czego wstydzić ponieważ od początku korzystania z Aero używam go bardzo intensywnie, często przez większość dnia (z automatycznym wznawianiem połączenia co godzinę; co prawda ok. raz na dzień na chwilę może pojawić się problem z nawiązaniem połączenia, ale po kilkunastu minutach on mija).
Ostatnio zacząłem starać się nie wykorzystywać zasobów Aero aż tak dal siebie i gdy nie potrzebuję w danej chwili połączenia, wtedy rozłączam się.
I właśnie na podstawie tego, że zawsze znajdzie się dla mnie jakiś adres IP podejrzewam, że Aero jednak w jakiś sposób musi pomnażać swoją pulę adresów.
Z wykładów o sieciach telekomunikacyjnych wiem, że typowe wykorzystanie łącz głosowych to 5 do 10%, a internetowych nie przekracza 20-30%. W przypadku Aero2 jest dodatkowy problem, że nawet jak już zdobędziemy kartę (a tych ilość w obiegu oceniam na grubo mniej niż 100 tys.) to ich praktyczne użycie jest po prostu trudne i bardzo dużo osób po prostu nie korzysta z już uzyskanych kart, a całkiem spora grupa używa ich jako tylko dodatkowe lub zapasowe – w praktyce jeżeli szczytowe obciążenie dochodzi w szczycie do 10% to jest nieźle – w sumie wyjdzie więc maks. 10 tyś użytkowników na raz co mniej więcej zgadza się z liczbą dostępnych adresów (8,5 tys.). Oczywiście to bardzo zgrubne szacunki, faktyczne wartości zna tylko Aero2.
Jakub dzięki za objaśnienie! sam już wcześniej również dowiedziałem się (właśnie w jednym z wcześniejszych artykułów o puli adresów IP), dzięki jdtech, że średnie wykorzystanie sieci przez użytkowników na raz jest dość niskie (a więc po oszacowaniu liczby dotychczasowych użytkowników Aero wtedy faktycznie mogłoby się zgadzać, że taki zakres adresów IP wystarczy), jednak ponieważ sam używam Aero praktycznie codziennie przez wiele godzin, z automatycznym wznawianiem się połączenia i poza krótkimi problemami od czasu do czasu praktycznie nigdy nie ma problemu z nawiązaniem połączenia, to dlatego ciągle miałem wrażenie, że w godzinach szczytu (gdy użytkowników chcących się podłączyć będzie najwięcej) taka pula adresów IP byłaby za mała.
Ja wcale też nie neguję, że Aero2 stosuje PAT (na pewno nie stosuje NAT jak inni operatorzy), ale właśnie zadałem pytanie, czy ktoś może to potwierdzić lub zaproponować jakiś test. Do tego czasu na razie uznaję, że translacji adresów PAT "raczej" nie ma.
na PClab pojawił sie artykuł o Aero2 – widział ktoś?
Widział – jest niezły, choć dziwna jest lista sprzętu testowego, a jako ciekawostkę podam, że… to jedyny artykuł o Aero2 bez wzmianki o jdtech w treści Nawet nie zająknęli się o liście zgodności. Dopiero w komentarzach padły informacje o jdtech. Ja się cieszę, że uznany zostałem za konkurencję pclab ale i tak bardziej istotne, że artykuł… w PC Format popędził ich, żeby coś wreszcie o tym napisać.
Ogólnie: tego typu artykuły spisuję tutaj na forum: http://forum.jdtech.pl/Watek-artykuly-prasowe-o-a…