Aero2 i CAPTCHA – instrukcja obsługi i niedziałająca pomoc
Operator Aero2 wprowadzając kody CAPTCHA opublikował ostatecznie na swojej stronie zestaw pytań i odpowiedzi dotyczących systemu kodów wprowadzonych 1 kwietnia 2014 – w większości na podstawie napływających pytań i skarg. Uważam, że należy docenić wysiłki operatora mające na celu wyjaśnienie sposobu korzystania z jego własnych usług (w końcu nowa, wreszcie przydatna dla użytkowników strona powstała ledwie kilka miesięcy temu).
Przyjrzyjmy się interfejsowi z kodami CAPTCHA – zauważyłem, że nie wszyscy użytkownicy znają jego funkcje, a nowi korzystający mają po prostu problem ze zrozumieniem niektórych pojęć. Przy okazji ujawnimy ciekawy błąd oraz ogólną słabość interfejsu związaną z brakiem pomocy Aero2 dla klientów, którzy zaczynają swoją przygodę z BDI.
Na pierwszy rzut oka interfejs wydaje prosty. Postanowiłem jednak zaznaczyć i opisać wszystkie najważniejsze elementy:
Mamy tutaj więc do czynienia z całkiem sporą grupą przycisków, kontrolek i informacji.
Centralnym jest oczywiście kod CAPTCHA. W przypadku wykorzystywanego przez Aero2 systemy reCAPTCHA firmy Google zawsze są to dwa wyrazy, ciągi znaków lub cyfr. Jeden z nich, zwykle mniej czytelny, to wygenerowany przez systemy sprawdzające kod, który faktycznie sprawdza, czy jesteśmy człowiekiem, czy maszyną – zwykle nie jest to słowo w żadnym języku. Drugi, zwykle bardziej czytelny ciąg znaków to obraz przedstawiający fragment prawdziwego napisu: wyraz z zeskanowanej książki, zdjęcie numeru budynku widocznego z ulicy, czasem także niestety bliżej nieokreślony bazgroł.
Nasze zadanie jest proste – przepisujemy wyświetlone wyrazy do pola wpisywania kodu i naciskamy (koniecznie oddzielając je spacją) klawisz enter na klawiaturze lub klikamy przycisk Sprawdź. Jeżeli system reCAPTCHA potwierdzi, że ten bardziej nieczytelny wyraz przepisaliśmy poprawnie – przechodzimy dalej. Jeżeli jednak uzna, że się pomyliliśmy – pojawi się komunikat Niepoprawna odpowiedź w polu komunikatów i wyświetli nowy kod.
Co robimy, jeżeli bardziej zakręcony kod jest po prostu nieczytelny? Nie warto przepisywać czytelniejszej wersji – od razu kliknijmy przycisk z niebieskimi strzałkami, który wygeneruje nowy kod CAPTCHA.
Jednak osoby, które mają problemy z obsługą tego systemu mogą chcieć skorzystać z pomocy. Teoretycznie do tego służy przycisk pomocy w postaci niebieskiego znaku zapytania. Problem w tym, że w tej chwili on po prostu nie działa i to w dwójnasób.
Po pierwsze, jego kliknięcie prowadzi do… no właśnie, donikąd:
Dlaczego tak się dzieje? No cóż, to prosty błąd: to okno wyświetla stronę pod adresem http://www.google.com/recaptcha/help?c=(….)&hl=en (link z wyciętą zmienną częścią – nie działa), który jest dostępny, ale w zablokowanej na razie części internetu. Dlatego w tym oknie także zostajemy przekierowani na… stronę wpisywania kapcia.
No dobrze, ale jak już uzyskamy dostęp, to co tam znajdziemy? Sprawdziłem to:
Jeżeli już dostaniemy się do tej pomocy (po uzyskaniu dostępu do Internetu lub poprawieniu błędu przez operatora) wyświetli nam się pomoc po… angielsku. Nie zakładam tutaj złośliwości operatora (osoba wykluczona cyfrowo oczekując pomocy musi znać angielski i rozwiązać dość skomplikowaną zagadkę…) tylko prosty błąd zwłaszcza, że pomoc w języku polskim jest dostępna:
Właśnie z tej pomocy dowiadujemy się, że poza właściwą funkcją sprawdzania użytkownika, czy jest człowiekiem, reCAPTCHA wykorzystuje użytkowników jako maszyny do rozpoznawania tekstów (OCR) przy skanowaniu książek – o tym napiszę w osobnym artykule.
Wnioski
Mam nadzieję, że Aero2 poprawi w najbliższym czasie te dwa niezbyt skomplikowane błędy:
- Ustawi serwer proxy obsługujący kody CAPTCHA tak, aby jednak przepuszczał stronę pomocy.
- Poprawi URL do pomocy systemu reCAPTCHA w formularzu tak, aby na końcu znalazła się zmienna oznaczająca język polski: &hl=pl zamiast języka angielskiego.
Przy okazji uważam, że operator powinien po prostu udostępnić cały serwis aero2.pl dla użytkowników BDI podłączonych przed weryfikacją, albo chociaż pomoc dotyczącą procedury i często zadawane pytania. W tej chwili dla wielu dotychczasowych oraz nowych użytkowników sytuacja jest po prostu niejasna i nie wiedzą, czy te komunikaty są prawdziwe i pochodzące od Aero2, czy też jest to atak kolejnego wirusa.
Już kilka razy byłem także proszony o wyjaśnienie, dlaczego Aero2 wyświetla jakieś reklamy podczas korzystania z Internetu – oczywiście okazywało się, że komputer jest po prostu zawirusowany i ma zainstalowanych mnóstwo trojanów wyświetlających reklamy przy każdym skorzystaniu z Internetu, jednak także okno wpisania kodu bez dodatkowego wyjaśnienia może wzbudzać zaniepokojenie użytkowników.
Brak pomocy dostępnej w momencie nawiązywania połączenia rodzi ciągle mnóstwo pytań dotyczących choćby ostatniego komunikatu po poprawnym wpisaniu kodu:
Restartowanie nie jest powszechnie znanym pojęciem – nie występuje choćby w Słowniku Języka Polskiego PWN. Jest co prawda w Wikipedii, jednak nie oszukujmy się, od razu widać, że jest to pojęcie slangowe z branży IT. Dla przypomnienia – operatorowi chodzi o to, aby rozłączyć połączenie transmisji danych nawiązane pomiędzy modemem lub modułem komórkowym w telefonie/tablecie/routerze i ponownie nawiązać połączenie.
fajnie fajnie ale już nie tak fajnie trzeba neta żeby się dowiedzieć jak to uruchomic pysznie:) lecz pysznie się skonczylo kod zaciemnione plamami tak ze mało czytelne czasami trzeba przewinac 40 razy a ponoc wcale nie miało być utrudnione tak zekla minister z UKE i niewidziala problemy proponuje gluiej przepisac pare razy kod i się dowie ze niewlasciwie porazka z takim minsterium udrudnili do maxymum możliwość z kozystania z niby darmowego dostępu do ustępu lecz tam napis durniu zesrasz się zanim drzwi otworzysz pozdrawiam ten kraj pojebancow z PO
Ciesz się pojebańcu z PIS, że ktoś chce ci dać coś za darmo. Tylko jęczeć potraficie. Jak teraz głośno piszczy PIS, że młodzi wyjeżdżają z kraju za granice. Jestem pewny, że jak zacznie rządzić prezes, to żaden z młodych nie wyjedzie bo nie będzie mógł.
Ludzie na prawdę nie szukajcie problemów tam gdzie ich nie ma. Przy ściąganiu plików ze stron internetowych oferujących hosting plików również trzeba wpisać kod captcha. Jakoś wtedy problemu nie ma z wpisywaniem kodów. Nic więc dziwnego, że stosuje się takie sztuczki bo ludzie zamiast używać aero2 do internetu to używają go do ściągania plików i korzystania z niego jak z szerokopasmówki.
P.S. za darmo to i tak narzekają – typowe polaki cebulaki
Jesteś w błędzie. Zamówiłem darmowy internet mojej mamie. Odkąd pojawiły się kody przestała z niego korzystać ponieważ nie jest jako osoba starsza ich odczytać, przy czym nie ma zaświadczenia o niepełnosprawności. Należy znaleźć inny sposób blokowania pobierania plików o których piszesz.
Sam jesteś cebulak i to równie tępy. Wszystkie głąby – zrozumcie wreszcie – to nie jest za darmo, za to zapłaciliśmy my wszyscy, operator dostał pasmo za bezcen, zarobił na tym co najmniej setki milionów złotych, których nie zapłacił, w zamian, MY wszyscy mieliśmy dostać dostęp do internetu, ograniczony do 20% pasma obdarowanego operatora. Operatora WALI ilu jest użytkowników i co robią w necie, ponieważ założył ograniczenie na przepływ danych na 20% pasma. Zrozumcie w końcu idee p. solo…, tu może chodzić tylko i wyłącznie o to by dawać w ramach podpisanych zobowiązań jak najmniej, i to mu się udało w 100%. Kasiora została w kieszeni, "darmowy" ( za setki milionów zł) internet przecież jest, a leszcze zostali wydy…ni.
Pieprzycie Hipolicie… Mam świetny wzrok, a dziś wybierałem czytelny ciąg znaków chyba z 5 minut… Jeśli "darmowy" Internet miał wspomóc osoby wykluczone cyfrowo, to ja dziękuję za takie rozwiązanie… A gdzie tu captcha głosowe dla osób ociemniałych? Powinni im się dobrać do tyłka za takie praktyki…
28.04.2014r. Dziadek 65 i okulary +4. Mam wątpliwości czy nawet po wpisaniu kapcia Aero 2 się włączy. Od 2 dni połączenie nie jest dla mnie możliwe. Od klikania czekając na nowe czytelne kapcie rozbolała mnie ręka (30 razy). Chciałbym aby tym wynalazcom od pogiętych liter z kleksem klikało tak w kręgosłupie cały czas. Ma MNa DzI e JĘ żE Ślo Gi ChT rOFI.
Na początku te obrazki dało się odczytać. Ale teraz niestety są nieczytelne!! nie mam wady wzroku ani nic podobnego, poprostu nie mogę rozszyfrować co tam piszę bo tak jest nabazgrolone. Straciłem ostatnio 10 min żeby się zalogować a potrzebowałem skorzystać 5 min żeby pocztę sprawdzić. To śmieszne jest jak ludzi w bambuko robią. Miało być dla każdego a nie wierze że jakaś starsza osoba sobie poradzi z tymi obrazkami jeżeli są one tak nieczytelne.
Całkowicie się z zgadzam. Obrazki są zbyt trudne dla normalnej osoby do odczytania i skutecznie uniemożliwiają korzystanie z internetu który przecież jest finansowany z naszych podatków.
Jak się Wam to nie podoba to piszcie skargi, to bardziej skuteczna broń niż samo niezadowolenie.
Wszystkich do tego namawiam.
mam 33 lata wzrok na medal do jasnej cholery i tylko raz kilka tygodni temu wpisalem kapica poprawnie teraz to wogole nie potrafię trafic porazka gdzie jest uokik
Ale czy pomaga to? http://jdtech.pl/2014/03/modemy-usb-do-lte-lista-…