Jak sobie radzić ze słabym sygnałem – krótki poradnik
Jedne z najczęściej zadawanych pytań dotyczą zasięgu sieci komórkowych, poprawiania odbioru i oczywiście anten. Postanowiłem opisać kilka najważniejszych kwestii dotyczących tego tematu w krótkim poradniku. Przede wszystkim wspomnę o tym, jak na prawdę ustalić poziom sygnału, jaki może mieć to wpływ na działanie naszego połączenia, kiedy warto zająć się poprawieniem sygnału, jak zrobić to minimalnym kosztem i kiedy warto zainwestować w zakup anteny. W dwóch słowach opiszę, jakiś anten unikać i dlaczego oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Zapraszam do lektury.
Kult kresek
Najczęściej przy pytaniu o siłę sygnału spotykamy się z odpowiedziami typu 3 kreski na 5, albo 70%. Niestety obie te informacje w zasadzie nic nie mówią na temat faktycznej mocy sygnału odbieranej przez modem. Problem w tym, że każdy program (a czasami nawet kolejne wersje tego samego programu) inaczej przeliczają podawaną przez modem moc na kreski i procenty. Zobaczmy to na poniższym przykładzie (modem Huawei E173u-2 z kartą Aero2 w centrum Warszawy, głęboko między budynkami).
Widzimy, że program Mobile Partner wskazuje 3 kreski informując przy tym, że sygnał jest na poziomie około 60%. Jednocześnie momencie system Windows pokazuje tylko jedną kreskę informując, że sygnał jest dostateczny. Które z tych wskazań jest więc prawdziwe? Z jednej strony można powiedzieć, że dwa różne wskazania nie mogą być prawidłowe, ale popatrzmy na informacje przekazywane przez znany program diagnostyczny Top NetInfo (oczywiście po zamknięciu Mobile Partnera):
Tym razem widzimy 33% (czyli coś pomiędzy wskazaniem Mobile Partnera i Windows 7). Jednak w linii Moc sygnału widzimy jeszcze jedną liczbę: -93dBm (tak, to jest liczba ujemna). Okazuje się, że tę samą wartość zobaczymy w programie Mobile Partner (lub Play Online) po wyświetleniu Diagnostyki na karcie Status sieci w pozycji RSSI.
Liczba dBm jest to jedyny na prawdę wartościowy wskaźnik informujący nas bezpośrednio o mocy sygnału odbieranego przez modem. Im słabszy sygnał, tym liczba ta staje się mniejsza – oddala się od zera. Warto wiedzieć, że każde 3dBm to dwukrotnie mocniejszy lub dwukrotnie słabszy sygnał: -97dBm oznacza dwa razy większą moc sygnału sieci komórkowej, niż -100dBm. Jednocześnie zero dBm to moc 1 mW (1/1000 W), a -100dBm to skrajnie niska moc 0,1pW (10-12W).
Można przyjąć, że typowy modem ma dobry sygnał, gdy odbierana moc jest większa, niż -80dBm. Gdy sygnał spadnie poniżej -100dBm, modem pracuje blisko granicy swoich możliwości, choć niektóre urządzenia są w stanie utrzymać stabilną pracę nawet przy sygnale -107dBm. Jednak słabsze sygnały w większości wypadków oznaczają trudności w uzyskaniu stabilnej transmisji.
Jeżeli Mobile Partner, Top NetInfo i Windows otrzymują tę samą wartość mocy sygnału od modemu, to skąd różnice we wskazaniach procentowych i kreskowych? Wszystko zależy w tym wypadku od widzimisię autora aplikacji – co on uznaje za słaby lub mocny sygnał. Dlatego właśnie na pytanie o siłę sygnału starajmy się zawsze podawać moc w dBm, to ułatwia diagnozę ewentualnego problemu.
Więcej kresek?
Wiedząc jak zmierzyć sygnał sieci odbierany przez nasz modem powstaje pytanie: czy jeżeli będę mieć jedną kreskę więcej, to uzyskam większą prędkość? Okazuje się, że w większości wypadków jedna kreska więcej, czy mniej nie ma znaczenia, póki sygnał jest stabilny. Proponuję przyjąć, że:
Jeżeli na wskaźniku zasięgu widzimy co najmniej jedną kreskę, to zwykle (np. dla Aero2 i ogólnie sieci 3G) mamy duże szanse na uzyskanie maksymalnych dostępnych w tej chwili transferów.
Zaraz, przecież przed chwilą napisałem, że te kreski nic nie znaczą? Nie, nie mam rozdwojenia jaźni tylko zwracam uwagę, że mimo wszystko można użyć informacji z takich wskaźników to ustalenia, czy sygnał jest wystarczający do poprawnej pracy połączenia. Można także skorzystać z takiego wskaźnika do wybrania miejsca o najlepszym sygnale, tylko trzeba pamiętać, że nie jest on odświeżany na żywo, a jedynie co kilka sekund.
Okazuje się więc, że jeżeli tylko mamy jakiś sygnał sieci komórkowej i jest on w miarę stabilny, to w zasadzie nie ma sensu dalej walczyć o jego poprawienie. Dopiero jeżeli sygnał zanika nam np. w niektórych porach dnia (np. w czasie szczytu telekomunikacyjnego w godzinach 18-22) warto pomyśleć o uzyskaniu lepszego odbioru.
Poprawianie odbioru
Jeżeli stwierdziliśmy już, że sygnał jest za słaby, zanika całkiem lub występuje tylko w niektórych miejscach w pomieszczeniu, wtedy warto pomyśleć o tym, jak poprawić odbiór i zwiększyć moc sygnału docierającego do modemu.
Położenie. Pierwszą i najprostszą metodą jest zmiana położenia modemu. Czasem wystarczy nieznacznie przesunąć urządzenie, żeby odbiór się poprawił. Czasem trzeba podejść do okna, wejść jedno piętro wyżej (lub niżej, jeżeli to wysoki budynek), przejść do innego pokoju (z oknami z drugiej strony budynku), a czasem sygnał znajdziemy dopiero po wyjściu z budynku.
Warto także zwrócić uwagę, że mikrofale odbijają się od metalowych przedmiotów, a inne, np. ciało człowieka – mikrofale mogą pochłaniać. Czasem odsunięcie przedmiotów czy ręki od modemu poprawia zauważalnie odbiór.
Zakłócenia. Wokół nas jest wiele źródeł zakłóceń. Jednym z największych może być… komputer, do którego podłączony jest modem. Wiele zwłaszcza starszych laptopów może emitować zakłócenia w paśmie 900 MHz wykorzystywanym przez Aero2. Szczególnie silnym (z punktu widzenia modemów) źródłem zakłóceń może być komputer stacjonarny. Na pewno nie jest dobrym pomysłem podłączanie modemu komórkowego do gniazda USB znajdującego się z tyłu komputera stacjonarnego, który stoi dodatkowo blisko metalowego kaloryfera – w tym miejscu, dodatkowo pomiędzy plączącymi się kablami, nawet zwykły telefon komórkowy może mieć problemy z poprawną pracą.
W takim wypadku tanim i często bardzo skutecznym rozwiązaniem jest użycie… przedłużacza USB. Niezbyt długi (maksymalnie 5m, niedrogie są kable od 1,5 do 3m) przedłużacz dobrej jakości umożliwi nam odsunięcie modemu od źródła zakłóceń (komputera) i pozwoli nam na umieszczenie go w miejscu, gdzie sygnał jest po prostu mocniejszy (np. blisko okna) i z dala od innych metalowych przedmiotów. Warto zwrócić tutaj uwagę, że przewód USB musi być w miarę dobrej jakości – kiepskie kable mogą spowodować problemy w prawidłowym funkcjonowaniu modemu.
Takie sprawdzone przedłużacze można zakupić wraz z modemem w sklepie jdtech.pl.
Anteny
Czasem jednak okazuje się, że sygnał jest na tyle słaby, że odebrać go można tylko poza budynkiem. Ponieważ modemu nie możemy wywiesić na świeżym powietrzu, gdyż nie jest on odporny na warunki atmosferyczne, w takim wypadku można pomyśleć o zastosowaniu anteny.
Dobór anten to temat na osobny artykuł, ale mogę zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy.
Gniazdo w modemie. Wiele modemów USB jest wyposażonych w gniazda antenowe. Niestety w większości przypadków gniazda te są po prostu delikatne i bardzo łatwo je uszkodzić. Wyrwanie gniazda zwykle powoduje całkowite unieruchomienie modemu. Dlatego jeżeli decydujemy się na podłączenie anteny, warto zrobić to raczej na stałe i starać się nie odłączać anteny. Warto pamiętać, że modemy mają różne rodzaje złącz antenowych, wśród których dominują dwa: CRC9 (zwany także TS5, większość modemów Huawei) oraz TS9 (ZTE, Sierra Wireless).
Tanie antenki. Na rynku jest wiele bardzo tanich antenek reklamowanych w postaci metalowych prętów/drutów o różnych wysokościach. Wiele jest reklamowanych jako oferujące zysk 9, 11, a czasem nawet 14 dBi. Są to wartości wyssane z palca, gdyż tego typu antena dookólna nie może mieć zysku przekraczającego 5 do 6 dBi w warunkach idealnych (określają to prawa fizyki). W praktyce antena o długości około 1,5m pozwala na uzyskanie do 5 dBi. Natomiast te najmniejsze zwykle nie dają więcej, niż 2-3 dBi. Jednak to nie koniec – antena jest podłączona kablem koncentrycznym, który w skrajnych przypadkach (długi i cienki) może wprowadzać straty rzędu kilku dBi. Efektem jest to, że typowa tania antenka po podłączeniu nie daje nic (zysk zero dBi), albo potrafi nieznacznie osłabić odbierany sygnał, jeżeli umieścimy ją obok modemu. Mimo wszystko czasem takie rozwiązanie może się sprawdzić, jeżeli za oknem mamy kraty, albo z innego powodu sygnał w miejscu zamocowania anteny będzie znacznie mocniejszy, a zastosowanie przedłużacza nie jest możliwe (np. montaż na zewnątrz budynku).
Sensowna inwestycja. Jeżeli chcemy inwestować w antenę, warto rozważyć zakup instalacji antenowej, która faktycznie może znacząco poprawić moc sygnału docierającego do modemu. W tym celu stosuje się zwykle anteny kierunkowe, których zysk wynika właśnie z ograniczenia kierunków, w których działają. Mogą to być panele (oferowane np. przez yagi.pl) lub konstrukcje typu yagi (np. modele ATK-8, 10 i 20). Dobrze dobrana, prawidłowo ustawiona i podłączona do modemu dobrym kablem antena o dużym zysku (rzędu 10-20dBi), która ma bezpośrednią widoczność nadajnika, na który jest skierowana, pozwala na uzyskanie stabilnego połączenia nawet z odległości rzędu 20-25 km. Niestety cena tego typu rozwiązania oscyluje wokół 100 PLN bez kosztów montażu, który często można wykonać samodzielnie, jednak wymaga planowania i odrobiny wiedzy.
Częstotliwość. Warto pamiętać, żeby przy zakupie anten zwrócić uwagę na pasmo, na jakie przeznaczona jest dana antena. Np. Aero2 pracuje w paśmie 900 MHz (technologia 2G, czy 3G nie ma w tym wypadku znaczenia). Znacznie lepsze efekty uzyskamy decydując się na antenę pracującą tylko w tym jednym paśmie, niż stosując antenę szerokopasmową. Wyjątkiem są wspomniane wyżej anteny dookólne, które działają tak samo (słabo) we wszystkich zakresach częstotliwości.
Jak wspomniałem dobór anten, ich rodzaje i montaż to temat na osobny artykuł, który postaram się w najbliższym czasie przygotować.
Podsumowanie
Liczba tzw. kresek czy procentów sygnału ma znaczenie drugorzędne, o ile jest co najmniej jedna kreska. Jedna dodatkowa kreska nie wpływa zwykle na osiągane prędkości. Tego typu wskaźniki mogą się przydać poza tym tylko do ewentualnego wybrania miejsca dla modemu, w którym sygnał jest najmocniejszy.
Na zakup anteny decydujemy się raczej wtedy, gdy proste rozwiązania typu zmiana miejsca lub przedłużacz USB nie pomagają. Zakup prostych i tanich antenek jest zwykle bezcelowy – ryzykujemy raczej uszkodzeniem gniazda antenowego i całego modemu. Mierzalny efekt daje dopiero zastosowanie porządnych anten kierunkowych – niestety wymagają one prawidłowej instalacji na zewnątrz budynku i przeprowadzenia kabla antenowego.
Ja często jeżdżę po różnych dziurach (typu Środa Śląska) gdzie nie ma ani jednego nadajnika Aero2. Tam naprawdę jest źle.
Mam modem E3131 playowy, i w takiej Środzie jest dramat. Podłączyłbym jakąś niewielką antenkę, ale z tego co widzę, nie da się kupić takowej i nie zostać zrobionym w ciula.
Niestety jest mniej więcej tak jak mówisz. Z antenami także nie ma łatwo – są samochodowe (np. triflex), ale mobilnych anten które coś dają – w zasadzie nie ma, co wynika głównie z przyczyn technicznych.
Witam dzisiaj dostałem kartę Aero2 i robię testy mieszkam na wsi dom z cegły klinkier 60 cm parter modem HUAWEI E3131 s-2 bez anteny komp w centrum domu
Status sieci
sygnał 99%
Nazwa sieci: Aero2
Typ sieci: 3.9G
Siła sygnału: 21, 99
Rssi: -71dBm
Rsqual (BER): 99
Rscp: -69
Ec/Io: -6
pingi 80-115
zero zrywań tylko co 60 min na 4 sek zawsze pobieranie 520-570kbps wysyłanie 220-240
czy to dobre wyniki testy 8 godz. ??????????
To są prawidłowe i bardzo dobre wyniki dla Aero2.
Zainstalowałem w całęj rodzinie AERO2 tak więc mogę doradzić dużo lepsze i skuteczniejsze metody nie wydając więcej niż 10zł.
1) przedłużacz 3m – maks 3m, wyciagnac modem jak najbliżej okna lub powyżej biurka, komputera. Najlepszy efekt powyżej lini monitora (również w laptopie)
2) modem z wbudowaną anteną można przerobić bez rozbierania na antenę kierunkową – wzmacniając w ten sposób sygnał, wystarczy stworzyć półokrąg ze złotka z czekolady, na odległości 1/3 promienia umieścić go.
Ja przez 2mc jechałem na modemie w małej blaszcze do pieczenia ciasta.
Brzmi śmiesznie dla ciemnogłowych ale jak poczytacie o falach i popatrzycie w poradniki – jest ich setki na YT to przekonacie się, zysk jest znaczący.
Film z falami wifi również tu się sprawdza: http://www.youtube.com/watch?v=PHTrusHWhCY
Gryfino, sam modem brak sygnału, z anteną zewnętrzną ATK-20 sygnał doskonały
Witam
Korzystam z pożyczonego modemu i karty AERO 2 celem testowania.
W zakładce diagnostyka znalazłem poniższe dane:
,,Urządzenie
Nazwa urządzenia: HUAWEI E173
Wersja urządzenia: CD1E153M
Wersja oprogramowania: 11.126.83.00.264
Data oprogramowania: 21.003.27.00.03
Status sieci
Nazwa sieci: PLUS (Roaming)
Typ sieci: 3G
Siła sygnału: 19, 99
Rssi: -75dBm
Rsqual (BER): 99
Rscp: -75
Ec/Io: -3
Ec/No: not implement
Cell ID: E39A
Kod LAC: C351
CS rejestracja sieci: Roaming
PS rejestracja sieci: Roaming
PS załącznik sieci: Załączony
Ustawienia sieci
Apn: darmowy
Tryb wyboru sieci: Automatyczna,,
Mam pytanie czy dobrze je odczytuję w świetle powyższego artykułu ?
Siła sygnału ( jakość sygnału ?): 19, 99%
Wskaźnik poziomu sygnału odbieranego przez urządzenie bezprzewodowe.Rssi: -75dBm
Lokalizacja modemu
Klamka na oknie w domu , przedłużacz usb ok 1M
bliska okolica Grójca
woj Mazowieckie
Ukłony
Teddybe
Siła sygnału dla ciebie najważniejsza to RSSI i sygnał masz -75dBm, czyli bardzo dobry i nie ma potrzeby chyba wieszania modemu gdziekolwiek.
> Siła sygnału ( jakość sygnału ?): 19, 99%
To nie są procenty, tylko wskaźnik mocy sygnału (przed przecinkiem) oraz stopień błędu w procentach (po przecinku, 99 oznacza, że jest nieznany, nigdy nie miałem innego wyniku), wynik komendy AT+CSQ.
19 to bardzo ładny wynik. Generalnie jeśli jest powyżej 10, to problemów nie powinno być.
Mi antenka dookólna 14 Dbm 10m kabla koncentracyjnego poprawiła bardzo znacznie zasięg z 12 do 21 % poza godzinami szczytu tak to wogóle na 93 do 96 % i cały czas stabitne BTS ok 14 km . Antena jest zamocowana zaraz nad anteną siatkową do TV, w innych miejscach zysk jest przez pół ale i tak działa stabilnie. a jeśli chodzi o gniazdo to mi też się wyrwało więc przylutowałem konektor na stałe do modemu.
cześć Mały !
podaj nazwę-symbol tej anteny
Coś trochę drogi autorze za bardzo uogólniasz z tymi wartościami oznaczającymi dobry sygnał. W moim telefonie -93 dbm to jeszcze wszystkie kreski zasięgu, -103 dbm to 2 kreski (na 5), przy 2 kreskach spokojnie mogę uzyskać maksymalny dostępny transfer Aero2.
O ile z tym poniżej -100 mogę się zgodzić (po przekroczeniu -100 już zbliżamy się do granicy), to -80 jest już bardzo dobrym sygnałem jak na UMTS. Ale i tak bym nie uogólniał, bo na pewno wiele zależy od modemu.
Dokładnie – bardzo dużo zależy od modemu jak i od… sposobu raportowania przez modem tych wartości (one są zawsze przybliżone, a nie precyzyjne). Jakoś to trzeba było uogólnić i podane wartości sprawdzają się dla kilkunastu najpopularniejszych modemów w Polsce. Na telefonach (zwłaszcza w kontekście Aero2) nie koncentrowałem się, ponieważ dochodzi tutaj kwestia… sposobu trzymania
Ale tu mowa przy jakim dbm można jeszcze korzystać z usługi. Na moim granica to jakieś -110 dbm tyle przynajmniej raportuje. Poniżej tego jest już brak usługi. -90 to jeszcze lajcik zero problemu jakiegokolwiek
ja bym do tej całości jeszcze dołożył operatora, pamiętam jak na sieci plus wartość 87dbm to była już skrajna wartość, były to problemy, typu zrywanie połączenia przy 90 dbm można było sobie darować włączanie neta, przy orange przy 90 zrywa połączenie ale da się coś obejrzeć, nie do pobicia jest jednak era tam przy 97 można jeszcze spokojnie przeglądać strony, przy 100 przerywa, play jeszcze nie testowałem,
dodatkowo powiem że ere testowałem ok 1mc, a pozostałe ponad 0,5 roku w różnych warunkach
a żeby przekazać obraz całości to dodam że najszybciej z internetem mi się łączył plus- praktycznie nie szukał sieci – było tak że jak tam stoi komp to jest zasięg więc było połączenie , następnie była era(choć trudno stwierdzić dość krótki okres użytkowania) a najgorszy jest orange, normalnie tragedia, nie ma pewności czy od uruchomienia komputera do połączenia z siecią nie minie często 1-15-20 minut, fakt że się jak już połączy to dość trudno zerwać połączenie, ale i tak od czasu do czasu marudzi
testowane było na wsi województwo podlaskie, dostępny zasięg sieci jedynie edge
W zasadzie cały opis dotyczy technologii podstawowej dla Aero2, czyli 3G/UMTS. Wartości sygnału dla 2G/GSM/EDGE oraz dla LTE to kompletnie inna bajka i faktycznie trudno je porównywać. Konfiguracja sieci może ograniczać zasięg sieci, a i zakłócenia okoliczne także mają wpływ na stopę błędów (BER), co może powodować, że nie będzie działało połączenie nawet w małej odległości od nadajnika.
Cenne uwagi, dzięki!
w zasadzie mają to fakt, choć tu czy sprzęt czy ustawienia sieci pewnie bardziej, z tego co się orientuje to nadajniki są w podobnej odległości, warunki terenowe dość podobne i górki i lasy, drzewa, nadajnik ery w innym miejscu ok 2km od pozostałych jednak trasa do odbiornika podobna, natomiast orange i plus w tym samym miejscu zostały ustawione
dla całości odbiór sprawdzany na 2 pietrze w domu, dla modemu wewnętrznego modem HP un2400
prawdopodobnie przy zewnętrznym na usb byłby lepszy
Wbrew pozorom modemy HP mają bardzo dobre anteny w górnej części klapy (monitora) i modemu USB często mają gorszą czułość.
W myśl prowizorka najtrwalsza polecam:
antenę 3db krótką na magnes kabel koncentryczny ok 3m(ok.15zł)
Aby gniazda antenowego nie wyrwało w modemie wystarczy korek rozporowy z tworzywa o odpowiedniej średnicy(do ścian) i taśma izolacyjna.
Wkładamy wtyczkę antenową do modemu;
miedzy modem a kabel koncentryczny wkładamy korek i owijamy taśmą izolacyjną razem z wtyczką antenową
Zyskujemy zestaw mobilny z anteną.
Przy dobrym sygnale antena nie przeszkadza(małe gabaryty ten sam sygnał)
A przy złym sygnale wyraźnie pomaga.
Większe anteny prętowe :
gorsza mobilność(gabaryty)
zysk w db bywa gorszy(większa dł. kabla koncentrycznego)
Wyższa cena anteny.
Pozdrawiam
Ale jeżeli nie stawiamy anteny na zewnątrz, to przedłużacz 3m USB będzie po prostu tańszy (jakieś 10 PLN), a plastra nie potrzeba… I nic nie wyrwiemy
Zawsze lepszy przedłużacz usb niż kabel od anteny. Trzeba wiedzieć że kabel antenowy, zwłszcza długi wprowadza straty sygnału, kabel usb natomiast nie, a jeśli uzyjemy przedłużacza aktywnego to i 10 m taki kabel usb może mieć. Najlepsza zasada im krótszy kabel antenowy tym lepiej.
Przy USB w standardzie jest wyszczególnione, że kabel może mieć maksymalnie 5m – a kable spełniające wymogi elektryczne przy 5m są po prostu drogie. Natomiast aktywne kable to nie jest najlepszy pomysł – wiele urządzeń odmawia współpracy przy takim kablu.
Witam
Po pierwsze chciałbym serdecznie podziękować Panu Jakubowi za prowadzenie tej strony ,fachowe porady a zwłaszcza konsultacje telefoniczne.
A teraz moje obserwacje co do modemu Huawei E173u-2 i siły sygnału.
1.siła sygnału w domu po prostu 0 są miejsca gdzie nie wiem jakim cudem odbieram sygnał jakikolwiek ( migotanie 2 razy zielonej lampki – czyli brak sygnału)
2.wcale przybliżenie do okna nie poprawia nic natomiast jest miejsce na środku pokoju gdzie odnajduje się sygnał (musiałem zbudować konstrukcje na której umieściłem modem żeby w ogóle mieć internet)
Przesunięcie konstrukcji o kilka centymetrów powoduje utratę sygnału
3.Dokupienie anteny (patyka) poprawiło siłę sygnału zasadniczo i było dobrze do chwili wyłamania gniazda antenowego w modemie (załamka) oczywiście nikt tego nie chce naprawić
4.a teraz najlepsze Pan Jakub napisał ze -100 dBm to skrajnie niski sygnał ja działam przy -113 dBm i internet działa stabilnie mogę nawet oglądać transmisje sportowe na żywo jedyny minus to ze po godzinie działania Areo2 nie wznawia samodzielnie połączenia tylko muszę połączyć się ręcznie.
Wnioski proszę wyciągnąć samodzielnie.
Jeszcze raz dziękuje serdecznie Panu Jakubowi
mam tan sam problem po godzinie, a ty nawiązujesz polaczenie recznie, tzn, jak ? ja nie umiem
Co do tych anten magnetycznych mam pytanie, jak to jest, ze we wtyku do modemu mamy 2 przylaczenia a przy samej antenie gdy sie ja odkreci od podstawki widzimy TYLKO 1 styk? Tak ma byc? Jesli tak to jak to dziala, 1 kabelek do podstawki i 1 do "patyka" ?
Tak. Elementem aktywnym w antenie patykowej jest patyk Masa otacza wszystko po drodze, żeby uniknąć odbioru sygnałów, których nie chcemy. Dodatkowo masa powinna być przyłączona do podstawy anteny.
Polecam podstawy budowy anten – wykład dla 2-3 roku elektroniki i telekomunikacji (ostrzegam, matematyka może rozwalić mniej odpornych na wzory
Aha, a gdy np. postawimy taka antene na metalowej nawierzchni (parapet, dach samochodu) moze miec to wplyw na lepszy odbior?
To jest znacznie bardziej skomplikowane. Parafrazując dowcip o "idealnie sferycznej krowie zawieszonej w próżni" po umieszczeniu na nieskończonej metalowej płycie uzyskujemy lepszy odbiór w poziomie, niż w przypadku pręta w próżni, ale w przypadku małych anten taka blacha może powodować więcej problemów, niż korzyści.
W przypadku dachu samochodu zaleca się montowanie anten na środku dachu – właśnie z powodu praw fizyki dotyczących sferycznych krów…