Aero2 – wreszcie mamy nowy regulamin
Aero2 po północy 1 września opublikowało uaktualnioną stronę z informacjami o UBDI wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami i nowym regulaminem. Najważniejsze zmiany w reporterskim skrócie: Przede wszystkim zredukowano depozyt do 20 PLN, kartę można zamówić za dodatkowe 7 PLN pocztą (i otrzymać na tę kwotę fakturę VAT). Pojawiła się także informacja o stanie magazynowym kart SIM – w tej chwili jest ich dokładnie zero sztuk, a dostawa zapowiadana jest na 9 września. Nie zmieniono jednak zapisów dotyczących zgodności modemów – nadal wymagane są drogie urządzenia HSPA kategorii 10.
Jakie jeszcze zmiany znajdziemy w regulaminie?
Przede wszystkim zdefiniowano możliwość odbioru karty w punkcie dystrybutora (którym może być strona internetowa), jednak punktów takich nie wskazano. Możliwość więc taka jest póki co czysto teoretyczna – nie wiemy więc ciągle, czy przetarg zakończony 5 sierpnia zakończył się wyłonieniem partnera biznesowego Aero2, który tym się zajmie.
Określono termin wydania kart SIM: jest 7 dni od wpłynięcia depozytu, o ile… pozwolą na to stany magazynowe. Są one publikowane na stronie usługi. Jak pisałem wyżej kart w tej chwili nie ma. Czyli termin ten jest w zasadzie zapisem pustym.
Poprawiono zapisy dotyczące okresu świadczenia usługi (oryginalnie po prostu 3 lata od 10 maja 2011), które dokładnie pokrywają się z moimi wyjaśnieniami w moim artykule sprzed kilku dni. Wygląda na to, że licznik na stronie mogę tymczasowo zwinąć, bo w zasadzie nie wiadomo precyzyjnie, do kiedy będzie świadczona usługa. Troszkę zagubiony pozostał punkt 3.5. regulaminu mówiący o szybkości (256 pierwszy rok, 512kbit/s kolejne dwa lata) – ciągle niepoprawnie sugeruje, że usługa jest świadczona tylko przez 3 lata – w zasadzie nie wiadomo z jaką prędkością UBDI będzie działało po 10 maja 2012.
Podtrzymane zostało założenie, że korzystanie z modemów HSPA kategorii niższej, niż 10 oznacza brak praw do reklamowania działania usługi (punkt 10.1 w związku z 2.24).
Najciekawsze jest to, że przepis końcowy obu regulaminów został właśnie naruszony, gdyż mówi o prawie do zmiany regulaminu przez operatora co najmniej na miesiąc przez wejściem aktualizacji w życie. W przypadku nowego regulaminu UBDI informacje dostaliśmy dokładnie w dniu wejścia w życie nowego regulaminu.
A co poza regulaminem?
Osoby, które złożyły zamówienia, ale jeszcze nie odebrały karty, mogą poprosić operatora o zwrot różnicy między starym (55 PLN) a nowym (20 PLN) depozytem. Osoby takie, jak ja, które odebrały już kartę mogą w celu odzyskania 35 PLN oddać kartę i ponownie o nią wystąpić (nie polecam ze względu na czas oczekiwania). Termin składania prośby o zwrot nadpłaty upływa 30 września 2011.
Zmienił się nieco formularz zamawiania karty SIM: pojawiły się pola dotyczące 3 sposobów odbioru karty. Dodano także możliwość zamawiania kart przez obcokrajowców. Ze względu na możliwość zamawiania pocztą zlikwidowano część dotyczącą pełnomocnictwa.
Niestety formularz mimo przygotowania w formie PDF jest ciągle pasywny, więc w zasadzie trzeba go wydrukować i wypełnić ręcznie – podobnie jak poprzednio tyle, że teraz wysyłamy go zawsze do operatora pocztą lub dostarczamy do (na razie nie istniejących) punktów dystrybucji. Postaram się więc wyręczyć operatora i przygotować wersję interaktywną, która w zasadzie ułatwi wszystkim życie – także operatorowi.
Na stronie usługi jest także (podobno stale aktualizowana) informacja o stanie magazynowym kart SIM. Jak już wspomniałem we wstępie: kart jest zero, dostawa zapowiadana jest na 9 września, a wydawanie ma się ponownie rozpocząć 12 września (czyli równo miesiąc po wyczerpaniu poprzedniej puli kart).
Ocena sytuacji
Bardzo pokrótce moje wnioski są następujące. Z dobrych informacji: Urealniony został depozyt za kartę SIM i wynosi 20 PLN. Wreszcie karty stały się regulaminowo dostępne dla osób spoza aglomeracji warszawskiej za dodatkową dopłatą 7 PLN. Czas dostępności usługi jest wreszcie zgodny z koncesją, ale… nie wiemy dokładnie ile on wynosi. Jednak nadal operator może wydawać karty bez pośpiechu, a czas oczekiwania w zasadzie jest nieograniczony. Modemy nadal są wymagane kategorii 10, czyli te z wyższej półki. Sama procedura składania zamówienia w zasadzie niewiele się zmieniła.
Czyli jest postęp, ale ja nadal będę miał dużo pracy… czeka mnie aktualizacja niektórych artykułów na blogu, za co zabieram się od razu.
I co z tego, ze mamy nowy regulamin, tańszą kartę SIM. Dziś czas oczekiwania na kartę to MINIMUM 1 miesiąc. Co więcej żaden z wymaganych modemów (http://aero2.pl/pdfs/Urzadzenia_telekomunikacyjne_v3.pdf) co sprawdzałem w sieci w zasadzie nie jest dostępny w wolnej sprzedaży. Aero2 to kolejne wielkie oszustwo! Mieszkam w mieście powiatowym odległym od Warszawy o 25 kilometrów i jestem e-wykluczony. Jak słyszę bajki o ministerstwie cyfryzacji to ogarnia mnie śmiech. Może ministerstwo miłości?
Wczoraj byłem w okolicach miejscowości Narew woj.podlaskie i testowałem aero2 na Noki N79 w polu- lasy do okoła ale w odegłości około 3 km. Łapało mi dość dobrze bo miałem 3-4 kreseczki aero2 na zmianę raz z NodeB z Bielska Podlaskiego a drugi raz z Hajnówki netmonitor na podstwie lokalizacji GPS oraz danych bazy btsearch.pl podał mi odległosc do jednego 29km a do drugiego 25 km. Takze sieją dobrze sygnał.W tym samym położeniu jedynie jeszcze play u900 na nośnej 2938 mi łapało.
Nie ma się co oszukiwać, propagacja sygnału na 900MHz jest znacznie lepsza, niż na 2,1GHz I między innymi dlatego z niej korzystamy.