Aero2 w 2015 roku – podsumowanie
Postanowiłem zebrać najważniejsze wydarzenia 2015 roku, które dotyczą użytkowników Aero2: zarówno tych korzystających z pakietów bezpłatnych, jak i komercyjnych, którzy postanowili zakupić pakiet płatny.
Wydarzeń było sporo. Jak zawsze część była dla nas korzystna, a część pogorszyła warunki działania usługi. Tak czy inaczej usługa nadal działa, ciągle można zamawiać karty SIM, a zasięg obejmuje już prawie całą powierzchnię Polski.
Zapraszam do zapoznania się z małym kalendarium podsumowującym rok 2015.
Z dużą radością przyjąłem wiadomość, że Aero2 uzyskało (negatywną) nagrodę Głuchy Telefon Telepolis za rok 2014 za… wprowadzenie kodów CAPTCHA. Być może trochę się do tego przyczyniłem zapraszając do głosowania za pośrednictwem bloga. Jeszcze bardziej rozbawiła mnie informacja, że Aero2 postanowiło odebrać nagrodę, dołączając do wąskiego grona firm, które zdecydowały się na ten krok (większość nagrody nie odbiera).
Pierwszym dużym wydarzeniem technicznym było udostępnienie pasma UMTS 2100 MHz oraz technologii 2G sieci Plus dla wszystkich użytkowników Aero2. Spowodowało to pewne perturbacje, jednak dzięki tej operacji zasięg BDI poprawił się, a w niektórych miejscach mogło nastąpić przyspieszenie działania usługi.
W lutym dowiedzieliśmy się, że NFI Midas, właściciel Aero2, spisał na straty koncesję na LTE 2600 MHz (pasmo 38). Wiąże się to z brakiem uruchomienia sieci w tej technologii, co miało nastąpić najpóźniej do końca 2014. Minął już rok od tej chwili i UKE w zasadzie nie zrobiło nic w tej sprawie, a ma prawo nawet do odebrania tej koncesji.
W marcu Aero2 przeniosło się z ul. Lwowskiej na ul. Stanów Zjednoczonych 61A. Jednak zdecydowanie ważniejszą sprawą było wdrożenie NATu dla użytkowników BDI. O ile samo użycie tego rozwiązania nie powinno być problematyczne, o tyle w Aero2 pojawiło się mnóstwo problemów związanych traktowaniem większości użytkowników jako źródła spamu i niebezpiecznego ruchu. problemy te trwają do dziś. W marcu także wprowadzone zostały pakiety płatne Max, dzięki którym użytkownicy BDI mogli przeskoczyć z prędkości 512 kbit/s na 3 Mbit/s, odpowiednio słono za to płacąc.
W kwietniu Aero2 zrezygnowało z kolejnego utrudnienia, jakim była konieczność resetowania połączenia (rozłącz/połącz) po wpisaniu kodu CAPTCHA. Wprowadzona została także zachęta do korzystania z pakietów płatnych w postaci pakietu testowego, z którego można skorzystać tylko raz na każdej karcie SIM. Tak zostało do dziś mimo znacznego poprawienia parametrów tego pakietu.
W maju rozpocząłem stałą aktualizację tabelki z mapą pakietów oferowanych przez Aero2 - jest ich coraz więcej i dzięki temu można wybrać ten, który jest dla nas najbardziej opłacalny. Od tamtego czasu tabele edytowałem wiele razy, a pod nią dodałem też historię zmian. W czerwcu po raz kolejny wyjaśniałem też, że z Aero2 BDI można korzystać tylko na terytorium Polski.
W wakacje zaczęło się pojawiać sporo informacji o problemach z działaniem sieci Aero2 oraz zanikach sygnału - te problemy pojawiają się lokalnie do dziś i wygląda na to, że wiąże się to z modernizacją sieci. Czasem użytkownicy tracą kontakt z siecią 3G i męczą się ze skrajnie małymi prędkościami 2G. Zwykle jednak problem znika po kilku dniach.
Wakacje przyniosły także informację o rozszerzeniu reklamy pakietów płatnych na same karty SIM wysyłane przez Aero2, poprawie parametrów pakietu testowego i dodaniu kolejnych pakietów płatnych – prędkość została podwyższona do 5 Mbit/s.
We wrześniu pokazałem, że karty SIM Aero2 są traktowane w sieci gorzej, niż inni abonenci Plusa. Wrócił także fanpage Aero2 na Facebooku, który zniknął z sieci na początku roku.
W październiku Aero2 po raz kolejny zamieszało w pakietach płatnych – zlikwidowano limity prędkości, dodano LTE w pakietach MAX i pojawiły się dziwne pakiety z limitem dziennym MAX2.
W listopadzie kolejna dobra wiadomość, nie trzeba już chodzić na pocztę i wysyłać oryginałów dokumentów, żeby zamówić kartę SIM – wszystko można załatwić przez internet. Musimy tylko zaczekać na przysłanie karty listem poleconym z Rzeszowa.
W grudniu wisienka na torcie – wprowadzono Pakiety Wysokich Lotów, które jako pierwsze w historii zaryzykowałem i nazwałem opłacalnymi 1 GB za 1 PLN to niezła cena, choć trzeba ich kupić od razu 30 i wykorzystać w 30 dni.
Działo się
Jak widać rok obfitował w wydarzenia pozytywne (udostępnienie całej sieci Plus, a nie tylko UMTS 900 MHz, ułatwione zamawianie kart, opłacalne pakiety), jak i w negatywne (wprowadzenie NAT, problemy z siecią).
Co nam przyniesie 2016 rok?
Przede wszystkim czekamy na działania UKE (lub następcy tego urzędu) i p. Streżyńskiej w związku z brakiem wypełniania obowiązków koncesyjnych Aero2 w kwestii sieci LTE 2600 MHz TDD. Według mnie możliwe jest, że wynegocjowane zostanie kolejne wydłużenie tego okresu przy wydłużeniu także obowiązku świadczenia usługi bezpłatnej.
To jest wprost żenujące, prawie pół dnia nie mówiąc o wieczorze prędkość DL w Aero2 jest na poziomie tego z BDI. Natomiast prędkości uploadu są wręcz jak dla mnie kosmiczne. Nadajnik UMTS900, ale nie widzę żeby reklamacja coś dała, i szczerze słabo widzę sens zakupu płatnej usługi, bo jestem na pakiecie testowym teraz…
Oto wynik: http://www.speedtest.net/my-result/5063454411
Zupełnie mnie to nie zaskakuje – po to jest test, żeby upewnić się, że sieć wyrabia w danej lokalizacji. Jeżeli jest LTE, to wtedy zwykle ma to sens. Ale w 3G – nie bardzo.
Hmm, czyżby kosztem Aero2 odciążany był wieczorami Plus?
Prawie 3Mbps uploadu to bardzo dużo, wręcz niepotrzebnie dużo, i zastanawiams ię czy oni mogą coś z tym zrobić technicznie, kto z uploadu tak często korzysta?
Rozumiem, że nie orientujesz się, że sieć jest prawie symetryczna – na potrzeby wysyłania i odbierania danych jest tyle samo MHz (technologia FDD), prędkość jest prawie taka sama w obie strony (upload jest jednak mniejszy). Natomiast ludzie – jak to zwykle bywa – częściej ściągają, niż wysyłają dane. I stąd takie wyniki. To NORMA, a nie wyjątek. I nie, nie da się tego prosto zmienić – technologia FDD tak działa.
Plus generalnie lepiej działa, raz nawet w nocy było prawie DL 10Mbps.
Ponieważ nie chciałam podpisywać żadnej umowy na internet, a nadajnik Plusa/Aero jest stosunkowo blisko – wróciłam po rocznej przerwie do Aero2. Oferta płatna ok. Ale faktycznie transfer wieczorem do wczoraj był koszmarny. Nawet spadał do 0,15. Wczoraj coś się zmieniło. Mam nadzieję, że na zawsze, bo nawet prędkość pobierania jest ponad 10 mega! Wieczorem 6.
Sąsiedzi mają internet z Plusa i też takie niskie transfery mieli.
Jestem teraz zachwycona
Bo Katarzyna robi kryptoreklamę, zero konkretów tylko ogólniki.
Pani Katarzyna to pracownica Aero2.
Czyli wg ciebie raportowanie dobrych informacji to zawsze współpraca z "przeciwnikiem"? Nie przesadzajmy. U mnie też się akurat Plus poprawił (pakietów Aero2 nie testowałem ostatnio).
Prawdopodobnie poprawili konfigurację stacji bazowej – lepsze łącze dosyłowe, więcej pasma itd. Dobra informacja.
Nie jestem pracownicą Aero. Nie uprawiam kryptoreklamy. Jestem już emerytką, mieszkam w tzw. Nowym Mieście Zielonej Górze, nie mam szans na internet po kablu. Aero używałam ponad rok, potem kupowałam pakiety-startery na Allegro z Plusa, potem miałam umowę z Orange. Słowo daję , ale od wczoraj mam naprawdę super transfer. W tej chwili 5,91 Mbps / 0,37 Mbps.
Jak kupiłam pakiet 30GB kilkakrotnie pisałam reklamacje do Aero, ale mnie zbywali tekstem o konfiguracji itd… Nic nie zmieniałam, kończę już drugi pakiet 30 GB i dopiero teraz internet hula. No i naprawdę mnie to cieszy Może i Ty doczekasz się lepszych transferów… I proszę, nie obrażaj mnie.
W sumie masz rację, nazwac kogoś pracownikiem Aero2 to dla niektóych obraza.
Ake to o niczym nie świadczy, musisz zaobserowować w dłuższym okresie czasu czy przez cały dzień jest lepiej.
Jak się popsuje, to dam znać. Od wczoraj rana śmiga zadowalająco. Co będzie dalej-zobaczymy. Jak używałam tych pakietów z Plusa przed rokiem, też nie było źle. Ale ten miesiąc na Aero to beznadzieja. Prawie jak z Orange. No i najgorzej wieczorem – 0,15 / 2.
Mnie obraża posądzanie o kryptoreklamę. Praca dla Aero nie jest czymś dyskwalifikującym. No ale nie pracuję.
No i się popsuło;/ A było tak pięknie.
Już w nocy było ponad 4 Mb/s – poprzedniej ponad 11. Teraz 0,43.
Wczoraj chyba coś grzebali, bo kilka razy w ciągu dnia na kilkanaście sek były przerwy w necie. No a teraz znowu muli.
http://wpolityce.pl/m/gospodarka/279967-netnet-wy…
Net net to znajomek naszego Solorza
To taka sama spółka, jak Aero2 – wszytko w rodzinie.
I dalej nie wiemy kto co będzie miał w LTE. ciągle nie mam o czym pisać.
Nowy rząd powinien ich przycisnąć – nowa koncesja i większa prędkość!
Prędkość – nie ma szans, ale przedłużenie – czemu nie.
Dziala wam https://moje.aero2.pl/ ?
maja przerwe techniczna
Zapowiadali prace na serwisie. I tak jest
Zakupiłem pakiet "first class" aby przetestować i przekonać się czy warto.. Chodzi głównie o prędkości, i tak rano było to (podaję tylko download) 2.6 MB/s, wieczorem (godzina 18) to 0,68 MB/s, prawie noc (g. 23) 4,22 MB/s. raczej to nie jest to , co sugeruje nazwa pakietu, ale brak kapcia, znośna prędkość i 30 GB powodują, że nie żałuję tych pieniędzy. Widać gołym okiem, klienci Aero w sieci Polkomtela to najniższy priorytet. Korzystałem z ich oferty na kartę i prędkości nieporównywalne. Dodam tylko, mieszkam na wsi do BTS ok 3,5 Km.
Żeby wiedzieć, czy masz niższy prio musisz wziąć starter Plusa i zrobić test w tym samym miejscu. Bardzo możliwe, że wyniki będą równie marne.
Nie, korzystałem z Plusa na kartę do ściągania "tłuściejszych" plików i prędkości znacznie większe, nie mówiąc o "wpuszczeniu" do sieci, trzy mrugnięcia na zielono i czwarte już na niebiesko (w Aero piętnaście). Ostatnio korzystałem z Tmobile osiągi jeszcze lepsze , choć ta sama odległość i technologia. Niestety, o LTE mogę pomarzyć. Jak przypomnę sobie swoja przygodę z internetem, modem 56k i prędkość rzędu 20kb/s (PCM na linii telefonicznej i o neostradzie mogłem pomarzyć), i ile mnie to kosztowało (nie tylko pieniędzy), nie narzekam.
Czas wpuszczenia do sieci w Aero2 wynika głównie z tego, że to praca w roamingu.
Co do historii – no ja też miałem "przyjemność" siedzenia na pierwszych łączach modemowych (jeszcze przed tpsa 0202122) i zaczynałem od 14400. Mnóstwo czasu przesiedziałem na SDI/HIS – 115200 symetryczne. Dopiero potem doszła neostrada i internetDSL i walka z dwoma łączami. Po czym się okazało, że wyniesienie serwera do OVH wyszło taniej No a potem to już 100 Mbit/s w UPC… A teraz siedzę na RBM DIL – czekam na światłowód Orange.
Dziś sprawdziłem, jestem w zasięgu LTE ale Orange, do BTS aż 10 km, bez anteny będzie działać słabo albo w ogóle, nie zamierzam inwestować w nowy złom. To co mam zupełnie mi wystarczy. Zgłosiłem do Aero postulat o pakiet "pośrodku" czyli ok 10Gb, zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeśli chodzi o światłowód to już jest na terenie ale tylko w centrum Gminy. Koszty rozciągnięcia po wszystkich wsiach za wysokie.
A może tak spróbujemy petycję napisać. Do UKE albo bezpośrednio do rządu.
Udało się z sześciolatkami, udało się z obroną lasów przed sprzedażą, to może i nasz internet przepchniemy?
Proponuję postulaty:
1. Likwidację captcha
2. Podwojenie przepustowości Aero2
Może przez stronę citizengo.org
A może pomożesz nam swoim blogiem Jakubie?
Podwojenie nie ma żadnych podstaw, byłoby pogwałceniem warunków umowy przetargu i degradowałoby petycję do rangi niepoważnej.
Obecna konstrukcja mechanizmu captcha w BDI jest złamaniem umowy. Można wykazać, że obecna captcha pod pretekstem dyscyplinowania nadużyć u niewielkiego odsetka użytkowników bezzasadnie utrudnia normalne korzystanie z internetu u wszystkich, kiedy z powodzeniem wystarczałoby warunkować to do np przekroczeniem jakiegoś limitu danych lub czasu na dobę.
Niestety można również dowodzić (i to skutecznie zrobili prawnicy Aero2 przed UKE), że mechanizm CAPTCHa de facto skutecznie realizuje zapis o ograniczeniu trwania jednorazowej sesji do godziny, co jest także zapisane w koncesji. Ale o tym dyskutowaliśmy już namiętnie w kwietniu 2014.
Realizowanie (a raczej: rozszerzanie) jednego zapisu w żadnym wypadku nie jest usprawiedliwieniem do łamania innego zapisu. Tym bardziej że pierwszy zapis jest wyłącznie interesem koncesjonarusza, a drugi przeciwnie. Ten chwyt jest tak jasny, że ktoś w UKE musiał mieć horrendalne profity za klepnięcie tego.
Tylko dziwne, że Ty piszesz to na poważnie.
Ja po prostu odpowiadam argumentem na argument i tyle. Mi się to też nie podoba, ale ja nie jestem prawnikiem.
Ja bym chciał zlikwidowanie kapci
Predkosc mogła by byc o polowe mniejsza
Mozna by było sobie wybrać. Chcesz wolniej ale bez kapci lub chcesz szybciej w kapciach
Oprócz przedłużenia umowy powinni renegocjować prędkość netu i podwoić ją.
Jak widać dla Solorza nie jest problemem utrzymywanie aero. Skutek może przynieść jedynie nowe obciążenie w postaci zwiększenia przepustowości sieci.
To już opowiadałem. Nie ma szans na zmianę prędkości.
play wyskoczył z drożyzną: 24godziny neta za 4 zł http://www.play.pl/oferta/kampanie/internet-na-ka…
Ale ta oferta jest od ponad roku…
"jak i w negatywne (wprowadzenie NAT"
Abstrahując od negatywów, to czy bycie za NAT'em nie poprawia jednak bezpieczeństwa, w tym przypadku użytkowników AERO2 ?
Przed laty, na grupach dyskusyjnych spotkałem się z takimi opiniami "jestem bezpeczny(a) bo jestem za NATem" , pewnie sam translacja adresów to za mało…
W internecie mobilnym i tak caly ruch z zewnatrz jest zablokowany wiec tutaj NAT co do bezpieczenstwa nic nie zmienia. Virgin mobile nie jest za natem ale ma zablokowane wszystkie porty.
może napiszemy do nowych starych władz Urzędu, żeby kapcia znieśli? bo ten kapeć jest złośliwościa czystą :/
Urząd jest ciągle ten sam, który nie widzi problemu. Czekamy na zmiany kadrowe i organizacyjne.
Pani Streżyńska wróciła już jako minister cyfryzacji, skąd chyba można ukrócać nadużycia warunków przetargu.
Ale tego ministerstwa w zasadzie ciągle nie ma (jest w organizacji jako część ministerstwa administracji), a sama p. Streżyńska niewiele jeszcze może. Poza tym za koncesje odpowiada UKE, a więc p. Gaj, a nie ministerstwo.
Problem tutaj w znalezieniu i rozpoznaniu starterów, na których działa ten myk. Nie chciało mi się tego szukać, ale teraz to chyba zacznę analizować co i jak.