Aero2 – co w trawie piszczy, 7 września
Minęły kolejne dwa tygodnie i czas zebrać wiadomości, które docierają do mnie z różnych stron, a z pewnością są interesujące dla wszystkich abonentów Aero2, a także ciągle oczekujących na wydanie karty SIM. Z pewnością zauważalna jest pewna nerwowość wynikająca z wprowadzenia nowego regulaminu, a której źródłem jest z jednej strony brak doświadczenia użytkowników i operatora w nowych procedurach, a w drugiej pewne braki w wyjaśnieniu problemów, które pojawiają się na styku dwóch regulaminów. Mam nadzieję, że ostatni materiał z odpowiedziami na typowe pytania wyjaśnia większość problematycznych kwestii.
Przejdźmy jednak do nowych informacji zebranych z różnych źródeł
Aero2 utworzyło osobny dział dla UBDI
Osoby odwiedzające operatora w ostatnich dniach zauważyły, że do obsługi użytkowników bezpłatnego Internetu zatrudniony lub oddelegowany został specjalny pracownik. W tej chwili jego biurko znajduje się w obok stanowiska recepcji na 1 piętrze. Młody człowiek został przeszkolony ze wszystkich podstawowych problemów, z jakimi zwracają się do niego użytkownicy usługi. W razie bardziej skomplikowanych pytań ma dostęp do osób, które potrafią rozwiązać problem.
Cieszy fakt, że ciężar zadań został zdjęty z barków (chyba ciągle przemiłych) pań z recepcji, jednak jeżeli to jedyna osoba zajmująca się kontaktem z klientem to może to być zbyt mało. Niestety nie będzie ona w stanie obsłużyć wszystkich chętnych do kontaktu zdalnego, choć daje się zauważyć, że o ile wcześniej uzyskanie odpowiedzi przez pocztę elektroniczną graniczyło z cudem, tak teraz odpowiedź udaje się uzyskać po kilku dniach.
Niestety nie zmieniła się sytuacja z obsługą telefoniczną – ciągle dodzwonienie się jest mało prawdopodobne.
Czekamy na dostawę kart SIM
Wiele osób z zapartym tchem obserwuje stany magazynowe operatora, które są opublikowane na stronie usługi. Operator spodziewa się nowej dostawy kart SIM w piątek 9 września (mniej więcej miesiąc po wyczerpaniu poprzedniej puli). Ponowne wznowienie wydawania kart ma się zacząć od poniedziałku 12 września. Oczywiście postaram się poinformować od razu, gdy na stronie operatora pojawi się informacja o przybyciu kart.
Jednocześnie przypominam o swoim apelu dotyczącym przesyłania informacji o kartach SIM - przypominam, że zbieram informacje o numerze karty SIM, dacie wysłania wniosku i dacie otrzymania powiadomienia o gotowości karty do odbioru, które proszę przesyłać na mój adres email jak@danecki.net koniecznie z Karta Aero2 w temacie – dzięki temu będę sprawdzał dla was, na ile prawdziwa jest informacja o stanach magazynowych, a także będę mógł przygotować kolejne szacunkowe informacje o czasie oczekiwania na odbiór karty. Właśnie dzięki takim informacjom wiemy, że od 24 czerwca Aero2 nie wydało więcej, niż 1100-1200 kart SIM.
Ciągle cisza o dystrybutorach
Ciekawą kwestią pozostaje odbiór kart w punktach dystrybucji. Z jednej strony wiemy, że UKE zażądało udostępnienia takich punktów, a 5 sierpnia zakończył się przetarg na dystrybucję kart SIM. Także nowy regulamin przewiduje możliwość odebrania karty w punkcie dealerskim. Jednak na razie strona poświęcona procedurze odbioru karty w ten sposób ciągle jest pusta.
Możliwości są trzy. Albo przetarg nie wyłonił żadnej interesującej dla Aero2 oferty, albo świadomie ograniczając podaż kart na razie dystrybucja jest po prostu zawieszona – tak sieć nie ma racji bytu, jeżeli operator planuje w dalszym ciągu wydawać do 1000 kart miesięcznie, a decyzja o umieszczeniu takiej możliwości wynika tylko z chęci spełnienia wymagań UKE. Możliwe oczywiście, że właśnie trwa w tej chwili organizacja pełnej sieci dystrybucyjnej i dopinanie ostatnich szczegółów, a my już niedługo obudzimy się w kraju, w którym w każdej miejscowości w zasięgu Aero2 będzie można wejść i bez problemu uzyskać kartę Aero2.
Różności
Z innych drobiazgów sprawdziłem zgodność telefonu Huawei Ideos U8500, który testowałem w ramach akcji reklamowej testujsmartfona.pl. O ile samo w sobie urządzenie nie jest specjalnie interesujące (a sama kampania promocyjna dla kontrastu wydaje mi się ciekawa), o tyle z zaskoczeniem zauważyłem, że nie działa ono poprawnie z nowymi kartami Aero2 – urządzenie całkowicie odmawia zalogowania się do sieci i nie pomagają standardowe sztuczki polegające na konfiguracji APN i próbie połączenia mimo braku informacji o sile sygnału. Podobno aktualizacja oprogramowania do Androida w wersji 2.3.5 rozwiązuje problem, ale osobiście tego nie przetestowałem.
Ponieważ zakupiłem zestaw LTE Cyfrowego Polsatu z modemem E398 postanowiłem włożyć do niego kartę Aero2 i przejechać się po mieście w poszukiwaniu sygnału. Z pewnym zaskoczeniem stwierdziłem, że w Warszawie nie da się złapać sygnału z tej sieci w paśmie LTE – między innymi sprawdzałem pod siedzibą Aero2 oraz w okolicach budynku, w którym mieszczą się studia Polsatu, gdzie odbyła się jedna z konferencji prasowych pokazujących możliwości sieci LTE Aero2. Nie znalazłem także nigdzie listy pozwoleń radiowych LTE 2,6GHz wydanych dla Aero2. Ponieważ jednak operator chwali się posiadaniem kilku zezwoleń, a uruchomienie UBDI wiąże się w zasadzie z komercyjnym uruchomieniem sieci LTE 2,6GHz wystosowałem do UKE pytanie o to, czy Aero2 faktycznie posiada jakiekolwiek pozwolenia radiowe w tym paśmie. A może po prostu modem ten jest niezgodny z LTE Aero2?
Analizuję także w tej chwili znaczenie, jakie ma informacja o sprzedaży sieci Sferia przez Solorza-Żaka. O ile sama sieć pracująca na częstotliwości 850MHz w systemie CDMA2000 z rozszerzeniem EvDO i mająca zasięg w zasadzie tylko na Mazowszu nie ma dla UBDI większego znaczenia, o tyle ciekawe jest powiązanie na poziomie infrastruktury sieciowej. Informowałem kiedyś o ograniczonej puli adresów przydzielonej do usługi UBDI. Wtedy właśnie zauważyłem, że to właśnie Sferia jest zarejestrowana (rekord SFERIA-MNT w bazie RIPE), jako główny dysponent puli adresów IP, które obsługują wszystkie spółki Solorza-Żaka – od samej Sferii, przez Cyfrowy Polsat, aż po Aero2 i darmowy Internet. Ciekawe więc, czy zmieni się administrator tych danych, czy też cała operacja sprzedaży Sferii jest tylko chwytem, mającym ma celu uspokojenie urzędów, które mają wydać decyzję opiniującą przejęcie przez Solorza-Żaka operatora sieci Plus. W ogóle artykuł na parkiet.com jest bardzo interesującym pokazem żonglerki spółkami w wykonaniu właściciela Polsatu.
Jakubie czy miałeś juz jakąś odpowiedź od UKE, albo masz jakieś nowe ustalenia w sprawie działania LTE 2,6GHz w Warszawie? Piszesz ze sprawdzałeś w „terenie” różnych lokalizacjach – a byłeś przy siedzibie OFE POLSAT w Al. Stanów Zjednoczonych (Blue Point)? – niby blisko od obiektów TV na Ostrobramskiej ale kto wie….
UKE właśnie opublikowało listę pozwoleń radiowych. Byłem w 2 lokalizacjach i E398 nie działa. Nie do końca nadaje się to na news, bo nie wiem dlaczego – ezaq być może słusznie wskazuje, że winny może być modem. O ile przy UMTS było skomplikowanie, to przy LTE jest horror z liczbą technologii, odmian, podwersji i pasm. Najbliżej mnie są dwie lokalizacje: na Łubinowej (fabryka CP) oraz w Łomiankach.
Ja dostalem wlasnie emaila ze moge juz odebrac (czekanie od 18 lipca do 9 wrzesnia …)
Ja tez.
Też dostałem wczoraj taki e-mail.Pieniądze i dokumenty ( scan ) wysłałem 14 lipca.
czyli ju od wczoraj mają nową partię kart, a aktualizacji strony dot. ilości kart brak.
Tak tak chodzi o nową kartę którą miałem okazję odebrać pod koniec sierpnia. Żadnych problemów nie było.Profil z darmowym APN dodałem i od razu ruszyło. Kolega przez cały wieczór korzystał ba nawet jak 1 godzina minęła to fakt przerwało połączenie ale zasięg cały czas był. A na mojej kurcze N79 skacze.Tylko raz miałem a dokładnie następnego dnia po odebraniu na N79 że stabilny zasięg potem ciągłe skoki z czego to wynikało nie mam pojęcia. Jak korzystam z niej podłączając jako modem do stacjonarnego kompa to transmisja danych bezprzerwowa w takim sensie że mam cały czas połączenie po 1 h oczywiście rozłącza.
Dzisiaj miałem okazje przetestować swoją kartę w telefonie samsung wave s8500 i powiem Wam że bez żadnych przeszkód. Od razu się zalogowała do sieci i zasięg tez był stabilny, nie zanikał a połączenie było trwałe. Byłem tym zaskoczony biorąc pod uwagę swoje doświadczenia z N79.
Oczywiście mówisz o testowaniu z tzw. nową kartą SIM, mam rację? To bardzo ciekawa sprawa, że Bada nie wykazuje żadnych problemów związanych z TS11.
Ja testowałem dwie nowe karty SIM (zamówione 1.09.2011) i obie nie działają w S8500 z Badą 1.2 S8500XXKF3. Telefon w ogóle nie loguje się do sieci komórkowej.
A co się dzieje przy próbie zalogowania do sieci, jak wcześniej pisałem? Po ustawieniu APN wiele urządzeń daje sobie radę mimo braku "zalogowania" do sieci.
No cóż ja puściłem priorytetem drugiego przed 14 więc mam nadzieję, że na październikową serię też uda mi się załapać Powinni mieć komplet dokumentów już w poniedziałek rano.
Na stronie operatora pisze "(…) będziemy wydawać karty wg kolejności wpłaty Depozytu.",
więc czas dostarczenia dokumentów przez pocztę nie powinien mieć znaczenia.
O ile dokumenty dotrą przed przygotowaniem karty do wysłania – ale tego "problemu" bym się nie spodziewał.
Przed chwilą dzwoniłem (za pierwszym razem) w sprawie potwierdzenia otrzymania przez Aero wysłanych do nich dokumentów. Przelew zrobiłem 1 września natychmiast po pojawieniu się regulaminu, dokumenty poszły priorytetem tego samego dnia. Zależało mi, żeby moja wpłata była jedną z pierwszych jakie dostali z nowymi kaucjami.
Uprzejmy Pan odszukał mój zestaw dokumentów i potwierdził, że wszystko ok. Powiedział, że na wrześniową dostawę się nie załapię, ale kartę powinienem dostać na początku października. Ogólnie jestem pozytywnie nastawiony
Osobiscie nie wierze, ze bedzie to wiecej niz 1000 kart, choc dla takiej liczby pewnie zaden producent sie nawet nie ruszy. Pewnie zamowienie jest wieksze, ale rozlozone celowo na transze.
Jestem prawie pewien, że mają zapas kart – raczej nikt nie zamawia ich poniżej kontenera do takich zastosowań, a taki zawiera dziesiątki tysięcy. Z drugiej strony wiem z pierwszej ręki, że np. GEMALTO chętnie robi nawet względnie krótkie serie kart chipowych i mają do tego środki techniczne.
mnie najbardziej interesuje liczba która pojawi się (mam nadzieję) 9 września w polu "aktualny stan magazynu": ciekawe czy bedzie to 10 000, 1000, 500… a moze mniej czy mniej kart… Od tego tez zależy, wg. mnie "powaga" operatora. No i ciekawe na ile bedzie to liczba prawdziwa – mam nadzieje ze "test" Jakuba to sprawdzi…
Nie napisałem bo to już zupełna plota, ale podobno człowiek z obsługi mówił, że jak ktoś złożył zamówienie w sierpniu, to ma szansę na odbiór w tej turze. Czyli… wygląda na to, że kart będzie maksimum 2000. Ja tak obstawiam
Mam wrażenie, że w zdaniu "O ile samo w sobie urządzenie jest specjalnie interesujące…" brakuje słowa "nie".
Faktycznie, twoje wrażenie cię nie myli. Dzięki za raport!
Aero2 wygrało przetarg na częstotliwość 2500 MHz, a dokładnie 2570–2620 MHz (tryb TDD). Natomiast modem E398 obsługuje (podejrzewam, bo ciężko znaleźć dokładne specyfikacje) częstotliwość 2600 MHz (pasmo VII: 2500–2570 MHz UP i 2620–2690 MHz DL w trybie FDD). Dlatego ten modem nie wykryje LTE Aero2.
I jeszcze taka jedna uwaga: "sprawdziłem zgodność modemu Huawei Ideos U8500" sugeruje, że jest to modem, a nie telefon
No właśnie te oznaczenia częstotliwości mnie dobijają i w końcu nie wiem co oni wygrali i jakie są normatywne oznaczenia tego pasma. E398 obsługuje tryby FDD i TDD, ale pasm precyzyjnie podanych nie znalazłem. Czyżby było to kolejne wdrożenie (jak w przypadku początków sieci CP: LTE na 1800) pozbawione modemów zdolnych korzystać z technologii? Natomiast i tak zastanawiający jest pozwoleń radiowych na stronie UKE dla LTE sieci Aero2…
PS: dzięki za uwagi, poprawiłem nieco tekst.
@ezaq. Ale z tego co pamiętam to CP chwalił się, że ten modem będzie obsługiwał wszystkie pasma częstotliwości i technologie jakie "posiadają". Jeżeli tak nie jest to może ktoś wie na czym testowali LTE 2500 TDD?
Właśnie też coś takiego pamiętam. Inna sprawa, że CP nie kupuje jeszcze LTE od Aero2.