Aero2 – co dalej po 21 grudnia 2016?
Często dostaję pytanie, co stanie się, gdy upłynie trzyletni okres świadczenia usługi bezpłatnego dostępu do Internetu przez Aero2. W zasadzie na to pytanie już wielokrotnie odpowiedziałem w różnych częściach bloga, ale ponieważ nieubłaganie zbliża się termin 21 grudnia 2016 roku, kwestia ta będzie pojawiała się coraz częściej. Postanowiłem więc dokładnie opisać wszystkie najważniejsze kwestie związane z tą datą i dalszymi scenariuszami, które warto wziąć pod uwagę.
Aktualizacja: 4 września 2012 Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał decyzję odsuwającą o 2 lata moment uruchomienia sieci LTE 2,6 GHz jednocześnie wydłużając okres działania bezpłatnego dostępu do Internetu o te 2 lata. Oznacza to, że usługa będzie działać w paśmie UMTS 900 MHz o 24 miesiące dłużej: do 21 grudnia 2016 roku. Artykuł został zaktualizowany.
Aktualizacja 2: 22 listopada 2016 Aero2 ogłosiło oficjalnie, że usługa bezpłatna zostaje przedłużona w zasadzie bezterminowo. Szczegóły opisałem z tym artykule. Poniższe informacje zostały zaktualizowane.
Zapraszam do lektury.
Skąd wziął się 21 grudnia 2016 roku
Usługa bezpłatnego dostępu do Internetu to jeden z obowiązków, jakie przyjął na siebie operator Aero2 wraz z koncesją na budowę sieci LTE na częstotliwości 2,6 GHz. Szczegółową historię Skąd wziął się bezpłatny dostęp do Internetu można znaleźć w osobnym artykule. Ponieważ nic nie trwa wiecznie (także koncesje wydawane są na ograniczony okres) ustalono, że usługa bezpłatna ma być świadczona przez 3 lata.
Określono także moment, od którego liczony jest ten okres: jest to chwila, z którą uzyskane zostanie pokrycie 75% pokrycia ludnościowego Polski przez sieć w technologii UMTS 900 MHz. Chwila ta nadeszła 21 grudnia 2011 roku, stąd wiemy, że oryginalnie usługa bezpłatna miała zostać wyłączona 21 grudnia 2014 roku. Po przedłużeniu (zgodnie z decyzją UKE) o dwa lata aktualny termin wyłączenia usługi to 21 grudnia 2016 roku.
Na tę datę ustawiony jest w tej chwili licznik do końca działania bezpłatnego dostępu do Internetu widoczny na prawym pasku bloga.
Co wydarzy się 21 grudnia 2016 roku
Aktualizacja: Wiemy już na pewno, że 21.12.2016 nie wydarzy się nic – usługa będzie działała dalej tak samo. Wynika to z umowy pomiędzy UKE i Aero2 z końca 2016 roku.
Tego dnia miał zostać wyłączony dostęp bezpłatny świadczony w sieci komórkowej pracującej w technologii UMTS na częstotliwości 900 MHz. Wszystkie modemy 3G zakupione do tej pory i używane z kartami Aero2 miały nie zostać wpuszczone do sieci, albo odmówiony miał im dostęp do połączenie z APN o nazwie darmowy.
Czy operator może nas zacząć obciążać kosztami za dostęp? Nie, Aero2 nie ma żadnej możliwości obciążania użytkowników usługi bezpłatnej jakimikolwiek kosztami za korzystanie z dostępu do Internetu. Nawet wpłacana kaucja wysokości 20 PLN jest zwracana, gdyż nie stanowi opłaty za usługę. Po prostu z dnia na dzień utracimy możliwość łączenia się z siecią.
Operator, o ile się na to zgodziliśmy w formularzu zamówienia, może nam za to przesłać ofertę komercyjną jednego z operatorów powiązanych z Aero2: Cyfrowego Polsatu, albo Polkomtela (operatora sieci Plus). Czy i jak to zostanie zrobione – nie wiem, ale na pewno dam znać, jak taką ofertę otrzymam.
Źródło: UKE, treść rezerwacji częstotliwości dla Aero2, Decyzja UKE o przedłużeniu działania BDI
Właśnie dostałem kartę. RE-WE-LA-CJA !!! Mieszkam w Gdańsku net śmiga aż miło (512kb/s ? ) Polecam wszystkim bo naprawdę warto zainwestować te parę złotych na modem i cieszyć się bezpłatnym internetem.
ja korzystam od samego początku aero2 jak jeszcze nie naliczali czasu do końca usługi a transfer był na poziomie 320kb/s
Pamiętam jak ta usługa kosztowała 50 zł a odbiór tylko w warszawie potem mieli zrobić zwrot części należności
hehe ech to były czasy
I chętni faktycznie zwrot otrzymywali. Ale jak ktoś już otrzymał kartę, to musiałby ją zwrócić. Ja także zapłaciłem kaucję w wysokości 50 PLN i w takiej wysokości będę żądał zwrotu kaucji.
Czytałem różne opinie na forach o Aero2 i chyba zdecyduję się na sprawdzenie tego darmowego internetu.
oj tam nie ma co sprawdzać pobiera 40kb/s nawet filmu się nie obejrzy online filmy na youtube przycinają trzeba czekać aż się zbuforuja przycięli transfer ostatnio
Nie zauważyłem, żeby cokolwiek przycięli. Ale jak gdzieś ruch jest większych, to faktycznie działa wolniej – ale na pewno nie w całej sieci.
Ostatnio mówiłeś o poprawieniu usługi
czy modem d link dwm-156 bedzie dzialal z aero2?
Jest w tabeli modemów. Niektóre wersje są zgodne (nowsze), niektóre starsze (na pewno A1) są niezgodne.
ja mam zmodem LTE z cyfrowego polsatu i jest git mi działa
Ale co ci działa – modem DWM-156 z modemem LTE? Wyjaśnij, bo nie rozumiem tego powiązania z powyższym wątkiem.
Mieszkam w Poznaniu. Czytając tu i ówdzie, zbierając informacje na temat tabletów myślałem, że wystarczy kupić jeden z najtańszych. Wypadło na MANTĘ MOD 02. Kupiłem do niego modem Pley Online E3131.
W międzyczasie z Aero 2 przysłało mi kartę SIM. Jak zacząłem konfigurować, nic mi nie wyszło.
Zacząłem sprawdzać każdy sprzęt po kolei. W serwisie z elektroniką powiedzieli mi, że ten tablet nie posiada odpowiednich sterowników. Jakie było moje zdziwienie jak Wsunąłem do USB mojego Notbooka modem z kartą i odrazu po konfiguracji ukazała się plansza zachęcająca do włączenia internetu. O dziwo ruszył z kopyta. Dlaczego nie mogłem uzyskać tego samego w tablecie? Proszę o pomoc Panie Jakubie.
W tej chwili na rynku nie ma nowych modemów działających od ręki z tabletami z systemem Android – ostatnie takie urządzenie to był E173u-2, jednak znika on właśnie z rynku, poza tym nie był zgodny z regulaminem Aero2, a ostatnio sprawia problemy z Aero2. E3131 nie działa od ręki prawie z żadnym tabletem. Wymagana jest modyfikacja tabletu i modemu – dość głęboka i skomplikowana, ale często wykonalna. Jeżeli jednak (jak powiedział serwisant) po prostu wcale nie ma obsługi modemów w tablecie, to nic się zrobić nie da – wymagana jest obsługa USB OTG, odpowiedni kabelek OTG i obsługa modemów w oprogramowaniu tabletu.
ZNaczy w jakiej częstotliwości będzie Aero2? Mój Huawei E398 zaskoczy (LTE – 900/2100/1800/2600 MHz )?
Na razie szukam instrukcji jak zmusić ten modem do pracy w 900 mhz….
E398 działa na UMTS 900 z Aero2 bez problemu, nie trzeba go do tego nijak zmuszać, jeżeli mówimy o odmianie E398u-1 oferowanej w Cyfrowym Polsacie i Plusie.
Modem ten prawdopodobnie nigdy nie zadziała z LTE 2,6GHz w Aero2, bo obsługuje kanał transmisyjny szerokości max 20MHz, a nowa sieć Aero2 wymaga obsługi kanału o szerokości 50MHz. Sama częstotliwość w przypadku LTE to za mało.
W mobile partner nie udaje mi się nawiązać połączenia z Aero2… Napisałem emaila z prośbą o wskazówki.
A czemu nie używasz aplikacji wbudowanej w modem?
Wgrałem aplikację Mobile Partner, permanentnie usuwając program Plusa. Mobile Partner jest bardziej funkcjonalny. Plusowski nie miał np. statystyk. Sprawdzałem, ale z aplikacją Plusa nie dało rady, ba nie wykrywał sieci. Wgrałem Mobile Partner myśląc, że ma większe możliwości konfiguracji. Gorzej nie jest, ale nadal mam problem z konfiguracją z aero2. Wrócę do domu i jeszcze raz spróbuje. Próbowalem ToNetInfo ale jest to program, którego ustawień nie mogę okiełznać (owszem łapie sygnał ale nie mogę się połączyć, nie pamiętam komunikatu).
A czy Mobile Partner którego używasz w ogóle jest zgodny z E398, który ma kompletnie zmienioną procedurę komunikacji z systemem? Nie sprawdzałem tego, ale w pewnym momencie była tylko jedna, koślawa wersja MP z obsługą E398.
Działa – nie wpadłem na to wcześniej – w ustawienia sieć musiałem wybrać tylko wcdma!!!! Ech ja kudłaty durnowaty….;
do kiedy mozna oddac karte sim i odzyskac kaucje? Jest jakis ostateczny termin?
Kolejny temat w kolejce
Termin jest wyraźnie podany w regulaminie: można ją (tak, aby odzyskać kaucję) oddać w dowolnym momencie, jednak nie później, niż 30 dni po zakończeniu świadczenia usługi. Na razie daty zakończenia nie znamy. Data 21 grudnia 2014 nie jest wiążąca w tej kwestii, bo to jest tylko data zakończenia świadczenia usługi w UMTS 900 MHz, a nie całkowitego zakończenia.
Mam pytanie.
Czy jest gdzieś do zobaczenia mapka pokrycia LTE 2.6Ghz np.od jakiegoś opa zagranicznego, bo aero pewnie tego nie udostępnia.Tak żeby zobaczyć porównać jak 2.6Ghz pokrywa teren.
Swoją drogą cudów to nie ma co się spodziewać myślę że pokrycie jest podobne do zwykłego wifi 2.4 czyli zalecana widoczność optyczna.
http://4g-map.info/ mówi o 4 sieciach: Orange FR (sprawdziłem – testują w Marsylii, map nie ma), 3 Austria, Hutchison 3 Sweden oraz China Mobile. Tylko Szwedzi wystawili mapę i to chyba z pokryciem 4G: http://glu.tre.se/coverixwww/ i wybierasz "Datatrafik"->4G – Upp till 64 Mbit/s (pozostałe wyłączasz). Jak widać zasięg jest… smętny, o ile to właśnie jest LTE TDD w paśmie 2,6 GHz. Średnio wychodzi około 3-4km na płaskim terenie, gdzie już po 2km są dropy utraty sygnału.Sądząc po "bąbelkach" zasięgu blisko morza zasięg idealny (bez przeszkód terenowych) wyliczono na około 6-7km.
O ile zwiększy się zasięg, gdy do modemu e173u-2 lub 3131 podłączymy antenę? Jakie anteny są najlepsze do tych modemów?
"A o ile zwiększa się zasięg telewizora po podłączeniu anteny? Jaka antena najlepsza jest do telewizora LG?"
To pytanie niestety nie bardzo ma sens.
1. Antenę dobieramy do lokalizacji, a nie do modemu. Modem podłącza się do kabla antenowego za pomocą przejściówki zwanej potocznie pigtail. Większość innych rozwiązań ma ograniczony sens.
2. Odległość obioru zależy od setek czynników, np. ukształtowania terenu, czy konfiguracji nadajnika, a nawet plam na słońcu, o ustawieniu anteny nie wspominając, bo to oczywiste.
Widzę, że tworzony właśnie przeze mnie krótki poradnik o antenach bardzo może się przydać.
Nie znam anten do modemów i nie wiem czym się kierować przy wyborze i jak duża jest różnica w działaniu modemu po podłączeniu anteny. Antena ma znaczenie, wiem o tym, bo korzystam z CB-radia i od razu widać efekt, gdy ktoś ma dobrą antenę, dobrej firmy, słychać go bardzo dobrze, jak zestawie głośnomówiącym do telefonu, a ci, którzy oszczędzają i twierdzą, że nie ma znaczenia antena, to piszczą, skrzypią i ledwo ich słychać, więc pytanie o antenę ma sens. Jeśli wpływ anteny do modemu na jakość transmisji jest żaden (a tego nie wiem), to wtedy i tylko wtedy dalsze rozważania nad antenami nie ma sensu Takie logiczne uzasadnienie, nie to, żebym chciał mieć zawsze rację
Rozprawa nad antenami zawsze ma sens, tylko że nie jest to tematyka do udzielenia odpowiedzi w 2 zdaniach. Nie da się powiedzieć "ta antena jest najlepsza, bierz". ATK-20 nie sprawdzi się w centrum miasta, a znowu dookólna nie ma sensu w odległości 20km od nadajnika. Odpad z Allegro za 20 PLN też się przyda, ale gdy mieszkasz w bunkrze przeciwatomowym z zakratowanymi oknami i możesz antenę wystawić na zewnątrz. A czasem w ogóle nie potrzeba anteny
Niestety rozwiązań dobrych dla wszystkich nie ma (Porsche dla hurtownika jabłek się nie sprawdzi, podobnie jak ciągnik siodłowy dla lansera do centrum miasta.
Dlatego zabiorę się za artykuł o antenach, który liźnie przynajmniej temat i wyjaśni, dlaczego nie mam ich w ofercie swojego sklepu
Tiger: Praktycznie te najtańsze na allegro są ok, nie mają jednak odbijacza, ale taki możesz sam zrobić montując płytę CD lub DVD (lepsza bo ma większą gęstość) na końcu, a zasięg zwiększysz nawet do 4x jak zamontujesz pod kątem prostym do nadajnika, wtedy będzie największą powierzchnią zbierała sygnał. . Jakby to ni pomogło co to są jeszcze wzmacniacze, taki 4 W myślę, że spoko by starczył. Jak zamontujesz wrzuć fotki, tutaj to Ci powiemy czy jest OK
Był taki problem . http://tiny.pl/h4k4k
Doradzono taki sprzęt: http://tiny.pl/h4k42 http://tiny.pl/h4k48
Skutek :
Zaproponowana instalacja antenowa sprawdziła się znakomicie. Uzyskaliśmy stabilne połączenie z prędkością około 3 Mbps i pingi około 50-120 ms .
Czyli wniosek jest następujący: po 21 grudnia 2014 sprawdzić czy jesteśmy w zasięgu darmowego LTE. Jeśli nie to trzeba się rozglądać za dostawcą płatnego neta. Jeśli jest zasięg to kupić odpowiedni modem i o ile reszta warunków się nie zmieni to korzystać do 30 grudnia 2017.
O ile w kwestii daty sprawa jest nieustalona (jeżeli np. zbiorą się w sobie i uruchomią LTE 2,6 GHz na koniec 2012, to wtedy darmowy w LTE będzie do końca 2015), to reszta jest mniej więcej OK. Niestety nie spodziewam się, żeby ceny modemów do końca 2013 stały się zjadliwe, ale już w 2014 powinny spaść do cen dzisiejszych urządzeń 3G.
Aha, i najważniejsze – cały czas korzystamy z tej samej karty SIM – mnie trzeba jej wymieniać.
Właśnie zauważyłem na btsearch że w tej samej lokalizacji gdzie nadaje u mnie aero2 UMTS900 (22010), oprócz wspomnianego gsm od orange, jest również LTE1800 (222010). Czyli to LTE nie jest tym o którym myślimy. Ale skoro już tam nawtykali tych anten to może jeszcze dołożą na 2600 i zasięg będzie
Kiedyś pewnie tak, ale wydaje mi się, że nie przed końcem tego roku, a pewnie nie przed końcem 2014
Jakub, drobne poprawki do tekstu: "(także koncesje wydawane są ograniczony okres)" chyba zjadłeś "na" na ograniczony okres. Następnie w zdaniu na pytanie czy warto kupić modem LTE "do tego artykułu" mogłoby być także podlinkowane ewentualnie zmienione na "do artykułu powyżej" . Po tych zmianiach artykuł czytałoby się przyjemniej.
Po za tym wszystko świetnie opisane, jak zwykle w fachowym stylu. Dzięki za tę lekturę. Aha a tak na marginesie to chcę dodać że dzisiaj w Wałbrzychu chyba padł nadajnik bo to godziny 9 aero ładnie śmigało, tu gdzie byłem były 3 kreski, nagle po godzinie 9, rozłączyło i połączenie nie było dostępne do godziny 12, zero zasięgu nawet na zewnątrz budynku. Niestety nie wiem czy problem nadal występuje ponieważ po godzinie 12 wróciłem do Świdnicy – a tu jak widać aero śmiga pięknie.
Dzięki za wnikliwą lekturę, już poprawiłem – bardzo słuszne uwagi.
Mam nadzieję, że w Wałbrzychu to tylko krótkotrwała awaria i szybko to naprawią – w zasadzie możesz wysłać od razu reklamację (tylko upewnij się, że to wina padu nadajnika), a niech wiedzą, że wiemy.