Aero2 – jak sprawdzić, że jesteśmy w zasięgu
Zasięg sieci Aero2 jest ograniczony, podobnie jak w przypadku usług wszystkich innych operatorów komórkowych. Należy o tym pamiętać przy zamawianiu karty SIM, jeżeli planujemy korzystać z tego rozwiązania na co dzień. Jest to tym bardziej istotne, jeżeli chcemy korzystać z BDI jako głównego sposobu zapewniającego dostęp do Internetu. Cały czas trwa rozbudowa sieci, jednak zawsze możemy znaleźć miejsca, w których sygnału sieci nie odbierzemy.
Dlatego właśnie postanowiłem wyjaśnić krok po kroku, jak możemy sprawdzić, czy nasza okolica znajduje się w zasięgu, a dodatkowo jak potwierdzić tę informację przed zamówieniem karty SIM i ewentualnym zakupem modemu.
Zapraszam.
Mapy zasięgu Aero2
Pierwszym i podstawowym źródłem informacji są oczywiście publikowane przez operatora na jego stronach internetowych. W często zadawanych pytaniach możemy znaleźć mapkę, pokazującą orientacyjny zasięg sieci – niestety mocno nieaktualny.
Problemem może być także fakt, dostępne w połowie listopada mapki są kompletnie nieprzydatne do ustalenia nawet orientacyjnego zasięgu w wybranej lokalizacji. Nawet po skorzystaniu z mapki z zasięgiem na koniec 2012 dowiadujemy się niewiele (poniżej przeskalowana kopia):
Jak widać na tej mapce mamy poglądowy zasięg sieci, ale w zorientowaniu się na mapie mogą nam pomóc najwyżej granice powiatów wraz z ich nazwami. Niestety mapka ta jest mało przydatna przy praktycznym określaniu zasięgu w konkretnych lokalizacjach.
Na początku najwygodniejszym źródłem informacji na temat zasięgu była mapa Cyfrowego Polsatu. Niestety od czasu uwspólnienia zasięgu z siecią Plus ich bardzo wygodna w użyciu mapa stała się nieco mniej przydatna, gdyż pokazuje także zasięg nadajników Plusa UMTS 2100 MHz, które nie pozwolą na zalogowanie się kartom Aero2. Nas interesują TYLKO nadajniki UMTS 900 MHz pracujące w sieci Plus. Standardowa mapka dostępna na stronach Plusa niestety także jest bezużyteczna. Do lutego 2012 dostępna była ukryta w czeluściach stron Plusa bardzo przydatna i stale aktualizowana mapka (była pod adresem http://was.plusgsm.pl/GSIMZ/ImzControl):
Niestety mapka ta został wyłączona i adres przekierowuje na standardową mapę zasięgu Plusa, która tak jak map Cyfrowego Polsatu jest średnio użyteczna – nie można na niej wyróżnić zasięgu UMTS 900 MHz, czyli Aero2.
Jak teraz ustalić, czy jesteśmy w zasięgu Aero2?
W tej chwili nie jest to już takie proste i (jeżeli nie posiadamy karty Aero2 i zgodnego modemu do testów) proponuję zastosować następująca procedurę:
- Zaglądamy na mapę Cyfrowego Polsatu lub Plusa i sprawdzamy, czy interesująca nas lokalizacja jest objęta zasięgiem 3G. Jeżeli nie – nie ma szans na zasięg Aero2. Jeżeli jednak operator deklaruje obecność sygnału 3G, możemy przejść dalej.
- Przechodzimy na bardzo przydatną, ale dość trudną w interpretacji stronę mapa.btsearch.pl. Wybieramy Filtr sieci: Aero2 i wyświetlamy interesującą nas okolicę. Na mapie pojawią się (domyślnie) lokalizacje, w których operator uzyskał od Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwolenie na uruchomienie nadajników. Na przykład:
Widzimy, że w tej okolicy operator Aero2 wystąpił o pozwolenie na uruchomienie 6 nadajników zaznaczonych niebieskimi bąbelkami. Niestety, jak to w życiu bywa, nie znaczy to, że nadajniki te zostały uruchomione, ani nie wiadomo, czy kiedykolwiek zostaną uruchomione. Jednak porównując położenie tych nadajników z mapą zasięgu Plusa widzimy, że większość tych nadajników prawdopodobnie pracuje. - Ciekawostką może być to, że serwis BTSearch jest tworzony przez fascynatów technologii komórkowej, którzy obserwują faktyczne poczynania operatorów i jeżdżą ze specjalnie zmodyfikowanymi telefonami i starają się sprawdzać, czy faktycznie te nadajniki zostały uruchomione i jak działają oraz jakie mają identyfikatory. Przełączmy więc Filtr danych źródłowych na Lokalizacje z bazy BTSearch.pl. Zobaczymy wtedy, czy któryś z tych nadajników został sprawdzony:
I tu zdziwienie: z 6 lokalizacji na mapie sprawdzonych nie został żaden nadajnik. Czy to oznacza, że nadajniki te nie pracują? Niestety… to nie znaczy zbyt wiele. Wiemy, że operator wystąpił o zgodę na uruchomienie nadajników, ale w między czasie nikt nie sprawdził tych lokalizacji, albo faktycznie nie ma tutaj żadnych nadajników. Z drugiej strony pojawienie się potwierdzonej lokalizacji (najbliższa znajduje się w Osiecku nieco dalej na zachód – fotografię można znaleźć na blogu) nie znaczy, że nadajnik nie uległ awarii lub nie został odłączony z innego powodu. Od siebie dodam, że znajdujący się w centrum mapy nadajnik Aero2 faktycznie jest i działa, jednak nie miałem możliwości przebadać go pod kątem wymagań serwisu BTSearch (przy najbliższej okazji postaram się to naprawić
Więcej informacji o korzystaniu z btsearch.PL można znaleźć tutaj, w osobnym artykule na blogu o znajdowaniu najbliższych stacji bazowych.
Jak można jeszcze spróbować się upewnić co do zasięgu Aero2 w danej okolicy? Warto zajrzeć na forum.jdtech.pl do działu Zasięg. Znajdują się tam także raporty od użytkowników Aero2, którzy postanowili podzielić się informacjami z lokalizacji, w których działa Aero2. Zapraszam do dzielenia się tego typu informacjami.
Ogólne zasady korzystania z jakichkolwiek map zasięgu
Przy korzystaniu z mapy należy pamiętać o dwóch rzeczach:
- Mapka nie bierze pod uwagę takich przeszkód terenowych, jak budynki i źródła zakłóceń mikrofalowych. Oznacza to, że czasem na parterze budynku wielorodzinnego sygnału nie złapiemy nawet za oknem, a na wyższych piętrach będzie to możliwe.
- W niektórych sytuacjach możliwe jest uzyskanie połączenia z siecią nawet kilka kilometrów poza obszarem zasięgu. Wynika to z założenia wyliczenia mapy na poziomie zbliżonym do ziemi, jednak zwykle możemy umieścić modem i ewentualną antenę wyżej. Dodatkowo jeżeli między nami a nadajnikiem nie ma żadnych przeszkód (np. nasz dom znajduje się na wzgórzu) zwykle niezakłócony sygnał może dotrzeć dalej. Poza tym możemy zastosować dobrej jakości antenę kierunkową o dużym zysku i dzięki temu połączyć się czasem nawet z odległości do 15-20km od nadajnika.
- Często zasięg może być mniejszy, ale także większy niż wskazywany przez operatora. Dlatego zawsze ostateczną pewność gwarantuje tylko praktyczny test.
Poza wszystkim pamiętajmy, że sieć jest rozbudowywana, a mapki na stronach operatorów nie są zbyt często aktualizowane. Z drugiej strony znowu zdarzają się awarie i konserwacje nadajników, które mogą powodować przejściowe problemy z sygnałem.
Warto pamiętać także o prostych zasadach, które pozwalają na rozwiązanie typowych problemów z zasięgiem, często bez korzystania z zaawansowanych anten – opisałem to w osobnym artykule.
Wiemy już jak sprawdzić zapewnienia operatora co do zasięgu. A jak możemy to sprawdzić w praktyce?
Weryfikacja faktycznego zasięgu sieci
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest po prostu włożenie karty Aero2 do modemu i nawiązanie połączenia z siecią. Jednak jeżeli dopiero zamierzamy zamówić kartę SIM Aero2 i ewentualnie modem, możemy spróbować sprawdzić, czy sieć jest widoczna.
Niestety od czasu połączenia sieci Aero2 i Plusa wyróżnik sieci 260-17 nie jest nadawany oddzielnie i nadajniki Aero2 „ukrywają” się pod wyróżnikiem 260-01 i są nieodróżnialne na pierwszy rzut oka od pozostałych nadajników Plusa. Przez to faktyczna weryfikacja staje się dość trudna.
W przypadku znakomitej większości telefonów jest niemożliwa – nie ma w nich możliwości wyboru pasma, w jakim pracuje moduł GSM. W przypadku niektórych modemów Huawei istnieje możliwość wymuszenia częstotliwości i technologii, w jakich pracuje modem za pomocą programu Top NetInfo – niestety posiadacze modemów innych firm takiej możliwości nie mają.
Jeżeli teraz po wymuszeniu pracy modemu w UMTS 900 MHz wyświetlimy listę operatorów, pojawienie się na niej operatora Plus oznacza, że znajdujemy się w zasięgu nadajników bezpłatnego internetu.
Niestety poza zastosowaniem map zasięgu i testu z wymuszeniem UMTS 900 MHz nie ma możliwości pewnego sprawdzenia, czy znajdujemy się w zasięgu Aero2.
A jeżeli jesteśmy poza zasięgiem?
Jeżeli z powyższych analiz wyjdzie nam, że jesteśmy poza zasięgiem, ale blisko upragnionej plamy zasięgu lub nadajnik znajduje się ponad 10 km od nas to okazuje się, że mamy jednak szanse na odbiór, o ile nic nie zasłania nam nadajnika. Z jednej strony możemy wypróbować kilka różnych prostych i skutecznych sztuczek związanych z poprawieniem warunków pracy naszego modemu zgodnie z tym, co opisałem w artykule Jak sobie radzić ze słabym sygnałem. Tam także wspomniałem o możliwości zastosowania anten, które w optymalnych warunkach pozwalają czasem na odbiór nawet w odległości 30km od stacji bazowej sieci.
Jeżeli jednak znajdujemy się miejscu, gdzie sygnału nie ma i nadajniki są daleko lub jakaś przeszkoda terenowa nam je przesłania, wtedy faktycznie możemy tylko czekac na uruchomienie nowych stacji bazowych przez operatora.
Podsumowanie
W ten oto sposób sprawdziliśmy, czy w naszej lokalizacji jest szansa na zasięg sieci Aero2. Jest to bardzo ważny krok przy zamawianiu karty, ale także przy diagnozowaniu problemów z modemami i telefonami.
Czy nie będzie problemu gdy kasę przeleje z mojego konta a dane w tytule przelewu bedą innej osoby która bedzie używac karte? Problem taki ze ta osoba nie ma opcji przelewów online.
Dla Aero2 przede wszystkim wiążący jest PESEL oraz imię i nazwisko w tytule przelewu – można przecież wpłacać np., na poczcie.
Czy ktoś miał zasięg w Wodzisławiu Śląskim ???
W okolicach Wodzisławia masz przynajmniej 5 działających masztów.
Właśnie dzisiaj t. 19 maja 2013 r. byłem w Wildze Osiedle (pow. Garwolin). Wg btsearch.pl w tej miejscowości znajduje się nadajnik Aero2. Wiem nawet dokładnie w którym miejscu jest maszt Plusa z nadajnikami 900 MHz. Mimo, że mój dom w linii prostej jest jakieś nieco ponad 2 km od nadajnika to jednak tłumienie sygnału przez gęsty las jest wyjątkowo duże i siła sygnału telefonii komórkowej Plusa z tego nadajnika też jest kiepska. Natomiast Siła sygnału Aero2 określana jest na laptopie jako słaba lub niska lub co najwyżej dostateczna. Jednak sygnał jest cały czas, stabilny i można zalogować się do sieci Aero2 natychmiast. Tragiczna natomiast była przynajmniej dzisiaj prędkość transmisji. Otóż wg pomiaru dsl.cz i speedtest.pl download wynosił 30 kbit/sek (!), zaś upload tylko 18 kbit/sek. Coś zadziwiającego. Taka prędkość to była w zamierzchłych czasach tzw. internetu wdzwanianego (dial up) z nr dostępowego TPSA 202122. Zadałem sobie trochę trudu i wszedłem na dach budynku z laptopem i sygnal Aero 2 po kilku chwilach osiągnął poziom z dostatecznego na dobry ale prędkość transmisji dalej katastrofalnie niska. Czyżby wszyscy w rejonie nadajnika Aero2 w Wildze Osiedle korzystali w tym momencie z tego nadajnika i stąd przy dużym obciążeniu tak niska prędkość transmisji?
Wystarczy kilka osób obciążających sektor stacji bazowej na maks, żeby spowodować spadek wydajności do tego poziomu. Mogą być też problemy z zakłóceniami radiowymi oraz po prostu problemy techniczne w samym nadajniku.
Dzisiaj czyli 7 lipca 2013 r. w niedzielę specjalnie podjechałem do stacji bazowej Aero2 w Wildze znajdującej się na rogu ziemnych uliczek w lesie o nazwach Spacerowa i Muminków. Wg BTSearch znajduje się tam BTS Aero2 (korzystający z masztu PlusGSM). W bezpośredniej bliskości masztu i do jakichś 500 m od niego siła sygnału przynajmniej na laptopie była określona jako znakomita i wszystkie kreseczki (charakterystyczne schodki) były wyświetlane zarówno na laptopie jak i na modemie Huawei (zakupionym w JDtech). Gdy odjechałem jakiś 1 km od masztu (w gęstym wysokim lesie) siła sygnału zaczęła mocno obniżać się. Już tylko "dobra" lub "dostateczna'. W odległości 2 km (w dalszym ciągu w gęstym lesie już tylko "niska" lub zrywane połączenie. Prędkość transmisji wyniosła tym razem 116 kbit/sek (download) i 60 kbit/sek (upload).
Niestety gęsty zielony las zawsze utrudnia odbiór mikrofal, a technologia 3G radzi sobie w tym wypadku gorzej, niż 2G.
Czyli tylko pozostaje zakup anteny GSM do odbioru w pasmie 900 MHz. Zamierzam to uczynić w w najbliższych dniacha, a w weekend zamontuję antenę i zobaczę jak to pomoże dla odbioru sygnału Aero2.
To też nie jest proste – kierunkowa w lesie się nie sprawdzi, jak nie widzimy nadajnika, ale próbować można. Znowu zyski związane z masztem (dookólna) są niewielkie. Z tym, że jeżeli sygnał jest, tylko słaby – antena wcale nie jest potrzebna. Polecam ogólnie artykuł: http://jdtech.pl/2013/03/jak-sobie-radzic-ze-slab…
hej karol na 100 % bEdziesz miał zasięg w Radomiu , możesz brać śmiało ja w wierzbicy korzystam dzień i noc i jest wszystko okej;-))
czy ktoś wie czy w niemczech bedzie działać????
Odpowiedź na to pytanie jest w najczęściej zadawanych pytaniach: http://jdtech.pl/2011/09/aero2-najczesciej-zadawa… – koncesja Aero2 jest na Polskę.
Interesują mnie okolice Kościerzyny. Zgodnie z wykazem pozwoleń radiowych miały tam powstać 3 nadajniki w Skorzewie, Łubianie i Sulęczynie. Czy ktoś ma może informacje czy powstały i działają lub kiedy to nąstapi.
Ten artykuł trochę niektywny już, strona zmieniła się nie do poznania
Będzie aktualizacja, ale trzeba opracować, jak to zrobić, żeby było przydatne – w tej chwili po prostu dobrych map nie ma.
Witam! Liszki pod Krakowem? Ktoś sensownie może udzielić odpowiedzi o zasięgu?Pozdrawiam milo!
http://mapa.btsearch.pl/
Dzięki.Widziałem już ten link wcześniej.Nie do końca to się sprawdza.Pozdrawiam!
W okolicach Liszek masz przynajmniej 6 działających masztów Aero2 jest i działa tam bez problemu. Sprawdzone.
Ponadto mapa zasięgu BTSearch która stanowi wizualizację ogólnodostępnego wykazu pozwoleń radiowych GSM/UMTS/CDMA Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W praktyce, poszczególne markery oznaczają zarówno istniejące fizycznie jak i planowane lokalizacje stacji bazowych na terenie Polski.
Należy zwrócić uwagę, że wykaz ten zawiera listę pozwoleń radiowych i nie stanowi jednoznacznego spisu wszystkich fizycznie istniejących stacji bazowych w Polsce, co oznacza, że przedstawione na mapie lokalizacje nie odzwierciedlają zawsze stanu zgodnego z rzeczywistością.
Witam.
Czy korzysta ktoś w Radomiu i może wypowiedzieć się jak z zasięgiem?
Cały Radom jest w zasięgu Aero2, ale bezpośredniego raportu nikt jeszcze nie przesyłał. Ale ja sprawdzałem przejazdem w grudniu 2012 – działało bez problemu.
Karola ja używam Aero w Radomiu, na osiedlu Halinów – tutaj sygnał łapany jest głównie z nadajników znajdujących się na Wacynie, ale nawet gdyby one przestały działać, to w pobliżu są jeszcze inne nadajniki. Używam już ponad rok jako moje jedyne połączenie internetowe i bardzo jestem zadowolony (przez ten czas zdarzały się czasami pewne przejściowe problemy, ale to były takie ogólnopolskie problemy z Aero i zresztą tak samo zdarzają się w usługach płatnych). Według mapy na btsearch.pl Radom jest dość gęsto pokryty nadajnikami Aero, także teoretycznie nie powinno być nigdzie problemów, ale oczywiście najlepiej gdyby była mozliwość sprawdzenia w danym miejscu (czasem np. w danym budynku sygnał może być osłabiony, ale wtedy zazwyczaj pomoże poratowanie się anteną czy usytuowaniem modemu w innym miejscu)
Cały Radom objęty jest zasięgiem Aero2. Ponadto okoliczne miejscowości m.in. takie jak Stary Gózd, Klwatka Królewska, Stary Gózd są objęte zasięgiem.
czy ktoś się orientuje czy internet aero2 działa w belgi ?
Drogi Łukaszu, usługa Aero2 działa tylko i wyłącznie na terenie naszego kraju
Czy na mapkach widzisz Belgię?
Polecam http://jdtech.pl/2011/09/aero2-najczesciej-zadawa… – punkt IV.9 – odpowiedź wisi od dawna ze szczegółowymi wyjaśnieniami.