Jaką wersję modemu E3372 posiadam?
Jednym z najpopularniejszych modemów komórkowych LTE na rynku jest w tej chwili Huawei E3372. Niektórzy użytkownicy już zorientowali się, że modem ten występuje w wielu odmianach, podobnie jak to było z nie mniej popularnym modemem E3131. Opisywałem ten ostatni dość dokładnie na blogu przy okazji wyjaśniania różnicy pomiędzy modemami HiLink i tradycyjnymi.
Ponieważ modem E3372 będzie z nami na rynku jeszcze jakiś czas, postanowiłem opisać to urządzenie w serii artykułów, którą właśnie inauguruję. Postaram się ogólnie opisać jak działa współczesny modem komórkowy i jak jest zbudowany, a także doradzić w kwestii doboru routera do tego modemu.
Zacznę od kwestii podstawowej, czyli ustalenia, jaką wersję modemu posiadamy. W Polsce występują przede wszystkim dwie podstawowe wersje sprzętowe: starsza oznaczona s-153 oraz nowsza, h-153. Niezależnie od tego modemy te występują w dwóch odmianach różniących się sposobem działania (oprogramowaniem): tradycyjny i HiLink.
Jak odróżnić Huawei E3372s-153 od E3372h-153?
Wiele modemów Huawei będąc na rynku przechodzi proces unowocześnienia. Tak było między innymi z modemem E3131, który najpierw był oferowany w odmianie E3131s-2, a następnie po kilkunastu miesiącach pojawił się w odmianie E3131h-2. Tego typu ewolucja jest zwykle korzystna dla użytkowników, gdyż nowsze urządzenia zwykle działają lepiej: zużywają mniej prądu i bywają stabilniejsze. Może to jednak wiązać się z problemami. O ile obudowa i funkcje pozostają identyczne, to w środku otrzymujemy zupełnie inne urządzenie. To może sprawiać kłopoty przy uruchamianiu modemów w połączeniu z routerami oraz mniej popularnymi systemami, takimi jak Linux.
Dodatkowo w przypadku odmiany z literką h firma Huawei zaczęła stosować różnego rodzaju modyfikacje utrudniające lub uniemożliwiające zmianę oprogramowania firmware tych urządzeń, co może być istotne dla zaawansowanych użytkowników, którzy lubią modyfikować posiadane przez siebie urządzenia. Takie modyfikacje nie mają na celu tylko zabawy, ale chodzi tu np. o udostępnienie języka polskiego w sprzęcie sprowadzanym, czy bardzo przydatną funkcję wymuszania pracy modemu w konkretnym paśmie i technologii, co rzadko jest dostępne w oprogramowaniu fabrycznym.
Zobaczmy przykładowe zdjęcia trzech egzemplarzy: lewy pochodzi z Play, środkowy z T-Mobile PL, a prawy z rosyjskiej sieci Megafon. We wszystkich modemach zdjąłem klapkę zasłaniającą gniazdo karty SIM i microSD.
Czerwone obwódki pokazują obszar, w którym znajdziemy oznaczenie posiadanego modemu, jego numer seryjny oraz sieciowy identyfikator IMEI.
Jak widać modemy E3372 mają wiele różnych oznaczeń. W Polsce na szczęście obowiązuje głównie nazwa E3372, ale już modemy importowane ze wschodu potrafią mieć oznaczenia M150-2 (operator Megafon), МТС 827F/829F (operator MTS) albo nawet E3370 (Beeline).
O ile modemy pochodzące od naszych operatorów mają zwykle jasno wyróżnioną informację, że to wersja h-153 lub s-153, o tyle Megafon dla obu odmian używa oznaczenia M150-2, podobnie jak Beeline z E3370. Jak w takim razie odróżnić te odmiany?
Na zdjęciach na niebiesko podkreśliłem początkowe znaki numeru seryjnego. Obowiązuje następująca zasada:
- Początek numeru seryjnego L8F – E3372s-2
- Początek numeru seryjnego G4P – E3372h-2
Jeżeli na opakowaniu modemu nie ma informacji o odmianie (Play jasno oznacza wersje na pudełkach, ale T-Mobile już nie), wtedy sprawdzamy etykietę z numerem seryjnym i bez otwierania pudełka wiemy, jaką mamy wersję sprzętową.
Niestety ani na modemie ani na pudełku nie znajdziemy zwykle informacji o tym, czy modem jest w wersji tradycyjnej, czy HiLink.
Jak odróżnić E3372 tradycyjny od wersji HiLink?
Niezależną od zakupionego sprzętu kwestią pozostaje sposób komunikacji komputera z modemem. Dla typowego użytkownika różnica nie jest wielka – podłączamy modem, czasem musimy coś kliknąć i mamy połączenie. I informacja na ten temat nie jest istotna. Sprawa staje się ważna, gdy natrafimy na jakiś problem, albo chcemy modem podłączyć do routera czy innego urządzenia.
Nie należy w żadnym wypadku mylić oznaczenia wersja sprzętowej s-153 i h-153 z tym, czy modem jest HiLinkiem, czy nie. Zarówno odmiana s jaki h występuje w wersji tradycyjnej jak i HiLinkowej. Dodatkowo mając odpowiednie oprogramowanie, wiedzę i odrobinę doświadczenia można HiLinka zamienić w wersję tradycyjną i odwrotnie – na stałe a czasem także tymczasowo.
Jak odróżnić modem tradycyjny od HiLinka? To dość proste.
Modem tradycyjny: Po podłączeniu modemu tradycyjnego uruchamia się zwykle automatycznie program sterujący modemem o nazwie Mobile Partner lub jego odmiana zaopatrzona w brand operatora, np. Play Online, Internet Manager (w T-Mobile) itd.
Widzimy wyraźnie, że jest to oddzielny program, w którym mamy menu, przyciski, czasem reklamy operatora, a do sterowania służy przycisk łączenia. Zamknięcie programu powoduje wyświetlenie komunikatu ostrzegawczego, że spowoduje to zerwanie połączenia z Internetem.
Modem HiLink: W tym przypadku modemem sterujemy za pomocą przeglądarki internetowej. Jego podłączenie do gniazda USB zwykle spowoduje uruchomienie domyślnej przeglądarki internetowej (Firefox, Chrome, Internet Explorer, czy Microsoft Edge) i wyświetlenie strony o adresie (najczęściej) 192.168.8.1, na której możemy zarządzać modemem.
W tym wypadku zamknięcie okna przeglądarki nie ma żadnego wpływu na połączenie – dostęp do Internetu cały czas mamy.
Uwagi ogólne: Niestety na podstawie informacji, od którego operatora pochodzi dany modem, np. E3372 kupiony w Play, nie da się ustalić, czy jest to HiLink, czy tradycyjny. Na przykład Play w początkowym okresie (przełom 2014/2015) oferował model E3372s-2 w wersji HiLink. Potem zmienił zdanie i od marca/kwietnia 2015 na rynku są już tylko modemy E3372s i h w odmianie tradycyjnej. Jednak ciągle może się zdarzyć, że w jakimś sklepie trafimy na leżak magazynowy.
Jak wspomniałem, jest możliwość zmiany firmware w tych modemach, tak aby przerobić wersję tradycyjną w HiLinka i odwrotnie. Jeżeli kupujemy modem z drugiej ręki może się okazać, że np. oryginalnie było to HiLink, a po drodze ktoś przerobił go na wersję tradycyjną.
Podsumowanie
Korzystając z powyższych informacji każdy użytkownik modemu E3372 powinien być w stanie odpowiedzieć na pytanie: Jaki dokładnie modem mam: np. może to być E3372h-153 w wersji HiLink (pochodzący z MTS, oznaczony M150-2), albo E3372s-153 z Play w wersji tradycyjnej.
Odkopuję. Stoję przed dylematem zakupu tego modemu. Czy poza bardziej poblokowaną możliwością wgrania nowego fw model "h" rożni się jakoś sprzętowo od "s"? Gdzieś wyczytałem, że obsługuje dwa dodatkowe pasma LTE w technologii TDD, ale nie potrafię tego zweryfikować. Jest mniej prądożerny, mniej się grzeje etc.? ;>
Oj, przegapiłem ten komentarz. Przepraszam.
Wersje H i S w odmianie -153 mają dokładnie te same parametry ogólne – te same pasma i technologie. Różnica to lepsze zabezpieczenia przed modyfikacją firmware w nowszej odmianie H i prawdopodobnie nieco mniejsze zużycie energii, ale nie jest to jakoś specjalnie zauważalne (nagrzewają się tak samo). Nawet od strony sterowników jest to praktycznie to samo.
Szukam najtańszego modemu lub routera obsługującego 4G LTE Ultra w Play.
Modemów nie ma. Router mobilny kupisz, są tylko dwa modele, oba w Play.Jeden kategorii 6, drugi 9. Ceny około 1000 PLN, ale zaraz pojawi się drugi obieg.
Kupiłem nowy modem E3372h-153 (hilink), żeby odbierać na nim Internet Aero. I jest fatalnie-do tej pory korzystałem z huawei E3131, przekładam kartę ze starego do nowego i w starym od razu się łączy a nowszy prawie nigdy nie chce, miga niebieska dioda, tzn. wczoraj po wielu próbach udało mi się połączyć z netem (sterowniki ściągnięte, profil w aero uzupełniony)…Specjalnie kupiłem nowszy modem licząc na to, że sytuacja się polepszy a tu takie coś… dlaczego tak się dzieje co mam zrobić żeby było szybkie połączenie?
A czy została udzielona zgoda na połączenia w roamingu?
tak, to nic nie zmieniło….
czy możliwe, że modem jest wadliwy? (mogę go jeszcze zwrócić)
To możliwe, ale najpierw szukamy problemu u siebie i w konfiguracji, a nie w sprzęcie.
Witam, posiadam E3372s-153 HiLink od Multimedia początek numeru seryjnego L8FDW.
Wgrałem do niego firmware E3372s-153_Polsat_Polkomtel_WEBUI_16.100.05.02.1202 modem działa na ustawieniach automatycznych uruchamia się interfejs www ale nie ma wszystkich opcji dodatkowo próba zmiany dostępnych opcji np. wymuszenie LTE nie działa jest tylko pogląd niektórych opcji i nie da się nic ustawić zawsze jest błąd przy próbie zapisu jakiejkolwiek zmiany.
Wersja sprzętowa modemu: CL1E3372SM
Wersja oprogramowania modemu: 22.298.03.02.965
Wersja interfejsu www: 6.100.05.02.1202
Chciałbym przetestować oficjalne firmware HiLink od Polsatu i Play(znalazłem tylko firmware do wersji standardowej E3372s-153_PLAY_UTPS23.015.05.03.264_MAC23.015.05.02.264) oraz jakieś modowane firmware umożliwiające wymuszenie konkretnego pasma LTE. Proszę o jakieś wskazówki jak to zrobić.
Nie wiem czy możliwe jest przywrócenie oryginalnego firmware Multimedia bo nie udostępniają go na swojej stronie oraz nie wysyłają jeśli nie jest się ich klientem.
Twój problem polega na tym, że nie do końca wiesz, co robisz. Będzie artykuł o tym, jak modem E3372 (i wiele innych) działa. Firmware (precyzyjniej: radioRom) to jedno, a WebUI to inna sprawa (w przypadku modemów tradycyjnych zamiast WebUI jest w zasadzie dashboard, który instalujesz w komputerze). Firmware i WebUI muszą być ze sobą zgodne. Jak podmieniłeś samo WebUI, to ono może nie dogadywać się z firmware. Do tego jak wymusiłeś wgranie WebUI i flasher zostawił ci konfigurację z poprzedniego WebUI, to masz sieczkę w ustawieniach i mnóstwo rzeczy może nie działać.
Ten blog to nie jest miejsce na opisywanie takich czynności, jak grzebanie w firmware, bo to zbyt niebezpieczne. Ale podpowiem, że pomoże użycie zgodnego pakietu WebUI/dashboard i firmware, a do tego czasem jest potrzebna procedura kasowania ustawień – można to uzyskać przez zmianę firmware na tradycyjny i ponownie na HiLink, albo specjalny kod wykonywany przez pakiet adb (tak, w tym modemie jest android).
Jakubie co sądzisz ogólnie o sprzętach firmy Hujałej?
Witam,I przepraszam,że sie wtrącam.Powiem ci,że firma hujałej produkuje głównie sprzęt na rynki bloku wschodniego(tzw. rynek niskobudżetowy)Sprzęt jest mocno odstający od konkurencji,np.netgear,itd..Testowałem to na sobie.Dawno temu korzystałem z modemu huj..łej e353 i innych tejże firmy.Modem ciągle sie przałączał na wcdma,potem długo wzbudzał na hspa+(zawieszał się)zacząłem interesować się tym tematem.Na jednym z forów znalazłem informacje o modemach Sierra wireless.Więc zakupiłem SW AirCard 503(ex.card)Po zainstalowaniu byłem w szoku!!!Czemu?Modem działał nadzwyczaj stabilnie(nigdy,powtarzam nigdy) sie nie zawiesił nie wstrzymał neta ,solidnie wykonany(gniazdo antenowe musisz chcieć je wyrwać!)predkości jaki na chwilę obecną uzyskuję na hspa+ to od 4Mb/s(w szczycie)-19.3Mb/s(rekord).Oczywiście na hujałeju stosowałem wymuszenia hspa+(pingowanie,TNI) i nic,to taka bajera.Teraz wiem jak powinien działać modem,router,napewno nie tak jak hujałej!
Teoria o tym, na jaki rynek produkuje Huawei jest mocno skrzywiona.
Tak, Sierra Wireless (od ponad roku NetGear) to taki mercedes wśród modemów, niestety także cenowy. Mój mobilny AC762s jest najstabilniejszym urządzeniem jakie mam. Ale nie kupię routera za takie pieniądze tylko z powodu stabilności zwłaszcza, że to urządzenie typowo mobilne. Ale i SW miał słabsze modele i problemy ze zgodnością.
W twoim przypadku Huawei E353 to najpewniej niezgodność na linii firmware<->operator. Warto używać modemów oferowanych przez danego operatora, bo zwykle mają one zaszyte w firmware optymalizacje do danej sieci, ale to nie zawsze 100% się sprawdza. Widziałem mnóstwo różnych dziwnych problemów, które dało się rozwiązać przez zmianę firmware. Nie można więc generalizować na podstawie jednego własnego przypadku.
Zależy od konkretnego urządzenia. Ogólnie mają dobre i coraz lepsze modemy (od E3131 to w zasadzie trudno się czepić, a E398 pozostaje mistrzem w swojej klasie), o tyle routery stacjonarne to jednak typowa klasa średnia. Mobilne routerki – bez zastrzeżeń, tylko szkoda, że nie da się ich uruchomić i używać bez baterii, ale to już moja fanaberia.
Mam już kilka lat modem Huawei E3272 to czy warto go zmieniać na Huawei E3372 czy nie ma żadnej różnicy?
Tylko, jeżeli zamierzasz korzystać z pasma 8, czyli 900 MHz – w Polsce na tym paśmie jeszcze nikt nie nadaje LTE, choć planuje coś takiego Plus. Poza tym nie warto zmieniać.
Już od dwóch tygodni można zamawiać darmowe startery Red Bull Mobile z równie darmowym pakietem 5 GB na start, a tutaj nic na ten temat nie jest napisane.
Jak to nie ma? Polecam stale aktualizowaną stronę http://jdtech.pl/2015/07/darmowe-startery-operato…
To nie jest informacja, którą warto pisać jako wielki, osobny news – to nie portal z byle duperelnymi wiadomościami Wrzuciłem też notkę na Facebooka.
"witać literkę h" sympatyczna literówka
W końcu H jak Hi
Wczoraj do mnie jakiś samochód "pomachał" literkami "Hi" na wyświetlaczu. Byłoby fajnie (w końcu nie co dzień samochód mówi cześć), gdyby nie to, ze to była informacja o zbyt wysokim poziomie oleju
Trzeba było nie kupować DPF-a do miasta
z tego co się dzieje na forum widać, że ten artykuł był potrzebny już od dawna
ale jaki związek ma ten artykuł z podlinkowanym pod nim (mocno nieaktualnym): http://jdtech.pl/2011/08/ceny-modemu-lte-w-oferci…
?
To automat wybiera powiązane artykuły.
Będzie o tym artykuł, ale każda wersja ma swoje zalety i wady.
No właśnie zależy dla kogo. Tradycyjna wersja oryginalnym FW routera DWR-116 nie ma możliwości wysyłania SMS i ich odczytywania, nie mówię już o USSD której HiLink chyba reż nie oferuje (a szkoda, ZTE w niektórych konfiguracjach ma taką opcję). Utrudnia to znacznie zarządzanie pakietami i DILem – trzeba przekładać SIM do telefonu albo podpiąć do komputera.
DWR-116 automatycznie przerabia HiLinka na tradycyjny modem na potrzeby sterowania nim. USSD wiele HiLinków ma – moje na pewno.
DILem w zasadzie można zarządzać z Play24, więc USSD nie są w tym wypadku potrzebne
(a nawet obsługa SMS nie jest niezbędna o ile ustawisz inny numer dla SMS np. jeśli masz telefon w Play to ustaw SMSy w Play24, aby przychodziły na telefon)
BUHAHAHAHA, piękne