Aero2 – jak wybrać modem do bezpłatnego Internetu?
Często pada pytanie: mam, albo zaraz będę miał kartę SIM do usługi bezpłatnego dostępu do Internetu, ale nie wiem jaki wybrać modem. Sam osobiście często otrzymuję prośbę o poradę jaki modem polecam osobiście.
Postanowiłem więc napisać krótki artykuł z poradnikiem na temat modemów do użycia w sieci operatora Aero2. Jest to prosta kompilacja materiałów, które można już znaleźć na blogu, tym razem po prostu zebrana w jednym miejscu z pominięciem zbędnych szczegółów, które można znaleźć w odpowiednich odsyłaczach.
Na czym polega problem
Wiele osób już zorientowało się, że nie wszystkie modemy komórkowe dostępne na rynku są zgodne z siecią Aero2, w której realizowana jest usługa bezpłatnego dostępu do Internetu. Jest to związane z koncesją, jaką uzyskał ten operator kilka lat temu: główna sieć, z której teraz korzystamy w ramach BDI pracuje w systemie UMTS na częstotliwości 900MHz.
O ile technologia trzeciej generacji UMTS jest znana od dawna, a sama częstotliwość 900MHz funkcjonuje od zarania systemu GSM, o tyle sieci trzeciej generacji w paśmie 900MHz są w Polsce (i na świecie) funkcjonują stosunkowo od niedawna. Pierwsze dwie koncesje otrzymały sieci Play i właśnie Aero2 w grudniu 2008 roku. W tej chwili tylko tych dwóch operatorów posiada takie sieci i właśnie w związku z tym wiele modemów dostępnych na rynku pierwotnym i wtórnym jest niezgodna z Aero2.
Dodatkowym wymaganiem, o którym wspomina regulamin, jest definicja terminala abonenckiego, która wymaga zgodności z technologią HSPA+ kategorii 10. Kategoria określa maksymalną prędkość, z jaką urządzenie może komunikować się z siecią operatora. Kategoria 10 oznacza prędkość 14Mbit/s. Okazuje się jednocześnie, że w tej chwili do sieci są wpuszczane terminale, które nie spełniają tego wymogu, jednak regulamin pozwala operatorowi na odłączanie takich abonentów i urządzeń. Więcej szczegółów zawarłem w osobnym artykule.
Operator postanowił „ułatwić” klientom dobór modemu i opublikował na swojej stronie listę zgodnych urządzeń. Niestety żaden z podanych modemów nie jest jest dostępny, a jeden z wymienionych występuje w wersji niezgodnej z Aero2 (Huawei E367u-1).
Warto także pamiętać, że warto sprawdzić, czy jesteśmy w zasięgu sieci. W tej chwili w zasięgu jest ponad 90% powierzchni Polski, jednak ciągle zdarzają się miejsca o słabym sygnale lub całkowicie go pozbawione. Odsyłam do poradnika związanego z ustalaniem zasięgu sieci - czasem może pojawić się konieczność wybrania urządzenia wyposażonego w złącze antenowe i zakup odpowiedniej anteny. Czasem anteny nie warto kupować, wystarczyć może np. przedłużacz USB – warto zapoznać się z kolejnym poradnikiem, jak radzić sobie ze słabym sygnałem.
Wszystko to powoduje, że podczas doboru modemu trzeba przejść dość wyboistą i pełną meandrów drogę, która czasem potrafi skończyć się niepowodzeniem.
Tutaj warto przejrzeć inne opublikowane na blogu materiały: Lista zgodnych modemów, Wymagania techniczne, Lista proponowanych urządzeń Aero2, Dlaczego nie warto kupować modemu LTE do BDI.
Jak sprawdzić zgodność modemu
Sytuacja jest tutaj o tyle niewygodna, że nawet nie ma w Internecie żadnej ogólnej bazy danych, która zbierałaby specyfikację wszystkich modeli modemów dostępnych na świecie (w odróżnieniu od telefonów i smartfonów). Dodatkowo wiele firm nie publikuje wcale danych technicznych swoich urządzeń, lub ten sam model produkuje w wielu podwersjach (w tym bryluje Huawei).
W celu ułatwienia szybkiego doboru modemu przygotowałem specjalną listę urządzeń dostępnych w tej chwili na rynku pierwotnym i wtórnym w Polsce. Przy każdym modelu jest zaznaczona precyzyjnie wersja wraz z informacją, czy spełnia on wymóg kategorii 10, czy został przetestowany w praktyce, a czasem znajduje się w niej odnośnik do strony, która wyjaśnia szczegóły uruchomienia.
Poza tym wszystkie wyświetlane na blogu reklamy modemów z oferty Skąpca zawierają tylko modemy, które są technicznie zgodne z Aero2. Można także skorzystać z oferty sklepu JDtech, gdzie można zakupić modem przygotowany do pracy z Aero2 z odpowiednią instrukcją, uzyskać pomoc w uruchomieniu oraz wspomóc w ten sposób działalność bloga.
Odnośniki: Lista zgodnych modemów.
Proponowane modele
Oto moja krótka lista polecanych i sprawdzonych modeli podłączanych do portu USB z wyjaśnieniami i ostrzeżeniami oraz orientacyjną ceną, za jaki dane urządzenie można dostać. Wybrałem urządzenia w graniach do 200 PLN.
Nazwa modemu | Uwagi | Cena |
Kup przez JDtech |
Najczęściej zalecany do Aero2 modem dostępny w ofercie Play i Orange (tutaj z simlockiem). Wersja sprzedawana przez Play wymaga tylko konfiguracji. Nowoczesny modem kategorii 14 spełniający wszystkie wymagania Aero2. Posiada gniazdo antenowe. Ma rozsądną cenę i szeroką zgodność z routerami. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem do zbudowania domowej sieci dostępu do Aero2. Jest także dobrze rozpoznanym modemem przez zaawansowanych użytkowników, co umożliwia rozwiązywanie różnych problemów przez modyfikacje jego konfiguracji. Jest dostępny w ofercie sklepu JDtech. W komplecie otrzymujemy pełną instrukcję instalacji oraz ewentualną pomoc w przypadku problemów. |
149 |
ZTE MF669 | Jeden z nowszych modemów z oferty Plusa. Niezła czułość i gniazdo antenowe powodują, że to dość często kupowany modem. Wady to brak zaawansowanych funkcji, niska zgodność z routerami i niewygodne oryginalne oprogramowanie iPlus. | 130 |
Huawei E169 Vodafone K3520 |
Dość stary modem tego producenta widywany w wersji sieci Vodafone. Uwaga: spotykana czasem wersja E169G jest niezgodna. Modem nie spełnia wymogu kategorii 10, ale poza tym nie ma z nim żadnych problemów. Modem jest coraz trudniej dostępny i nie jest produkowany. Działa idealnie z routerem Huawei D100. Wersja sprzedawana przez Play miewa czasem problemy z Aero2, ale dość łatwo to poprawić. Czasem udaje się go upolować tanio na Allegro, ale nie jest już produkowany i nie należy za niego przepłacać. |
80 |
Huawei E5336s-2 | Mobilny router WiFi wyposażony w baterię i wyświetlacz. Bardzo wygodne rozwiązanie do tabletów i telefonów komórkowych – ponieważ nieużywany zasypia, to można go nosić włączonego w plecaku. Jest dostępny w ofercie sklepu JDtech – od razu gotowy do pracy z Aero2. | 330 |
Jeżeli macie jakieś propozycje, jakie modele dodać do tej listy zapraszam do dyskusji. Oczywiście niniejszy materiał nie ma na celu zastąpienia zestawienia zgodnych modemów, które cały czas jest przeze mnie rozwijane na podstawie testów własnych i nadsyłanych przez was własnych propozycji i wyników badań.
PS: Przestrzegam przed zakupem modemu Huawei E173u-2. Modemy te sprawiają ostatnio wiele problemów użytkownikom Aero2, poza tym nie spełniają wymogu regulaminowego – nie jest to modem kategorii 8.
Czy modem Huawei e1750 z plusa zadziała z kartą aero?
Tu masz listę modemów: http://jdtech.pl/2011/06/aero2-zestawienie-zgodny…
Modem DELL DW5550 robi problemy, korzystając z oprogramowania dostarczonego przez DELL jedyne co to wykrywa obecnosc sieci ale polaczenie sie niemozliwe, mozna wybrac operatora (po dlugim wyszukiwaniu), okreslic parametry sieci (wersja UMTS itd.) ale polaczenie jest niemozliwe sprawdzone tylko na nowej karcie Aero.
Dzięki za potwierdzenie – tak samo jest w Dell 5540. Spróbuj połączyć się za pomocą Top NetInfo.
U mnie jest to samo, przez Dell Broadband Manager nie da się połączyć, jedynie za pomocą dial-up.
No to kolejny sprzet sprawdzony z nowa karta Aero. Tym razem laptopa HP mini 210 z modemem un2420. Działa wszystko OK włącznie z wskaznikiem zasiegu sieci.
Dzięki za raport, zaznaczone!
Jakub, usunelez licznik dzialania uslugi aero2? daj go znowu, warto wiedziec chociazby kiedy dokladnie mija termin zeby np dzien wczesniej z niecierpliwoscia sledzic informacje co dalej z ubdi
Licznik czasu do końca działania usługi skasowałem, bo… kompletnie nie wiadomo, ile zostało czasu. Jak tylko odpowiednia informacja się pojawi na stronie operatora lub UKE i będzie co do tego jasność, licznik (w poprawionej formie – tamten był po prostu brzydki) wróci z całą pewnością. Z informacją o tym, że chodzi o UMTS – bo dla LTE do 2014tego raczej naliczanie 3 lat się nie zacznie.
u mnie na N79 na aero2 skype działa normalnie nic nie krzyczy
Ja chyba czegos tu nie rozumiem. A co ts11 ma do skajpa?
Oczywiście mój błąd – nie zauważyłem, że chodzi o Skype. Głos działa bez pudła, wideo będzie oczywiście rwać i Skype narzeka na niskie pasmo. Ale działać będzie.
Kiedyś (początek 2009, teraz nie wiem) było tak, ze Skype dla Symbiana korzystał z kanału GSM do rozmów głosowych wychodzących poza "domenę Skype". Płaciło się jak za rozmowę w kraju w którym jesteś niezależnie od tego do jakiego dzwoniłeś. To było mocno bez sensu, bo ja mam WiFi w Symbianie, Skype (chat) był połączony przez WiFi, a rozmowa szla normalnym głosowym kanałem GSM na jakiś numer dostępowy w PL, a potem przekierowana na docelowy w dowolnym miejscu – mam nadzieje, ze nic nie pokręciłem. Był jakiś taki niezależny produkt, chyba Fringle się nazywał i tam było to lepiej rozwiązane ale trzeba się było podzielić nazwa konta i hasłem Skype….
Witam, czy próbowaliście użyć wideo rozmów Skype na Aero2?. Może się udało jakimś cudem?
Rozmowy głosowe i wideo wymagają tego samego uprawnienia na starcie: TS11. Nie ma szans nawet na wywołanie żądania, bo zostanie zablokowane już na poziomie karty SIM. W przypadku błędu w HLR byłoby to prawdopodobne najwyżej przy starych kartach SIM.
Ale kolega pyta o rozmowy przez VoIP (Video over IP). Niestety nigdy nie mierzyłem ile Skype potrzebuje na rozmowę wideo, ale podejrzewam iż 256kbit(32kB/s) to nieco za mało. Sam dźwięk to około 64kbit/s (8kB/s). Ale za moment jak zdążę to zmierzę .
Da się, ale przy niewielkiej ilości klatek na sekundę (<10). Sporo zależy także od ustawień i jakości kamery. Nim wyższa rozdzielczość oraz lepszy obraz tym większe zapotrzebowanie na pasmo. Przykładowo u mnie z kamery w netbooku przy rozdzielczości VGA przez stałe łącze wychodziło około 280kbit/s w Aero 2 około 200 kbit/s. Z komputera stacjonarnego przy kamerze w trybie XGA już 600 kbit/s, przez Aero około 230kbit/s. Ale jak w maju wejdzie wyższa prędkość to już nie powinno być żadnych problemów. Na szczęście głos słychać w każdym przypadku słychać wyraźnie bez przerw. Prawdopodobnie na to jest największy priorytet.
Da się bez problemów, ponieważ teściowa używa netu od Aero2 właśnie głównie do skype i nie narzekała, mowiła że skype pięknie działa.
Wybralem modem Sierra Aircard 307 usb. Zastanawialem sie nad playowym e173-u2. Jednkaze Sierra wydaje sie byc bardziej przyszlosciowym rozwiazaniem, ktore mi posluzy dluzej, dzieki obsludze HSPA+.
Problemow z Sierra 307 nie stwierdzilem ani pod Windows XP ani pod Vista. Laczy z aero2 od razu, nie ma takich objawow jak opisane powyzej, ze po polaczeniu modem/polaczenie jest resetowane. Modem moim zdaniem godny polecenia. Warto tez sciagnac nowego Aircard Watcher i sprawdzic czy mamy aktualne firmware w modemie (http://www.sierrawireless.com/en/sitecore/content/Sierra%20Wireless/Support/Downloads/AirCard/USB_Modems/AirCard_USB_307.aspx). Sam internet przy sygnale -91dbm dziala zadowolojaca trzymajac 90% z 256kilobitow.
Czy modem Sierra Aircard 307 usb pracuje u Ciebie z anteną czy bez?
@Jan, dowiedzialem sie od supportu sierry czyli firmy wel.com.pl ze ta przypadlosc opisana powyzej to niestety wina modemu, moze pojawic sie usterka i nie ma w tym nic dziwnego ze z jedna karta dziala normalnie a z druga sa problemy, juz mieli takie przypadki i najczesciej wymieniali modem wiec chyba bede musial im odeslac swoja sztuke.
http://forum.android.com.pl/f349/instalacja-modem… i jestem w pełnej obawie
Niestety sprawa wygląda na dość ryzykowną. Jedyne pewne to podane przeze mnie rozwiązanie z routerem wifi.
Ktoś się orientuje czy któryś z powyższych modemów działa z urządzeniami na Androidzie ?
Ja próbowałem E173 wsadzić do MANTA MID001 (tablet) To ustrojstwo pracuje pod kontrolą android.Niestety pomimo usilnych wszelkich zmian i ustawień nie udało mi się odpalić na tym aero2. Nie maiłem innej karty żeby zweryfikować czy problem wynika z braku umiejętności skonfigurowania czy po prostu to aero2;)
To zależy z jakim urządzeniem androidowym konkretnie. Generalnie praktycznie żaden smartfon na Andku nie ma hosta USB, więc nie ma rozmowy w ogóle o podłączaniu modemów. Jest kilka tablecików, ale do nich zwykle są własne modemy tego samego producenta – nie mam potwierdzenia co do ich zgodności.
no to trochę mnie zaniepokoiłeś… szykowałem się do kupna celowo pod Aero2 "Achos'a 10.1 Internet Tablet na Androidzie 2.2" ale z hostem USB więc muszę poszukać więcej opinii lub testów na ten temat
Potwierdź, że działa ten archos z jakimkolwiek modemem – nie mam doświadczenia z takimi kombinacjami. Ale jest też inne rozwiązanie (ale droższe): zakup przenośnego routera WiFi np. Huawei e585 (za 300-400 PLN).
jedynie testy zamieszczone w necie np. http://trylik.pl/archos-101-tablet-test/ http://www.tabletowo.pl/2011/01/30/recenzja-archos-101-internet-tablet-wideo/ bądź http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Archos-101.4…
przypomniałem sobie żeby tak za bardzo nie wpadać w zakłopotanie osób planujących zakup tableta W wyżej wspomnianej Mancie oczywiście modem został wykryty ba znalazł mi wszystkie sieci podczas wyszukiwania ręcznego na umts-ie także współpraca jako taka była . Mi po prostu nie udało się na tym aero2 opalić.