Aero2 – wreszcie mamy nowy regulamin
Aero2 po północy 1 września opublikowało uaktualnioną stronę z informacjami o UBDI wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami i nowym regulaminem. Najważniejsze zmiany w reporterskim skrócie: Przede wszystkim zredukowano depozyt do 20 PLN, kartę można zamówić za dodatkowe 7 PLN pocztą (i otrzymać na tę kwotę fakturę VAT). Pojawiła się także informacja o stanie magazynowym kart SIM – w tej chwili jest ich dokładnie zero sztuk, a dostawa zapowiadana jest na 9 września. Nie zmieniono jednak zapisów dotyczących zgodności modemów – nadal wymagane są drogie urządzenia HSPA kategorii 10.
Jakie jeszcze zmiany znajdziemy w regulaminie?
Przede wszystkim zdefiniowano możliwość odbioru karty w punkcie dystrybutora (którym może być strona internetowa), jednak punktów takich nie wskazano. Możliwość więc taka jest póki co czysto teoretyczna – nie wiemy więc ciągle, czy przetarg zakończony 5 sierpnia zakończył się wyłonieniem partnera biznesowego Aero2, który tym się zajmie.
Określono termin wydania kart SIM: jest 7 dni od wpłynięcia depozytu, o ile… pozwolą na to stany magazynowe. Są one publikowane na stronie usługi. Jak pisałem wyżej kart w tej chwili nie ma. Czyli termin ten jest w zasadzie zapisem pustym.
Poprawiono zapisy dotyczące okresu świadczenia usługi (oryginalnie po prostu 3 lata od 10 maja 2011), które dokładnie pokrywają się z moimi wyjaśnieniami w moim artykule sprzed kilku dni. Wygląda na to, że licznik na stronie mogę tymczasowo zwinąć, bo w zasadzie nie wiadomo precyzyjnie, do kiedy będzie świadczona usługa. Troszkę zagubiony pozostał punkt 3.5. regulaminu mówiący o szybkości (256 pierwszy rok, 512kbit/s kolejne dwa lata) – ciągle niepoprawnie sugeruje, że usługa jest świadczona tylko przez 3 lata – w zasadzie nie wiadomo z jaką prędkością UBDI będzie działało po 10 maja 2012.
Podtrzymane zostało założenie, że korzystanie z modemów HSPA kategorii niższej, niż 10 oznacza brak praw do reklamowania działania usługi (punkt 10.1 w związku z 2.24).
Najciekawsze jest to, że przepis końcowy obu regulaminów został właśnie naruszony, gdyż mówi o prawie do zmiany regulaminu przez operatora co najmniej na miesiąc przez wejściem aktualizacji w życie. W przypadku nowego regulaminu UBDI informacje dostaliśmy dokładnie w dniu wejścia w życie nowego regulaminu.
A co poza regulaminem?
Osoby, które złożyły zamówienia, ale jeszcze nie odebrały karty, mogą poprosić operatora o zwrot różnicy między starym (55 PLN) a nowym (20 PLN) depozytem. Osoby takie, jak ja, które odebrały już kartę mogą w celu odzyskania 35 PLN oddać kartę i ponownie o nią wystąpić (nie polecam ze względu na czas oczekiwania). Termin składania prośby o zwrot nadpłaty upływa 30 września 2011.
Zmienił się nieco formularz zamawiania karty SIM: pojawiły się pola dotyczące 3 sposobów odbioru karty. Dodano także możliwość zamawiania kart przez obcokrajowców. Ze względu na możliwość zamawiania pocztą zlikwidowano część dotyczącą pełnomocnictwa.
Niestety formularz mimo przygotowania w formie PDF jest ciągle pasywny, więc w zasadzie trzeba go wydrukować i wypełnić ręcznie – podobnie jak poprzednio tyle, że teraz wysyłamy go zawsze do operatora pocztą lub dostarczamy do (na razie nie istniejących) punktów dystrybucji. Postaram się więc wyręczyć operatora i przygotować wersję interaktywną, która w zasadzie ułatwi wszystkim życie – także operatorowi.
Na stronie usługi jest także (podobno stale aktualizowana) informacja o stanie magazynowym kart SIM. Jak już wspomniałem we wstępie: kart jest zero, dostawa zapowiadana jest na 9 września, a wydawanie ma się ponownie rozpocząć 12 września (czyli równo miesiąc po wyczerpaniu poprzedniej puli kart).
Ocena sytuacji
Bardzo pokrótce moje wnioski są następujące. Z dobrych informacji: Urealniony został depozyt za kartę SIM i wynosi 20 PLN. Wreszcie karty stały się regulaminowo dostępne dla osób spoza aglomeracji warszawskiej za dodatkową dopłatą 7 PLN. Czas dostępności usługi jest wreszcie zgodny z koncesją, ale… nie wiemy dokładnie ile on wynosi. Jednak nadal operator może wydawać karty bez pośpiechu, a czas oczekiwania w zasadzie jest nieograniczony. Modemy nadal są wymagane kategorii 10, czyli te z wyższej półki. Sama procedura składania zamówienia w zasadzie niewiele się zmieniła.
Czyli jest postęp, ale ja nadal będę miał dużo pracy… czeka mnie aktualizacja niektórych artykułów na blogu, za co zabieram się od razu.
Ja znalazłem jeszcze jedną różnice miedzy starym a nowym regulaminem dla mnie istotną. Otóż nowy regulamin dokładnie precyzuje w pkt 6.5 (obowiązki abonenta) że abonent jest obowiązany do informowania zmian z danych osobowych. Stary regulamin w pkt 6 tego nie uwzględnia. W moim przypadku np. dane te uległy zmianie w dniu w którym odbierałem kartę miałem stary dowód a 3 dni później już nowy i seria i numer dokumenty uległy zmianie i według starego regulaminu nie mam obowiązku informowania o tym fakcie. Dobrze rozumuję? Poza tym stary regulamin mówi, że do 10 maja 2014 roku działa ta usługa a potem wygaśniecie. W nowym nie ma takiej daty. Czyli jak to rozumiecie, ze trzeba bezie oddać karty zdobyte zgodnie ze starym regulaminem i złożyć nowy wniosek według nowego regulaminu oczywiście mam tu na myśli przypadek kiedy przedłuża działanie tej usługi?
W kwestii regulaminu sprawa jest prosta – od 1 września, wszystkie karty SIM wydane przez operatora podlegają nowemu regulaminowi (oczywiście poza procedurą ich wydania) i czas ich aktywności jest uzależniony tylko od nowego regulaminu. Czyli… mamy z pewnością więcej, niż 3 lata. Niestety nie wiemy dokładnie ile, ale wg mnie do 2017 co najmniej (w LTE oczywiście).
nie musisz się godzić.
Hej
Pytanko, czy musze sie godzic w formularzu na przetwarzenie moich danych w celech marketingowych ? jak i na przekazanie ich polsatowi ;/? czy jak sie nie zgodze to niosek bedzie aktualny?
Generalnie – na tzw. papierze – te zmiany wyglądają dobrze, jest tu widoczny postęp w stosunku do poprzedniego regulaminu, ale… ale zobaczymy jak będzie z realizacja owych nowych zapisów… praktyka często nie idzie w parze z teorią – faktycznie decyduje tu interpretacja… No a ta oficjalna informacja o braku kart jest powalająca… Aż krzyczy zrezygnujcie z marzeń o UBDI! A propos rezygnacji – a to dobre, żeby odebrać nadpłatę depozytu musiałbym oddać kartę która już mam, a następnie czekać na namową – być może do stycznia… jaja sobie robią. Dla mnie śmierdzi to nierównym traktowaniem klientów. No ale w sumie sa w prawie – przecież zawsze mogę oddać posiadany SIM – jak w Rejsie: „nikt tu nikogo pod pistoletem nie zatrzymuje”…
2011/09/01 01:22 Ty chyba nie śpisz
Na jakie konto należy wpłacać depozyt po zmianie regulaminu? Nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji
już znalazłem http://www.aero2.pl/content/bdi-2.html
Wg nowego regulaminu okres bezpłatnego internetu się raczej wydłużył – w moim odczuciu. Wcześniej było, że 3 lata są liczone od 10 maja 2011 (czyli od daty uruchomienia internetu). Teraz jest, że 3 lata są liczone od momentu, kiedy zasięg sieci będzie pokrywał 75% terenu Polski dla pasma 900 MHz i 50% terenu Polski dla pasma 2100 MHz. Daty te mają być podane na stronie Aero. Dopóki ich nie będzie, to znaczy, że nie mają tak dużego zasięgu. A to znaczy, że internet powinien podziałać dużo dłużej niż 3 lata.
Przynajmniej ja tak zrozumiałem nowy regulamin.
Jeżeli osoby wysyłające formularz na starych zasadach mają teraz możliwość zwrotu nadpłaty depozytu to być może jest szansa iż również będą mogli skorzystać z nowych form dystrybucji ta kwestia bardzo mnie ciekawi
Gdzie znalazles regulamin? ogladam w tej chwili strony Aero i nadal jest reg z 10 maja Ty to masz te wtyki
czyli, że można teraz załatwić całą sprawę zdalnie? trzeba im wysłać jakieś skany dowodu osobistego?
No właśnie ja też nie wiem co o tym myśleć. Zapytam UKE (mam do nich jeszcze inne pytania związane z Aero2) i dam znać co się dowiedziałem.
Porównałem regulaminy
w starym regulaminie jest definicja
"2.20. Urządzenie Telekomunikacyjne – terminal HSPA kategorii 10, będący urządzeniem
elektronicznym umożliwiającym za pośrednictwem Karty SIM korzystanie z Usługi
Bezpłatnego Dostępu do Internetu, posiadający świadectwo homologacji lub certyfikat
zgodności z obowiązującymi przepisami prawa. "
w nowym regulaminie jest tak
"2.24 Urządzenie Telekomunikacyjne 2500 lub 900 MHz- terminal HSPA 900 MHz od kategorii 10 lub terminal LTE TDD 2500 MHz, będący urządzeniem elektronicznym umożliwiającym za pośrednictwem Karty SIM korzystanie z Bezpłatnego Dostępu do Internetu, zgodny z 3GPP TS 25.214 V9.6.0, posiadającym certyfikat zgodności z obowiązującymi przepisami prawa. "
czyli rozszerzyli o terminale działające na 2500 MHz
Dzisiaj jeżdżąc po mieście szukałem choćby jednego nadajnika LTE Aero2 – nie znalazłem żadnego. Będę pytał UKE o ich pozwolenia radiowe, którymi się chwalili, bo ja ich nie widzę nawet na stronie UKE.