Aero2 nie wie, co zrobić z pasmem 2600 MHz
Na Telepolis pojawiła się szokująca wiadomość sugerująca możliwość zwrotu pasma częstotliwości związanego z darmowym dostępem do Internetu. NFI Midas, właściciel Aero2, zastanawia się, co zrobić z posiadanym przez spółkę 50 MHz wycinkiem pasma 2600 MHz. Podobno powiedział, że nie wyklucza nawet zwrotu ich do UKE. Wiązałoby się do oczywiście z natychmiastowym zakończeniem świadczenia usługi bezpłatnej w paśmie 900 MHz, gdyż obowiązek świadczenia usługi bezpłatnej jest bezpośrednio związany właśnie z koncesją Aero2 na 2600 MHz.
Czy możliwe jest, żeby Aero2 zrezygnowało z LTE? Wydaje się, że jednak nie.
Faktem jest, że posiadane pasmo 2600 MHz do budowy sieci LTE w zaawansowanej technologii TDD nie przynosi na razie Aero2 żadnych dochodów, a jedynie straty: operator ponosi koszty budowy stacji bazowych w celu spełnienia wymogów koncesyjnych, a mimo to do dzisiaj nie została uruchomiona na znaczącym obszarze Polski, ani usługi w tej technologii nie są oferowane komercyjnie. Dodatkowo zobowiązanie do świadczenia usługi bezpłatnej oznacza znaczące koszty przy dystrybucji kart SIM i świadczenia usług transmisji danych.
Jednak pamiętać trzeba, że pasmo to jest bardzo cennym nabytkiem, który w niedalekiej przyszłości będzie w stanie zapewnić wielkie prędkości i pojemności sieci dla użytkowników przede wszystkim na gęsto zaludnionych obszarach. Poza tym Aero2 uzyskało to pasmo praktycznie za bezcen i rezygnowanie z niego byłoby po prostu wyrzuceniem przez okno wielu milionów PLN. Nie wspomnę nawet o kosztach na uruchomienie biura w Rzeszowie.
Wydaje mi się, że wraz z informacjami o wprowadzeniu CAPTCHA jest to (przypadkowy lub celowy) element dezinformacji, który ma na celu zniechęcenie użytkowników do korzystania i zaopatrywania się w karty darmowego dostępu do Internetu. Wygląda to tak w świetle dementi, jakie godzinę po publikacji artykułu na Telepolis przesłał do tamtejszej redakcji prezes NFI Midas, w którym wyklucza on możliwość rezygnacji i zwrotu pasma.
Mimo to faktycznie Aero2 ma problem z 2600 MHz i budową sieci LTE i musi wraz ze swoim właścicielem przemyśleć strategię działania – według mnie powinni po prostu jak najszybciej wprowadzić usługi komercyjnie (nawet na ograniczonym obszarze) i przez to zacząć zarabiać na tej sieci.
Podsumowując – nie ma się czym przejmować, nic nie wskazuje na zmianę status quo, spokojnie możemy nadal korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu w Aero2.
Źródło: Telepolis
Moze niech dadza w Chełmku Małopolska? transfer na aero przy 70% zasiegu na cały terenie to mega 2kb/s . Wiem ze zapis liter duzych malych sie liczy ale to wynik z top net info. Normalnie pokazywalo nawet 61kb/s a teraz od 2 miesiecy 2kb/s , Wystarczy przejechac do miejscowosci obok albo zlapac z niej zasieg slaby i od razu transfer idzie. Cos spartolone a bok nie odpowiada oczywiscie. Wysle poleconym za potwierdzeniem chyba reklamacje i jak mi nie odpisza w 14 dni to wysle do UKE skarge. Co za dziady ! Moze pomoze cos ktos?
Chyba powoli nadchodzi kloniec Aero2, przeliczyli swoje siły na zamiary…
Poza tym jest jeszcze jeden aspekt, dlaczego ten "nius" tak ochoczo jest replikowany i zamieszczany w sieci.
Sama skala oddzialywania Aero2 jest relatywnie niewielka(liczba osob ponizej srednich zarobkow w Polsce jest wielokrotnie wieksza, nawet ponizej pensji minimalnej).
Ale np. taki Portal jak "Polska wirtualna";-) lub inne z "wielkich", sa czesto powiazane w jakis sposob(chocby reklamami, w tym pierwszym wypadku doslownie gruba nicia z pomaranczowymi).
Samo "bezplatne", z punktu widzenia ich wladz jest zbyt "magiczne" niz "chcesz internet to plac i kupuj u nas".
Taki straszak, zwlaszcza jak nie ma innego artykulu do zawieszenia, jest obliczony na czysty zysk, chocby na zasadzie – "bla bla zle Aero2, reklama konkurencji".
Oczywiscie lepiej byloby rzeczowe opisanie etc. i nawet reklama obok. Ale mainstreamowe portale z zazwyczaj sa niezbyt dokladne.
Zgadzam sie z autorem. To proba raczej takiego zniechecenia. Jak czasem ogladacie reklamy , to ostatnio Plus i dawniej TP przerzucaja sie studentka(z majtkami) .
Idzie pazdziernik, trwa wrzesien(licealisci, uczniowie) Aero2 jest jakby nie patrzec wymyslone dla biednych studentow i rodzicow dzieci.
Rezygnacja z pasma wygladalaby tak jakby ktos majac dzialke w centrum Warszawy, z prawem zabudowy dowolnym wiezowcem nagle powiedzial, ze ma to gdzies i oddaje za darmo miastu, bo musi tam trawe kosic i postawic lawke, nawet przed budynkiem…
Nie sadze, zeby Ci ludzie(choc nawet o NFI mozna wiele powiedziec o kadrze) byli az tak mili dla konkurencji…
eee taki wprost przedruk z telepolis?
Telepolis korzystał z moich ustaleń, ja mogę korzystać z ich. Tak po prawdzie to Witek jest pełnokrwistym dziennikarzem, ja bardziej blogerem, który zajął się konkretnym tematem. A do materiału dodałem własne wnioski, wyjaśnienia i odniosłem się do już znanych faktów z przeszłości BDI.
Poza tym to ważny temat dotyczący Aero2 – źródło informacji jest tutaj mniej istotne.
Szkoda byłoby gdyby wyłączyli, zwłaszcza, że wygląda na to, że uruchamiają nowe nadajniki, tzn. takie na które pozwolenia co prawda były ale nie działały. Np. dzisiaj wieczorem uruchomili nadajnik Bielsko-Biała ul. Oświęcimska 22 i dzięki temu zamiast jak do tej pory mieć sygnał z odbicia łapany na przedłużaczu na parapecie modemem ustawionym co do centymetra pt. "raz jestem a raz mnie nie ma" (-99-113dBm) mam piękny sygnał w każdym miejscu mieszkania na modemie podłączonym bezpośrednio do laptopa (-81-93dBm).
jak to co? LTE do 300mbit
Teoretycznie nawet to 600, ale to pieśń przyszłości.
Bo mają 50MHz pasma TDD. Czyli nawet przy aktualnej technologii LTE z MIMO 2×2 mogą teoretycznie osiągnąć transfer do użytkownia ponad 2 razy większy niż dla kanału 20MHz. Oczywiście pod warunkiem, że użytkownicy nie będą zbyt dużo danych w tym samym momencie wysyłać. Przelicznik 1 do 10 powinien być wystarczajacy.
Skutki zagęszczenia widać już wyraźnie w aglomeracji śląskiej – transmisja w porze internetowego szczytu – po południu i wieczorem – ledwo zauważalna: poniżej 100 kb/s. Pocztę można ściągnąć, ale czekając na ściągnięcie mapy pogody można spokojnie zaparzyć ze dwie herbaty. Przypominają się czasy modemów 60 kb – tyle że wtedy strony były lżejsze:-)
http://komputerswiat.onet.pl/nowosci/internet/201…
Kolejni powtarzający tekst po DGP.
Tyle się nawkurzałem i domagałem żeby odebrano koncesję na pasmo a tutaj wspaniałe info że sami chcą oddać. Szkoda że zdementowane…
To chyba tylko grożenie kijkiem, żeby zniechęcić przyszłych i aktualnych Aero2wców od skarg do UKE.
Dokładnie! Poszli by w cholerę z tym Solorzem i spółką. Sianie fermentu, oddane za grosze pasmo mieliby oddać, na pewno.