Aero2 – problemy z połączeniem – znowu brakuje adresów IP
Od kilkunastu dni, w godzinach szczytu telekomunikacyjnego można zaobserwować problem z nawiązaniem połączenia w Aero2. Abonenci usługi bezpłatnej nie są w stanie połączyć się za pierwszym razem i dostają różne komunikaty błędu. Po kilkukrotnym powtórzeniu (ręcznie czy też automatycznie) próby połączenia udaje się je nawiązać i wszystko działa poprawnie, aż do rozłączenia po godzinie.
Efekt jest szczególnie widoczny w przypadku niektórych routerów, gdzie nawiązanie połączenia po godzinie może wydłużyć się nie o kilka sekund, ale czasem nawet o kilka minut, a w skrajnym przypadku nawiązanie połączenia może być niemożliwe lub trwać bardzo długo.
Wygląda na to, że jest to powrót znanego nam jak zły szeląg problemu sprzed roku, gdy zabrakło adresów IP. Mimo rozszerzenia puli w kwietniu, czerwcu i listopadzie 2013, adresów zaczęło ponownie brakować.
Problem ten nie dotyczy jedynie obszarów o zwiększonym zagęszczeniu ludności czy przeciążeniu sieci – po prostu jednocześnie w ramach bezpłatnego dostępu do Internetu Aero2 może być podłączonych około 60 tysięcy kart SIM. Każda następna próbująca uzyskać połączenie dostanie odmowę od serwera DHCP (przydzielającego adresy IP).
Jedyne co może zrobić szybko operator to przydzielić nam kolejne pule adresów IP, a w dłuższej perspektywie pomyśleć o rezerwacji pul zapasowych lub całkowitej zmianie sposobu adresowania tak, aby problem rozwiązać raz na zawsze.
Dlaczego mimo braku adresów IP udaje nam się jednak połączyć w godzinach szczytu? To akurat proste – połączenia użytkowników BDI są zrywane po 60 minutach i wtedy adres IP na chwilę się zwalnia. Pierwsza osoba, która zgłosi chęć połączenia dostanie taki adres. Przy 60 tysiącach połączeń oznacza, że w ciągu sekundy średnio 16-17 osób musi wznowić połączenie – i właśnie ta rotacja umożliwia w końcu wbicie się po kilku, kilkunastu próbach.
Jednak wraz ze wzrostem liczby chętnych do skorzystania z BDI liczba oczekujących będzie coraz większa i efekt może być taki, że nawet po kilku minutach prób połączenia może nie udać się nawiązać.
Według moich szacunków potrzebnych jest teraz około 80 tysięcy adresów IP, choć przy rosnącym tempie wydawania kart SIM chętnych może być nawet 90 tysięcy w godzinach największego szczytu.
Nie rozumiem jednej kwestii.. Brak adresów IP. Ale czy jest jakiś obowiązek rozdawania publicznych adresów IP dla tej usługi? Nie można dać adresów prywatnych?
Oczywiście – T-mobile stosuje adresy prywatne dla swoich klientów. Ale grupa Polkomtela stosuje zabawę w adresy publiczne – nie bardzo wiem dlaczego (to znaczy wiem, ale to jest przy braku adresów ipv4 trudne).
A ja dalej nie rozumię: 10.0.0.0/8 by wystarczyło sparować z IMSI. No to samo im wyjdzie w logach.
Też tak sądzę, ale nie zdecydowali się – Plus cały tak działa, podobnie jak CP.
Jedyne co mogło by być problemem to zmiana całej adresacji w grupie Solorza. W końcu gateway jest adresowany jako 10.64.64.64 więc ta pula już gdzieś jest w użyciu.
O kurde ale ty piszesz artykuły takie nudne i dla dzieci. Kogo interesuje aero2 kto pracuje i kto zarabia ten kupuje full wypas internet, a ty jak nie o nowej stronie aero2 to znow, że tam fc ich zmienili logo na inne, przeciez to arty nie na poziomie ktos kto wejdzie na strone aero2 sam zobaczy, ze jest inna, ale zeby o tymn pisac? Bez przesady. Napisalbys jakis pozyteczny artykul o czyms madrym, a nie takie banialuki.
Jak jestes taki podejrzliwy do dzialan spolki aero2 to napisz co to za sklep wifipartner.pl, ktory reklamuje forum i jakis czas twoja strona, ani tam kontaktu ani informacji zdemaskuj ich napisz co to za przekret moze cos sie ciekawego dowiemy, albo napisz o pracy na alasce albo w kopalni zlota cos czego w zasadzie w necie ie ma a mozna sie dowiedziec, a ty piszesz ze aero2 zmienilo sobie kolor strony nie no nie takie arty bo ktos taki jak ja tego nie czyta chyba ze twoja stala swita dzieci, ktorym rodzice daja kiesoznkowe 55 zl miesiecznie.
"Tępy ch.." – Kapitan bomba
Nie rozumiem ani jednej z twoich uwag.
1. Przeczytałeś kawał jdtech.pl – jakby ciebie to nie interesowało, to byś na to nie marnował czasu.
2. Interesuje mnie Aero2 i usługi telekomunkacyjne, więc o tym piszę. Na polityce państw subsaharyjskich się nie znam, to nie piszę.
3. Nie bardzo rozumiem uwag odnośnie wifipartner – wszystkie dane na stronie mają (wymagane przepisami), kontakt regulamin jest. Masz z nimi jakiś problem – opisz dokładnie, chętnie poznam twoje problemy.
4. Nie jestem podejrzliwy wobec Aero2, tylko obserwuję ich działania, bo tego oczekują czytelnicy bloga.
5. Jeżeli ty tego nie czytasz (choć czytasz) to co ty tutaj robisz? Ile osób czyta bloga to kompletnie inna sprawa. Jakby nikt tego nie czytał, w ogóle bym się tym tematem nie zajmował.
Moje dziecko dostaje 10 zł miesięcznie i ja czytam takie wiadomości. Ciebie nie interesuje, nie czytaj, kup sobie full wypas i prywatnego doradcę. Nie każdego na to stać a i nie każdy ma ochotę wywalać kasę na internet. Dla kogoś kto jest laikiem komputerowym a jakies tam problemy ma takie forum, porady itp. to cenne źródło informacji, przede wszystkim napisane prostym, zrozumiałym językiem. Panie Jakubie, dzięki za pomoć.
doktur -pozycja kolankowa pod łóżkiem w psychuszce sprzyja wyłącznie twojemu pielęgniarzowi
Już nawet tutaj trole internetowe zaatakowały. Najlepsze rozwiązanie to jednak ignorować, pójdzie sobie.
no troche lipa jest teraz nie bardzo mogla sie zalogowac , zasieg jest ale hspa nie wskakiwalo
o proszę, a ja się zastanawiałam dlaczego u mnie nie działa.
Właśnie od kilku dni również zaobserwowałem ten problem, kiedy łącze się z aero po to by wysyłać wiadomości z bramki sms w moim telefonie.
solorz ostatnio wspominał żeby połączyć wszystkie sieci w jedną a znikną problemy z przeciążeniami i adresacją ip
Chyba nie do końca o to mu chodziło, ale faktycznie w kwestii LTE taka propozycja padła. Z tym, że nie byłaby korzystna dla klientów.
LTE z limitem transferu to przecież nieporozumienie jest…
Nie bardzo wiem, dlaczego tak sądzisz.
jak ktoś masę danych chce przeciągnąć przez sieć to LTE z limitem danych mija się z celem ale jeżeli ktoś potrzebuje w bardzo szybkim i krótkim czasie mieć dostęp do stron www itp. to LTE sprawuje się nieźle…
Dlatego tak uważam, że przykładowe 20Gb miesięcznego transferu można skonsumować w 7-10 dni ściągając pliki, słuchając radia czy oglądając youtube. Taki limit był wystarczający 15 lat temu kiedy internet nie był aż tak multimedialny. Druga sprawa to brak możliwości sprawdzenia w 100% czy rzeczywiście wyczerpaliśmy przyznany limit, a nie np. 60-80% co daje operatorowi możliwość nadużyć.
Reasumując : szybki internet powinien być nielimitowany. Taki jak w kablówkach. Jeżeli sprawia to problem operatorowi, to znaczy że cała ta technologia LTE jest do bani.
No ale strony www i youtube nie pochłaniają transferu mi tam 20 GB spokojnie by wystarczyło w LTE
WWW może i nie (Plus daje nawet je w abonamencie gratis czasem), ale YT to już od 200kbit/s do 10Mbit/s potrafi stale pobierać – a to jest konkretne obciążenie.
Kiedyś sprawdzałem ile transferu pochłania stream radio – około 10 godzin słuchania i 700 MB poszło
Niestety Plus zapomniał o użytkownikach na kartę , pytanie do Jakuba i gaga – dlaczego użytkownikom na kartę nie zaproponował bezpłatnego przeglądania stron WWW skoro raczej tak mocno nie obciążają łącz … odpowiedź jest prosta, polkomtel chce jak najwięcej zarobić
Kiedyś pytałem o to plusa to odpowiedział lakonicznie "Z powodów prawnych". Niestety nie zdołałem dociec co konkretnie miała na myśli osoba, która mi odpisywała.
Solorz-Żak potrzebuje kasy na spłatę długów zaciągniętych pod zakup Plusa – nie może pozwolić sobie na razie na wojnę cenową i ciągle gra główną kartą przetargową – LTE – a ma czym. 20 MHz w 1800 MHz nie ma nikt. A w zanadrzu 50 MHz w 2600 MHz.
za darmo to Wiecie co można .Ile osób dostało kartę aero 2 ?
Około 400 tysięcy – tak oceniam to na początek 2014 roku.
za 3 lata ceny modemów HSPA+ polecą na łeb, na szyję.
Ciekawsze są raczej kwestie cen urządzeń LTE.
I właśnie dlatego konieczny jest artykuł pt. kiedy najpóźniej należy sprzedać modem na którym korzysta się z aero2 żeby nie zostać z breloczkiem wartym 10-20zł.
A na jakiej podstawie chcesz ustalić ten moment, bo ja nie bardzo widzę podstawy do tego. Modem 3G kat14 będzie podstawą działania sieci 3G jeszcze wiele lat.
Jak bdi będzie nadawane jako lte to obecne modemy nie przydadzą się.
Ale do tego czasu mamy jeszcze ciągle ponad 1000 dni.
Technologia jest ok, ale żaden "bezprzewodowy przewód" nie jest z gumy i dlatego limity muszą być. Zwłaszcza w czasach multimedialnych treści w sieci. Weź pod uwagę, że te 150 Mbit/s w CP/Plusie jest dla wszystkich do podziału korzystających z danego sektora stacji bazowej – Wystarczy 10 osób ciągnących na maksa i zostaje 15 Mbit/s…
Nie tyle technologia LTE jest do bani, tylko całokształt technologii radiowych ma takie ograniczenia.
Powinno być to jednak trochę inaczej rozwiązane. Według mnie limit powinien być nie na ilość danych lecz na prędkość, np. 150Mbit/s do osiągnięcia 20GB, potem mniej (idealnie – kilka poziomów prędkości). Pobierający ogromne ilości danych w takim przypadku będą musieli się liczyć z mniejszą prędkością, a Ci pobierający sporadycznie coś więcej nwet tego nie odczują.
Limit prędkości jest w postaci lejka, ale prędkość u operatorów poza Play w lejku jest śmieszna (w Play LTE spada z 15 do 2 Mbit/s – ciekawe czy to się utrzyma). Niestety nie ma innego sposobu na to, żeby zmniejszyć obciążenie sieci – trzeba grozić użytkownikowi realnie, inaczej będzie ciągnął na maksa. Jak pisałem "eter nie jest z gumy" – 100 osób w idealnych warunkach obciążających jeden sektor stacji bazowej powoduje, że dla każdego zostaje 1,5 Mbit/s.
A czy to nie jest przypadkiem tak że łączność 3G (i wyższe) miała być realizowana w szczelinach czasowych? Czyli w danej np. mirkosekundzie aktualnie podłączony odbiornik ma całą przepustowość dla siebie.
Typowe szczeliny czasowe dotyczą technologii 2G (TDMA). W przypadku 3G mamy do czynienia z podziałem kodowym – CDMA, w którym nie ma wydzielonych chwil nadawania przyznanych dla poszczególnych stacji.
Jednak nie ma to związku z tym, ile przepustowości ma efektywnie użytkownik (stacja) dla siebie – tę mierzy się jednak uśrednioną w czasie np. jednej sekundy, a efekt finalny wynika z właściwości technologii i jej wersji.
sygnał internetowy powinien być przesyłany za pomocą lasera tak jak to robią między ziemią a księżycem
Czy możesz rozwinąć myśl dlaczego uważasz taką propozycję za niekorzystną dla klientów?
O ile pamiętam w czasach, gdy TPSA była monopolistą minuta kosztowała znacznie więcej, jakość obsługi była taka sobie, a głupie SDI/HIS załatwiało się ponad rok.
Stworzenie jakiegokolwiek monopolu (albo co gorsza oligopolu, w którym wszelka konkurencja zatrzyma się) to prosta droga do tego stanu, który przerobiły USA w postaci AT&T, czy my z TPSA.
AT&T może był drogi, ale finansował badania. W jego Bell Lab powstał Unix, C oraz C++ – kamienie milowe w historii oprogramowania. Dziś kierunek ewolucji w branży wydają się nadawać byli(?) hakerzy.
Postęp na wielką skalę i tak nigdy nie tworzą monopoliści, ale konkurencja rynkowa, a badania podstawowe – dzieją się na uniwersytetach. Multics (niedoszły rodzic Uniksa) opracowywany był także na MIT.
ale bedzie placz, jak sie skonczy darmoszka. mysle ze solorz zostanie okrzykniety pierwszym zlodziejem rp.
Rozmachu złodziejstwa Tuska i Rostowskiego jeszcze długo nikt nie osiągnie. Gierek czy Solorz to przy nich amatorzy.
Z tego co wiem, to żaden z administratorów sieci TCP/IP w Aero2 nie nazywa się ani Tusk, ani Rostowski. Nie słyszałem nic na temat tego, żeby znani politycy o tych nazwiskach interesowali się protokołami internetowymi i serwerami DHCP w szczególności. Za Gierka protokół IP był dopiero w powijakach…
Tym samym proponuję powrót do meritum.
może powinni zwiększyć limit z 20% pasma i pozwolić korzystać z zasięgu plusa, tak jak użytkownicy plusa mogą z aero2
Użytkownicy plusa płacą za korzystanie z aero2. Zapłać i ty.
Plusowi pod żadnym pozorem nie wolno oferować niczego bezpłatnie, podobnie jak innym operatorom – bez zgody UKE.
powinni przestac wydawac karty skonczy sie dziadostwo
Powinni po prostu zaprzestać istnienia tej szopki i oddać koncesje.
U mnie w okolicach Katowic ten problem trwa od około tygodnia ;/
Natomiast u mnie w samych Katowicach problem trwa od ponad roku. To co napisane w artykule + brak transmisji danych mimo nawiązania połączenia.