Captcha w Aero2 – co wiemy, czego się domyślamy
W związku z zapowiedzią Aero2 dotyczącą zastosowania kodów CAPTCHA (nazywanych slangowo przeze mnie kapciem) w usłudze bezpłatnego dostępu do Internetu pojawiło się wiele pytań. Postanowiłem wybrać kilka najważniejszych kwestii i wyjaśnić niektóre wątpliwości.
Należy jednak pamiętać, że poniższe wyjaśnienia opierają się na dostępnych zapowiedziach operatora, doświadczeniu związanym z działaniem podobnych rozwiązań oraz innych dostępnych źródłach informacji. Dopóki operator nie uruchomi tego utrudnienia nie będziemy mieli pewności co do sposobu jego zaimplementowania, ani faktycznego działania.
Zapraszam do lektury.
Co to jest CAPTCHA?
CAPTCHA to skrót od angielskiej nazwy techniki rozpoznawania, czy po drugiej stronie łącza siedzi człowiek, czy maszyna. Polecam szczegółowy artykuł na Wikipedii. Najczęściej stosuje się w tym celu rozwiązanie zagadki obrazkowej, dźwiękowej lub logicznej przez użytkownika. W Internecie od kilku lat zwykle spotykamy się z zarządzanym przez firmę Google narzędziem o nazwie reCAPTCHA, który znaleźć można także przy rejestracji na forum.jdtech.pl:
Zadaniem użytkownika jest przepisanie widocznych dwóch słów. Zadanie to jest (a przynajmniej powinno być) względnie proste dla człowieka, a przy tym bardzo trudne dla komputerów – reCAPTCHA sprawdza się tutaj całkiem nieźle. Warto wiedzieć, że przy okazji pomagamy firmie Google w… skanowaniu książek, gdyż jeden z rozpoznawanych wyrazów zwykle jest słowem, z którym nie poradziły sobie narzędzia do rozpoznawania pisma. Więcej informacji o reCAPTCHA w Wikipedii.
Po co stosuje się tego typu zabezpieczenia? Przede wszystkim celem jest uniemożliwienie korzystania z wybranych usług przez automaty. Typowym problemem wielu formularzy internetowych, systemów komentarzy i forów jest… spam. Najczęściej jest on wrzucany przez automatyczne skrypty, które w krótkim czasie potrafią niesamowicie zaśmiecić nawet większe fora i blogi. Założenie kapcia na stronę (instalacja skryptu korzystającego z CAPTCHA) powoduje, że tego typu automatyczne operacje stają się niemożliwe lub bardzo trudne do przeprowadzenia. Czasem tego typu rozwiązania mają utrudnić korzystanie usługi w celu zachęcenia użytkownika do zapłacenia za możliwość łatwiejszego dostępu – często spotykamy się z tym przy pobieraniu plików ze specjalnych stron przechowujących pliki.
Od razu odpowiadam na ewentualne pytania: zaprezentowany powyżej reCAPTCHA jest bardzo trudny do złamania i firma Google cały czas dba o to, żeby nie było to zbyt łatwe. Gdy tylko pojawiają się rozwiązania umożliwiające automatyzację rozpoznawania kodów, firma aktualizuje system, stąd obserwowane od czasu do czasu zmiany w wyglądzie obrazków i brzmieniu dźwięków.
Dlaczego Aero2 chce zastosować CAPTCHA?
Podstawowym celem jest oczywiście zmniejszenie atrakcyjności usługi bezpłatnego dostępu do Internetu. Jednak oficjalnie na to powołać się operatorowi nie wolno, dlatego pojawia się sugestia, że chodzi o użytkowników, którzy nadużywają BDI poprzez pobieranie olbrzymich ilości danych – faktycznie jest to możliwe, jednak to oczywiste, że nie taki był cel utworzenia tego rozwiązania przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Mimo, że grupa użytkowników korzystających w ten sposób z BDI jest niewielka, to jednak właśnie oni generują większość ruchu związanego z usługą bezpłatną.
Biorąc do tego pod uwagę fakt, że BDI odciąga użytkowników od płatnych usług operatorów z grupy (Plusa i Cyfrowego Polsatu) jak i innych operatorów widzimy, że każde ograniczenie zainteresowania BDI jest dla tych przedsiębiorców korzystne. Cała sztuka (z punktu widzenia operatora) w tym, żeby zrobić to legalnie w ramach obowiązujących firmę przepisów.
Czy koncesja pozwala Aero2 wprowadzić CAPTCHA?
Sprawa jest dyskusyjna. Z pewnością operator dokonał analizy prawnej i stwierdził, że groźba narażenia się Urzędowi Komunikacji Elektronicznej jest wystarczająco mała.
Jak wiemy w koncesji jest jasno zapisane, że połączenie jest zrywane co godzinę. Oczywiście nie ma żadnego problemu z niezwłocznym jego wznowieniem i kontynuowaniem pracy (z dokładnością do zerwanych połączeń i pojawienia się w sieci pod innym adresem IP). Dlatego też możemy przypuszczać, że wprowadzenie kapcia będzie wymagane co 60 minut, najprawdopodobniej po prostu w momencie nawiązania połączenia z siecią. Prawdopodobnie żadne inne rozwiązanie nie wchodzi w rachubę z punktu widzenia logiki działania podobnych zabezpieczeń i… zapisów koncesyjnych. W tej kwestii fragment treści decyzji rezerwacyjnej jest dość jasny:
Punkt 4.c.a) a) czas jednorazowej sesji w ramach dostępu nieodpłatnego nie będzie dłuższy niż 60 minut
Musimy jednak zwrócić uwagę, że treść tego zapisu w żaden sposób nie określa sposobu wdrożenia tego ograniczenia.
Reszta treści rezerwacji częstotliwości nie daje żadnych istotnych wskazówek co do blokady typu kapeć. Nie ma możliwości ograniczenia ilości przesyłanych danych, wybiórczego obniżania transferu, czy przedłużania momentu ponownego nawiązania połączenia z siecią.
Pojawia się jednak wątpliwość związana z zapisem:
4.c.c) jakiekolwiek ograniczenia treści lub protokołów dostępnych dla użytkownika korzystającego z dostępu nieodpłatnego nie będą dalej idące niż takie same ograniczenia stosowane dla użytkownika korzystającego z usług odpłatnych
Być może tutaj można próbować doszukiwać się ograniczeń możliwości wprowadzania kodów CAPTCHA, jednak moja wiedza prawnicza jest zbyt ogólna w tej kwestii. Np. można próbować się zastanawiać, że jeżeli w usłudze komercyjnej nie ma kodów CAPTCHA, to czy na pewno mogą być w jej wersji bezpłatnej.
Tak czy inaczej warto będzie zapytać UKE, co sądzi na temat proponowanych zmian w BDI.
Czy Aero2 faktycznie planuje wprowadzenie kodów CAPTCHA?
Niestety wszystko wskazuje na to, że tak. O ile pierwsze informacje z Telepolis wydawały się dość ogólnikowe i niepewne, o tyle w kolejnych dniach konto rzecznika prasowego Aero2 zaczęło odsyłać wszystkim zainteresowanym mediom zunifikowaną odpowiedź (wszystkim praktycznie taką samą):
Bezpłatny Dostęp do Internetu („BDI”), ze względu na brak komercyjnego charakteru, nie znajduje na polskim rynku odpowiednika, w szerokiej gamie usług świadczonych przez innych operatorów. BDI jest dostępem stymulującym rozwój społeczeństwa informacyjnego, można powiedzieć rozwiązaniem o charakterze socjalnym. Z tytuł udostępniania BDI, Aero2 nie pobiera opłat abonamentowych, a BDI nie jest też usługą w świetle prawa telekomunikacyjnego.
W najbliższym czasie Aero2 planuje wdrożyć kod captcha, który będzie pomagał w skutecznym i efektywnym wywiązywaniu się z warunków wpisanych do Decyzji Rezerwacji Częstotliwości i Regulaminu Bezpłatnego Dostępu do Internetu. Zgodnie z par. 7.2 Regulaminu, każdorazowe nieprzerwane i bezpłatne połączenie z siecią Internet nie przekracza jednorazowo 60 minut licząc od momentu nawiązania takiego połączenia. Planowana zmiana wynika z rosnącego zainteresowania BDI i ma na celu ograniczenie niestandardowych działań, które wykorzystuje część Korzystających i potwierdzenia, że z BDI korzysta człowiek nie maszyna. Wiąże się to z sytuacją w której pewna grupa użytkowników wykorzystuje bardzo intensywnie BDI, co utrudnia korzystanie innym.
Widzimy tutaj potwierdzenie, że chodzi o nadmierny ruch ze strony niektórych użytkowników, ograniczenie atrakcyjności oraz… zwrócenie uwagi na 60-minutowe sesje (punkt 7.2 regulaminu). I niestety widzimy, że Aero2 poważnie myśli o tym rozwiązaniu.
Jak to będzie działało w praktyce?
Odpowiedź prosta brzmi oczywiście – nie wiadomo, póki operator tego w praktyce nie uruchomi. Jednak osoby, które korzystały już z publicznych hotspotów WiFi (np. stworzonych przez urzędy miast i gmin) na pewno się spotkały z działaniem podobnego rozwiązania. Prawdopodobnie procedura może wyglądać następująco:
- Nawiązujemy połączenie za pomocą modemu lub routera 3G.
- Uruchamiamy przeglądarkę internetową.
- Wpisujemy dowolny adres internetowy i zamiast niego pojawia się nam tzw. captivate portal, czyli powitalna strona przechwytująca Aero2, na której pojawia się kod CAPTCHA. Żadne inne usługi internetowe na razie nie działają (są zablokowane).
- Przepisujemy kod i po jego akceptacji dostęp do Internetu zostaje odblokowany, a my jesteśmy przenoszeni na stronę, której adres wpisaliśmy na starcie.
- Korzystamy z Internetu.
- Po 60 minutach połączenie zostaje zerwane (tak jak to było dotychczas) i wracamy do punktu 1.
Można sobie wyobrazić jeszcze różne modyfikacje tego rozwiązania:
- Połączenie komórkowe nie jest zrywane po 60 minutach, a jedynie ponownie pojawia się blokada dostępu do Internetu, captivate portal i kod CAPTCHA. To byłoby o tyle interesujące, że nie zmieniałby się nam adres IP. To rozwiązanie jest jednak mało prawdopodobne.
- Kody CAPTCHA pojawiają się tylko dla użytkowników, którzy przekroczą pewien próg ruchu (wątpię w taką dobrą wolę operatora, poza tym pojawią się pytania co do sposobu doboru progu i dzielenia użytkowników na lepszych/gorszych).
- Lekka złośliwość operatora: Konieczne jest ręczne wejście na wskazaną stronę z kodem (nie będzie funkcji captivate portal, po prostu ruch będzie zamierał).
- Najmniej prawdopodobna wersja: kod pojawi się dopiero po wykorzystaniu jednej pełnej godziny.
Od razu pojawia się pytanie od użytkowników routerów: co z urządzeniami, których kilka będzie podłączonych do bramki sieciowej? Sprawa wydaje się prosta – pierwsza osoba, która nawiąże jakieś połączenie przeglądarką internetową będzie musiała wprowadzić kapcia i od tej chwili wszystkie osoby będą mogły korzystać przez 60 minut.
Kolejna kwestia dotycząca użytkowników telefonów komórkowych: bez wejścia na stronę z kapciem za pomocą przeglądarki internetowej nie będzie można korzystać z Internetu, a prawdopodobne jest, że strona internetowa z kodem będzie za ciężka i skomplikowana dla niektórych starszych telefonów. Jednak po wprowadzeniu poprawnego kodu wszystko będzie działało bez problemu.
A co z osobami z upośledzonym narządem wzroku? reCAPTCHA i podobne rozwiązania mają funkcję głosową, jednak nawet przy mojej niezłej znajomości języka angielskiego nigdy mi się tego kodu nie udało rozpoznać ze słuchu. Ale to może być ciekawa kwestia dla UKE.
A jeżeli ktoś nie korzysta z interfejsu graficznego, tylko pracuje np. w Linuksie w trybie tekstowym i szczytem jego potrzeb jest przeglądarka tekstowa Links lub Lynx? W tym wypadku niestety nie mam dobrych wiadomości, nie będzie się dało skorzystać z Aero2, jednak (taka może być linia obrony operatora) usługa ta oryginalne została stworzona z myślą o osobach wykluczonych cyfrowo, a kogoś, kto potrafi korzystać z Linuksa w trybie tekstowym taką osobą nazwać nie można.
A co z systemami automatycznymi, które zapewniają dostęp do kamer, systemów nadzoru i tego typu zabawek? Między innymi takie rzeczy chce odłączyć Aero2 za pomocą kodów CAPTCHA. Przy okazji, bo głównym celem są osoby ściągające duże ilości danych np. za pomocą protokołów p2p – do tej porty odbywać się to mogło bez nadzoru, teraz co godzinę trzeba będzie wpisywać kod. Podobny problem będą mieli użytkownicy np. odbiorników radia internetowego – bez użycia komputera nie będzie to działało poprawnie (takie urządzenia zwykle nie będą mogły wyświetlić kodu bo nie są wyposażone w przeglądarkę internetową i odpowiedni wyświetlacz).
Wnioski
Aero2 koniecznie chce ograniczyć zainteresowanie usługą bezpłatną i generowany przez nią ruch w swojej sieci. Kod CAPTCHA wydaje się nie naruszać wprost warunków świadczenia usługi zapisanych w koncesji, dlatego właśnie operator zdecyduje się na tego typu rozwiązanie. Na razie jednak nie wiemy kiedy i jak zostanie to wdrożone w życie. Mimo to można i należy tę kwestię analizować od strony technicznej, żeby wiedzieć jak to działa, oraz od strony prawnej, czy w ogóle wolno to operatorowi wprowadzić w życie.
***
Słowniczek slangu związanego z CAPTCHA:
kapeć – kod CAPTCHA
wprowadzić/wpisać kapcia – rozpoznać i wpisać kod CAPTCHA w celu skorzystania z danej usługi
założyć kapcia (na stronę internetową) – zabezpieczyć stronę internetową przez wymuszenie wprowadzania kodów CAPTCHA
Oficjalnie captcha złamana: http://wyborcza.pl/1,75476,14905885,CAPTCHA_zlama…
Tyle o ile. Do tego warto zajrzeć do źródła, bo jak zwykle Gazeta mocno uprościła.
Jak zawsze polak polakowi klody pod nogi. Pare cwaniakow uzywajacych p2p przez ktorych inni uzytkownicy beda tracic
Tu chodzi o paru cwaniakow polkomtela, ktorzy upominaja sie o "swoje" pieniadze. Nie badz naiwny, bajeczka o p2p to tylko przykrywka. Tu chodzi o kase…
A dokładniej ograniczenie obciążenia sieci przez darmowców.
Podobnie jak Marek głównie upatruję z jednej strony problem a z drugiej strony szansę że UKE zablokuje te zapędy w tym, że powoduje to ograniczenie stosowania wielu rozwiązań, co do których nie ma żadnego powodu, by uznać je za niewłaściwe. Z mojej praktyki są to trzy rozwiązania – zdalny monitoring kamerką, korzystanie ze smart tv oraz korzystanie z "skypofonu" (telefonu łączącego się ze skype bez wykorzystania komputera. Oczywiście takich zastosowań jest o wiele więcej – o czym kilka razy różne osoby pisały w tej dyskusji. Cechą wspólną jest wykorzystanie innych protokołów bez korzystania z przeglądarki, co moim zdaniem narusza cytowane zapisy umowy koncesyjnej.
Jeżeli uważasz, że narusza – wskaż precyzyjnie zapis lub zapisy z których wynika to naruszanie – warto na wszystkie pomysły zwracać uwagę.
ankieta na stronie odnosnie captchy nie działa ;D
Nie działa u wszystkich, którzy mają wyłączony JavaScript oraz tych, którzy już głosowali.
oo właśnie ja mam ad block zaraz wyłącze i sprawdze.
Adblock nie ma wpływu, bo to nie jest skrypt reklamowy, tylko zwykły AJAX. Raczej NoScript.
No ale jak wyłączam blokowanie ABP na stronie to ankieta i wiele innych rzeczy są mi widoczne na stronie.
To znaczy, że masz jakieś dziwne filtry pododawane do adblocka – ja bym zostawił zachowawczego EasyList – prawie wszystkie inne powodują mnóstwo problemów dziwnych takie, jak ten.
Jak myślicie czy CAPTCHA coś pomoże odnośnie zapychaniu łącza? z tego co słyszę to odpadną z sieci niektóre urządzenia, wymiana danych w sieci P2P stanie się uciążliwa. w końcu ten internet ma służyć przeglądaniu www oaz pobieraniu niewielkich ilości danych.
Odpadnie tylko drobna grupa leecherów. Bardziej zmyślni i tak ominą problem w ten czy w inny sposób (ja już mam kilka pomysłów), a utrudnienie będą mieli wszyscy. Ja mam pełną świadomość do czego powstało rozwiązanie, ale też wiem, że każde tego typu rozwiązanie prowadzi do nadużyć.
Natomiast przeciążenia sieci to nie Aero2, tylko problem dotyczy infrastruktury Plusa jako całości – po prostu w miejscach do dużym zagęszczeniu ludzi po prostu ruch jest duży, także u klientów z BDI Aero2 – a więc sieć nie daje rady.
oj trooolllllllllllllllllllll, albo poważne problemy z głową
aktualnie ping mam na poziomie 3000 ms to i tak dobrze bo czesto się zdarza ze pakiety wcale nie docierają ;/
A jaka lokalizacja?
najlepiej to niech już teraz wprowadzą kapachę bo wieczorami z internetu nie da się korzystać…
http://tech.wp.pl/kat,1009785,title,Masz-internet…
"W I kw. 2014 r. operator Aero2, zapewniający bezpłatny internet, wprowadzi ograniczenia w dostępie do tej usługi – dowiedział się DGP. Spółka uzasadnia to koniecznością zdyscyplinowania użytkowników, którzy pobierają bardzo duże ilości danych. W ten sposób uniemożliwiają łączenie się z siecią tym, dla których darmowa usługa jest jedyną możliwością korzystania z internetu.
Na czym ma polegać wprowadzane przez Aero2 ograniczenie? Teraz połączenie z internetem trwa maksymalnie 60 min, a następnie użytkownik jest odłączany od sieci. Jednak urządzenia, w których znajdują się karty SIM, łączą się z internetem ponownie tak szybko, że użytkownik właściwie nie dostrzega momentu rozłączenia. Od przyszłego roku tablet czy smartfon połączy się znowu z siecią, ale nie automatycznie. Dopiero wtedy, gdy wpiszemy na stronie internetowej dwa widoczne tam słowa. Mechanizm znany jest jako Captcha."
….
"W okresie styczeń – sierpień 2013 r. do delegatur UKE wpłynęło łącznie 38 skarg na działanie spółki Aero2 – informuje Jacek Strzałkowski, rzecznik urzędu. Dodaje, że większość skarg wynikała z tego, że użytkownicy nie przeczytali regulaminu lub nie zapoznali się z harmonogramem wysyłki kart. Urząd zwraca także uwagę na zapis, który znajduje się w decyzji rezerwacyjnej wydanej Aero2, stanowiący, że „ograniczenia treści i protokołów dostępnych dla użytkowników korzystających z BDI nie będą dalej idące niż takie same ograniczenia stosowane dla użytkowników usług płatnych”."
http://serwisy.gazetaprawna.pl/telekomunikacja/ar…
Materiał bez żadnych nowości niestety poza nową, trzecią datą. Brak jakikolwiek szczegółów. W zasadzie wygląda na oparty na moim artykule powyżej.
Nie dopisałeś Jakub o tych co:
- używają telefonu do synchronizacji danych, przecież nie będą go odblokowywać aby specjalnie kod wpisać
- korzystają z smart tv (nie każdy ma przeglądarkę)
- czy xboxa, który na silver ma niedziałąjącego IE
- albo ps3 na którym przeglądarka jest fatalna (chociaż nie wiem czy captcha działa)
Według mnie, pomysły właścicieli aero2 są chore, ja tą captche jeszcze rozumiem – musi być bo musi, ale niech zrobią to tak, że Ci którzy nie mają dostępu do przeglądarki lub muszą synchronizować aby nie mieli problemu.
No tak, wymienione powyżej rozwiązania na pewno wykorzystywane są przez mniej zaawansowanych użytkowników internetu lub tych, którzy cierpią na brak gotówki. Dać coś temu wieśniackiemu narodowi to zaraz wykorzystają do cna i jeszcze będą mieli pretensje.
jest takie powiedzenie zrób dziadowi dobrze to cie torbą zabije
Jeśli stać cię na telewizor ze Smart TV, Xboxa, czy PS3, to z pewnością stać cię tez na komercyjny internet "po kablu", takie zastosowanie to wyłącznie skąpstwo/fanaberia.
A internet po kablu noszę ze sobą? Właśnie piszę, z ADSL za które płacę śmieszne pieniądze. Ja używam internetu poza domem – czyli do synchronizacji danych głównie. Piszę o użytkownikach którzy w domu mają taki internet. Zresztą nie wiem co ta usługa ma do tego co masz w domu, ale OK. Smart TV ma każdy TV a xboxa kupisz za 300zł. Więc to są rarytasy tańsze niż Twój komputer z którego zapewne piszesz
@Darek – jest to usługa darmowa, więc cóż… powinieneś z niej korzystać bez ograniczeń (w ramach prędkości którą oferuje). Telefon z androidem prawie każdy korzysta z synchronizacji, czy jest to dla zaawansowanych użytkowników? Albo granie na xbox360 przez internet?
Nie wydaje mi się.
Co do tego, że każdy TV ma SmartTV to bym się nie zgodził, chyba, że mówisz o czymś co udaje smartTV. W każdym razie Aero2 i tak się do tego nie nadaje. Ba. Nawet do YouTube się średnio nadaje (filmy przycinają nawet w 240p).
W każdym razie, ani Aero2, ani UKE nie obchodzi, że przez wprowadzenie captchy nie będziesz mógł korzystać ze smart tv, xboxa czy streamować do swojego wypasionego smartfona widoku z kamery monitoringu na swoje Ferrari. Ponieważ celem istnienia BDI jest umożliwienie dostępu do internetu osobom mieszkającym w miejscach gdzie inny rodzaj dostępu do internetu byłby trudny lub wręcz niemożliwy. Stąd właśnie priorytet w uruchamianiu BTS-ów mają tereny wiejskie, a duże miasta są ostatnie w kolejce.
Większość ma smartTV telewizorów, tak kładą to jak full HD którego nie zobaczysz. Aero2 można używać, nie twierdzę, że jest to typowe rozwiązanie – chodzi tu bardziej co tacy użytkownicy mają zrobić. Bo nie każdy TV ma przeglądarkę.
Co do UKE – raczej obchodzi, bo łamią teoretycznie punkt regulaminu. BDI może mieć każdy, cel jak cel – tak jak Rostowskiego, aby zwiększyć bezpieczeństwo a wyszło jak zwykle. Póki nie łamiesz regulaminu to robisz co chcesz – i kto do czego to używa to jego sprawa. Usługa jest po to aby korzystać.
BTS-y według mnie instalują tak, aby pokryć jak największy obszar a nie aby osoby w wioskach miały (chociaż pośrednio tak jest). Ale to moja opinia – Jakub wie lepiej.
Co to regulaminu to masz rację. Ale sądzę, że akurat regulamin to rzecz dość elastyczna. I Aero2 i UKE widzi co się dzieje. Na pewno okolice mojego miejsca zamieszkania nie są jedynymi lokalizacjami gdzie internet w Aero2 prezentuje się tak: http://puu.sh/4datZ.png
Stąd jestem zwolennikiem, dalego idących ograniczeń w Aero2, a wręcz blokowania niektórych protokołów (torrent). Oczywiście, każdy może, w świetle regulaminu korzystać z aero2 w sposób w jaki mu się żywnie podoba. Ale jak czasem czytam na różnych forach jak to userzy tworzą sobie seedboxy bazując na internecie z aero i jeszcze zachecaja do tego innych, to az mnie krew zalewa.
Pamiętaj, że głębokie zmiany w regulaminie mogą wymagać zmiany decyzji rezerwacyjnej, a na to zgodzić się może tylko UKE i to też nie "tak sobie", a protesty mogą wnosić inni operatorzy.
Wiem i zdaję sobie z tego sprawę. Ale teoretycznie to jest możliwe
Nie powinno się problemów łatać kolejnym rozwścieczaniem innych. Według mnie to powinni BTSa dostawić.
Oj tak, powinni Aktualnie cała moja dzielnica Gdyni, a także sąsiednia i część innej sąsiadującej ma w pobliżu tylko ten jeden BTS. Czyli w przybliżeniu. 1 BTS na 26496 mieszkańców.
trollllll !!!!!!!!!!!!
Że niby ja? Zapraszam na forum – mój nick grzech1991
można powiedzieć nie idźcie tą drogą:)
korzystam na routerze wiec mogę mieć problemy
lepszym rozwiązaniem będzie wyegzekwowanie zapisu regulaminu odnośnie kategorii użytego modemu, ilość użytkowników spadnie(większość urządzeń działa z prędkością 7,2) sieć odetchnie, wszyscy będą zadowoleni bo wiedzieli że jest taki zapis w regulaminie
W zasadzie trudno mi sobie wyobrazić, jak korzystanie z routera mogłoby utrudnić obsługę kodu captcha – po prostu pierwszy komputer, który spróbuje skorzystać z dostępu do sieci otrzyma kod do przepisania, po czym wszyscy uzyskają dostęp na godzinę. Na razie jednak problemu wcale nie ma.