Aero2 – krajobraz po bitwie
Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia procesu połączenia sieci Aero2 i Plus można już powiedzieć kilka słów na temat efektów tej operacji. Dla użytkowników bezpłatnego dostępu do Internetu operacja wiązała się z wymianą kart SIM, bez której dalsze korzystanie z sieci jest niemożliwe. Natomiast użytkownicy Cyfrowego Polsatu, których ta atrakcja ominęła, także mogli spotkać się z różnymi problemami.Prawdopodobnie nawet niektórzy użytkownicy Plusa zauważyć mogli pewne problemy.
Jak to zwykle bywa przy tego typu skomplikowanych procesach prawdopodobnie nie wszystko przebiegło zgodnie z planem. Z jednej strony największa wada dotychczasowych kart SIM Aero2: blokada TS11 zniknęła, ale z drugiej strony praca w roamingu sieci Plus także nastręcza problemów.
Postanowiłem zebrać wrażenia użytkowników i rozwiązania niektórych problemów. W ten sposób powstał materiał podsumowujący bieżący stan rzeczy. Wygląda na to, że prace związane z konfiguracją sieci ciągle trwają, więc sytuacja może się poprawić lub… pogorszyć.
Co się zmieniło?
Od 1 października 2012 wszyscy użytkownicy bezpłatnego dostępu do Internetu Aero2 korzystają z roamingu sieci Plus. Nadajniki Aero2 zostały włączone w struktury Plusa i nadają tylko wyróżnik tego operatora: 260-01. Dotychczasowy wyróżnik Aero2: 260-17 nie jest już nadawany i dlatego (między innymi) konieczna była wymiana kart SIM.
Wszystkie wymienione karty SIM oraz nowe karty, które wymianie nie podlegają, są pozbawione blokady TS11, która sprawiała kłopoty przede wszystkim użytkownikom telefonów i powodowała między innymi, że nie pojawiała się informacja o zasięgu sieci, a mimo to można było korzystać z Internetu.
Wszystkie inne karty są już w tej chwili bezużyteczne i jeżeli nie wymieniliśmy ich na nowe – z darmowego dostępu do Internetu nie skorzystamy.
Niestety praca w roamingu sieci Plus nie oznacza, że automatycznie zasięg Aero2 został rozszerzony na całą sieć Polkomtela: niestety nadal jesteśmy ograniczeni tylko do nadajników uruchomionych na podstawie koncesji Aero2, czyli pracujących w technologii 3G w paśmie 900 MHz. Próba zalogowania do sieci 2G albo 3G w paśmie 2100 MHz kończy się odmową rejestracji w sieci.
Co na tym zyskaliśmy?
Podstawową korzyścią z wymiany kart jest oczywiście brak blokady TS11 – teraz korzystanie z Aero2 w zgodnych telefonach nie nastręcza zwykle większych problemów. Niektóre urządzenia działają także dłużej na baterii, gdyż blokada powodowała nieprzewidziane efekty takie, jak niepotrzebne wyszukiwanie sieci i nieskuteczne próby zalogowania się do usług głosowych.
Wiele osób zauważyło, że ich urządzenia szybciej się logują do sieci, usługa często działa stabilniej, zwłaszcza w obszarach, gdzie sygnał 3G operatora był słabszy lub wcześniej go nie było, co wiąże się między innymi z uruchomieniem nowych nadajników Aero2.
Zawsze są jakieś problemy…
Niestety cała ta operacja doprowadziła sporą grupę użytkowników na skraj załamania nerwowego ze względu na efekty uboczne, które dotknęły niemałą grupę użytkowników.
Wymiana karty SIM. Pisałem o tym dużo, ale do dziś nie wszyscy abonenci Aero2 otrzymali nowe karty. A bez nowej karty nie da się już z BDI korzystać. Na szczęście operator dość sprawnie reaguje na reklamacje z tym związane i w ciągu kilku-kilkunastu dni kartę można otrzymać. Na problemy tego typu narażone są przede wszystkim osoby, które zmieniły adres zamieszkania i nie poinformowały o tym Aero2. Trudno mi jednak litować się nad osobami, które kartę postanowiły zakupić kompletnie niezgodnie z regulaminem za pośrednictwem Allegro.
Praca w roamingu. Bardzo wiele urządzeń domyślnie nie zezwala na połączenia transmisji danych w roamingu. O ile w przypadku przebywania za granicą jest to wskazane, gdyż koszty takiej zabawy bywają kosmiczne, o tyle w przypadku Aero2 roaming to stan normalny i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami mimo ostrzeżeń różnego rodzaju aplikacji. Dlatego należy w tym wypadku zawsze pozwalać na transmisję danych w roamingu – odpowiednią opcję znajdziemy w konfiguracji połączenia transmisji danych w telefonie, tablecie, czy oprogramowaniu sterującym modemem – to jeden z najczęstszych problemów użytkowników Aero2 po zmianie karty.
Jeżeli ręcznie wcześniej wybraliśmy operatora, teraz należy przywrócić automatyczny wybór, albo wybrać sieć Plus – bez tego urządzenie także może mieć trudności z zalogowaniem się do sieci.
Problem z zalogowaniem się do sieci. Pierwsze logowanie do sieci trwa teraz znacznie dłużej, niż było to wcześniej w sieci macierzystej – operator ostrzega, że może to trwać nawet kilka minut. Warto umieścić modem na czas pierwszego logowania jak najbliżej sprawdzonego nadajnika Aero2, żeby logowanie w ogóle się udało. Potem zwykle tego problemu nie ma.
Problem z siłą sygnału sieci. Wiele osób zauważyło, że sygnał sieci pogorszył się. Sytuacja jest widoczna przede wszystkim w miastach, ale nie tylko, dodatkowo nie wszędzie jest ten efekt zauważalny. Prawdopodobnie jest to związane gwałtownym zwiększeniem obciążenia sieci: bezpośrednie włączenie nadajników Aero2 w struktury Plusa spowodowało, że dotychczasowi abonenci Plusa i MVNO w tej sieci automatycznie korzystają z nadajników Aero2, jeżeli pojawi się taka potrzeba – wcześniej korzystali oni z Aero2 tylko po ręcznym wybraniu sieci. Jak pisałem wielokrotnie, w przypadku sieci 3G zwiększenie ruchu powoduje realny i dobrze zauważalny spadek zasięgu nadajnika.
Problem z pojemnością sieci. Jak wiemy, na potrzeby BDI zarezerwowanych ma być 20% zasobów sieci operatora. Po pojawieniu się dużego ruchu własnego z Plusa wiele pustych dotychczas nadajników zostało mocno obciążonych. Na składane reklamacje dotyczące szybkości działania operator potrafi odpowiedzieć, że wskazany nadajnik jest po prostu przeciążony (nie bardzo wiem jak to się ma do rezerwacji 20% zasobów i określonej w koncesji minimalnej prędkości 256 kbit/s – jako użytkownicy nie mamy możliwości potwierdzenia, że faktycznie wysycone pozostało właśnie to zarezerwowane 20% zasobów sieci).
Niestety pojedynczy 5MHz kanał UMTS należący do Aero2 nie zapewnia zbyt dużej pojemności sieci i takie problemy też mogą się pojawiać.
Niestabilna praca. Dociekliwi użytkownicy obserwujący oscylacje prędkości od 50 do 500kbit/s zauważyli, że prędkość ta zmienia się w takt przełączania modemu z trybu wysokiej wydajności HSPA (w modemach Huawei jasnoniebieska dioda i czasem informacja w programie sterującym) do trybu oszczędzania energii i pasma 3G/UMTS (dioda ciemnoniebieska). O ile normalne przełączanie się między tymi trybami nie jest niczym zaskakującym, o tyle tkwienie modemu w trybie UMTS, gdy próbujemy ściągać większą ilość danych jest nieprawidłowe.
Przyczyna tego problemu wydaje się tkwić w tym, że modem, jak każde rozsądne urządzenie komórkowe, stara się logować do najbliższego nadajnika operatora. W miastach jednak większość nadajników Plusa to maszty pracujące w paśmie 2100 MHz, które dla użytkowników Aero2 nie są dostępne. Modem próbuje więc przełączyć do takiego masztu, po czym jest odrzucany – wiąże się to albo z chwilową utratą sygnału sieci, albo z nieprawidłowym przełączaniem między trybami U<->H. Posiadacze modemów Huawei mogą spróbować wymusić pracę modemu tylko w paśmie 8 (UMTS 900 MHz) za pomocą Top NetInfo, co opisałem na forum. Niestety większość modemów innych producentów nie ma takiej opcji i trzeba polegać na automatyce i algorytmach wbudowanych w modem – tutaj zalecam zadbać o jak najlepszy sygnał sieci.
Problem z określeniem zasięgu sieci. Od czasu udostępnienia zasięgu sieci Plus dla abonentów Cyfrowego Polsatu i likwidacji map Plusa z podziałem na technologie i pasma pojawił się problem ze sprawdzeniem, gdzie dokładnie jest możliwość połączenia się z Aero2. Nie da się też tego łatwo sprawdzić za pomocą telefonu zgodnego z Aero2: sieci 260-17/PL17 nie ma już „w eterze”, a zasięg sieci Plus o niczym nam nie mówi. Jedyną w miarę pewną metodą jest użycie modemu Huawei z wymuszonym pasmem 900 MHz i sprawdzenie, czy na liście operatorów w danej lokalizacji widoczna jest sieć Plusa. O ile mamy odpowiedni modem to ryzyko zamówienia karty (20-27 PLN) jest niewielkie, o tyle przy braku odpowiedniego sprzętu ryzyko stanowczo rośnie.
Jedyne co mogę doradzić to korzystanie z map Cyfrowego Polsatu i Plusa troszkę „na czuja” – większe plamy zasięgu na pewno dotyczą sieci UMTS 900 MHz, gdyż jej zasięg jest po prostu znacznie większy, niż UMTS na częstotliwości 2100 MHz. W lokalizacjach, w których plama zasięgu jest stosunkowo niewielka możemy się spodziewać, że chodzi o nadajnik 2100 MHz. Można się posiłkować mapą rozkładu masztów operatorów serwisu btsearch.pl, jednak o nim napiszę osobno, gdyż nie jest to źródło informacji, z którego można korzystać bez pewnego doświadczenia.
Co się polepszy…
Podsumowując można powiedzieć tylko tyle – są osoby, którym teraz Aero2 działa lepiej, jest też sporo osób, dla których karta Aero2 stała się bezużyteczna (miejmy nadzieję tylko przez jakiś czas). Widać także, że ciągle trwają prace w sieci – tu i ówdzie sygnał zanika, a potem pojawia się ponownie i sieć działa lepiej (a czasem gorzej). Dodam, że nie tylko użytkownicy usługi bezpłatnej narzekają – abonenci usług komercyjnych Plusa i Cyfrowego Polsatu także spotykają się z problemami, a nawet awariami segmentów sieci, jak niedawne problemy z LTE na dużym obszarze kraju.
Mam jednak nadzieję, że działanie sieci będzie nadal się stabilizowało i wrócimy do stanu jakiej-takiej niezawodności znanej nam i cenionej przed 30 września 2012.
Tymczasem zapraszam do wypowiedzenia się w ankiecie na temat doświadczeń z działaniem sieci po zmianach z początku października 2012.
Jestem mocno zdziwiony jak mało populary jest dostęp poprzez Aero2 . Większość uważa że to jakiś przekręt, duży kant.
Dlatego ja wszystkich od czasu do czasu namawiam do przekazywania informacji wśród znajomych przy każdej okazji – i pokazywania tego, oraz tłumaczenia skąd się wzięło.
Wybacz że tak pod newsem w takiej sprawie (no bo niby od tego jest forum).
Niestety mój ukochany E173-u2 padł (wyrwane gniazdo antenowe + naprawa nie odpowiednim sprzętem). Pora na nowy modem. Prawdopodobnie będzie to E3131. Natomiast mam wątpliwości którą wersję wybrać. Docelowo modem ma pracować z routerem TP-LINK MR3220. W zasadzie u mnie problem z pasmem 2100MHz nie występuje. Pojawia się tylko problem prazcy 2G/3G ponieważ z nieznanych przyczyn E173 czasami potrafił zalogować się do EDGE Plusa. Toteż pracowałem na wymuszeniu 3G. Która wersja modemu będzie lepsza w moim przypadku? HiLink czy zwykły?
Na razie ciągle polecam zwykły E3131 – daje więcej opcji konfiguracyjnych, w tym nawet blokowanie UMTS 900 MHz.
Tak myślałem. Ale wolałem odgórnie zapytać. No nic. Pieniążki się uzbiera i do przodu. ; ) Dzięki.
U mnie zasięg beznadziejny ledwo jedna kreska sygnału, prędkość zwykle 30-70 ale czasami zdarzają się dni gdy śmiga bez problemu:) Na dłuższą metę nie da się nic robić.
z Aero korzystam od czasu do czasu raz na miesiąc a może i to nie, wiec do tej pory nie mogłem nic więcej napisać o działaniu bo zawsze działało dobrze. Od piątku w związku z tym że mój dostawca internetu robi jakaś reorganizację to byłem zmuszony podłączyć modem Huawei E3131 do Asusa-RT N16 pracujący pod kontrolą Tomato i cały weekend na tym pracować.I napiszę Wam, że bomba działa wyśmienicie.Co godzinkę nawiązanie nowego połączenia transfery cały czas około 60KB/s. Oprócz neta chodzi na tym również voip na PAP2T i tez bez problemów. Lokalizacja to Białystok z anten umieszczonych na kościele pw. św.Jadwigi. .Pozdrawiam
U mnie w centrum Krakowa 20.10.2012 nie ma sieci Aero2 a tak ładnie kiedyś to działało. Przed wymianą kart w Niepołomicach internet był teraz jest sieczka, raz jest raz prędkość jak przysłowiowa krew z nosa.
Jednym słowem TRAGEDIA
No niestety… wszystko działało doskonale [Początek ul. Dąbrowskiego, Most Teatralny, Poznań], a tu od 4-5 października koniec z zasięgiem. Myślę nad kupnem jakiejś anteny do swojego Huawei. Na tę chwilę biegam po bibliotekach, uczelniach i do pracy, żeby korzystać z internetu. Ciekawy jestem czy sygnał kiedyś wróci…
Opisz dokładniej problem – może po prostu trzeba skonfigurować modem?
w Żorach jak dam wyszukaj siec pojawia sie Aero2
"Czyli tobie stara karta ciągle działa, tak?
Pamiętaj, że ja mówię o wyróżniku, czyli kodzie 260-17, a nie nazwie "Aero2", która dzięki odpowiednie konfiguracji SIMów na niektórych urządzeniach pojawia się zamiast Plusa.
Więc jeżeli masz na liście sieci Aero2, a nie masz Plusa – to ewidentny znak, że masz do czynienia ze zwykłym maskowaniem nazwy.
Precyzyjnie można to tylko sprawdzić modemem 3G typu Huawei, który pokazuje listę sieci według kodów operatorów – jeżeli faktycznie 260-17 jest ciągle na liście, to by była bardzo interesująca sprawa i koniecznie podaj numery LAC i CID tego nadajnika. " Okej przeczytalem czyli mam odpowiedz lacze sie z telefonuy samsung galaxy gio przez apn Aero2 darmowy widocznie ten telefon maskuje sobie plusa jako Aero.
WITAM
U mnie internet z nową kartą działa,siła sygnału podobna jak na starej karcie 91%,natomiast szybkość spadła z około 500kb do ok. 300kb,ale da się wytrzymać.
Na ulotce, co dostałem z kartą AERO 2, pisze, że nadal jest włączona blokada TS 11
Blokada usług głosowych (czyli TS11) nadal jest aktywna, ale nie jest egzekwowana na poziomie kart SIM, a na poziomie HLR (czyli bazy danych użytkowników operatora) – tak jak to było w przypadku tzw. starych kart SIM.
Dzięki, narazie mam internet z mBanku do końca roku, więc nie sprawdzałem.
Czyli modem Huawei E 173u-2, będzie mi chodził bez "grzebania" w oprogramowaniu modemu.
Warszawa – wieżowiec..
przed 1 października było OK, teraz to nie da się z tego Aero korzystać
co chwila skoki, przestoje lub rozłączania -> a miało być 1 na godz. -> ciekawe co na to UOKiK?
Warszawa ale gdzie konkretnie? Ja mam taki sam problem Bemowo – lotnisko a teraz jestem na Żoliborzu i wszystko śmiga ja rakieta bez problemów. Ewidentni nadajnik Bemowo lotnisko jest zrypany…
Galeria Rembielińska – Bródno -> wokół same bloki…
właśnie rozłączyłem jedną kartę (router) to druga (w tablecie) złapała łącze -> pracują na granicy…
Jak wspomniałem w artykule – w przypadku modemów Huawei można spróbować z wymuszeniem pasma…