II linia metra w Warszawie – a gdzie jest LTE Plusa?
W niedzielę 8 marca 2015 był pierwszy dzień funkcjonowania II linii metra w Warszawie. Dla użytkowników sieci komórkowych od razu były zapowiadane dobre wieści – na wszystkich 8 stacjach oraz we wszystkich łączących je tunelach mamy zasięg wszystkich operatorów komórkowych. Jest 2G, 3G a także LTE. Całość wykonana w ciekawej technologii tzw. leaking cable, czyli przewodu antenowego uwalniającego sygnał sieci stopniowo, na całej długości.
Jak to się sprawdza w praktyce? Postanowiłem zrobić sobie dzisiaj wycieczkę ze sprzętem i sprawdziłem w jakich technologiach działają poszczególni operatorzy. I jestem… zaskoczony. Brakiem LTE sieci Plus – najstarszego operatora, który wdrożył tę technologię.
Ale po kolei.
Zabrałem ze sobą laptopa, modem E3372, telefon z LTE oraz zwykły telefon dualSIM. Tłumy zwiedzających nie ułatwiały sprawy, ale udało mi się na trzech stacjach zrobić pomiary i stwierdzam, że… pomiarów muszę zrobić więcej. Jednak już teraz mam kilka ciekawych odkryć.
Historia
Ogólnie założenie było proste: wszyscy operatorzy mieli się dogadać i uruchomić wspólną infrastrukturę, która zapewni dobrą jakość na całej linii metra, nie będzie zakłócać innych systemów, a jednocześnie spełni wymagania samych operatorów. Metro od razu powiedziało, że nie ma mowy na uruchomienie 3-4 oddzielnych systemów.
Na I linii metra problemów było z tym mnóstwo. Pierwszą stacją z obsługą sieci komórkowych było Centrum – był to w zasadzie wzmacniacz sygnału sieci dostępnej na powierzchni. Potem podobne instalacje zamontowano na pozostałych czynnych wtedy stacjach. Efekt mamy taki, że sygnał jest tylko na stacjach, a po wjechaniu do tunelu sygnał szybko zanika. Tak jest do dziś na ponad połowie linii. Do tego działa tylko standard 2G.
Można zauważyć dwa zjawiska dodatkowe, których nie widać na pierwszy rzut oka: po każdym dojechaniu do stacji telefony użytkowników ponownie logują się do sieci (cały pociąg to może być kilkaset telefonów), a ta operacja może zjeść sporo baterii po przejechaniu całej linii – niektórzy raportują, że telefon traci 30-40% stanu naładowania, ale to zjawisko ekstremalne i dotyczy raczej mocni zużytych baterii.
Operator Play dogadał się z Metrem i na najnowszym odcinku od stacji Marymont zainstalowano kabel antenowy także w tunelach – i właśnie ten operator oferuje 3G i brak przerw w komunikacji w czasie jazdy nowymi tunelami.
Wygląda na to, że Metro zaakceptowało ten pomysł i w tej technologii powstały instalacje na nowej, drugiej linii.
Konstrukcja
Na każdej stacji znajduje się instalacja stacji bazowej, z w której sprzęt mają zainstalowani poszczególni operatorzy, następnie sygnał jest podawany do wspólnej instalacji antenowej. Ta zaczyna się na jednym z końców tunelu i prowadzi aż do następnej stacji (precyzyjnych szczegółów konstrukcyjnych nie znam, oglądałem tylko ściany, kable i mierzyłem sygnał).
Uważne osoby zauważą dwa kable wiszące nad każdym torem na stacjach, oraz to, że kable te przechodzą do tuneli (jeden idzie nad pociągiem, drugi ciągnie się na zewnętrznej ścianie metra na wysokości górnej części okien).
Jeden z kabli to na pewno instalacja GSM, drugi to prawdopodobnie instalacja antenowa do komunikacji wewnętrznej pracowników i służb.
Dostępność usług na stacjach
Zobaczmy teraz, jak wygląda dostępność usług na poszczególnych stacjach. Sprawdzałem to za pomocą modemu Huawei E3372 wymuszając poszczególne pasma i technologie i wyszukując operatorów.
Stacja Stadion Narodowy
Tutaj wszyscy operatorzy infrastrukturalni (Plus, Play, T-Mobile i Orange) mają zasięg w 3G/UMTS 900 MHz oraz 2G/GSM 900 MHz. Co ciekawe zasięg 2G/GSM 1800 MHz ma tylko Play.
W kwestii LTE Orange, T-Mobile (to w zasadzie wspólna sieć) i Play sygnał był bardzo dobry i sieci działały świetnie. Ale nie było Plusa. Stwierdziłem początkowo, że to może być chwilowa awaria, albo lokalny problem na tej stacji.
Zmierzyłem osiągi: dla LTE Play i T-Mobile/Orange (wszystkie tylko w 1800 MHz) dawały te same wyniki: około 35 Mbit/s przy ściąganiu oraz 22 Mbit/s przy wysyłaniu. Połowa wyniku maksymalnego, ale trzeba wziąc pod uwagę to, że nie byłem jedynym użytkownikiem stacji w tym czasie. W 3G wyniki bardzo przyzwoite: 20/8 Mbit/s – blisko maksimum. Nie sprawdzałem dostępności HSPA+DC, ale prędkości wskazują na HSPA+ kat14.
Stacja Rondo Daszyńskiego
Na drugim końcu metra zrobiło się jeszcze ciekawiej. Tutaj w 3G/UMTS 2100 MHz ponownie wszyscy operatorzy mieli zasięg. W 3G/UMTS 900 MHz brakowało Plusa. 2G/GSM 1800 MHz ponownie wszyscy czterej, natomiast w 2G/GSM 900 MHz brakowało Play.
Ponownie nie było LTE Plusa – pozostali mieli świetny zasięg LTE 1800 MHz i podobne osiągi jak na stacji Stadion Narodowy.
Stacja Rondo ONZ
Tutaj kończyłem swoje pierwsze tournee pomiarowe po II linii metra. I tutaj było zaskoczenie. Wszyscy działali w 3G/UMTS 2100 MHz, 3G/900 MHz oraz 2G/900 MHz. Jednak tutaj w 2G/GSM 1800 MHz był widoczny tylko sygnał sieci Play. LTE Plusa ciągle nie ma. Pomiary prędkości dały podobne wyniki.
Wnioski
Z jednej strony instalacja nadawcza wygląda na powieszoną dość dawno (kabel w tunelach jest mocno zakurzony podobnie, jak inne instalacje). Jednak w praktyce zmienna obecność sygnału operatorów w różnych pasmach wskazuje na to, że ciągle trwają prace nad konfiguracją i uruchomienie stacji bazowych.
Zapewnienia o gotowości Play na wszystkich stacjach w pasmach: 2G/GSM 1800, 3G/UMTS 900/2100 oraz LTE 1800 MHz okazały się prawidłowe. Do tego ich sygnał pojawiał się także w 2G/GSM 900, ale tylko na niektórych stacjach, jednak tego nie obiecywali.
Pozostali operatorzy postawili na LTE 1800 MHz oraz UMTS 2100 MHz. Pozostałe pasma pozostawili sobie na deser lub po prostu nie wyrobili się na niespodziewanie przyspieszone uruchomienie II linii (dla osób spoza Warszawy przypomnienie: przyspieszenie zostało spowodowane wyłączeniem z ruchu jednego z ważnych mostów na Wiśle, który… został uszkodzony w pożarze).
Wygląda na to, że od czasu do czasu warto będzie przejechać się po wszystkich stacjach metra i sprawdzać, jak idzie uruchamianie zasięgu.
A jakby ktoś pytał: Nie, na II linii metra nie ma LTE w innych pasmach – jest tylko 1800 MHz – nie ma też sieci LTE 2100 MHz sieci Play, która pojawia się na I linii – będę to testował.
Działanie w tunelach
Sprawdziłem działanie sieci komórkowych w tunelach. W czasie jazdy obserwowałem netmonitorem oznaczenia stacji bazowych (LAC i CID), poziom sygnału, handovery oraz robiłem testy wydajności. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Sygnał między stacjami stawał się nieco słabszy, po czym następowało płynne przełączenie ruchu na kolejną stację bazową – zwykle po dojechaniu do kolejnego przystanku. Oznaczenia stacji bazowych zmieniały się na każdej stacji co wskazuje, że na każdej stacji znajduje się jeden segment sieci obejmujący stację oraz dwa tunele (po jednym dla każdego kierunku).
Prędkości uzyskiwane podczas speedtestu utrzymywały się także w czasie jazdy. Poi prostu tak, jak powinno być.
Czemu nie ma LTE Plusa?
Nie mam pojęcia, dlaczego na żadnej ze stacji nie było sygnału LTE sieci Plus. Bez problemu działały za to sieci 2G i 3G tego operatora. To zaskakujące, że tak intensywnie reklamujący się operator nie dał rady uruchomić sztandarowej sieci LTE w skróconym terminie, czy po prostu zrezygnował z tej inwestycji. A może pojawiły się jakieś problemy? Tego nie wiem i nie bardzo było kogo pytać w weekend.
Aero2 BDI w metrze
Na II linii metra Aero2/Plus zapewnia sygnał 3G/UMTS w pasmie 900 MHz, więc nie ma problemu z działaniem kart Aero2. Poza tym od jakiegoś czasu karty BDI działają także w pozostałej części sieci 2G i 3G Plusa, więc tym bardziej nie powinno być kłopotów.
Przetestowałem wydajność: zawsze uzyskiwałem przepisowe 512/256 kbit/s z krótkimi pikami powyżej tej prędkości.
Co jeszcze można sprawdzić
Nie testowałem płynnego przenoszenia rozmowy (handover) i transmisji danych przy wychodzeniu ze stacji II linii metra (był i jest z tym problem na I linii metra). Nie miałem czasu na pełne sprawdzenia wszystkich 8 stacji. Postaram się także sfotografować instalacje antenowe, ale zainteresowani znajdą zdjęcia np. na stronie metro.waw.pl. A jak pojawi się zapotrzebowanie, sprawdzę i opiszę wszystkie stacje metra i tunele w Warszawie pod względem praktycznej dostępności sygnału sieci komórkowych.
Ludzie dlaczego wy macie takie parcie na to LTE? Przecież dla wykłego użytkownika to nic realnie nie daje za to wpieprza szybciej baterię nić 3G. Ja np. nie widzę żadnej różnicy między 3G a LTE a internetu mobilnego używam sporo (miesięcznie około 5 GB schodzi). Patrząc na limity u operatorów oraz ceny pożytek z LTE dla zwykłego użytkownika jest jak dla mnie żaden, powiem więcej użytkownik traci bo szybciej leci mu bateria zwyskuje za to operator bo LTE to inne pasmo i taki człowiek nie obciąża mu 3G.
Proponuję jednak lekturę co daje LTE – chyba napiszę taki artykuł osobno.
Chodzi przede wszystkim o pojemność sieci, która jest po prostu o wiele większa, a co za tym idzie da się na tym uzyskać większe prędkości – między innymi dzięki temu, że wielu użytkowników… właśnie nie ma modemów LTE, a tylko 2G i 3G. Dla głosowców i dla samych telefonów faktycznie nie ma to większego lub żadnego znaczenia. Dzięki LTE mamy osobne limity dla LTE właśnie.
Miałem okazję być na ten weekend w Warszawie i przejechać się metrem. Na całej drugiej linii metra jest obecny LTE1800 w Plusie. Sygnał jest bardzo stabilny. Wykonałem parę testów prędkości i średnio było symetryczne 30 Mb/s, choć upload miewał peak nawet 45 Mb/s. LTE w Plusie również obecne na pierwszej linii od stacji Politechnika na północ.
Ja muszę zebrać się w sobie, kupić fizyczny bilet (te z telefonów nie wpuszczają na bramach, a z dostępnością wejściówek jest ciągle problem) i zrobić testy na pierwszej linii. Plus faktycznie mógł już odpalić LTE.
Ja miałem akurat kupiony bilet na telefonie i nie miałem zbytnio problemu z uzyskaniem wejściówki. ZTM twierdzi, że na każdej głowicy stacji metra są dyspensery wejściówek. Ja wejściówki pobrałem na stacji Rondo ONZ (były schowane między dwoma biletomatami), ale widziałem też na stacji Centrum (tutaj były powieszone na jednym z biletomatów). Nie mogłem natomiast ich znaleźć na stacji Wilanowska, a to tam zacząłem swoją przejażdżkę metrem. No, ale zawsze można też skorzystać z windy.
Czyli znacznie się poprawiło. Na pierwszej wycieczce dostałem 'poradę' – pójść piechotą na… Metro Politechnika i tam są cały czas dostępne.
Oj masz niezbyt aktualne informacje. Play oferuje zasięg 2G, od dobrze ponad roku 3G, a od niedawna także LTE na niestandardowej częstotliwości 2.1GHz na całej pierwszej linii metra od kabat po młociny (no LTE nie sprawdzałem dokładnie bo piękne virgin nie pozwala się do LTE playa zalogować)
Reszta opów podobno ma zasięg w tunelach o których piszesz (marymont-młociny) i aktualnie montaż instalacji posuwa się w kierunku kabat.
Artykuł zbyt nowy już nie jest Do tego wspomina tylko sytuację na linii I – nie robiłem pomiarów jeszcze, nie bardzo mam na to czas, ani nie widzę zainteresowania. O LTE 2100 MHz wiem, ale nie udało mi się tego potwierdzić (sprzęt mam od niedawna).
No bez przesady opublikowałeś go miesiąc temu, a już ponad rok temu spokojnie można było odpalić w play neta 3g na Kabatach i dojechać do Młocin bez rozłączenia. Gadać w tunelach można było już kilka lat temu w tej sieci.
A LTE2100 P4 widziałem po wymuszeniu LTE band1 więc jest. Niestety virgin bardzo uwierają klienci, ze starą taryfą, więc LTE nie dostaną, mogę sobie co najwyżej obejrzeć.
Testowałem odcinek Centrum<->Stare Bemowo ostatnio w lutym 2014 i zrywało połączenia na każdej stacji aż do Marymontu, gdzie zaczynał się wtedy leaking cable. Na co dzień z metra nie korzystam, więc nie mam aktualnych informacji, poza tym nie wiem dlaczego, ale nawet na stronie metra nie ma aktualnego statusu instalacji komórkowych…
W pojedynkę zrobienie pełnego testu dla całego metra to robota na kilka dni (kilkanaście godzin) nie wspominając o koszcie biletów, dlatego przy nikłym zainteresowaniu w to się na razie nie bawiłem. Ale LTE 2100 MHz chcę opisać jako ciekawostkę, dlatego do metra się w tym celu wybiorę.
Stare Bemowo to okolice WATu, tu metro nie dojeżdża i raczej nie bedzie
Pewnie chodziło mi o stację, która powinna nazywać się Wolumen, a nazywa się Stare… Bielany? coś takiego. Widać, że metrem nie jeżdżę. A kosmitów, którzy zatwierdzili nazwy stacji metra niektórych na prawdę nie rozumiem. Szkoda, że pasta świętokrzyska ostatecznie nie przeszła – można by otworzyć centrum spożywców rybnych albo coś z konserwami turystycznymi
Miałem potrzebę skorzystania z neta w marcu zeszłego roku: od kabat do centrum cały czas miałem 3g, łącznie z najdłuższym tunelem politechnika centrum (był to mimo swojej starości telefon z U900) Sygnał co jakiś czas słabł, ale nic nie zrywało.
Jak będę miał trochę czasu, to zrobię pomiar i fotki instalacji.
Przedwczoraj dostałem taką odp. "Uruchomienie planujemy w 1 połowie roku", czyli d*pa..
Czyli nawet umowy nie mają, albo to dla nich nie jest priorytet – walkę o palmę pierwszeństwa już przegrali, więc nigdzie im się nie spieszy.
Pierwsza linia metra jedynym znanym mi miejscem w Polsce gdzie po modernizacji sieci Orange działa w tej sieci usługa "Cell Info". A jak jest w drugim metrze?
Cell info działa, bo to pewnie instalacja networks. Nie wymuszałem w telefonie 2G, więc nie wiem, czy jest cell info (to nie działa w 3G i LTE) na 2 linii.
A może w plusie $olorz ustawił power limit 35 giga na jedna linię metra i limit już się wyczerpał, he he
BTW nie boisz się Jakubie że cie z tymi pomiarami i zdjęciami uznają za jakiegoś terrorystę? Kilka lat temu jak byłem w wawie po zejściu do metra zrobiłem zdjęcie nadjeżdżającego wagonu i w ułamku sekundy pojawił się obok mnie chyba jakiś ochroniarz i miał wony. Charakterystyczne było to że gdyby doczepić mu ordery to wyglądał by jak ruski generał. Później znajomy zapytał się czy zauważyłem brak koszy na śmieci. Nie zwróciłem na to uwagi ale odpowiedział że służbiści tak są posrani ze strachu przed podłożeniem bomby że z peronów pousuwali kosze na śmieci.
Generalnie z tymi koszami to słusznie zrobili.
Ale fotki to sobie wszyscy walili pierwszego dnia. Policji i straży metra było mnóstwo. A póki nie robisz dziwnych akcji, to nikt się nie będzie czepiał. Siedzenie na ławeczce z komputerem nie jest specjalnie dziwne.
Czy Plus w ogóle uruchomił gdzieś LTE na jakiejkolwiek instalacji wewnętrznej? Bo u mnie w galerii handlowej była modernizowana stacja bazowa Plusa i po modernizacji jest LTE, ale tylko z sektorów na zewnątrz budynku, natomiast na instalacji wewnętrznej jest tylko GSM900 oraz UMTS2100 z HSPA+DC. Pytałem o to na Plus Forum i dostałem odpowiedź, że nie jest planowane uruchomienie LTE na instalacji wewnętrznej.
To jest pytanie do technicznych z Plusa. No i nie wiem, czy ktokolwiek to zrobił – nie wiem, czy to są ograniczenia techniczne, czy organizacyjnej.
Zapytałem się już o to na Plus Forum. http://www.plusforum.pl/viewtopic.php?f=100&t…
Zobaczymy.
No i wyszło, że "trwają rozmowy"
Czyli nic nie wiadomo. Czyżby Plus chciał wejść na gotowe i płacić mniej?
Rozmowy…chyba ludzi z Plusa z Solorzem
Zauważcie, że od końca roku prawie wszystkie inwestycje w LTE1800 są wstrzymane. Nawet w dużych miastach, a stacje (od dawna planowane pod 1800, z pozwoleniami radiowymi i budowlanymi na rozbudowę pod ten band) zamiast tego dostają sprzęt pod 800.
Forsy brak, w perspektywie opłata za pasmo z aukcji i budowa LTE800 – widać nawet na metrze muszą oszczędzać…
Zrobił, zrobił…Dużo LTE NetWorkS! indoors można spotkać np. w konurbacji górnośląskiej.
Ale np. w Bielsku-Białej nie ma nigdzie, mimo LTE na prawie wszystkich stacjach zewnętrznych (oprócz jednej stałej i jednej tymczasowej pracującej od niedawna i tylko dla T-Mobile).
Plus to lider w lejkowaniu LTE
mam 25GB z lejkiem 10Mb/s i jakoś do 35GB nic mi nie blokowali.. ale sporadycznie to przekraczam, choć miło by było mieć zapis w regulaminie po ilu GB lejek (i jaki) zadziała. PLAY to fajnie napisał, no-limit = 100GB + 2Mb/s lejek… i PRZESTAŃMY się zamartwiać o operatora, to tylko "rura" i tyle, jak nam się nie podoba, przełożymy karty sim
Problem z tymi, którzy mają umowy na 2 lata i dostają lejek po 35 GB mimo, że w PowerLTE miało być bez limitu i tego się spodziewali.
Plus może spać spokojnie. Precedens w Aero2, gdzie UKE przymknęła oko na kapcia, którego nie było w umowie, sprawia że każda umowa w tej branży może być łamana pod pretekstem "walki z nadużyciami". Takie to państwo prawa nad wisła.
Problem w tym, że umowa nie została złamana – tylko zdolni prawnicy wykorzystali luki i niejasności w zapisach przygotowanych przez przez UKE.
Jak widać Play ma bardzo duże zużycie danych, że zdecydował się na wszystkie pasma. Klienci Play byli przyzwyczajeni do korzystania z telefonów w metrze tak więc się nie ograniczają. Niby najmniejszy operator, a najwięcej robi, natomiast Plus rzekomy "lyder" LTE, a nawet w metrze zasięgu nie ma i słyszałem, że wykładał sie miejscami na 3G
gdzieś czytałem, chyba u konkurencji, iż PLAY na jeden Mhz pasma, ma największy ruch w sieci…choć szczerze, w metrze wystarczy GSM900 i UMTS900/2100, spokojnie to wystarczy do rozmowy i pooglądania "sweet foci", zapomina się iż telefon to przedłużenie komputera a nie jest zastępstwo…
W przypadku metra masz po części rację – to sprawa głównie PRowa, a nie techniczna. Ale coraz więcej ludzi "zjada" sporo pasma w czasie jazdy komunikacją – wyobraź sobie, że z 500 osób w pociągu 50 (to wcale nie jest dużo – aktualne pokolenie właśnie siedzi z twarzą w telefonie) ogląda film HD na YT i już masz problem – LTE z tym sobie świetnie poradzi.
Co do ruchu w Play – to możliwe, bo mają jedne z niższych cen i zachęcają do tego użytkowników, a do tego wcale za dużo tego pasma nie mają.
Oidp operatorzy zapewniali ze wraz z otwarciem 2 linii, sygnał wszystkich pojawi się też w tunelach 1 linii. Coś wiadomo w tej sprawie?
Na blogu Orange Jabłczyński wspominał w komentarzach, że w pierwszym półroczu mają to uruchomić.
Jeżeli operatorzy to robią, to dlaczego ja nie mam? Patrz blog orange.
Choćby dlatego: http://witamy-w-polsce.pl/uploads/06/ec0da688f7ba…
LOL, dodawałem pod ten komentarz, nie wiem czemu pod tym niżej też się to dodało.
Bombowe, ale jakże prawdziwe – w Polsce też było i to względnie niedawno.