Aero2 – jak wybrać modem do bezpłatnego Internetu?
Często pada pytanie: mam, albo zaraz będę miał kartę SIM do usługi bezpłatnego dostępu do Internetu, ale nie wiem jaki wybrać modem. Sam osobiście często otrzymuję prośbę o poradę jaki modem polecam osobiście.
Postanowiłem więc napisać krótki artykuł z poradnikiem na temat modemów do użycia w sieci operatora Aero2. Jest to prosta kompilacja materiałów, które można już znaleźć na blogu, tym razem po prostu zebrana w jednym miejscu z pominięciem zbędnych szczegółów, które można znaleźć w odpowiednich odsyłaczach.
Na czym polega problem
Wiele osób już zorientowało się, że nie wszystkie modemy komórkowe dostępne na rynku są zgodne z siecią Aero2, w której realizowana jest usługa bezpłatnego dostępu do Internetu. Jest to związane z koncesją, jaką uzyskał ten operator kilka lat temu: główna sieć, z której teraz korzystamy w ramach BDI pracuje w systemie UMTS na częstotliwości 900MHz.
O ile technologia trzeciej generacji UMTS jest znana od dawna, a sama częstotliwość 900MHz funkcjonuje od zarania systemu GSM, o tyle sieci trzeciej generacji w paśmie 900MHz są w Polsce (i na świecie) funkcjonują stosunkowo od niedawna. Pierwsze dwie koncesje otrzymały sieci Play i właśnie Aero2 w grudniu 2008 roku. W tej chwili tylko tych dwóch operatorów posiada takie sieci i właśnie w związku z tym wiele modemów dostępnych na rynku pierwotnym i wtórnym jest niezgodna z Aero2.
Dodatkowym wymaganiem, o którym wspomina regulamin, jest definicja terminala abonenckiego, która wymaga zgodności z technologią HSPA+ kategorii 10. Kategoria określa maksymalną prędkość, z jaką urządzenie może komunikować się z siecią operatora. Kategoria 10 oznacza prędkość 14Mbit/s. Okazuje się jednocześnie, że w tej chwili do sieci są wpuszczane terminale, które nie spełniają tego wymogu, jednak regulamin pozwala operatorowi na odłączanie takich abonentów i urządzeń. Więcej szczegółów zawarłem w osobnym artykule.
Operator postanowił „ułatwić” klientom dobór modemu i opublikował na swojej stronie listę zgodnych urządzeń. Niestety żaden z podanych modemów nie jest jest dostępny, a jeden z wymienionych występuje w wersji niezgodnej z Aero2 (Huawei E367u-1).
Warto także pamiętać, że warto sprawdzić, czy jesteśmy w zasięgu sieci. W tej chwili w zasięgu jest ponad 90% powierzchni Polski, jednak ciągle zdarzają się miejsca o słabym sygnale lub całkowicie go pozbawione. Odsyłam do poradnika związanego z ustalaniem zasięgu sieci - czasem może pojawić się konieczność wybrania urządzenia wyposażonego w złącze antenowe i zakup odpowiedniej anteny. Czasem anteny nie warto kupować, wystarczyć może np. przedłużacz USB – warto zapoznać się z kolejnym poradnikiem, jak radzić sobie ze słabym sygnałem.
Wszystko to powoduje, że podczas doboru modemu trzeba przejść dość wyboistą i pełną meandrów drogę, która czasem potrafi skończyć się niepowodzeniem.
Tutaj warto przejrzeć inne opublikowane na blogu materiały: Lista zgodnych modemów, Wymagania techniczne, Lista proponowanych urządzeń Aero2, Dlaczego nie warto kupować modemu LTE do BDI.
Jak sprawdzić zgodność modemu
Sytuacja jest tutaj o tyle niewygodna, że nawet nie ma w Internecie żadnej ogólnej bazy danych, która zbierałaby specyfikację wszystkich modeli modemów dostępnych na świecie (w odróżnieniu od telefonów i smartfonów). Dodatkowo wiele firm nie publikuje wcale danych technicznych swoich urządzeń, lub ten sam model produkuje w wielu podwersjach (w tym bryluje Huawei).
W celu ułatwienia szybkiego doboru modemu przygotowałem specjalną listę urządzeń dostępnych w tej chwili na rynku pierwotnym i wtórnym w Polsce. Przy każdym modelu jest zaznaczona precyzyjnie wersja wraz z informacją, czy spełnia on wymóg kategorii 10, czy został przetestowany w praktyce, a czasem znajduje się w niej odnośnik do strony, która wyjaśnia szczegóły uruchomienia.
Poza tym wszystkie wyświetlane na blogu reklamy modemów z oferty Skąpca zawierają tylko modemy, które są technicznie zgodne z Aero2. Można także skorzystać z oferty sklepu JDtech, gdzie można zakupić modem przygotowany do pracy z Aero2 z odpowiednią instrukcją, uzyskać pomoc w uruchomieniu oraz wspomóc w ten sposób działalność bloga.
Odnośniki: Lista zgodnych modemów.
Proponowane modele
Oto moja krótka lista polecanych i sprawdzonych modeli podłączanych do portu USB z wyjaśnieniami i ostrzeżeniami oraz orientacyjną ceną, za jaki dane urządzenie można dostać. Wybrałem urządzenia w graniach do 200 PLN.
Nazwa modemu | Uwagi | Cena |
Kup przez JDtech |
Najczęściej zalecany do Aero2 modem dostępny w ofercie Play i Orange (tutaj z simlockiem). Wersja sprzedawana przez Play wymaga tylko konfiguracji. Nowoczesny modem kategorii 14 spełniający wszystkie wymagania Aero2. Posiada gniazdo antenowe. Ma rozsądną cenę i szeroką zgodność z routerami. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem do zbudowania domowej sieci dostępu do Aero2. Jest także dobrze rozpoznanym modemem przez zaawansowanych użytkowników, co umożliwia rozwiązywanie różnych problemów przez modyfikacje jego konfiguracji. Jest dostępny w ofercie sklepu JDtech. W komplecie otrzymujemy pełną instrukcję instalacji oraz ewentualną pomoc w przypadku problemów. |
149 |
ZTE MF669 | Jeden z nowszych modemów z oferty Plusa. Niezła czułość i gniazdo antenowe powodują, że to dość często kupowany modem. Wady to brak zaawansowanych funkcji, niska zgodność z routerami i niewygodne oryginalne oprogramowanie iPlus. | 130 |
Huawei E169 Vodafone K3520 |
Dość stary modem tego producenta widywany w wersji sieci Vodafone. Uwaga: spotykana czasem wersja E169G jest niezgodna. Modem nie spełnia wymogu kategorii 10, ale poza tym nie ma z nim żadnych problemów. Modem jest coraz trudniej dostępny i nie jest produkowany. Działa idealnie z routerem Huawei D100. Wersja sprzedawana przez Play miewa czasem problemy z Aero2, ale dość łatwo to poprawić. Czasem udaje się go upolować tanio na Allegro, ale nie jest już produkowany i nie należy za niego przepłacać. |
80 |
Huawei E5336s-2 | Mobilny router WiFi wyposażony w baterię i wyświetlacz. Bardzo wygodne rozwiązanie do tabletów i telefonów komórkowych – ponieważ nieużywany zasypia, to można go nosić włączonego w plecaku. Jest dostępny w ofercie sklepu JDtech – od razu gotowy do pracy z Aero2. | 330 |
Jeżeli macie jakieś propozycje, jakie modele dodać do tej listy zapraszam do dyskusji. Oczywiście niniejszy materiał nie ma na celu zastąpienia zestawienia zgodnych modemów, które cały czas jest przeze mnie rozwijane na podstawie testów własnych i nadsyłanych przez was własnych propozycji i wyników badań.
PS: Przestrzegam przed zakupem modemu Huawei E173u-2. Modemy te sprawiają ostatnio wiele problemów użytkownikom Aero2, poza tym nie spełniają wymogu regulaminowego – nie jest to modem kategorii 8.
Pospieszyłem się z wymianą karty.Na starej wszystko ok.Dzięki za podpowiedż.
Haha, ciekawe. Nie czytasz informacji? Jak to się stało, że użyłeś nowej karty?
po wymianie karty przestał działać net,przed wymianą też były problemy ale jakoś to dzialało.Mam huawei e3131.Może ktoś mi podpowie jakie zrobić ustawienia,jakim programem to odpalić.Używałem programu topnetinfo ale przed każdą próbą połączenia trzeba było kombinować.
Nie rozumiem, po jakiej wymianie kart? Przecież nowa karta zacznie działać za 3 tygodnie!
Ale nowe karty pierwszy raz wydane działają już teraz i będą działać po 1 paźdz. Może mu żona nową kartę pożyczyła na ten przykład. A kolega Maro może spróbuje z programem mobil partner. W czym jest problem?
ja mam huawei e3131 jest rewelacyjny do aero2 w pley koszt 129 zl polecam naprawde super dziala i jest niedrogi jak na ten sprzecicho
Witam,
jak wygląda współpraca modemów zgodnych z aero2 z linux?
są różnice w działaniu modemów dla różnych wersji linux?
Ma ktoś jakieś doświadczenia?
Pozdrawiam
Różnic nie ma żadnych – albo są zgodne, albo musisz zaktualizować kernel i pakiet usb-modeswitch i masz obsługę – generalnie problemów większych nie ma. Listy zgodności nie ma, ale niektóre modemy (np. Nokia 21M-02) ma oficjalnie pełną zgodność z Ubuntu. Można się posiłkować listami zgodności dla OpenWRT (oficjalnej też nie ma).
Witam, zakupiłem modem Huawei E586Bs-2 i o ile mi wiadomo powinien on współpracować z Aero 2, czy ktoś z was może używa tego modemu w połączeniu z aero 2 ?
Generalnie wersja z Play działa bez problemu, o ile wykonamy procedurę tzw. odblokowania jak dla wszystkich modemów Play – http://jdtech.pl/2011/08/aero2-na-czym-polegaja-p…
Routery z innych źródeł zwykle nie wymagają tej kombinacji.
Oczywiście poza tym jak zawsze trzeba ustawić profil dla Aero2.
Zastosowałem modem E 1752, czyli pozostałość po ORANGE. AERO2 dziala bez problemu po zdjęciu SIMLOCK-a. Do konfiguracji użylem Mobile Partner. Jest kłopot z zasięgiem na wsi, bo w mieście super. Biegam po mieszkaniu na wsi i szukam zasięgu. Znalazlem na blacie kuchennym. Nawet niezły. Skype dziala też.
Jak udało Ci się odpalić i skonfigurować ten modem do współpracy z Aero2?
Ale pytasz o zgodny E1752, czy taki niezgodny?
pytanie jak dokonałeś automatycznego wznawiania w konfiguracji z m routerem MR3420
Czy Aero2 będzie działało z modemem Huawei E1630?
Prawie na pewno nie (dostępne specs mówią tylko o UMTS 2100, a potrzeba UMTS 900) – modem niedostępny w PL, dlatego go nie ma w tabeli.
Witam,
mam pytanie o taki modem:
GoClever Router 3G WiFi – http://allegro.pl/goclever-router-mifi-3g-gsm-do-…
czy jest szansa, że ruszy?
Znajdź jakąkolwiek wzmiankę o tym na stronie GoClevera, to poszukam Na razie nie wiadomo w ogóle, co to jest.
właśnie o to chodzi, że nic nie mogę znaleźć, a spędziłem nad tym z godzinkę
Wysłałem zapytanie do sprzedawcy, jutro zadzwonię do GoClevera i zobaczymy. Obstawiam niezgodność (poza tym, że to urządzenie kategorii 8).
Człowiek z aukcji odpowiedział, że specs pojawi się na stronie producenta w ciągu tygodnia. Ja poczekam
Czy już wiadomo coś w sprawie routera GoClever?
Czy obsługuje Aero2?
Noszę się z zamiarem kupna tabletu, ale niestety nie posiada 3G, a ten modem – jedyny w przystępnej cenie – to jedyna deska ratunku.
Kwestia tego, czy wykryje Aero2…
Wiadomo już o o chodzi z tym routerem – on nie ma 3G, dlatego na liście zgodności go nie ma i nie będzie. Do tego routera podłącza się po prostu… modem komórkowy.
Hmm.
Ktoś może jest zorientowany, czy ten router byłby zgodny z modemem Option Icon 505m (kompatybilny z Aero2, ale po odpowiedniej konfiguracji w systemie Windows)?
Nie ma oficjalnej listy zgodności, jak bym nie kupował w ciemno. W wolnej chwili kiedyś zakupię ze środków bloga takiego gocleverka i sprawdzę (kolekcja modemów nie jest mała), ale w tym miesiącu już nie dam rady.
Modem Huawei E182E działa z Aero2 bez zarzutu. Kupiłam, sprawdziłam i polecam!
Witam, zastanawiam się czy będę miał zasięg w aero2 na działce ( taraska , koło sulejowa , łódzkie ). Cyfrowy polsat na dostarczonym przez nich modemie nie działa. Chciałem kupić router ZTE MF60 ale to sporo pieniędzy i teraz zastanawiam się czy jeżeli przetestuje kartę na telefonie nokia e52 będzie zasięg to router ZTE MF60 też będzie miał zasięg ? Czy po zakupie routera w jdtech mogę go zwrócić gdyby po uruchomieniu okazało się że nie ma sygnału ? Serdecznie pozdrawiam.
Jeżeli masz sprzęt prosto od CP, to jeżeli na nim nie działa, to MF60 także sobie sam z siebie nie poradzi – bo to dokładnie ta sama sieć. Niestety Taraska jest w środku lasu i tylko w samym środku miejscowości jest oficjalnie sygnał sieci (prawdopodobnie głównie z nadajnika w Piotrkowie). Masz do wyboru albo użycie anteny zewnętrznej (zamontowanej dość wysoko, żeby odebrać sygnał ponad drzewami, albo próba dopasowania miejsca na modem w oknie wychodzącym na Piotrków lub Opoczno.
Sklep JDtech oczywiście musi przyjąć zwrot, ale wolę najpierw dokładnie doradzić i precyzyjnie dobrać sprzęt, aby uniknąć wszelkich problemów, żeby nie obciążać niedużego sklepu niepotrzebnymi zwrotami.
Ja na działkę wyjeżdżam po to właśnie, żeby być z dala od takich problemów ;P