Karty Aero2 logują się do wszystkich BTS 2G i 3G w Plusie
Od kilkunastu godzin użytkownicy Aero2 raportują, że ich karty logują się nie tylko do własnych stacji bazowych Aero2 (z punktu widzenia modemów: sieć Plus, stacje bazowe pracujące w UMTS 900 MHz), ale także do wszystkich innych BTSów sieci Plus. W tej chwili możemy korzystać z zasięgu 2G (900 MHz na pewno, 1800 nie miałem możliwości sprawdzić) oraz 3G zarówno w paśmie 900, jak i 2100 MHz. Sieć LTE nie wpuszcza jednak kart Aero2.
W tej chwili trudno ustalić, czy jest to błąd konfiguracji systemu, czy też celowe działanie, jednak sprawa jest na tyle interesująca, że dzieje się tak na terenie całego kraju, a nie tylko w wybranych rejonach i na niektórych kartach SIM. Ważne jest to, że karty nie tylko są wpuszczane na stacje bazowe, ale także normalnie działają uzyskując prawidłowe transfery.
Wymowny jest poniższy zrzut, który wykonałem jako pierwszy za pomocą modemu Huawei E3372s-153:
Dla przypomnienia – oficjalnie karty Aero2 bezpłatnego dostępu do Internetu działają tylko na własnych stacjach bazowych tego operatora w technologii UMTS w paśmie 900 MHz (nazywanym pasmem 8 lub B8). Od 2012 roku, w którym nastąpiła wymiana kart SIM, rozgłaszają, że są stacjami bazowymi sieci Plus, a karty Aero2 logują się w ramach roamingu krajowego.
Sieć 2G niespecjalnie nadaje się do transmisji danych, ale faktycznie udało mi się połączyć i wykonać testy ping. Realne transfery nie przekraczały w moim rejonie 2-3 kbit/s, jednak może to wynikać choćby z obciążenia sieci połączeniami głosowymi, poza tym w tej technologii przy zerowym obciążeniu można wycisnąć najwyżej 200-300 kbit/s.
Następnie wziąłem modem E3131s-2 i po kolei wymusiłem w nim pracę w GSM 900 MHz, UMTS 2100 MHz i tradycyjny, standardowy dla kart Aero2 zakres UMTS 900 MHz. Za każdym razem udało mi się zalogować do sieci, nawiązać połączenie i uzyskać faktyczne połączenie z Internetem. W przypadku obu sieci 3G szybkość przesyłania danych osiągała przepisowe 512/256 kbit/s.
Osoby dociekliwe mogą za pomocą map serwisu BTSearch sprawdzić, że faktycznie podane na zrzutach z programu Top NetInfo stacje bazowe znajdują się blisko siebie i nadają w podanych technologiach.
Po wymuszeniu GSM 1800 MHz nie uzyskałem połączenia z siecią, prawdopodobnie w okolicy nie działa żadna stacja bazowa Plusa w tym paśmie.
W tym samym miejscu jest dobry zasięg LTE sieci Plus (faktycznie Mobylandu), jednak karta Aero2 nie została wpuszczona do sieci po wymuszeniu pracy w trybie LTE w modemie E3372s-153.
Co to oznacza dla użytkowników?
W tej chwili działają wszystkie modemy i telefony, nie tylko te obsługujące UMTS 900 MHz. Dodatkowo wiele osób odczuwa przyspieszenie działania Aero2, jeżeli znajdują się w zasięgu sieci Plus UMTS 2100 MHz. Poza tym do bardzo dobrego zasięgu UMTS 900 MHz dochodzi jeszcze lepszy zasięg GSM 900 MHz, o ile ktoś ma cierpliwość do korzystania z tej technologii.
O co chodzi?
Szczerze mówiąc nie mam żadnych pewnych informacji – na stronie operatora nie ma związanych z tym wiadomości, a fanpage na Facebooku nie funkcjonuje. Na myśl przyszły mi następujące wyjaśnienia:
- Trwa prawdopodobnie uruchamianie sieci LTE 800 MHz operatora Sferia, która faktycznie będzie realizowana przez Plusa. Podczas konfiguracji sieci po prostu czasowo lub przypadkowo zostały wyłączone ograniczenia logowania dla kart Aero2.
- Aero2 celowo zapewniło sobie zasięg całej sieci Plus (poza LTE) w celu poprawienia jakości i zasięgu usług komercyjnych świadczonych w ramach usługi Aero2 mini, a zapewnienie tego tylko dla kart z aktywną usługą było zbyt trudne i skomplikowane. Warto zauważyć, że pojemność sieci UMTS w paśmie 2100 MHz jest znacznie większa, niż 900 MHz.
- Wystąpił po prostu przypadkowy błąd, który zostanie niedługo naprawiony.
Tak czy inaczej warto sprawdzić jak działa teraz u was Aero2 – ta nietypowa sytuacja może nie potrwać zbyt długo.
Udało się wam potwierdzić tę sytuację?
Brawo dla PLUS / AERO 2. Od ponad godziny, na zmianę Tylko połączenia alarmowe, Brak usługi albo zasięg 0/4 kreski i siła sygnału na poziomie -110 między -135 dBm 0-1 asu. Nawiązanie połączenia niemożliwe. Restart telefonu gówno daje dalej siedzi na chyba przeciążonym U2100.
Jeśli to celowy zabieg w celu rozjebania tej usługi to udał się w pełni, użytkownicy telefonów z Androidem są w dupie bo nie wyjdą z U2100 który np. u mnie zdycha wieczorem do reszty.
Nawet jak czasami rzadko 1-2 kreski się pojawią to i tak nie nawiązuje połączenia.
Teraz skacze – kilka minut są 3/4 kreski i wtedy połączy następnie kilka minut 0/4 kresek i rozłącza, sporadycznie znika zasięg i mam brak usługi.
A może czyszczenie pola przed odebraniem/rezygnacją z koncesji do której doczepiono BDI? I ruchy wstępne przed jakąś ofertą zagospodarowującą dotychczasowych użytkowników BDI?
u mnie akurat od około miesiąca (okolice Warszawy) Network Signal Info pokazywał pracę Aero2 w hspa+ DC
Potwierdzam,Dolny Ślask, zasieg bardzo sie polepszył
W poniedziałek i wczoraj w godzinach popołudniowych zrywało się połączenie, po tym trochę trwało zanim nawiązało połączenie na nowo. Prawdopodobnie coś zmieniali i przez przypadek coś schrzanili lub tak mam być.
Odkąd Aero 2 łączy też w 2G chociaż wtedy internetu nie mam, zauważyłem, że zasięg przy 3G strasznie pływa, z reguły są 4 kreski, ale często spada powoli do 3, 2 następnie do 1 i tak się zatrzymuje, po jakimś czasie wraca do 3/4 kresek. Czy w związku z tym mam rozumieć że nie siedzę na U900 tylko na U2100 przez co zasięg tak skacze. Wiadomo dawniej też tak się zdarzało ale było to sporadyczne a teraz zasięg fiksuje prawie cały czas.
Kartę mam w smartphone więc chyba nie da się sprawdzić na którym paśmie siedzę.
Myślałem że CID i LAC wskazywany przez Aero 2 Asystenta pomoże to ustalić ale patrząc na BTSearch to w moim mieście w ogóle takich numerów nie ma, jednak nie zgadzają się one z tymi które miałem do tej pory w tej lokalizacji czyli wychodzi że nie siedzę na U900 i stąd ten pływający zasięg.
Na to wygląda i jak wymusisz UMTS 900, problem zniknie.
Tylko jak to zrobić w dual sim made in china from Android?
To może być albo trudne, albo niewykonalne. Póki transmisja danych działa jak trzeba, to nie ma co się przejmować.
Właśnie czytałem w sieci że niby NetMonitor to umie ale u mnie opcji od tego nie ma albo jakimiś kodami od menu serwisowego ale do tego telefonu nie ma szans nic wymyślić.
Mniejsza, liczę, że to naprawią i A2 wróci do U900.
A jak jest teraz z tym deklarowanym 20% dla A2? Skoro łączy i na U900 i U2100 to na każdej z częstotliwości użytkownicy A2 mają po 20% miejsca czy to wspólnie?
I jak wygląda sprawa baterii przy U2100 w którym zasięg tak pływa? Jak dobrze myślę to drenuje baterię mocniej niż U900? Przy przemieszczaniu się pozostaje jeszcze skakanie telefonu między obiema częstotliwościami zapewne co też na to rzutuje.
20% powinno zostać bez zmian (po 20% zasobów każdego BTSa), ale co dzieje się w tyłu w sieci – tego nie wiemy, trudno to zmierzyć od strony sieci. Obciążenie baterii to znacznie trudniejsza sprawa, niż patrzenie na wskaźnik zasięgu, który nie wiadomo, jak jest liczony. Poziom sygnału pływa także przy UMTS 900, tylko paski są tak zwykle skalowane, że mniej to widać.
Aero ma lepszy zasięg niz orange na trasie pociągu olsztyn ( warmia) – gdańsk, orange zgubiło się z 5 razy ,aero tylko raz
Kraków, centrum miasta – potwierdzam. Działa na modemie Huawei 173s-1 w tej wersji z 2100 Mhz, czyli jakby się to utrzymało, to Aero działałoby na byle czym…
Czy nie jest to naruszenie koncesji? To tak jakby np. dali większą prędkość niż 512/256 kbit/s, co przecież byłoby niezgodne z koncesją.
A tracisz coś na tym, albo ktoś cię do czegoś zmusza? Standardowe pasmo zostało zablokowane? Nie, więc w czym problem?
Nie. Aero2 ma obowiązek udostępnić zasoby UMTS 900 MHz, ale nie ma nic na temat tego, że nie wolno jej dawać dodatkowo innych zasobów.
Niezupełnie, takim dodatkowym zasobem byłoby zwiększenie prędkości, a z tego co pamiętam, jest to zabronione. Wydaje mi się również że nie mogą przeznaczać na BDI ponad 20 % pasma. Chociaż myślę że UKE wyraził by zgodę na zmianę tych warunków koncesji. Jest to o tyle ciekawe że, tak jak ktoś wcześniej napisał, może to oznaczać wycofywanie się z BDI.
W kwestii 20% – to jest minimum, jakie muszą przeznaczyć, jeżeli są chętni na BDI. Jak chcą, mogą oddać nam całą sieć.
Szkoda, że moja karta mi gdzieś zaginęła, bo bym to chętnie potestował.
A może to jakiś efekt negocjacji między Aero2 i UKE odnośnie opóźnionego uruchomienia LTE?
Nic nie wiemy pewnego.
Na czym technicznie polega to ukrycie? Wyłączają, czy coś?
Nie podczepiłeś postu do dyskusji i przez to nie wiem o co chodzi…
Stacje bazowe Aero2 są traktowane jak własne przez karty Plusa.
Piękny przykład efektu większej przepustowości.
łukaszku nie troluj, i pakuj te karty sim, teraz bedziesz miał więcej roboty
w ofercie mini jakoś sobie bez tego radzą
teraz aero2 ma zablokowane usługi telefoniczne i tak może ew. zostać – tylko transmisja danych w sieci.
Zaraz jak teraz nie ma numerów, to jak usługa działa? Pomyśl trochę. Numer ma każdy.
Ale włączenie tego ponownie to żadne problem – po wymianie kart SIM, która była w 2012.
To się nazywa Common BCCH i masz tak nawet zrobione to na tej stacji na Woli gdzie testowałeś. Z grubsza chodzi o to, że tel. przełącza się na DCS dopiero w czasie rozmowy, a na czuwaniu siedzi w GSM. Czasem odwrotnie. A przy transmisji danych to nie wiem, chyba tego nie ma.
Nie jest rozgłaszany kanał Broadcast Control Channel (BCCH) dla celi DCS, więc dostęp jest możliwy tylko poprzez handover inicjowany przez BSC.
Obecność Common BCCH w Orange jest zależna od regionu kraju – np. na południu zawsze rozgłaszano 1800 i nadal się rozgłasza, na Pomorzu odwrotnie, a w tzw. centralnej Polsce bywa różnie.
Dzięki za info. Czas chyba zatrudnić się u jakiegoś opa
tylko nie taki normalny (-na który można dzwonić), tylko IMSI czy jakoś tak.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej poczytaj specyfikację tych połączeń, albo notę do np. OpenBTS )
MSISDN dało się kiedyś na początku sprawdzić. Teraz już nie, ale były. http://jdtech.pl/2011/07/aero2-ciekawostki.html
IMSI a MSISDN to coś innego.
dzięki za informację muszę sprawdzić top netinfo może coś z wymuszeniem 900 nie działa.
Przetestowałem bo też mam kartę aero2 w chińskim smartfonie – apka MTK EM pozwala mi ustawić tylko WCDMA-IMT-2000 i WCDMA-GSM-900 plus GSMy, których jednak nie da się wyłączyć. Dla każdego z dwóch dostępnych UMTSów dostaję jednak ten sam CID i LAC, co dziwi. Nie jest to GSM bo testy prędkości transmisji dają w obu przypadkach prawie 0.5 Mbps.
sprawdziłem wszystko również na innym komputerze i nadal nie łączy. Pewnie modem się skończył lub wina jest po stronie operatora.
Być może to przełączanie nie działa skutecznie w tym modelu telefonu.
Chyba nie tylko przełączanie nie działa jak powinno – format podawanego LAC jest tylko cztero- zamiast pięciocyfrowy, a CID siedmio- zamiast pięciocyfrowy. Ponieważ smartfon z grubsza działa, to chyba MTK Engineering Mode sobie nie radzi z modelem.