Plus rozdaje gigabajty za medale olimpijskie
Po T-Mobile i Orange, którzy rozdawali pakiety danych za osiągnięcia naszej drużyny w trakcie Euro 2016 (a potem także ogólnie za to, że jest Euro), pomysł skopiować postanowił Plus. Swoim zwyczajem oczywiście promocja została bardzo zagmatwana w porównaniu z tym, co oferowała konkurencja. Zasady wydają się proste: do zdobycia jest 1 GB danych za każdy medal, jaki zdobędzie nasza drużyna olimpijska w okresie trwania Igrzysk, czyli od 5 do 21 sierpnia 2016.
Jakie są ograniczenia? Całe mnóstwo. Najważniejsze są dwa: bonus zostaje przydzielony tylko na 24 godziny. Ale przydzielenie go może trwać nawet 72 godziny. Informacja przychodzi SMSem, czyli w zasadzie nie znamy dnia, ani godziny, kiedy bonus przyjdzie, a więc i kiedy zniknie.
Przyjrzyjmy się dokładniej regulaminowi.
Promocja GIGSY ZA MEDALE jest dostępna dla abonentów usług prepaid, a dokładniej:
- Na Kartę (także internetowe)
- Simplus/Sami Swoi
- 36.6
- MixPlus
- Plus Mix – umowy po 24.12.2014
- Mix – umowy po 24.12.2014
Już robi się skomplikowanie z tym Mixem, ale to początek.
Promocja obowiązuje 05.08.2016 r. do 21.08.2016 – to nie budzi zastrzeżeń.
Jak uzyskać bonus:
- Musimy mieć aktywne konto na połączenia wychodzące
- Wysłać SMS o treści MEDAL na numer 80950
Operator zastrzega sobie, że aktywacja może trwa do 72 godzin.
Ile danych dostajemy? Tyle GB, ile w danym dniu nasi zdobędą medali. Na start otrzymujemy od razu (to znaczy maksymalnie po 72 godzinach) 1GB, bo już jeden medal mamy na koncie.
Teraz robi się skomplikowanie, uwaga, cytuję, bo to jest mistrzostwo świata w regulaminach:
- Abonent może mieć aktywny na koncie tylko jeden Bonus tego samego rodzaju w Okresie Ważności Bonusu
To chyba miało znaczyć, że dostajemy jeden pakiet na raz, a kolejny dopiero, jak poprzedni utraci ważność. Do tego do promocji możemy przystąpić tylko raz. -
Bonus jest do wykorzystania w ciągu 24 godzin („Okres Ważności Bonusu”) w Okresie ważności dla Usług wychodzących.
Ważność bonusu śmiesznie krótka, ale cóż. Ale zakręcenie opisu w kwestii ważności konta to chyba tylko komplikuje przekaz. - Bonus zostanie aktywowany na koncie w momencie, o którym mowa w § 1 ust. 7. Momentem aktywacji Bonusu jest dzień i godzina, kiedy POLKOMTEL wysłał do Abonenta wiadomość tekstową SMS potwierdzającą aktywację Bonusu.
Czyli „nie znasz dnia ani godziny, kiedy bonus dostaniesz”. Ale jak spadnie na Ciebie łaska operatora, to masz 24 godziny, więc lepiej uważaj. Interesujący sposób na zaangażowanie abonentów.
Ale to nie koniec niespodzianek:
- Bonus nie obejmuje pakietowej transmisji danych w ramach usług: MMS, video streaming oraz innych usług, w tym usług audio, które korzystają z protokołu RTSP (Real Time Streaming Protocol), np.: aplikacje obsługujące radio, które to transmisje danych rozliczane są odpowiednio zgodnie z Cennikiem Taryfy, z której korzysta Abonent bądź regulaminem promocyjnej usługi „Videorozmowa – spróbuj i zobacz” oraz „Transmisja Video Streaming”
Dodatkowo dla LTE:
- korzystanie z usługi „Video Streaming” w ramach promocji „Transmisja Video Streaming” w technologii LTE jest rozliczane zgodnie z Cennikiem Taryfy, z której korzysta Abonent.
Szczerze mówiąc robi mi się słabo czytając takie regulaminy. Sama „promocja” o nazwie Transmisja Video Streaming to niezła sprawa (w zasadzie można to nazwać kantem, jak ktoś nie wie, że ma to włączone) – jeżeli skorzystamy przypadkiem z transmisji typu RTSP (duża część transmisji radiowych i telewizyjnych w Internecie) płacimy już nie za przesłane dane, ale włącza się licznik czasu – 49 gr za minutę. Jest o tym trochę w sieci. Dlatego pamiętajmy: jeżeli chcemy być tradycyjnie rozliczani za GB, a nie minuty połączenia – zawsze korzystajmy z APN: internet.
Po wykorzystaniu powyższego pakietu włącza się lejek 32kbit/s. To chyba jedyna jasna i w miarę pozytywna informacja.
Sprawdzanie statusu pakietu (ważności i pozostałego pakietu):
- Taryfy głosowe: *136#
- Taryfy internetowe: *121#
Pozostałe kwestie są w zasadzie takie, jak u innych operatorów, w tym zalecenie, żeby po aktywacji pakietu rozłączyć się i połączyć ponownie, bonusy lecą w pierwszej kolejności, a konto musi mieć saldo dodatnie i ważność na połączenia wychodzące. W przypadku starszych kart jest też informacja o tym, że dostęp do LTE trzeba sobie aktywować, jeżeli go jeszcze nie mamy, a chcemy mieć.
***
Szkoda mi trochę Plusa, który jest ciągle technologicznie całkiem niezły, ale nacisk na efektywność z metra sześciennego klienta niestety powoduje pojawianie się takich kwiatków, jak ta promocja. Do niedawna prym w tym wiódł T-Mobile (słynne 300 GB za 20 PLN dla zaproszonych klientów), ale to Plus przejął teraz pałeczkę speca od promocji, które nieźle drażnią nerwy klientów.
A wam jak się podoba ta promocja?
Regulamin GIGSY ZA MEDALE – Plus, dla zainteresowanych: FAQ o Videostreamingu.
Ale strasznie to porąbane… Badzo się cieszę, że zrezygnowałem z neta u nich na rzecz aero2. W sumie to mnie skusiło 30GB na miesiąc za darmo u nich i myslałem, że jeszcze do plusa wrócę, ale chyba oraz bardzije się do aero przkonuję
No i dobrze zrobiłeś i chwałą Ci za to. A co to za 30GB w tym aero? Też z ograniczenieami jak ten darmowy? Weź wgl coś więcej powiedz o tym
http://jdtech.pl/2015/05/aero2-dodaje-do-oferty-n… – wszystko jest o pakietach, w tym "darmowym" wakacyjnym.
To chyba żadna afera. W promocjach w Plusie zawsze wyjątkiem jest rtsp://
O ile korzystasz z APN innego, niż Internet.
Jestem laikiem i proszę o wyjaśnienie za co Plus kasuje? Czy chodzi o materiał wideo?
Jeżeli masz ustawiony APN inny, niż "internet" (np. "plus", albo "video") to korzystasz z promocji opisanej w artykule. Polega ona na tym, że jak system billingowy Plusa wykryje ruch typu RTSP (to taki protokół przesyłania strumieni audio lub video) to nalicza cię za minutę takiego połączenia 49gr, ale nie nalicza danych.
Nie da się wypisać wszystkiego co działa na RTSP. Ale na pewno działa na nim aplikacja IPLA oraz część aplikacji do odtwarzania radia (mowa o aplikacjach stworzonych na potrzeby konkretnej stacji radiowej).
Jak ta firma coś proponuje to można powiedzieć chyba tylko jedno: idź w …. j z taką ofertą.
Krótkowzroczna taktyka, bo jak się ludzie połapią jak ich kasowano to sobie pójdą do konkurencji. Plus niczego się chyba nie nauczył po "(nie)limitowanym Internecie w LTE" i dalej ma klientów za dojne krowy.
Moim zdaniem – jasne jest, że chodzi o wpuszczenie ludzi w maliny w kwestii transmisji danych. Żeby ludzie nie za bardzo mogli się połapać ile zużyli, na co itd, i de facto liczyli na to, że skoro dostali 1GB to trochę mogą poszaleć. I na to raczej liczy operator. Kto nie doczyta dalej regulaminu "promocji" może się mocno zdziwić jak mu konto sczyści. W przeciwnym razie wszystko byłoby prostsze i bardziej przejrzyste. Operatorowi chodzi o to, żeby przy okazji olimpiady zarobić a nie się zareklamować. Szkoda, że w tak nieelegancki sposób.
kto normalny skorzysta z tej pseudo promocji?
No właśnie, prosto i elegancko to ująłeś …
Może mają kreta w firmie? Tego samego, który w TPSA zlikwidował nielimitowane rozmowy w abonamencie stacjonarnym…
W promocyjnych 50 gb za rejestrację numeru też jest zapis o opłatach za RTSP
Opiszę to z tym RTSP, bo to masakra. Osobno o promocjach za rejestrację też. Tmobile – nic, a Plus – 30 dni bez możliwości przedłużenia.
Tak się zastanawiam nad Plusem, bo do tej pory od nich żadnej SIM karty nie miałem, czy warto się rejestrować z jakąś kartą ale czy jako użytkownik Aero2 jestem automatycznie zarejestrowany w Plusie (dane które wysłałem doAero2) ? Bo chyba Plus przejął Aero ?
NIe, z punktu widzenia rejestracji Aero2 obsługujące BDI i Plus nie mają ze sobą żadnego związku.
I nie Plus przejął Aero2, tylko grupa Soloża-Żaka obejmuje (m.in.) Cyfrowy Polsat i NFI Midas. CP jest właścicielem Plusa, a NFI Midas – Aero2. Plus kupuje usługi od Aero2 (LTE Plusa na 1800 MHz oraz 3G 900 MHz), ale poza tym t są oddzielne podmioty i oddzielni operatorzy.
czy pod ten wideo streaming łapie się też:
1. oglądanie filmików z YT czy CDA
2. ściąganie filmów poprzez np. Video DownloadHelper
3. oglądanie np. transmisji z kamerek miejskich (web camera, kamera na żywo itp)
??
Pod to łapie się wszystko, co idzie po protokole RTSP. Nie da się podać listy aplikacji i stron, które z tego mogą korzystać. YT w Chrome chodzi na HTML4, więc się nie łapie. Kiedyś Youtube działało także po RTSP, ale chyba już wszystkie dostępy mobilne nie korzystają z tego. VDH chyba wcale nie obsługuje RTSP. CDA chodzi ci o co, bo to skrót wieloznaczny – dla mnie to przede wszystkim CD Audio Bo ja "starej daty" już powoli jestem.
Transmisje z kamerek miejskich – zależy od tego, jak one działają. 99% wysyła właśnie strumień RTSP, ale nie może go oglądać wiele osób na raz, więc po drodze jest jakiś serwer mulitplikujący, a ten może korzystać z czego chce.
Najprostsza metoda: po prostu zmienić APN na "internet" i problemu nie ma.
CDA =http://www.cda.pl
ani HTML5 ani jpPlayer używany na CDA nie obsługuje RTSP, więc tutaj nie ma ryzyka.
Ale po co cytujesz kartę rejestracyjną?