Aero2 raport – podsumowanie sytuacji – 1 marca 2015
Co jakiś czas jestem proszony o wyjaśnienie aktualnej sytuacji w Aero2. Postanowiłem przygotować krótki raport, który opisze bieżącą sytuację i działanie darmowego internetu w Aero2. Raport taki będę pewnie publikował raz na jakiś czas tak, aby zawsze można było dowiedzieć się, czy i jak można korzystać z BDI i co ostatnio działo się z usługą bezpłatną, jeżeli ma to wpływ na jej działanie.
W skrócie: Bezpłatny Dostęp do Internetu działa poprawnie, brak ogólnopolskich awarii, usługa tymczasowo działa w technologii 2G i 3G w sieci Plus, zasięg obejmuje prawie całą Polskę, nie ma problemu z wydawaniem i zwrotem kart, nadal nie działa sieć Aero2 LTE i w związku z tym jest zagrożenie wyłączeniem w bliżej nieokreślonej przyszłości, system CAPTCHA działa poprawnie (niepełnosprawni mogą wnioskować o jego wyłączenie), usługa Aero2 mini także działa.
Szczegółowe informacje w dalszej części artykułu.
Bezpłatny Dostęp do Internetu działa poprawnie
Usługa nie miała ostatnio żadnych istotnych awarii. Zasięg obejmuje prawie całą Polskę. Prędkość maksymalna bez zmian i zgodnie z regulaminem nie przekracza 512 kbit/s pobierania i 256 kbit/s wysyłania. Po przeliczeniu na kbajt jest to odpowiednio 64 i 32 kbajt/s (celowo unikam oznaczeń kb i kB, aby uniknąć niejasności).
Zasady działania także nie zmieniły się i co 60 minut korzystania z sieci musimy wpisać kod CAPTCHA, a następnie zresetować połączenie. Osoby niepełnosprawne, mające problem ze wzrokiem mogą wnioskować o wyłączenie kodów. Dostępne są aplikacje ułatwiające korzystanie z usługi (dla Windows i Android) jak i rozszerzenia do niektórych routerów (OpenWRT/Gargoyle).
Operator nie ma prawa pobierać od nas żadnych opłat sam z siebie, nawet po zakończeniu świadczenia usługi. Możemy tylko dobrowolnie, dodatkowo wykupić usługę komercyjną Aero2 mini.
BDI działa nie tylko w UMTS 900 MHz, ale także 2G i UMTS 2100 MHz
Z niewiadomych przyczyn karty SIM Aero2 logują się nie tylko do określonych regulaminem stacji bazowych Aero2 pracujących w technologii 3G w paśmie 900 MHz, ale od jakiegoś czasu logują się do wszystkich BTSów operatora Plus działających w 2G i 3G. Nie są wpuszczane do sieci LTE. Może to powodować problemy, gdy karta zaloguje się do sieci 2G – warto wymusić pracę tylko w 3G, a czasem wskazane może być wymuszenie pracy tylko w UMTS 900 MHz. Więcej informacji.
Biuro Obsługi Korzystającego w Rzeszowie działa sprawnie
Nie ma problemu z zamawianiem kart, ich zwrotem, ani uzyskaniem podstawowej pomocy. Od czasu przeniesienia BOK do Rzeszowa biuro działa dobrze, a dodatkowo zapewnia wsparcie dla usługi komercyjnej Aero2 mini pozwalającej na tymczasowe wyłączenie kodów CAPTCHA i przerywania sesji co godzinę. Koszty zamówienia karty nie zmieniły się i wynoszą jednorazowo 20+7 PLN. Przy zwrocie karty możemy odzyskać 18,50.
Sieć Aero2 LTE ciągle nie działa i ryzyko wyłączenia BDI
Głównym zadaniem Aero2, związanym z koncesją zobowiązującą operatora do świadczenia BDI, jest zbudowanie sieci Aero2 w technologii LTE TDD w paśmie 2600 MHz. Sieć do dzisiaj nie powstała i prawdopodobnie żaden z BTSów w 120 zadeklarowanych lokalizacjach w kraju nie działa. Dlatego nadal nie ma sensu zakupu sprzętu dla tej technologii.
Jednocześnie Aero2 nie spełniło wymogu związanego z terminem uruchomienia tej sieci, a ryzyko utraty tej koncesji już rozliczyło w bilansie firmy. Oznacza to, że firma poważnie bierze pod uwagę to, że może utracić koncesję. Wraz z utratą koncesji zniknie obowiązek świadczenia dostępu do Internetu za darmo. W tej chwili jednak nic nie zostało przesądzone – UKE nie zakończyło kontroli w Aero2, nie wiadomo jaka będzie decyzja UKE (operator może dogadać się z regulatorem rynku). Nawet po utracie koncesji Aero2 może nadal świadczyć BDI na zmodyfikowanych, bardziej rynkowych zasadach, na co wskazywać może udostępnienie dodatkowych pasm oraz uruchomienie usługi Aero2 mini.
Czy macie jeszcze jakieś pytania w kwestii bieżącego statusu BDI Aero2? Czy taki okresowy raport powinien zawierać jakieś dodatkowe informacje?
A czy to ma wpływ na aero? http://www.dobreprogramy.pl/Polkomtel-nie-chce-li…
Na Aero2 jako takie nie. Na posiadane przez nich pasmo 800 MHz – tak. Chcą współpracować, ale nie chcą wydawać kasy
wydaje się że cała koncepcja licytacji i zakupu pasm przez operatorów jest mocno archaiczna. Pasma powinny być przydzielane nie operatorom, ale inwestorowi tworzącemu infrastrukturę, która potem byłaby do wynajęcia przez operatorów.
Tu chodzi o dwie rzeczy: konkurencję (jeden operator infrastrukturalny to niestety brak konkurencji i wysokie ceny), a aukcja ma dodatkowo zapewnić większe wpływy do budżetu. Jak kogoś stać na wygranie, to raczej też go stać na budowę sieci.
I właśnie aukcję uznaje się (nie wiem czy słusznie) za nowocześniejszą i bardziej przejrzystą, niż przetarg.
Przecież i tak w praktyce operatorzy się dogadują i część infrastruktury budują (i korzystają z niej) wspólnie – czy to nie zmowa, mafia oraz brak konkurencji?
Wszelkie dogadywanie się zachodzi oficjalnie – patrz NetWorks! jako inicjatywa Orange i T-Mobile – mają pełną zgodę UOKiKu i UKE.
A to, że czasem na jednym maszcie/kominie wiszą instalacje kilku opów, to kwestia często techniczna – ale instalacje (anteny, falowody, urządzenia – wszystko jest oddzielne).
Proszę pisać właściwe jednostki jak bajty i megabajty a nie jakieś dziwne abstrakcje!
Właściwymi jednostkami są mebibajty (Mib) i kibibajty (Kib)- ale są zbyt mało znane dla normalnych ludzi. pisanie kilobajt na sekundę za każdym razem też jest po porostu zbyt długie. Znowu kb/s i kB/s zbyt często wzbudzają niejasności. Stąd kbit/s i kbajt/s – czytelne, zrozumiałe i skrótowe.
http://www.telepolis.pl/wiadomosci/midas-rozpoczy…
tu ktoś wspomniał o działającym LTE800 koło poznania. Coś słyszałeś Jakubie na ten temat?
Nie mam nikogo znajomego z poznania ze sprzętem i wiedzą na ten temat. Testy wykonywali już dawno, czekam na uruchomienie czegoś w Warszawie. Informacje z wnętrza Midasa – o kolejnych przekładkach z kieszeni do kieszeni wskazują na możliwość uruchomienia 800 MHz, ale niczego dla nas istotnego nie wnoszą poza tym, że ponownie "użyli" marki Aero2.
Czy autor mógłby cokolwiek przybliżyć, na jakiej podstawie twierdzi, że: "wraz z utratą koncesji zniknie obowiązek świadczenia dostępu do Internetu za darmo". Jest mnóstwo analogicznych konstrukcji, gdzie odebranie praw nie zwalnia z zobowiązań, np: z odbieraniem praw rodzicielskich i obowiązkiem alimentacyjnym.
Na podstawie:
1. Treści koncesji – operator dostaje częstotliwość i zobowiązuje się do…. między innymi budowy sieci i świadczenia BDI. Nie wyobrażam sobie, żeby po odebraniu koncesji nadal można było zmuszać operatora do zapewnienia zasięgu dla nieposiadanego pasma, tak jak nie wyobrażam sobie, żeby musieli świadczyć inne powiązane z uzyskaniem częstotliwości obowiązki.
2. Nawet regulamin BDI przewiduje sytuację utraty koncesji.
Ad.1. Zatem jest to tylko Twoja nadinterpretacja. Bez znajomości całej umowy przyznania częstotliwości nie można twierdzić, że świadczenie BDI jest powiązane z utrzymaniem koncesji, a nie z samym przyznaniem koncesji. Odebranie koncesji równie dobrze mogłoby zobowiązywać operatora do przedłużenia świadczenia BDI o okres ustalony dla LTE- co swoją drogą całkiem pasuje do ostatniego przedłużenia.
Ad.2. W regulaminie jest wprawdzie notka o utracie uprawnień operatora, ale nie dotyczy to tej koncesji.
Umowa jest znana – to transakcja wiązana.
Regulamin punkt 11.2.3 nie pozostawia żadnych złudzeń: "Operator jest uprawniony do dezaktywacji Karty SIM w przypadku: zmiany lub wygaśnięcia decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej określającej zobowiązanie do udostępniania Bezpłatnego Dostępu"
"jest uprawniony" ale nie zobowiązany. Czyli aero mini będzie sobie mogło hulać na tych SIM-ach jeśli operator nie zechce skorzystać z uprawnienia?
Zgodnie z regulaminem – według mnie Aero2 mini nie może działać bez BDI.
Wspomniany cytat dotyczy decyzji ws zobowiązania, a nie decyzji ws. praw, więc racz zauważyć, że ta "oczywistość" ma defekt logiczny. Można tu ewentualnie doszukiwać się ukrytych treści w prawdopodobieństwie, że w okolicy tej koncesji i BDI, decyzja była tylko jedna, ale tak czy inaczej ten regulamin to tylko sezonowe ogłoszenie Aero2, które ma najwyżej znaczenie porządkowe dla relacji użytkownik-operator.
Sam fakt "transakcji wiązanej" nijak nie wyklucza różnic w przedziałach czasowych koncesji i BDI..
Czy Ty znasz tekst umowy, czy tylko czyjąś jej interpretację?
http://www.uke.gov.pl/rezerwacja-czestotliwosci-d…
Ja jestem ciekaw czy w razie utraty koncesji zostanie też wyłączone bdi mini odpłatne? Jakoś bazę klientów będą chcieli zagospodarować.
Zgodnie z aktualnym regulaminem nie będzie jak wykupić usługi płatnej nie mają bezpłatnej.
gdy wyłączą BDI to regulaminy też stracą aktualność chyba?
W regulaminie BDI jest punkt, który zwalnia operatora z odpowiedzialności za dalsze świadczenie usługi w przypadku utraty koncesji.
Chciałbym kiedyś przeczytać raport o działaniu Aero2 w różnych miejscach kraju w godzinach szczytu i nie tylko…
Nie objadę kraju, ale z kilku miejsc pomiary mogę zrobić. Problem w tym, że zawsze mam wyniki bliskie maksymalnym – tylko kilka miejsc wskazywało na istotne problemy w godzinach szczytu.
Dobre i to
A moja Mama (64-letnia seniorka) tak skomentowała włączenie captcha w Aero: http://jbzd.pl/obr/241046/zodyn
Oddałem Mamie nieopatrznie kupiony Power LTE od Minusa (ten niby bezlimit – hehe) i moja Staruszka teraz hejtuje na fb bez przycięć – tadam!!
LOL
Ważne jest czy Aero chce nadal działać i świadczyć tą usługę. Bo jak nie to jest wielce prawdopodobne że urząd się przychyli i odbierze im koncesję Szkoda że jasno nie informują gdyż koszt zamówienia karty + zakup modemu to ok 200 zł. U mnie ten net działa dość dobrze, i po przerwie do niego wracam, mogliby oblepić stronę z captcha reklamami to by mieli trochę zwrotu, mnie to by wcale nie przeszkadzało, byle reklamy nie były zbyt nachalne i przeszkadzające, nie myślą.
Niestety tego Aero2 ci w prost nie powie. Koszt faktyczny karty to 1,5 PLN + wysyłka i odsyłka papierów i karty. Sprzęt do Aero2 zadziała potem z każdą inną siecią, coraz więcej osób ma już teraz wystarczający sprzęt do tego. A reklama wokół kapcia jest na tyle dyskusyjna, że mało spodziewam się chętnych.
A co jeśli ktoś nie ma konta bankowego? Wiele starszych osób nie ma konta i musieliby sobie zakładać żeby dostać zwrot depozytu. Różne są sytuacje. A modem też jakby ktoś miał zamiar wziąć zwykły net stacjonarny staje się zbędnikiem. Mam w domu modem który był zamawiany pod konkretny net i teraz leży w pudle od 2 lat nieużywany. Za kolejne dwa lata to już będzie zabytek.
Faktycznie zamówić można było bez konta (np. bardzo droga wpłata na poczcie), ale kont nie ma mniejszość według mnie. A osobom, którym ktoś pomógł – można ich poprosić ponownie o pomoc – młodsi zwykle częściej mają konta.
Co do sprzętu – nawet ten sprzed 2 lat działa świetnie z innymi operatorami.
To jest jakaś myśl – dosypać reklam na ekranie startowym, wtedy cały interes będzie dla Aero bardziej opłacalny. Tylko że z tych reklam nie da się nigdzie przejść, więc chętnych na taką powierzchnię trudno będzie znaleźć.
Jednostki można by zapisywać jako Kib i KiB – bardziej jednoznaczne. No, chyba że prędkość do 512kb, czyli 64kB, czyli 62.5KiB.
Kibi i Mebi mało kto używa mimo, że są oficjalnie uznane. I tak, tutaj chodzi właśnie o te wyróżniki. Ale w uwadze w treści chodziło mi o problem z rozróżnieniem b i B – zbyt dużo z tym wątpliwości, dlatego zawsze piszę bajt i bit, zamiast b i B.
Jakie niejasności? Nie odróżniasz małych liter od dużych? Żenada.
Ja odróżniam, ale ja siedzę w temacie. Ale wyjdź na ulicę i przepytaj 20 przechodniów, które b/B jest które. I wiedząc to (oraz mając "bogate" doświadczenia na forach) trzymam się tego sposobu pisania, żeby nikt nie miał wątpliwości. I o osobach, których niuanse bit/bajt nie interesują nie mówią, że to żałosne, tylko staram się im pomagać i tłumaczyć.
Żałosne natomiast jest to, jak specjaliści manipulują ludźmi. Zaczyna się od megabajtów i megabitów, przez rozmiary dysków twardych, aż po wydajności sieci WiFi (dlaczego standard N ma 300 Mbit/s, jak przesłać się da najwyżej 20-30 Mbit/s? I łączy się z komputerem najwyżej na 72 Mbit/s? – to typowe pytania, które dostaję).
powinni podawać wszystko w Kilobajtach np. aero2 ma 512kb/s powinni podać realną max prędkość 64 Kb/s i tak powinni wszyscy robić ja też nie lubie kilobitów
I o tym właśnie mówiłem.
kb/s = kilobit
kB/s – kilobajt…
dlatego piszę zawsze kbajt i kbit.
K duże jako przedrostek – nie występuje, no chyba, że jako skrót organizacji JEDEC dla Ki – kibi.
tak jest ! zgadzam się z tym na 100%
Aero2 u mnie tak kiepsko chodzi że zdecydowałem się na zakup LTE od T-MOBILE z limitem miesięcznym 16GB z modemem, abonament 24,99. Śmiga aż miło, nie przycina, nie ma zaniku sygnału. Aero2 doprowadziło mnie do szewskiej pasji, chcesz wysłać przelew a tu sygnał zanikł. lokalizacja Ostrów Wlkp.
16 GB to 3,5 dnia transferu w Aero2… i nie za darmo… ale przynajmniej za ten płatny ktoś odpowiada.
To u mnie było kiedyś normą, ale po pamiętnej wymianie kart sim, problem znikł. Teraz mam tylko kosmiczne opóźnienia
u mnie w Gdańsku (duże osiedle mieszkaniowe) niestety też aero muli niesamowicie. W zasadzie użyteczne jest tylko w godzinach "mocno niecodziennych" – bardzo wczesnym rankiem, późną nocą itp.
W ciągu dnia prędkość spada do 1-2 Kbajta/s.
Trzeba będzie się przeprosić z orange free albo pomyśleć o jakimś playu… niestety chyba aero stało się trochę zbyt popularne…
U mnie w Lesznie tak samo jak w Gdańsku, ale co ciekawe na próbę wykupiłem pakiet mini i aero2 odżyło przez cały czas prędkości trzymały się zgodnie z ofertą. Coś mi się wydaje. że specjalnie w dzień przycinają aby ludzie wykupywali pakiety.
A może jednak jest tylu chętnych (ponad 8 osób na sektor stacji bazowej), że 20% nie wystarcza?
Nie chodzi o to że popularne, tylko w tym czasie Plus zabiera pasmo od Aero2 tak to wygląda…